Skocz do zawartości

"1492 - Odkrycie Raju" - SANTA MARIA 1/75


lesio-69

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...

Prac przy olinowaniu ciąg dalszy. Na chwilę obecną zakończyłem praktycznie całe olinowanie stałe. Zostały do wykonania wyblinki na wantach.

 

i4hHZyn.jpg

 

GMYRX72.jpg

 

V0Bvr3f.jpg

 

S1NokTv.jpg

 

V1660co.jpg

 

u4zbdH8.jpg

 

DkXDmAA.jpg

 

qTfUIw5.jpg

 

xT9WIJT.jpg

 

7E3i5aw.jpg

 

s6jsKYd.jpg

 

2wiNj4X.jpg

 

ndfUBui.jpg

 

4bw6s0K.jpg

 

rjw3pYB.jpg

 

8NVbMK8.jpg

 

q2GyGQO.jpg

 

ZcPjSba.jpg

 

A ty już przygotowania pod montaż wyblinek, czyli poziomych lin na wantach, służących jako stopnie przy wspinaniu się na maszty. Żeby wyblinki zostały zamocowane w równych odstępach do want przyczepiam szablon.

 

Or6k0Qm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już miałem podejrzenia że warsztat "zdechł"

 

A tu proszę, całkiem miła dla oka "pajęczynka"

 

 

cudny !!!!

 

Zgadzam się z Kolegą całkowicie

 

Aż miło popatrzeć na coś "bez komina" i "reksiowego" stemplowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cudny !!!!

 

spiton napisał(a):

cudny !!!!

 

 

Zgadzam się z Kolegą całkowicie

 

 

 

Nie wiem po prostu co powiedzieć - Poziom Master i Rzeźnik Masakrator. Rewelacyjne. Z czego planujesz żagle?

 

Panowie, ciesze się, że Wam się mój model podoba. Żagle będę oczywiście z batystu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
18 godzin temu, abtb napisał:

:kawa:

 

:kawa:

 

:kawa:

 

:hmmm:

Wiesza Kolega szybciej te żagle bo od tego francusko - japońskiego węgla już się smog na forum pojawił :szczerbol:

Spoko,spoko, żagle już się wieszają. Fotki wkrótce

8 godzin temu, Szydercza Gała napisał:

Dobry wungiel nie jest zły :haha:

Dlatego wkrótce będą warsztaty z serii "Wiek żagla i pary":

W żagle wprowadzi nas najprawdopodobniej 

SNuDWIL.jpg

A w wiek pary carski 

uwKUG5f.jpg

 

albo cesarski

fHz6VvA.jpg

Chociaż w tym wypadku dam pierszeństwo cesarzowi.

 

 

 

Edytowane przez lesio-69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Szydercza Gała napisał:

Znaczy się musze się wziąść za Cesarewicza coby podziurawić Ci tą balię :haha: :wink: 

Ja czekam z Cesarewiczem, aż NorthStar wypuści blaszki do wersji z roku 1917

 

https://northstarmodels.com/2017/12/super-detail-set-for-russian-navy-battleship-tsesarevich-1917-in-progress/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2018 o 01:14, abtb napisał:

:kawa:

 

:kawa:

 

:kawa:

 

:hmmm:

Wiesza Kolega szybciej te żagle bo od tego francusko - japońskiego węgla już się smog na forum pojawił :szczerbol:

 Wyblinki na wantach zostały zawiązane a więc tym samym olinowanie stałe zostało zakończone. Wyblinki do want  były wiązane tak jak w rzeczywistości węzłem wyblinkowym.

DKv809Y.jpg

Myślałem, że węzeł wyblinkowy będzie ciężki do wiązania, ale o dziwo bardzo szybko się go wiąże. Oczywiście, na bezanie gdzie jest tylko jedna para want tego węzła nie ma. Uprościłaem sobie tylko wiązanie wyblinki do pierwszej i  ostatniej wanty. Zastosowałem zwykły węzeł płaski.

Teraz kolej na żagle. Żagle wykonuję z batystu. Kolor uzyskany poprzez moczenie w herbacie. Imitację brytów wykonałem teraz inaczej niż w poprzednich modelach. Poprzednio bryty były rysowane ołówkiem a teraz wyciągnąłem po jednej nitce  w miejscu łączenia poszczególnych brytów.  Jako pierwszy wykonałem żagiel podbukszprytowy. Żagiel został spryskany krochmalem w sprayu i ułożony na plastikowej wyprasce dołączonej do zestawu. Po wyschnięciu żagiel jest delikatnie wypukły imitując wypełnienie wiatrem.

xxdgYMD.jpg

CsM7zrx.jpg

QBdyukM.jpg

Do żagla został doklejona liklina. Teraz przyszła kolej na przywiązanie żagla do reji. Zastosowałem rodzaj wiązania stosowany do końca XVIII wieku.

Teraz zostało tylko powiesić reję z żaglem na bukszprycie i wykonać olinowanie. Oczywiście  widać  jeszcze na naglach nie poodcinane końce lin i nie ma jeszcze bucht, alre to tak na wszelki wypadek, jakby trzeba było coś poprawić z olinowaniem. Po zakończeniu prac utnę końce lin przy naglach i zawieszę buchty.

P6YsM8i.jpg

UhuS3z6.jpg

zvfugu2.jpg

I6wXcWZ.jpg

pEgip25.jpg

ReIR7hN.jpg

AOTUP4N.jpg

9yFoCZX.jpg

wWzMNbW.jpg

2tr2PFk.jpg

fzYypSv.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:benc:

Czytanie opisu już powala a co dopiero patrzenie na olinowanie!

GENIALNE :super:

Mam nadzieję że co tydzień jeden żagielek będzie zawisał na maszcie :wpier:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, unicaunica napisał:

Piękności :)

czym bedziesz malowal material?

czesci olinowania te nie naciagniete luzniejsze namocz sobie w wodzie to beda ciezsze i ladnie sie ulozol wyschnie i tak zostanie ?

Same żagle są wymoczone w wywarze herbaty i już nie będą malowane. Krzyż na żaglu będzie malowany farbą do tkanin. Luźnie liny faktycznie można namoczyć w wodzie i zobaczyć co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2019 o 14:13, unicaunica napisał:

Piękności :)

Piękności, nie piękności.

Dmucha Kolega trochę mocniej w te żagle bo termin wodowania bliski, (dla przypomnienia - 23.02:yahoo:.) a aneksów do terminu się nie przewiduje:wpier:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.