Skocz do zawartości

Father of Sherman


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę czasu minęło, a temat przesunął się "nieco" w stronę galerii.

Zdjęcie sprzed ok. pół godziny :

IMG_20200521_204747.thumb.jpg.304dd0c0753763150e7adba9423fed0c.jpg

Troszkę zmieniła się koncepcja. Dokupiłem na części model "M3A1 CDL" Takoma - płyty nadsilnikowe z całym dobytkiem (narzędzia, lina, fototrawiony wlot powietrza, wlewy paliwa), wieżyczka dowódcy oraz przednie reflektory znalazły zastosowanie w tym modelu, kompletna wanna z podwoziem "poszła" do bardzo wczesnej wersji M4A1 z Afryki a reszta - czas pokaże (prawdopodobnie utopiony M3A1 CDL aby nie było widać braku wanny) :)

Może dam radę jutro podoklejać całą resztę BIP'ów, w tym lufy browningów z RB Model (jeszcze trzy...) i dokończę gruntowanie na ten zjadliwy, zielony kolorek. Potem malunki :)

Mam zamiar światła przednie i tylne zwaloryzować elementami z blaszki Voyagera :

969339-19843-83-720.jpg

Szkło reflektora - szperacza (część 4) idealnie pasuje do moich świateł, a tył jest klasyczny (części 1 i 2). Reszta pójdzie na innego shermana.

Mam jeszcze dylemat - zostawić puste jarzma anten czy wstawić maszty z antenami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze...

Etap, którego nie lubię najbardziej - gąski.

T6 jeździł na rzadkich dla Shermana (ale popularnych w Lee/Grancie) gąsienicach T41. Ciężko dostać takie jako osobny zestaw *) - ja mam trzy do wyboru: DS Dragona które wchodziły w skład niedostępnego już zestawu nr 3870 "M4 VVSS Suspension (early) + T41 DS Track", paski gumowe Taska/Asuka oraz paski i ogniwa plastikowe z modelu M3A1 CDL Takoma.

Zdecydowałem się na ostatnią opcję, dlatego, że stosunkowo trudno byłoby uzyskać przy gumowych gąsienicach charakterystyczne ugięcie pomiędzy kołem napędowym a pierwszym wózkiem.

IMG_20200525_111641.thumb.jpg.8bc64823f7ffbf83a199a63515627942.jpg

Doskonałym ułatwieniem jest to, że podwozie Taska / Asuka ma regulowane (tak jak w oryginalnym czołgu) koło napinające, co pozwoli odpowiednio naciągnąć gąsienice. Tak przy okazji - normalnym zakresem położenia napinacza w shermanowatych jest od pionowo w dół do 45 stopni do tyłu (zakres regulacji 45 stopni)

 

*) pojawił się ostatnio zestaw T41 Miniarta - ale mam do ich gąsienic umiarkowane zaufanie...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, martinello napisał:

 

*) pojawił się ostatnio zestaw T41 Miniarta - ale mam do ich gąsienic umiarkowane zaufanie...

Kupiłem ten zestaw do M3 Lee Academy- też jestem ciekaw co z tego będzie. Dziadziuś Sherman pierwsza klasa. Tak trzymaj......

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tył kadłuba prawie (tylne światła ! ) na gotowo - tylko pousuwać nadmiary kleju CA i "dopieścić": :)

IMG_20200531_204541.jpg.762c915ee8eb9cf171ea59343ee1307c.jpg

Przy okazji - czym można najbardziej precyzyjnie aplikować klej CA ? - bo mój "klasyczny drucik miedziany 0,5 mm" pozostawia kleksy ...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, spróbuję. O ile wiem są jeszcze jakieś blaszane aplikatory do CA (np: https://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=MG-MTS-034 ) - ma to sens ?

U mnie rozlało się makabrycznie - prawdopodobnie dlatego że klej "poszedł" na szlifowaną powierzchnię. no cóż - debonder i do pracy.

Dzisiaj chyba sklejam w całość , bo zostały światła przód / tył i sklejenie kadłuba ->  i zaczynam malowanki. T6 był prototypem, nie miał okazji się "uciurać" - więc chyba będzie tylko cieniowanie i lekkie kurzenie od spodu. 

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, martinello napisał:

Przy okazji - czym można najbardziej precyzyjnie aplikować klej CA ? - bo mój "klasyczny drucik miedziany 0,5 mm" pozostawia kleksy ...

Ja używam tego:

https://www.mojehobby.pl/products/Dozownik-do-klejow-CA-PVA-UV-10szt..html

23998_rd.jpg

Nakłada się to na końcówkę tubki kleju CA,  pasuje zarówno do opakowań 1.5-5 g. jak i do większych np 20 g.

Po aplikacji klej zasycha na końcówce "włosa", w celu ponownego użycia odcina się  zaschnięte ok 1,5 mm.

Genialne rozwiązanie!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze takie coś, ale nie wiem jak to działa:

https://www.rctrax.pl/dozownik-do-klejow-ca/89033/

sklep modelarski Szczecin

Myślę, że podobnie jak dozownik Amazing Art, tyle, że końcówka krótsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Ja używam tego:

https://www.mojehobby.pl/products/Dozownik-do-klejow-CA-PVA-UV-10szt..html

23998_rd.jpg

Nakłada się to na końcówkę tubki kleju CA,  pasuje zarówno do opakowań 1.5-5 g. jak i do większych np 20 g.

Po aplikacji klej zasycha na końcówce "włosa", w celu ponownego użycia odcina się  zaschnięte ok 1,5 mm.

Genialne rozwiązanie!!!!

Wygląda jak plastikowy patyczek do uszu wyciągnięty nad świeczką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Ja używam tego:

https://www.mojehobby.pl/products/Dozownik-do-klejow-CA-PVA-UV-10szt..html

23998_rd.jpg

Nakłada się to na końcówkę tubki kleju CA,  pasuje zarówno do opakowań 1.5-5 g. jak i do większych np 20 g.

Po aplikacji klej zasycha na końcówce "włosa", w celu ponownego użycia odcina się  zaschnięte ok 1,5 mm.

Genialne rozwiązanie!!!!

To samo uzyskasz rozciągając ramkę nad płomieniem :-) U mnie to dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, martinello napisał:

Tylko te "włosy" wyglądają na wiotkie - da się tym precyzyjnie sterować po modelu ?

Od kolegi dostałem patent z ułamaną igłą krawiecką - przetestuję !

Amazing Art działa, rozwiązanie z tym dozownikiem do kleju przetestowałem na kilku modelach. Cienka końcówka tylko tak wygląda jak włos- jest w miarę sztywna i wygina się przy dozowaniu kleju. Precyzyjnie można podać nawet mikroskopijną ilość kleju. Łatwiej z butelki niż z tubki. Ja używam najtańszych  klejów CA w dużych buteleczkach po 5.30 zł/sztuka (rzadki, średni i gęsty). Klej aplikuję zarówno dozownikiem włosowym, jaki i wykałaczką oraz cienką igłą lekarską.

amazing-11612-klej-cyjanoakrylowy-ca-sredni-20-g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem na wyszczuplającą czerń i sprężarka odmówiła mi posłuszeństwa - mam nadzieję, że to tylko przegrzanie ?

IMG_20200602_183108.thumb.jpg.40756c3e853af4fbcc9cc25aee99f59f.jpg

Tak jak pisałem chcę go w niewielkim stopniu wybrudzić. Co polecacie - dawno nie malowałem to chętnie posłucham doświadczonych kolegów?

Planuję :

1. białym wycieniować co trzeba

2. pomalować transparentną bazę z OD

3. Jak trzeba będzie - to porozjaśniać

4. Filtr

5. lakier i wash

6.Lekka biedronka lub złamanie koloru olejami

7. Malowanie szczegółów

8. Lekki kurz.

Bez obić, rdzy i błota !!!

 

Acha - teraz model ma już wszystko doklejone - lufy k-emów, światła z osłonami. Ciagle myślę czy robić maszty antenowe...

 

Edytowane przez martinello
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2020 o 19:56, martinello napisał:

 Ciągle myślę czy robić maszty antenowe...

Zacny ten dziadziuś Ci wychodzi. Maszt antenowy zrób na wieży, ale wcześniej sprawdź wysokość czy wchodzi do gablotki. Kolejność czynności przy malowaniu jak najbardziej prawidłowa.  Dziadziuś nie brał udziału w zaciętych walkach z Afrika Korps w Afryce Północnej - więc młotka z Panzer IV, pewnie nie widział. Przetrzyj mu krawędzie grafitowym ołówkiem, żeby złamać powierzchnie. Lekki kurz w zupełności wystarczy. Ja kurzę wannę kadłuba ziemią, a potem po zamontowaniu podwozia lecę kurzem.

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robert. antenki przypilnuję o ile zamontuję.

Z pudełka jestem bardzo zadowolony - nieco ponad 40 zł i tyle szczęścia.

Jeden Kolega (pozdrawiam Rafał) namawia mnie na cieniowanie, wykorzystam więc zestaw od Miga ( https://www.mojehobby.pl/products/A.MIG-7003-Olive-Drab-Modulation-Set.html ) Tyle, że ten migowy OD jest jakiś za bardzo brązowy. Zobaczymy jak wyjdzie, ? będę musiał filtrować i wash'ować zielonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie OFFTOP - gdzie Ci się udało dorwać te duże boxy od MasterTools?  (bo to chyba ten wyrób jeśli mnie oczy nie mylą)

Szukam ich od jakiegoś czasu i lipa, a ściągać z zagranicy nie wiem czy jest sens :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.