Skocz do zawartości

Oświetlenie miejsca pracy


J4kub

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Qz9 napisał:

Masz tyle miejsca

Nie mam. Jak robię modela to mam 120% biurka zawalone gratami, jakbym tam miał jeszcze jakieś statywy to bankowo doszłoby do strat w sprzęcie i ludziach. Muszę mieć coś do przykręcenia do blatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłodze  kłębowisko kabli, kompresor, pedał od proxxona, szafka pod biurkiem - nie ma tam też za dużo miejsca, ciągle o coś zaczepiam.
Nie widzę powodu dla którego świetlówki 5500K miałyby być dużo gorsze od studyjnych 5400K. Jeśli one się nie sprawdzą wezmę tego pseudovellemana i już. Nie potrzebuję idealnego oświetlenia, wystarczy mi przyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły dziś wspominane żarówki, wkręciłem je w te oprawki od Ikei i jak widać na zdjęciu (przepraszam za burdel na stole) ładnie to oświetla. Światła jest raczej dość, zobaczymy jak to się sprawuje przy malowaniu.
Ale na razie zostanę przy tym świetle.

image.thumb.png.8c20054ec5b612ae3e02d6ad97fa13f7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Do fotografowania modeli używam zestawu jak w linku:

https://www.cyfrowe.pl/zestaw-oswietleniowy-funsports-zestaw-oswietleniowy-namiot-50x50-cmi-85w-5400k-p.html

Rozstawianie całego bałaganu trochę zajmuje dlatego nie zawsze mam dobre zdjęcia z prac warsztatowych.

 

Dlatego od jakiegoś już czasu zbieram się do wymiany oświetlenia w moim warsztacie  i nie mogę się zdecydować czy wykonać coś jak kolega Solo (powyżej) czy iść w ledy.
Zastanawiałem się nad zestawem dwóch takich lamp jak w linku poniżej. Co sądzicie o tych lampach. Temperatura barwowa światła wydaję się ok

https://alco.com.pl/lampa-elastyczna-led-7w-czarna-durston-1907,id6274.html

W opcji jest jeszcze taka lampa ze szkłem - 1200 lumenów - 6500 K. Ale tu niestety cena trochę chłodzi entuzjazm. 
https://alco.com.pl/lampa-z-lupa-2-25x-podswietlana-durston-14w-led-5d-1902,id6088.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobną lampę do tej z Twojej opcji nr 2 i po pewnym czasie doszedłem do wniosku że daje za mało światła. Co ciekawe nie miałem wtedy wrażenia że generuje te paskudne odblaski które tak bardzo mi przeszkadzają w obecnej.
Ja do ledów już raczej nie wrócę, mam ich dość, zresztą nie raz tutaj były ostro krytykowane.
Chyba jedyne dziś pewne rozwiązanie to albo Velleman, albo lampy z żarówkami studyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Godzinę temu, Juffre napisał:

A jak sprawdzi się do oświetlenia warsztatu żarówka Powerlux 5400K, powiedzmy 30W? 
Testował ktoś kiedyś takie rozwiązanie? 

Ja testowałem, ale z mocniejszymi niż 30W. Światło jest ok, ale problemem jest znalezienie odpowiedniej oprawki, w przypadku dużych żarówek. No i takie lampy na biurku muszą być raczej 2, bo jedna moim zdaniem to za mało. A tu już kłopot robi się z miejscem. Kilka postów wyżej napisałem jak to u mnie wygląda, na razie te lampy wydają mi się ok, szczególnie że ja mam jeszcze oświetlenie sufitowe z takich żarówek Powerluxa 5400K, więc światła mam sporo. Ale gdybym tego nie miał, to chyba jednak zdecydowałbym się na świetlówki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Hejka,

piszę, bo akurat  na mnie trafiło ze zmianą lampy. Moje poprzednie szlag trafił w przeciągu pół roku. Oczywiście brane na aledrogo, żeby było taniej :lol: 

Teraz stwierdziłem, że jednak warto kupić raz a porządnie. Ponieważ żona jest kosmetyczką, to dysponowała katalogiem takich urządzeń świetlnych do gabinetu. No i trafiło na lampę do manicure, ale nie ledówka tylko specjalna jarzeniówa. Daje fajne czyste białe światło. Niestety, nie jest najtańsza (ca. 2 stówy - nie będę robił tu reklamy więc jak ktoś byłby zainteresowany proszę na PW).

Mam ją dopiero dwa dni, ale w porównaniu do poprzedniczek jest super. Dla mnie najlepsze jest to, że ona jest na tyle duża, że „pokrywa” swoim zasięgiem całe moje biurko warsztatowe.

lampa-01.jpg

lampa-02.jpg

lampa-03.jpg

Edytowane przez Thalgonis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

podczepię się pod temat - nie wiem czy moje pytanie będzie adekwatne do naszego forum ale :) ale zobaczymy

znacie firmę Dazor ?

znalazłem w piwnicy ..

to lampa z świetlówkami chyba, jak na szybko spojrzałem

 

100893442_559119364791476_2303544879587786752_n.jpg

101393864_251854716161417_6080524967772946432_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dazor w stanach to taka klasyka designu jak fotele Eames :) 

jesli statecznik dziala to zakladasz nowe świetlowki i jedziesz. Ale lepiej sprawdz ile to warte na ebayu, bo moze masz pare setek $ w łapie i nawet o tym nie wiesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Nie znam się za bardzo na tematach elektryczno-oświetleniowych, chciałem zbudować budżetowe podstawowe oświetlenie z Ikea Tertrial i tej żarówy GlareOne Świetlówka 45W (5400K) E27. Z tym że widzę, że Tertial ma w specyfikacji maks 13W. Będzie to w ogóle działać? Podobne budżetowe lampy choćby z Leroy Merlin mają ten limit ustawiony na 60W, więc nie wiem czy to po prostu jakieś zabezpieczenie na wyrost ze strony Ikei czy jednak powinienem szukać czegoś innego?

Edytowane przez odsb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć, wczoraj robiłem rozeznanie wśród znajomych grafików. Polecili mi fajną lampę LED do fotografii, podobno super jak za tą cenę i można do niej dorobić uchwyt biurkowy. 

 

https://allegro.pl/oferta/miecz-led-yongnuo-yn-360s-5500k-9865135701

 

do tego biorę zasilacz i statyw od mikrofonu (trzeba jeszcze przejściówkę z 1/4 cala na 3/8 żeby połączyć lampę ze statywem) 

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-sieciowy-do-yn300-yn216-yongnuo-12v-2a-9608929340

https://allegro.pl/oferta/statyw-mikrofonowy-wysiegnik-uchwyt-biurkowy-nowy-8103916046

https://allegro.pl/oferta/adapter-manfrotto-015-gwint-1-4-otwor-3-8-9854891279

całość wychodzi ok 350 zł więc na poziomie samego Vellemana

Edytowane przez Stayrudee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak coś zawsze możesz zwrócić, bo do tego jeszcze niby te lepsze świetlówki trzeba itp. Ja dziś zamówiłem ten zestaw co mi polecili graficy. Myślę, że znają się na tym na tyle dobrze, że im zaufam. Jak coś masz tu też artykuł który znalazłem: 

https://tomaszpluszczyk.pl/ledy-do-oswietlenia-pomieszczenia-z-komputerem-yongnuo-yn360s-miecz/?fbclid=IwAR2kbiIiG58ob1uR_Kjw2lr7-PRDttsQ6edsP7er_t3YZWuwMI9tB2t1GHY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Stayrudee napisał:

to jak coś zawsze możesz zwrócić, bo do tego jeszcze niby te lepsze świetlówki trzeba itp. Ja dziś zamówiłem ten zestaw co mi polecili graficy. Myślę, że znają się na tym na tyle dobrze, że im zaufam. Jak coś masz tu też artykuł który znalazłem: 

https://tomaszpluszczyk.pl/ledy-do-oswietlenia-pomieszczenia-z-komputerem-yongnuo-yn360s-miecz/?fbclid=IwAR2kbiIiG58ob1uR_Kjw2lr7-PRDttsQ6edsP7er_t3YZWuwMI9tB2t1GHY

Rozproszone oświetlenie do retuszu na ekranie monitora nie ma za wiele  wspólnego z oświetleniem przestrzeni roboczej do prac manualnych i malowania przy fizycznym wykorzystaniu pigmentów.

Podstawowa różnica jest taka, że  monitor świeci docelowymi kolorami  i oświetlenie  w  tle ma zmniejszyć kontrast i nie zakłocać emisji z monitora -  zgrać  trzeba ustawienie temp barwowej monitora i oświetlenia dodatkowego.

 Modelarz potrzebuje oświelenia , dzięki któremu będzie widział prawidłowo kolory po tym jak odbije się światło lampy  od pigmentu prze który zostanie częściowo pochłonięte ( bo tak widzimy kolory farb) możliwie najbardziej podobnie do światła słonecznego czyli z widmem ciągłym . Zwróćcie uwagę, że jak jest mowa o doświetlaniu scen, to te miecze mogą służyc tylko za kontrę - czyli oświetlenie dodatkowe zmniejszające kontrasty na głównej scenie do oświetlania całości, stosuje się inne lampy. 

 

Podsumowując:  parametry tych lamp jakie można znaleźć to:  współczynnik CRI - czyli oddawanie barw światła - dobry, jeżeli rzeczywiście tyle wynosi.  Odpalone na 100% mają  dawać 1406 lumenów i pobierac 15W mocy. Nie wiem jak to jest zmierzone, bo tam jest podwójny komplet diód w środku, żeby zmieniac temp barwową. Ale to oznacza, że w deklarowanej pełnej mocy taki miecz mniej więcej jest równoważny jednej świetlówce w lampie wellemana.

Oczywiście jest możliwe złożenie sobie oświetlenia z czegoś takiego ale raczej  w pakiecie nie mniej niz 3 ( a pewnie więcej)  takich trzeba złożyć niż wierzyć w to, że  oświetlenie załatwi się jedną czy dwoma sztukami. No i ważna informacja - jakość działania całego systemu zalezy od zasilacza. Nawet świetne diody zasilane złym zasilaczem nie będą pracowac prawidłowo. zabawkowym zasilaczykiem zitegrwanymz gnuiazdkiem nie za wiele zdziałacie, dlatego standardowo to jest urządzenie na baterie a te tanie nie sa..

Patrzą na dokonania autora postu to wygląda to na marketing dystrybutora - pewnie zmienia się model a poza tym  branża foto robi bokami. Najwięcej stracili na weselach ( z tego kaska dla największej ilości fotografów idzie) to trzeba trochę zapasy przewietrzyć. Także pozdrawiam firmę Mitoyo 😉 mimo wszystko bardziej elegancko by było przedstawić się a nie udawać kogoś kim się nie jest ( w domyśle modelarza)  i korzystać z własnych artykułów sponsorowanych z tego co widzę.

 

 

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie akurat z branżą foto nie mam już od pewnego czasu kontaktu 😉 Szukam po prostu dobrego oświetlenia i trafiłem na ten post. To może ktoś kto się zna może zrobić podsumowanie krótkie np: za 500 zł kup to a za 1000 zł to już to ? Ja pytałem znajomych którzy robią w wydrukach i oni używają tych ledów. CRI podobno jest faktycznie >95, a świetlówki które kolega zakupił mają 84  i barwę 4000K - to może być lekko ciepło. Jak trzeba 2 takie LEDy to też spoko, a w ogóle to nie ma gotowego dobrego oświetlenia do modeli? Może jest nisza 😉

 

Ps. a jak wsadzę te 3 do Vellemana to będzie dobrze świecić czy jeszcze coś trzeba podrasować? Pisaliście, że zasilanie jest jeszcze do zrobienia. https://allegro.pl/oferta/master-tl5-ho-90-de-luxe-54w-950-swietlowki-liniow-7597531434

Edytowane przez Stayrudee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie w wellemanie jest do kitu. Było juz o tym pisane.  Ale tego nie da się wynmienić inaczej niż dając z zewnątrz balast , bo w środku sa 3 proste prymityne i słabe prądowo balasty. Cała ta lampa to już dziadostwo teraz, odchudzają ją od 10 lat , w tych nowych to nawet pantograf jak z papieru zrobiony.

Nie ma gotowych lamp mopdelarskich, to co jest to mutacje lamp kreślarskich, do manicure itd. Kiedyś był taki amerykanski brand TruLite ale to juz chyba padło no i do europy sie kompletnie nie nadaje bo na 110Vi 60Hz.

Warto chwile poczekać, w listopadzie/grudniu  powinny byc dostępne paski nowej generacji COB z Ra >95 i to będzie chyba najlepsze oświetlenie.  Główna zaleta to taka, że nie ma tam pojedyńczych diód, więc będzie łatwo dostępne dobrej jakości  możliwośc równego oświetlonia podłużnych przestrzeni.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.