Skocz do zawartości

Pojazdy w obronie City Hall - Karbala 2004


sas55

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Do powyższych ustaleń

0212 bez znaku zapytania.

Natomiast mi chodziło o to, czy da się ustalić, które bezpośrednio uczestniczyły w obronie a były dwa.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to ja nie zrozumiałem i myślałem, że znak zapytania dotyczy w ogóle numeru. A czy brał udział... Większość dostępnych fotek była robiona w czasie spokoju. W czasie walk znacznie mniej fotografowano. Ale przychylam się do zdania, że numer 210 uczestniczył w walce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim,

Moje działania i poszukiwania posuwają się powoli i dziś udało mi się nawiązać kolejny kontakt, który zaowocował kilkoma zdjęciami. Na razie oczekując na pewne ustalenia pozwolę sobie na przedstawienie tych zdjęć. Nasze działania są lub w najbliższym czasie będą obserwowane przez liczniejsze gronom weteranów PKW Irak i mam nadzieję, że materiałów przybędzie.

Na drugim zdjęciu wg przesłanych informacji jest Kojot

Pozdrawiam

Andrzej

JqCe1uF.jpg

6rjQHzk.jpg

qiqd8Xp.jpg

zQ33Kc9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Jarekk - bardzo fajnie to wygląda .

 

Krótki meldunek zaawansowania moich prac:

Z różnych względów - zawodowych głównie - moje prace spowolniły.

Dodatkowo, nie będąc zadowolonym z posiadanych modeli BRDM-a w 1:72, postanowiłem kadłuby "wydziergać" samodzielnie. Do pomocy mam plany z rosyjskiego M-hobby oraz model Trumpetera w 1:35. Robię dwa kadłuby równolegle. Będą to pozamykane modele, bez wnętrz.

Planuję wykorzystać drobne elementy wyposażenia z posiadanych modeli ACE oraz S-Model.

Koła? Zobaczymy...

 

Na razie, niestety, nie mam możliwości dołożenia zdjęć, a i też na razie nie ma co pokazywać.

Jak już kadłuby będą w bardziej zaawansowanym stadium, to postaram się jakieś zdjęcie wrzucić.

 

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Piękna robota Jarekk.

U mnie porządkowanie. Na apel z Centrum Weterana odpowiedziało czterech uczestników misji. Dostałem blisko 100 zdjęć, ale wiele z nich dotyczy innych zmian w PKW co rozszerza nasz temat jak już było tu wspomniane.

Dziś kilka ciekawostek z życia Oliwii.

Na pierwszej zmianie, kiedy Oliwia nie wiedziała jeszcze, że zostanie tak ochrzczona, był to pierwszy pojazd z rozpoznania 10 BKPanc ze Świętoszowa, który wjechał do Babilonu. Na drugiej zmianie trafił do taty rocznej Oliwii i wyglądał tak jak na zdjęciach od Gerda we wcześniejszych postach. A potem nadeszły z kraju Szakale z klimą i załoga powtórnie nazwała pojazd Oliwią a przez pewien czas użytkowano obu wersji. Ot takie historyjki...

Poniżej nieochrzczona jeszcze Oliwia wjeżdża do Babilonu i moje niewielkie postępy przy budowie jej klimatyzowanej następczyni. Podstawa anteny i trochę innych drobiazgów.

Pozdrawiam

Andrzej

MuUsJwB.jpg

ePGKpra.jpg

fPutLl8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Nie odzywałem się, ponieważ miałem dużo pracy nazwijmy to historycznej. Do projektu przystąpił pan dr hab. Grzegorz Ciechanowski i razem będziemy opracowywali temat do jakiejś na razie bliżej nieokreślonej publikacji. Z dowódcą Oliwii ustalałem szczegóły organizacji kompanii FOX. Natomiast mam bardzo dobre modelarskie wieści. Jeszcze w tym roku powinna się pojawić bardzo rozbudowana konwersja do Żbika z wieżą oczywiście i innymi gadżetami. Wyjdą także chyba dwa zestawy kalkomanii do BRDMów z Iraku.

To tyle nowości i te zajęcia powodowały mniejszy postęp w pracach modelarskich, ale coś udało się zrobić i do Zajączka i do Oliwii.

Pozdrawiam

Andrzej

Jm13scc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich,

Składam niniejszym serdeczne życzenia zdrowych i radosnych Świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze.

Ostatnio zajmowałem się w dalszym ciągu działaniami historycznymi. Jak już pisałem wcześniej te poprzednie ustalenia dotyczące organizacji kompanii rozpoznawczej FOX są niezgodne z prawdą i nieaktualne.

Organizację kompanii mam już praktycznie rozpisaną, ale konkrety dotyczą wyłącznie 1 plutonu.

Ta organizacja przedstawia się tak:

Dowódca 1 plutonu - FOX 01 - Honker

- 1 drużyna rozp. - FOX 11 BRDM Żbik ,,Iwonka'' UB01034

- 2 drużyna rozp. - FOX 12 BRDM Żbik ,,Oliwia'' UB 01008 a potem BRDM Szakal ,,Oliwia'' UB 01040

- 3 drużyna rozp. - FOX 13 BRDM Żbik UB 01033

 

Kolejna informacja dotyczy Żbików. One służyły głównie w I zmianie i były sukcesywnie wycofywane z powodu niedostosowania do temperatur panujących w Iraku.

 

No i na koniec niewielkie ale jednak postępy w pracach nad Oliwią. Dostała buciki już na stałe i coś tam ze szczegółów. Po Świętach dalsza praca historyczna. Ciekawostka: okazało się, że gunner z Tweety pracuje ok. 500 m od mojego domu. Już się cieszę na spotkanie.

Pozdrawiam

Andrzej

wK1XRNL.jpg

77z4eGK.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna informacja dotyczy Żbików. One służyły głównie w I zmianie i były sukcesywnie wycofywane z powodu niedostosowania do temperatur panujących w Iraku.

Nie za bardzo się mogę zgodzić z Twoim stwierdzeniem. Kapitan Kaliciak zdał na koniec zmiany (24 lipca 2004) 6 Żbików i 3 Szakale. Czyli na drugiej zmianie nadal stanowiły większość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Staram się, po wcześniejszych może niepotwierdzonych informacjach, podawać teraz tylko takie sprawdzone i pewne.

Ale wiadomo, że pamięć ludzka jest zawodna i osoby, które mi podają szczegóły organizacji kompanii rozpoznawczej mogą nie pamiętać wszystkiego.

Dlatego podałem powyżej skład pierwszego plutonu, otrzymany od uczestnika wydarzeń, który mam nadzieję pamięta z kim był w plutonie.

Mam też skład drugiego plutonu ale nie znam jeszcze rozkładu wozów i rejestracji, więc nie napisałem. Dowiedziałem się też nieco o trzecim plutonie.

Z tych nie do końca sprawdzonych wiadomości wysnułem wniosek o tym, że Żbiki służyły głównie na I zmianie bo o Szakalach na tej zmianie chyba nic nie słyszałem.

A tu proszę okazuje się, że Jarekk zna ilość zdanych przez kpt. Kaliciaka BRDMów.

To je bym się chętnie dowiedział Jarkku:

1. Jaka wg twoich ustaleń była organizacja kompanii ? Bo z tego wynika, że było w niej 9 BRDMów.

2. Jakie to Żbiki i Szakale zdał kapitan, najlepiej z numerami rej. i nazwami własnymi?

 

To by bardzo pomogło w ostatecznych ustaleniach.

 

Jarkku, zdanie, które przytoczyłeś z mojego poprzedniego posta nie stwierdza w swoim znaczeniu jaki procent Żbików znajdował się na zmianie drugiej, ale dotyczy wyłącznie zmiany pierwszej. Być może nie zostało ono sformułowane bardziej logicznie i dopuszcza pewne interpretacje, ale znaczenie jego jest wg mnie jasne i brzmi: na I zmianie były głównie Żbiki ( gdybym był całkowicie pewien użyłbym słowa ,,tylko’’). To dopuszcza możliwość istnienia na tej zmianie Szakali, ale mi nic o tym nie wiadomo. Natomiast ilość zdanych Berdków potwierdza to, że Żbiki były wycofywane ponieważ znalazły się tam już trzy Szakale. A na co wskazuje druga część mojego stwierdzenia.

 

Obiecuję, że postaram się od tej chwili podawać tylko naprawdę sprawdzone informacje. Te odnośnie pierwszego plutonu chyba można za takie uznać z powodów, które już podałem (dowódca pojazdu pewnie pamięta jakie jeszcze były w jego plutonie).

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zadajesz pytania za pięć złotych i ... odkurzacz.

To, że przeczytałem w jakiejś książce i wynotowałem, że zdali 6 "Ż" i 3 "Sz" III zmianie to wszystko co wiem.

Dla mnie nowością Twoich poszukiwań jest, że dcy plutonów mieli Honkery.

Nie znam organizacji kompanii rozpoznawczej ani jej składu z numerami pojazdów.

Wykracza to po za zakres mojego warsztatu i dlatego kibicuję Twoim poszukiwaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przepraszam, myślałem, że masz jakieś porządniejsze informacje od moich wartych piątkę i odkurzacz . Mnie interesuje skład kompanii i na razie ustalam II zmianę. Jak się już dowiedziałem dziś z rana na I zmianie było podobnie.

W kompanii były trzy plutony. W dwóch były Berdki (po 3) a trzeci jeździł na Honkerach (pluton lekki). Ponadto dowódcy mieli Honkery. W kompanii było więc w plutonach 6 BRDMów i 6 Honkerów. Co tam zdali następnej zmianie to na razie mniej istotne choć domyślam się skąd mieli nadwyżkę złomu. Problemów do ustalenia jest więcej bo np. wg posiadanych informacji jak dotychczas brak mi miejsca dla ,,Papaja'' i ,,Jabola''. Nie jest także na razie ustalone poprzednie miejsce przydziału ,,Iwonki'' i ,,Zajączka''. To muszę powoli ustalić. Dziś rano z dużą doza prawdopodobieństwa ustaliłem, że na I zmianie było 6 szt. Tweety, Kojot, Szakal, Viper, Lisso i Świstak. Jak ustalę na pewno to będę pisał. Na razie przerywam pisaninę historyczną bo wielu rzeczy nie jestem pewien a wolałbym, jak już, to podawać odpowiedzi warte przynajmniej odkurzacza

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie warsztatu. Postępy prac wyglądają na ma obrazku. Pomalowane, wycieniowanie i Sidolux.

Pozostały drobne bloki, trochę kabli i dużo troków.

 

pKQLgx5.jpg

 

R7Y6E9D.jpg

 

pQMjivW.jpg

 

W kwestii historycznej. Zastanawiam się, skoro dowódcy plutonów mieli Honkery, w drużynach były BRDM-y (i Honkery) to czym jeździł dowódca kompanii? Zwykle ma swój pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Właśnie mija 14 rocznica obrony City Hall.

Jeśli zaglądają tu uczestnicy wydarzeń, składam im życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia a także pełnego docenienia przez historię i społeczeństwo.

Kolegom modelarzom zaś chcę z tej okazji życzyć sukcesów w modelarskich opowieściach o historii naszych sił zbrojnych, poprzez prezentację ich tradycji, broni i barwy.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Dzięki Gerd po raz kolejny. Byłem już na stronie batalionu i będę się w następnym tygodniu starał o kontakt. Znalazłem tam zdjęcie Jabola.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Jadę dziś do Wrocławia posędziować ale jeszcze przymiarki Oliwii. Oliwia stanowi poligonik doświadczalny budowy elementów zewnętrznych do Zajączka bo choć ma się ukazać ten zestaw konwersyjny do Żbika to chciałbym coś wydziergać w starym stylu czyli od podstaw.

Te informacje o Jabolu oprócz mnie, pomogą jeszcze jednemu z kolegów forumowiczów, który Jabola już zrobił tylko czeka na kalki. Kolega boi się chyba pokazać swego Szakala. Uwzględniając pewne aspekty forum i innych czynników nie dziwię się, ale myślę, że po informacjach od Gerda dorobi jeszcze do swojego Jabola podstawkę z podpisem.

Pozdrawiam

Andrzej

ogYKKim.jpg

wK8PowT.jpg

iPxWQac.jpg

ywz5ckB.jpg

HvO8hJR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie tajemnica, to czy mógłbyś rozrysować, zwymiarować klimatyzatory ?

Szczerze powiedziawszy ja zrobiłem już ze 4 prototypy i z żadnego nie jestem zadowolony...

 

pozdrawiam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Zamieszczam zdjęcia wg których zacząłem robić klimę. Chyba stanowią dobry materiał poglądowy.

W oparciu o te zdjęcia wykonałem najpierw prostokąty z płytki a następnie jeden bok. Bok przykleiłem kropelką kleju po kolei do trzech kolejnych płytek a następnie obrobiłem otrzymując 4 jednakowe części, które następnie przykleiłem do boków prostokątów a następnie dokleiłem paski górny i dolny. Po obróbce wyszło jak widać. Teraz przede mną zrobienie paska dolnego, który jest perforowany i pokrycia głównego, które jest krzywizną z lekkim wypłaszczeniem pośrodku. Potem zeszlifuję całość do wymiaru, nazwijmy to, błotnika. Wtedy cała konstrukcja nabierze sztywności i trzeba będzie wyciąć pierwotny prostokąt wyciąć w części pokrycia krzywizny otwór na siatkę a do środka władować wirniki. To taki z grubsza opis słowny. Szkic zrobię ale później bo znów muszę jechać do Wrocławia na zakończenie konkursu. Wymiary tych podstaw prostokątnych w oparciu o zdjęcia wyszły mi 23x14,6 prawy i 29,6x14,6 lewy. Przy tworzeniu boku ważny jest kąt pochylenia bocznej płyty pancernej do ,,błotnika''. Góra i dół są równoległe, następnie rysujemy pionowy fragment gdzie będzie perforowany pasek a potem łączymy końce figury krzywizną. Ja to wszystko mogę naszkicować ale to zajmie trochę czasu łącznie ze skanowaniem ale mogę to oczywiście zrobić jeśli niniejszy opis i zdjęcia nie wystarczą.

Pozdrawiam

Andrzej

YnXgpvZ.jpg

UDZr1oQ.jpg

lC9rJ7h.jpg

932RTec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.