Jump to content
lesio-69

"1492 - Odkrycie Raju" - SANTA MARIA 1/75

Recommended Posts

Wiem, że w tym przypadku takie robienie gwoździ to trochę sztuka dla sztuki, ale daje mi dużą satysfakcję i wbrew pozorom dobrze się przy tym relaksuje.

Czasami człowiek musi bo inaczej się udusi

No i git! Dawaj do przodu

3S6lF1F.jpg

Czekam na żagle!

Do żagli jeszcze długa droga. Na razie zrobiłem jufersy dolne i zamocowałem w ławach talrepowych. Jufersy to wyrób firmy AMATI. Wymiar 5mm. Tak powstawał jufers:

ZLsC7Tk.jpg

A więc po kolei:

Drucik 0,4 mm przeciągnięty najpierw przez papier ścierny w celu pozbycia się warstwy emaliowanej w celu późniejszego czernienia w oksydzie na zimno. Drucik emaliowany również się poczerni, ale te czerninie łatwo złazi. Drucikiem okręcam jufers i przewlekam łańcuszek. Łańcuszek firmy RB Model o wymiarach 1,1 x 1,9 mm. Skęcamy drucik, obcinamy, wrzucamy do oksydy i wyciągamy wszystko ładnie poczernione. Oksyda nie działa na drewno, więc kolor jufersa nie zmieni się na czarny.

I gotowe jufersy

XbmONks.jpg

Jufersy zamontowane w ławach talrepowych

BM3wEzH.jpg

a ławy przyklejone do kadłuba

e04quk6.jpg

i58A0jC.jpg

Oczywiście to nie koniec prac przy ławach. Zostało jeszcze do wykonania mocowanie łańcuchów do burt. Zostanie to wykonane za pomocą blaszki i łebków od szpilek udających nity.

Na wewnętrznych wzmocnieniach burt wymyśliłem sobie takie nity:

TmYbM71.jpg

Wykonane z łebków od szpilek. Czy tak było w rzeczywistości. Nie wiem, ale mi się podoba. Myślę jeszcze nad takimi nitami na zewnętrznych wzmocnieniach burt.

Przemyślałem to co napisał Szydercza Gała o gwoździach. A więc poprawiłem montaż tzn. upitoliłem je bardziej równo z pokładem

OCZYNqg.jpg

i pomalowałem jeszcze raz, żeby bardziej odznaczały się od pokładu

uh79YfR.jpg

Przedtem było tak

8tZCaHk.jpg

Czego używasz do oksydowania?

Używam takiej oksydy na zimno

http://www.oksyda.com.pl/towar/18/oksyda-na-zimno-uniwersalna-unicol-110-g.html

Tylko trzeba uważać, aby materiał, który chcemy oksydować nie był niczym pokryty tzn. żadną emalią, lakierem, itp. W takim przypadku najlepiej przetrzeć to co chcemy oksydować papierem ściernym, bo inaczej oksyda będzie się ścierała.

Brawo, brawo, brawo...i można by tak bez końca

Jakieś postępy?

A ławy robią wrażenie, szczególnie ciekawie prezentują się łańcuchy

3S6lF1F.jpg

Żagle na tym zdjęciu wyglądają genialnie. Jakby ci się udało takie zrobić, to by była rewelacja !! Chyba se kupie, jakąś Pinte, żeby zrobić takie żagielki !!

OTP9J7t.jpg

Coś tam sobie człowiek w wolnej chwili podłubie.Pomalowałem poszycie oraz dokończyłem mocowania jufersów. Zamocowałem też model do docelowej podstawki.

RzS0U3j.jpg

kL9XXvQ.jpg

tdgPCev.jpg

z58RjE2.jpg

Sr1Qi4N.jpg

Q2EwNCR.jpg

ZJObzkW.jpg

Ponieważ kolor jufersów wydawał mi się zbyt jasny, też zostały przyciemnione.

maCkVZZ.jpg

Ponieważ z powodu sposobu mocowania modelu do podstawki musiałem skleić najpierw 2 połówki kadłuba a potem dopiero wkleić pokład, to przydarzyła mi się pewna przykra niespodzianka. Na miejscu zaznaczonym czerwoną linią pokład był ugięty.

ov3wIQM.jpg

Ponad 2 godziny kombinowałem jak go podnieść. Dopiero takim sprytnie wygiętym drutem wprowadzonym przez otwór w kilu w miejscu mocowania do podstawki udało mi się ten cholerny pokład ponieść !!!!

xAeTJsr.jpg

Przyklejenie pokładu też nie było łatwe. Przy założonym pokładzie trzeba było wprowadzić klej pomiędzy pokład a belkę na burcie. Wykorzystałem do tego takie specjalne dozowniki do kleju CA. MAją tę zaletę, że są bardzo cienkie i klej CA w nich nie zasycha.

0229Bkv.jpg

YNatwzv.jpg

wygląda tak ładnie, że aż się chce kląć !

Zacnie to wygląda

Mam nadzieję że teraz warsztat ruszy z kopyta

Admina proszę o przeniesienie realacji do normalego wątku warsztatowego.

Jakoś przeoczyłem warsztat! Ale nadrabiam zaległości powodzenia

Warsztat był w części "Konkurs Jesienny" i może dlatego.

Warsztat był w części "Konkurs Jesienny" i może dlatego.

Był, nie był a postępów nie widać

RIoV1LC.jpg

jak tam zmagania nad chlubą Kolumba ?

Dawno, bardzo dawno mnie tu nie było. Warsztat trochę się zatrzymał, ale powoli popchniemy go do przodu. Na chwilę obecną wykonałem bombardy

mYDQSH9.jpg

Mu6XSrc.jpg

i umieściłem je na pokładzie

QThonHm.jpg

Ep1MlMd.jpg

TtclcFL.jpg

Najgorzej, że później i tak tego nie będzie widać.

A tak wyglądają maszty i reje

malNnA4.jpg

Wkleiłem też pokład dziobowy

jcrC5g0.jpg

A tu są winni zatrzymania warsztatu:

Ju3GDwt.jpg

qaGyrJj.jpg

JtRPFLd.jpg

Dużo czasu zajęło mi zbieranie materiałów i przeglądanie internetu do następnego modelu. Będzie to któryś z powyższych. Chyba, że będę kończył LE CHEBECA. A może ze dwa warsztaty równolegle?.

Bo jak sami wiecie przy jednym modelu to i modelarza coś trafia.

a ja już byłem przekonany że Maria została przerobiona na zimowy opał

Comeback wiele chwalebny

Do Wariaga to u mienia papier jest jakby co Pułkownik z checią by popatrzył, może być nieco nostalgicznie W relacji z Wariaga Pułkownik był sie wynurzył z morskiej piany niczym Venus

Fajnie, a nawet ciekawie

Ale jedna lina od furty to odrobinę bananowata wyszła

Zdecydowanie do POPRAWY

A może ze dwa warsztaty równolegle?

To ja poproszę Variaga, bo "drewno" u Kolegi stanowczo za długo się sezonuje

Oglądać i podziwiać. Tyle ze mnie...

Czapki z głów, będę obserwować i kibicować...Mam ten model na warsztacie, zatrzymałem się na etapie montowania dział i przymiarki do jufersów, ale raczej koledze nie dorównam... Nie kusiło cię żeby zrobić pokład samodzielnie?

Pięknie wygląda kadłub tej karaweli !!

Czapki z głów, będę obserwować i kibicować...Mam ten model na warsztacie, zatrzymałem się na etapie montowania dział i przymiarki do jufersów, ale raczej koledze nie dorównam... Nie kusiło cię żeby zrobić pokład samodzielnie?

Dziękuję za słowa uznania. Nie mam za bardzo warunków, aby pokłady wykonywać samemu. Myślę, że i tak nie źle wyglądają.

Pięknie wygląda kadłub tej karaweli !!

Zgadzam się. Ma coś w sobie. Chyba, że masz na myśli wykonanie, to też nie pogardzę pochwałą.

Powoli coś tam dłubię przy masztach i rejach. Większość już ma zamontowane bloczki. Czekam na dostawę knag, bo nie chce mi się takich maleństw robić samemu. Dorabiam też elementy, które "zapomniał" Heller ( relingi, pompy, kołkownice,)

Zdjęcia niebawem.