Skocz do zawartości

Oświetlenie miejsca pracy


J4kub

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.05.2019 o 19:51, Qz9 napisał:

W każdym razie uważajcie bo już pojawiła się wersja ledowa tej lampy i tam jest jeszcze gorzej. Minimum co zrobić to wymienić świetlówki na lepszej jakości niż te zestawowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem maila do jednego ze sklepów co z tym Vellemanem, ale mi odpisali że na razie nie ma i nie wiedzą kiedy w ogóle można się tego spodziewać.
Ale proponują takie coś jak poniżej, czyli w zasadzie chyba kopia lampy Vellemana.
Pytanie do znających się: czy warto to brać? Czy oryginalny Velleman jest lepszy?

https://sklep.avt.pl/lampa-stolowa-biala-230vac.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gdyby tak nie było to bym nie szukał nowego.
Ja od początku mojej zabawy w modelarstwo jadę na lampach ledowych. W sumie dwóch do tej pory, z czego obecna jest po prostu zła. Daje mnóstwo światła, ale przy malowaniu - dramat.
Maluję coś i tak naprawdę nie wiem jaki kolor widzę, bo wszystko mi się zlewa i pojawiają się dziwne odblaski. W tych warunkach uzyskanie jakiś wyrafinowanych efektów malarskich jest raczej niemożliwe. 
O Vellemanie wiele osób pisało nie tylko na tym forum, osobiście mi poleca tę lampę @karambolis8 z którą pracuje od lat i jest bardzo zadowolony.
Tak więc skoro innym pasuje, to pomyślałem że mi też powinno, ewentualnie wymienię świetlówki na bardziej pro, o ile będę czuł potrzebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, _OldMan_ napisał:

Wydawało mi się, że masz lampy z Ikei i żarówki fotograficzne 5400K.

Mam, ale do robienia zdjęć, a ja potrzebuję do warsztatu.
Naturalnie próbowałem używać tych żarówek 5400K, ale one mocno wystają z oprawek i po prostu rażą po oczach, bo to bezpośrednie światło.
Dlatego szukam czegoś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu musi to  być akurat ten cały Vellemann? Tam są na starcie świetlówki do wymiany, bo skoro narzekasz na ledy pod kątem rozróżniania kolorów to przy tych 6500K w tym Vellemannie to już w ogóle będzie klęska. Czyli świetlówki i tak wymienisz, a z tego co wcześniej mądrzejsi napisali elektronika we wszystkich lampkach w tej kategorii cenowej to ten sam średnio udany szajs, więc wszystko sprowadza się do wyboru odpowiadającej nam oprawki i dokupieniu do niej lepszych świetlówek...

Bierz ten zamiennik i dokup świetlówki, a ja pójdę Twoją drogą jeśli będzie ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwa światła raczej nie ma tu dużo do rzeczy. Problemem są same ledy, pisano o tym na tym forum kilka razy.
Wiem że przy zwykłym oświetleniu, zwykłymi żarówkami dającymi żółte światło, a więc bardzo dalekie od 5400K, komfort malowania był o niebo większy niż przy tych ledach które teraz mam.
A co do Vellemana to jak pisałem: wiele osób ma i dobrze im się przy tym maluje, więc pomyślałem że czemu by nie.
Nie twierdzę że to najlepsze oświetlenie, ale jako że nikt tu palcem niczego naprawdę dobrego nie wskazał, to eksperymentuję. Może trafię, a może nie.

16 minut temu, arhtus napisał:

Czyli świetlówki i tak wymienisz, a z tego co wcześniej mądrzejsi napisali elektronika we wszystkich lampkach w tej kategorii cenowej to ten sam średnio udany szajs

Może i szajs, ale skoro dobrym modelarzom wystarcza, to powinno wystarczyć i mnie. Ja nie biorę pod uwagę jakiegoś przerabiania lampy, może wymienię świetlówki, a może nie. Gdyby dało się kupić dobrą, nawet drogą lampę, to bym pomysł rozważył, ale po prostu nie wiem czy taka lampa w ogóle istnieje. Więc biorę tego Vellemana albo zamiennik, zobaczymy.

17 minut temu, arhtus napisał:

Bierz ten zamiennik i dokup świetlówki

Panie, ale jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja, że zwykłe żarówki dawały lepsze odczucie co do kolorów niż ledy, ale jednak sama barwa światła też ma spore znaczenie tym bardziej gdy już dochodzimy do jakiś skrajnych wartości, a 6500K to wg mnie jest już po prostu światło niebieskie. Mogę się założyć, że i tak pierwsze co zrobisz to wymienisz te świetlówki w tym Vellemannie, więc czy jest sens płacenia za niego więcej? Stronę wcześniej Qz9 polecał jakieś świetlówki na podmiankę, a chyba wie co i jak więc trzeba go zapytać o jakąś konkretną, aktualną ofertę. 

Też się już od pewnego czasu czaję na jakąś nową lampkę i chyba pójdę właśnie w tą stronę, ale podejrzewam, że dysponujesz większymi zasobami finansowymi, więc pozwolę Ci przetrzeć szlak ? Szkoda też, że te lampki nie występują w czarnym kolorze, ale to się ją przemaluje ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, arhtus napisał:

Stronę wcześniej Qz9 polecał jakieś świetlówki na podmiankę, a chyba wie co i jak więc trzeba go zapytać o jakąś konkretną, aktualną ofertę. 

Tak, pamiętam, pewnie spróbuję kupić te świetlówki na podmianę, ale najpierw zobaczę jak będzie z zestawowymi.
I tutaj nie chodzi o to żeby kupić koniecznie coś drogiego, tylko żeby wreszcie światło było moim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem jak to często ostatni bywa z ledami.
Choć może to nie kwestia ledów, może to wina mieszanego światła. Ja modeluję i maluję najczęściej w nocy, więc w 100% mam światło sztuczne. Poza lampą na biurku mam jeszcze oświetlenie sufitowe jak na zdjęciu, czyli 3x65W 5400K. Może to się jakoś gryzie, sam nie wiem.
Czego ja już nie próbowałem w temacie oświetlenia to chyba książkę mógłbym napisać.

image.thumb.png.43caec55425c09adfd0cb58e683f6322.png

Ale zrobię chyba jak napisałeś, spróbuję z tym zamiennikiem Vellemana, do tego te świetlówki i zobaczymy co przyniesie noc. A może w międzyczasie ktoś pokaże coś lepszego co sam używa i wtedy się jeszcze zastanowię.
Z drugiej strony wiele osób maluje przy ledach, nawet takich najtańszych i nie narzekają. Może to nie światło, tylko ja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Solo napisał:

Mam, ale do robienia zdjęć, a ja potrzebuję do warsztatu.
Naturalnie próbowałem używać tych żarówek 5400K, ale one mocno wystają z oprawek i po prostu rażą po oczach, bo to bezpośrednie światło.
Dlatego szukam czegoś lepszego.

  

W dniu 12.02.2020 o 16:50, Tap-chan napisał:

Ja mam taki "setap":

IMG_20200212_163715.thumb.jpg.aa353e34a1fb1dafa5b928eb4af1773a.jpg

 2x lampka z Ikei po €11 + 2x świetlówka po €9

https://www.folux.nl/Webwinkel-Product-127469081/Bresser-JDD-8-Daglicht-MushroomLamp-E27--32W.html

Razem jakieś 170zł na oświetlenie.

 

Temperatura barwowa 5300-5500K, ruchome statywy, dzięki czemu można sobie dostosować kąt padania światła "w locie" podczas malowania, ma to znaczenie w niektórych zakamarkach. Przy klejeniu po prostu przesuwam je nad matę i mam takie samo oświetlenie.

U mnie nie żarówki wystają na zaledwie 1cm, sam koniec spirali. Nic, co by przeszkadzało, widzę, że oprawki masz już podobne. 3x65W to nie jest, ale 2x32W wystarcza do oświetlenia przestrzeni biurkowej. Ba, 1x32W wystarcza, ale druga potrzebna do doświetlenia cieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama jakość ledów zapewne też ma spore znaczenie, bo na zwykłych żarówkach w domu da się odczuć różnicę, np. żarówki Philpsa jakoś tak przyjaźniej mi świecą niż jakieś nonamy o takich samych niby parametrach, choć wiadomo, że i one to produkt CHRL, ale jednak.

Wydaje mi się też, że nasze oczy się przyzwyczajają do jakiegoś konkretnego światła i kilka różnych źródeł światła w pokoju też nam jakoś miesza w głowie. Przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie, że jak już się nieco napatrzę przy lampce i potem spojrzę w inne miejsce to chwilę trwa gdy wszystko wraca do jakiejś powiedzmy normy ? 

Technologia led chyba nam nieźle namieszała w głowie, bo jak sobie tak przypomnę czasy zwykłych żarówek to jednak faktycznie nie było takich problemów, no może tylko tego światła nie było tak dużo i zawsze było zbyt ciemno ?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, _OldMan_ napisał:

U mnie żarówki 45W 5400K wystają ok. 3 cm.

U mnie to było jakieś kilkanaście centymetrów. :)

16 minut temu, Tap-chan napisał:

U mnie nie żarówki wystają na zaledwie 1cm, sam koniec spirali. Nic, co by przeszkadzało, widzę, że oprawki masz już podobne. 3x65W to nie jest, ale 2x32W wystarcza do oświetlenia przestrzeni biurkowej. Ba, 1x32W wystarcza, ale druga potrzebna do doświetlenia cieni.

Może jeszcze spróbuję z tymi świetlówkami jak u Ciebie. Zobaczymy, skoro mam już te oprawki, to grzechem byłoby nie spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką to ma długość? 

Grzybek ma 15,5cm

http://fsfoto.pl/product_info.php/info/p619_Swietlowka-32W-E27-5400K-PowerLux---ekwiwalent-170W.html

Inna sprawa, że grzybek ma prawie 100% pokrycia powierzchni, jeżeli spojrzysz od kierunku padania światła, te dłuższe mają większą powierzchnię boczną.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie oświetlenie:

1. Velleman

2 2 lampki z Ikei

Va9rQS1.jpg

X3mO8l1.jpg

W Vellemanie wymieniłem świetlówki na takie jak polecał Qz9

W dniu 12.02.2020 o 15:22, Qz9 napisał:

W bocznych lampkach takie żarówki

8tP7JZr.jpg

Teraz seria zdjęć :

1. Velleman

S2iZfay.jpg

ekvxLOE.jpg

rwHdlnq.jpg

2. lampki boczne

iLDZUbi.jpg

bGCfksq.jpg

4Di1pQd.jpg

3.Velleman  + 2 lampki boczne

ZqKunz5.jpg

MciNxoR.jpg

NpCjEc7.jpg

 

Wszystkie zdjęcia robione Sony Hx 300 na automacie. Iso 80, F 3.2

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Umnie oświetlenie 5x świetlówka 14W wygląda tak

fzJKvt3.jpg

Velleman ma fajny klosz, który nie oślepia, na zdjęciu powyżej lampa jest oczywiście włączona

uHDjaDp.jpg

Co mi taki układ daje? Jasne, ale nie oślepiające światło, równomiernie rozproszone. Jak widać, nie mam żadnego punktowego odbicia z żarówek, ani cieni na biurku.

E7N6vrP.jpg

bzV3Jqj.jpg

F3nzoOn.jpg

 

Ostatnio oświetlenia używam do spooro większych modeli, ale jak ktoś uważny, to znajdzie fragmenty nowego P.11 IBG ?

Pzdr,

Adam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za wszystkie porady. Na razie zamówiłem dwie żarówki-spiralki, zobaczymy ile one mi dadzą.
Jeśli one plus 3x65W 5400K pod sufitem nie doświetlą mi stołu w warsztacie to kupię jeszcze tego pseudvellemana plus świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wellemama nie kupisz bo fabryka która je robi dopiero rusza. czyli w Polsce jesli dobrze wiatry zawieją będzie czerwiec/lipiec. Masz tyle miejsca, że zamiast kombinować z dziadowskimi lampkami kup na allegro dwie parasolki czarne ze srebrnym odbłysnikiem i statywy ( to max 200 zeta wyjdzie) i postaw sobie po obu stronach wstawiając świetlówki foto do środka. Będziesz miał świetne światło i do tego ładnie rozproszone jak dodasz sobie jeszce blende z materiału na rzepy do tych parasolek. Świetlówki foto wymagaja modyfikatora, lampka biurkowa do nich jest słabym pomysłem a  parasolki sa świetne tylko trzeba mieć miejsce, te 3 pod sufitem do niczego ci nie będa potrzebne sam zobaczysz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.