Jump to content
lesio-69

"1492 - Odkrycie Raju" - SANTA MARIA 1/75

Recommended Posts

Ciekawie to wygląda ale na razie jakoś to do mnie nie przemawia

Na "Złotej Łani" jest naturalne i miłe dla oka.

Dawaj do pieca! Mam nadzieję że jak już zamkniesz kadłub to robota się rozkręci

To jedyny żaglowiec w konkursie więc liczę że zagości w galerii

unjyhdy.png

Ciekawie to wygląda ale na razie jakoś to do mnie nie przemawia

Korniki z Puszczy Białowieskiej mówią, że jest OK

Trochę popracowałem i powstały pokłady. Nie ma co się zbytnio rozpisywać, niech przemówią obrazy.

v7mukUi.jpg

FQMqa6M.jpg

yU8ISYl.jpg

jstf9b9.jpg

30eajEx.jpg

vucWZtn.jpg

bcKkH5G.jpg

RABfiEj.jpg

4SoHvPK.jpg

z7KJsHP.jpg

pX3Eg7H.jpg

BUjhbgO.jpg

YQ1UzpY.jpg

6Bj4L9K.jpg

5vSBquW.jpg

Ci co oglądają moje warsztaty wiedzą już pewnie co będzie dalej. Nie idę na łatwiznę i teraz będą GWOŹDZIE

Pokład jak najbardziej OK, ładne przebarwienia

Czy nad burtami będziesz jeszcze pracował?

Bo powiem szczerze - "odstają" jakością od pokładu

Pokład jak najbardziej OK, ładne przebarwienia

Czy nad burtami będziesz jeszcze pracował?

Bo powiem szczerze - "odstają" jakością od pokładu

Burty zostają takie jakie są. Może tylko gdzie niegdzie lekko do poprawki. Mają się wyraźnie różnić od pokładu i być dużo ciemniejsze.

Nie idę na łatwiznę i teraz będą GWOŹDZIE

To budź tych od gwoździ

L33GBs7.jpg

I dawaj do pieca bo strasznie jestem ciekaw końcowego efektu

Do mnie przemówiło. Wystarczy poczekać na jakąś u Lesia, przyjdzie jakiś Wujcio z Cocią i stwierdzą że to drewno.

Podobnie było u mnie wieki temu. Kleiłem Bismarcka, wielkie swastyki na pokładach, a przysłowiowy Wujek Zinek po paru wódach zobaczył na pokładzie Arado na katapulcie i - O... Lotniskowiec! JAPOŃSKI!!! - logiga, po prostu logika

Mózg się lasuje, gdy sie patrzy na takie cudeńka.Super!

lesio-69 - jak na te wypraski pamiętające jeszcze epokę dinozaurów to efekt więcej niż przyzwoity

tylko dawaj więcej czadu bo deadline nieubłagany

Nie idę na łatwiznę i teraz będą GWOŹDZIE

To budź tych od gwoździ

L33GBs7.jpg

I dawaj do pieca bo strasznie jestem ciekaw końcowego efektu

Ci od gwoździ obudzeni i dzisiaj zagwoździowali 3 pokłady

Mózg się lasuje, gdy sie patrzy na takie cudeńka.Super!

lesio-69 - jak na te wypraski pamiętające jeszcze epokę dinozaurów to efekt więcej niż przyzwoity

tylko dawaj więcej czadu bo deadline nieubłagany

Dzięki za pochwały.

alez ta krypa efektownie wyglada. Chyba sobie kupie taki model, bo sie nie moge napatrzeć !!

IeHqf1w.png

Na początku "suchar":

Przychodzi lesio-69 do sklepu żelaznego.

-Są gwoździe?

-Nie ma, skończyły się z LE CHEBEC.

-To jak ja teraz wykonam SANTA MARIĘ?

-Dobra, masz pan spod lady nie wracaj tu więcej.

Przyjdzie się kruca bomba szukać innego sklepu żelaznego albo zmienić tematykę

Skoro zdobyło się gwoździe, to trzeba je szybko wykorzystać, bo jeszcze przyjdą i zabiorą.

0IlC44h.jpg

zpxpOV5.jpg

E50kVqP.jpg

Dt4l9u9.jpg

JQZrZIv.jpg

tswrNOk.jpg

glKrEX7.jpg

Teraz się je pomaluje i "powbija"

Wygląda ok ale czy nie są troszkę za duże. W tej skali miałyby wielkość pięści

Niezłe zgrzebło

Wbijaj te "gwoździe" bom ciekaw efektu finalnego

Mam jeszcze młotek ze starych zapasów, reflektujesz?

Na serio, juz pisałem, jesteś niesamowity!

TsonNu9.jpg

Niezłe zgrzebło

Wbijaj te "gwoździe" bom ciekaw efektu finalnego

Gwoździe powbijane. Zamocowane też wszystkie kotwy dla przyszłych want oraz olinowania ruchomego.

AUUYY0N.jpg

8tZCaHk.jpg

ZobKush.jpg

MXk8gzR.jpg

wMLVqog.jpg

Same kotwy to wyrób AMATI

P5nyO4T.jpg

Aby przypadkiem podczas naciągania olinowania nie wyciągnęły się z pokładu, zostały zagięte i "zaglutowane"

vzVPxoj.jpg

Nic nie napisałem do tej pory jaką farbą "udrewniłem" pokład.

7KkmaWO.jpg

Ponieważ farby olejne dla plastyków schną strasznie długo, proces schnięcia można przyśpieszyć przez zastosowanie preparatu zwanego "sykatywą". Ja zastosowałem sykatywę w aerozolu firmy RENESANS.

fVyLfBP.jpg

Przyszedł w końcu czas na wykonanie gretingów w pokładach. Z takiego półproduktu firmy RB Model

Vzoumju.jpg

Powstały gretingi. Malowane farbą olejną brąz Van Dycka

2ZRI8Di.jpg

JGTFx5s.jpg

I po zamontowaniu

V3IXSZR.jpg

MWcFwl6.jpg

Dla przypomnienia jak wyglądały pokłady z pudła

CzlRXAv.jpg

4xS8slr.jpg

J1f3GLv.jpg

Przyszedł też czas na wykonanie okien. W zestawie wyglądały tak

wKWQ3m4.jpg

a teraz po przeróbkach (jeszcze nie malowane i nie "szklone")

aZzkSaK.jpg

21MA1lX.jpg

hFrZIla.jpg

XaJjuSt.jpg

Drut może wydawać się gruby, ale to są naprawdę duże zbliżenia.

A to mój pomocnik przy klejeniu klejem CA. Nakrętka, w niej plastelina i zagłębienia porobione końcem pędzla. Klej tak szybko nie wysycha a jak wszystkie zagłębiania są już nie do użytku to bierzemy następną nakrętkę.

mocZTPd.jpg

Dodatki i własna inwencja twórcza robią swoje

Mam nadzieję że teraz pójdzie "z górki"

Z niecierpliwością czekam na dalsze postępy

Kolumb byłby dumny

Dzięki

:super:

Dodatki i własna inwencja twórcza robią swoje

Mam nadzieję że teraz pójdzie "z górki"

Z niecierpliwością czekam na dalsze postępy

Dopóki nie doję do olinowania to będzie pod górkę.

Dopóki nie doję do olinowania to będzie pod górkę.

No sorry, ale te gwoździe sa po prostu słabe. Że nierówno opitolone to pół biedy, ale one praktycznie nie odstają od tła. Gdyby nie makro i fakt że wiem że one tam są, to można śmiało powiedziec że ich nie ma. Bardziej widoczny efekt osiągnąłbyś przez płytkie nawiercenia zalane łoszem....

No sorry, ale te gwoździe sa po prostu słabe. Że nierówno opitolone to pół biedy, ale one praktycznie nie odstają od tła. Gdyby nie makro i fakt że wiem że one tam są, to można śmiało powiedziec że ich nie ma. Bardziej widoczny efekt osiągnąłbyś przez płytkie nawiercenia zalane łoszem....

A przypadkiem te "goźdźie" to nie były zatykane drewnianą zaślepką? Bo w takim przypadku to raczej nie powinny się za bardzo wyróżniać

Może "autor" nam ten problem wyjaśni

A więc tak:

Gwoździe nie są równo obcięte, to fakt. Widać to jednak dopiero pod makro. Patrząc na pokład z odległości 15-20 cm tego nie widać. Na pustym pokładzie, nie wklejonym w kadłub. A co dopiero jak będzie tak kupa bambotli i lin.

Odnośnie widoczności gwoździ. To jest znów sprawa czysto umowna. Tak naprawdę na oryginalnych pokładach ledwo je widać. I tu mamy dylemat modelarza. Zrobić, żeby było widać - lepszy efekt wizualny, czy zrobić zgodnie z rzeczywistością. To tak jak z techniką modulacji w malowaniu modeli. Przez "sztuczne" doświetlenie robimy cienie i rozświetlenia na modelu, żeby nie wyglądał tak płasko.

W tym przypadku robię taki model trochę "zmęczony" i nie chciałem,aby te gwoździe tak bardzo rzucały się w oczy. Czy przez płytkie nawiercenia zalane washem osiągnąłbym lepszy efekt.? Nie wiem. Ten sposób wykorzystałem na burtach. Na pokładzie pomimo washa mogłoby jednak być widać wgłębienia, a to by wyglądało jeszcze gorzej.

Pokład naszego Daru Pomorza

jhrWCBD.jpg

gxBN0n1.jpg

Pokład Victory

lBwUMLI.jpg

mOFRqy4.jpg

Pokład Amerigo Vespucci

3FrW2MX.jpg

A przypadkiem te "goźdźie" to nie były zatykane drewnianą zaślepką? Bo w takim przypadku to raczej nie powinny się za bardzo wyróżniać

Może "autor" nam ten problem wyjaśni

W średniowieczu żaglowce budowano prawie wyłącznie z dębu i te gwoździe były tez dębowe. Dlatego były one widoczne dla oka tylko z niewielkiej odległości.

To o czym piszesz, było wykonywane już później. Doskonale to widać na zamieszczonym zdjęciu z Daru.

...

Odnośnie widoczności gwoździ. To jest znów sprawa czysto umowna. Tak naprawdę na oryginalnych pokładach ledwo je widać. I tu mamy dylemat modelarza. Zrobić, żeby było widać - lepszy efekt wizualny, czy zrobić zgodnie z rzeczywistością. To tak jak z techniką modulacji w malowaniu modeli. Przez "sztuczne" doświetlenie robimy cienie i rozświetlenia na modelu, żeby nie wyglądał tak płasko.

...

O tym właśnie mówię, skoro zdecydowałes się na opcję mniej realistyczną, za to wygladająca lepiej, to trzeba było bardziej skontrastować gwoździe/kołki z otaczającymi dechami, inaczej to tylko kupa zmarnowanej roboty.

...

...

O tym właśnie mówię, skoro zdecydowałes się na opcję mniej realistyczną, za to wygladająca lepiej, to trzeba było bardziej skontrastować gwoździe/kołki z otaczającymi dechami, inaczej to tylko kupa zmarnowanej roboty.

W tym przypadku robię taki model trochę "zmęczony" i nie chciałem,aby te gwoździe tak bardzo rzucały się w oczy.

Wiem, że w tym przypadku takie robienie gwoździ to trochę sztuka dla sztuki, ale daje mi dużą satysfakcję i wbrew pozorom dobrze się przy tym relaksuje.

Twój cyrk, Twoje małpy. Wyraziłem tylko swoją opinię, a opinie jak wiadomo, są jak dupy, każdy ma własną