Skocz do zawartości

Aerografy - podstawy, modele, konserwacja


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyna "istotna" roznica kompresorow MA3000, AS-18, AS181, AS-182... T18, Gude, Typ 666 itd, itp. to ich kolor i wlasnie nazwa, ewentualnie miasto producenta. Bo i tak wszystko jest made in China (PRoCh ).

Wiekszosc z nich spelnia oczekiwania poczatkujacych, i nie tylko , modelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważać, ale na co? (pytanie początkującego).

Mam nigdy jeszcze nie używany kompresor z lodówki i butli gazowej, bez żadnych manometrów i zaworów - na co mam uważać przy malowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie troszkę inne pytanie. Skoro mamy już aerograf i znamy wszystko, co powinniśmy znać, to jaki kompresor kupić?? Mam właśnie dylemat, czy taki zwykły pod aerograf za 260 zł na allegro http://allegro.pl/kompresor-do-aerografu-4bar-aerograf-kompresory-i1534266504.html, czy jakiś inny?? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważać, ale na co? (pytanie początkującego).

Mam nigdy jeszcze nie używany kompresor z lodówki i butli gazowej, bez żadnych manometrów i zaworów - na co mam uważać przy malowaniu?

 

Trzeba uważać, żeby nie kupić wersji bez tych dodatków. Łatwo nie zauważyć. Nie bardzo sobie wyobrażam malowanie bez regulacji ciśnienia. Ale też jestem początkujący ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie troszkę inne pytanie. Skoro mamy już aerograf i znamy wszystko, co powinniśmy znać, to jaki kompresor kupić?? Mam właśnie dylemat, czy taki zwykły pod aerograf za 260 zł na allegro http://allegro.pl/kompresor-do-aerografu-4bar-aerograf-kompresory-i1534266504.html, czy jakiś inny?? Proszę o pomoc.

Używam podobnego kompresora (od tego sprzedawcy) lecz z butlą i sprawuje się doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez butli też da radę,tyle,ze będzie chodzić non stop.Zamiast firmowej butli używam butelki po 1,5 litra coca coli i jest ok.Powietrze się wychładza,woda się skrapla czyli działa jak należy.Wężyki są wklejone po chamsku na epoksyd.

Dla zainteresowanych mogę zrobić jakieś fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania w sumie jest ta sama co w MAR-ach itp,a co do głośności to raczej jest ocena subiektywna-mi w polsce nie przeszkadzały tramwaje jeżdżące 30 metrów od okna:)

Poziom hałasu raczej będzie generował ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, mam już ostatnie pytanie: Warto dołożyć trochę kasy i kupić sobie takie coś+aerograf:

 

http://allegro.pl/niemiecki-kompresor-olejowy-24l-eurotec-2-2kw-i1564858759.html

 

Jaka firma jest lepsza- Eurotec, czy Straus Bo są w podobnej cenie.

 

Lub ze zbiornikiem 10l (mam mało miejsca w mieszkaniu, więc byłby to plus):

 

http://allegro.pl/kompresor-sprezarka-10l-8bar-1-1kw-1-5km-fv-gwar-i1562061309.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pomoże? :/ I od razu jakby jakaś dobra dusza mi pomogła, poproszę o listę co muszę kupić, żeby podłączyć taki duży kompresor do aerografu np. czy takie coś jest dobre i co do tego trzeba by dokupić:

 

http://allegro.pl/waz-do-kompresora-sprezarki-10m-8x12mm-eurotec-i1553175398.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem chyba wyraźnie, że nie mam możliwości złożenia sprężarki z lodówki i nie mam zamiaru tego robić

 

Czekam na konkretną odpowiedź na moje pytanie, jest to mi bardzo pilnie potrzebne- proszę pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kompresory są bardzo głośne. Używanie ich w mieszkaniu to prwadziwy dopust boży. Fakt, że ten większy, raz nabity do 8 bar starczy na ok. 5min. sesję malarską bez dodatkowego włączania. Ale jak już się włączy to...ho, ho. Ten mniejszy będzie się częściej włączał, tak więc...

Domyślam się, że pokazy wąż będzie dosyć sztywny. Wątpię aby było to idealne rozwiązanie .

Chyba lepiej jak skoncentrujesz się na typowo modelarskich kompresorach, wężach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i są 2x głośniejsze, ale podobno są o wiele bardziej trwalsze, nie "plują" powietrzem, stałe ciśnienie, dowolne sterowanie ciśnieniem, a nie na granicy użyteczności pod aerografy.

 

Potrzeba mi opinii osoby, który używa takiego modelarskiego i potwierdziła, bądź obaliła to co słyszałem.

 

A co do węża to masz racje- trzeba poszukać takiego z oplotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie "plują" powietrzem, stałe ciśnienie, dowolne sterowanie ciśnieniem,

Te cechy wykazuja rowniez, te troche lepsze kompresorki modelarskie. Np. takie z dodatkowym zbiorniczkiem. Poza tym nie pamietam aby modelarze uzywajacy np. MA3000 itp. skarzyli sie na plucie i jakies klopoty z cisnieniem. Ja, swego czasu, uzywalem ruskiego kompresorka do kol i przy zastosowaniu odpowiednio dlugiego (ok.2m) wezyka tez nie mialem np. "plucia".

Na podstawie wlasnych doswiadczen z kompresorem warsztatowym, ze zbiorniczkiem 6l, nigdy nie zdecydowalbym nigdy sie na uzywanie go w pokoju, w mieszkaniu. Idealem sa tzw. Lodowkowce (sam uzywam takiego), ale one sa drogie lub trzeba je robic samemu.

 

Kupujac takiego "basiora" z 24l zbiornikiem, nie popelnisz bledu technicznego, gdyz taki bydlak zasili Ci praktycznie wszystko od aerka do pistoletu lakierniczego. Radze Ci jednak przedtem sprobowac sprawdzic jak halasliwy moze myc taki kompresor i czy odpowiada to Tobie i...sasiadom czy rodzinie.

Co do roznicy trwalosci to trudno mi cos konkretnego powiedziec, gdyz nie zajmuje sie modelarstwem zawodowo i nie buduje 50 czy 100 modeli rocznie. Przy wykonywaniu kilku czy kilkunastu modeli w roku, trzeba by miec wyjatkowego pecha, aby takiemu "obciazeniu" nie podolal klasyczny modelarski kompresorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Masz rację, przejdę się po okolicznych sklepach budowlanych i poproszę żeby mi jakiś odpalono- zobaczymy. Sąsiadów akurat mam bardzo pobłażliwych to samo rodzina, więc mam nadzieję, że to nie problem (praktycznie codziennie jak najdzie mnie faza przez parę minut jest puszczany metal "na full" i nikt nie ma nic przeciwko ;) ) Bardziej sam muszę obczaić czy nie jest to dźwięk uciążliwy (głośność przeboleję). Przeglądałem google trochę i informacje mają dużą rozbieżność- podaje się, że takie kompresory mają od ~70dB-~96dB. Mam nadzieję, ze im mniejsza moc silnika tym mniejszy hałas- zobaczymy.

 

Sam problem kompresora mam już rozwiązany, zostają mi jeszcze 2 problemy.

 

Zastanawiam się nad kupnem aerografu. U kolegi co tydzień prawie malowałem piwatą 130+mar 3000 więc jako takie doświadczenie mam. To samo się tyczy rozbierania/składania go (robiłem to koledze, bo sam się bał). Myśle trochę nad kupieniem porządnego sprzętu, a jakiejś chińskiej podróby:

 

http://fine-art.com.pl/aerograf-ultra.html

 

lub ostatecznie kupiłbym TG-180 (BTW różni się czymś technicznie/wytrzymałościowo wersja złota, a ta niklowana?)

 

Dodam, że kiedyś tez miałem tą piwatę 130 i ukręciłem gwint (pomimo dużej ostrożności), natomiast ww. sprzęt kolegi dosłownie rozsypał się po jakiś 5-6 miesiącach (stopniowo robiły się luzy, aż wszystko wyleciało- nie wiem jak?) A chciałbym coś na prawdę porządnego, co służyłoby mi długi czas.

 

 

 

I 2 problem. MARo podobne maja gwint wyjściowy 1/4'', aerografy mają 1/8", wolałbym mieć wszystko na szybkozłączkach. W przypadku gdybym kupił ten duży kompresor olejowy+ aero H&S to tam po obu stronach są szybkozłączki (kompresor nie wiem ile- ale podejrzewam 1/4", a na aero 1/8"). Ciężko byłoby dostać gotowy taki przewód, a jak już to byłby dość drogi. Zauważyłem, ze można kupić oddzielnie dosyć tanio szybkozłączki na różne średnice węży i węże także.

Czy jest możliwe kupić jakiejś określonej średnicy węza powiedzmy z 4m, kupić do tego szybkozł. męską 1/4" i żeńską 1/8" na taki sam wąż i w jaki sposób przymocowuje się to do węża- zaciski?

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

up,

byłem u znajomego, który ma podobny kompresor tylko ze zbiornikiem 50l i hałas nie będzie mi przeszkadzał, ani mojej rodzinie- nie jest w cale tak źle jak dla mnie. O wiele bardziej wkurzałby mnie ten mały kompresorek chodzący non stop niż duży chodzący 1,5 min i malowania kilka minut.

(BTW będzie też mała zemsta na sąsiedzie, który pali szlugi w kiblu i wszystko przez kanał wentylacyjny trafia do mnie )

 

 

Teraz tylko pozostają mi do rozwiązania 2 kwestie ww.- bardzo proszę o pomoc.

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym mozna zastąpić oring zachodzący na korpus aerografu uszczelniający połączenie z pierwszą nakrętką? Wyjasniło mi się, czemu aerograf mi wariował ostatnimi czasy. Muszę czymś go zastapić, bo stary całkiem już się zdegradował.

 

042511163220.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe kupić jakiejś określonej średnicy węza powiedzmy z 4m,

Taki przewód najszybciej dostaniesz w jakimś sklepie z pneumatyką, na pewno Ci dobiorą odpowiednie fi - weź po prostu ze sobą złączki. Koszt to groszowa sprawa.

 

Czym mozna zastąpić oring zachodzący na korpus aerografu uszczelniający połączenie z pierwszą nakrętką?

A spróbowałeś najprostszego rozwiązania - taśmy teflonowej?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja wyskoczę trochę z innej beczki...

Mianowicie planuję zmianę aerka, do tej pory używałem zwyczajnej pseudoiwaty ale czas juz przesiąść się na coś lepszego - interesuje mnie ostatnio Harder & Steenback Hansa 281 z dyszką 0.2 mm...

Problem w tym, że mój kompresorek to popularny Mar 3000 i chciałbym się dowiedzieć czy da radę z tym aerkiem?

 

Czytałem gdzieś kiedyś tutaj że np. do oryginalnej Iwaty ten kompresor się wogóle nie nadaje bo Iwatka ma spore wymagania względem ciśnienia...

 

Byłbym wdzięczny gdyby jakiś znawca tematu podzielił się ze mną swoją wiedzą w tym temacie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić moje pierwsze aerko (do tej pory używałem pędzla) i chciałbym dowiedzieć się od doświadczonych kolegów, czy to TG130 będzie dobre?

 

http://allegro.pl/aerograf-tg130-z-dwoma-dyszami-pistolet-reg-cisnie-i1606259899.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.