Skocz do zawartości

F-14D Revell 1/72


Psar77

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie w kolejnej relacji ?

Tym razem F-14tka z Revella w jedynej wciąż słusznej skali (nie mogę się porwać jakoś na 48 ? ).

Pudełka nie mam, więc foto instrukcji niech posłuży za wizytówkę zestawu.

jKAGZLK.jpg?2

Miał być w malowaniu pudełkowym Grim Reapers ale im dłużej mu się przyglądałem, tym bardziej przestawało mi się podobać. Po części dlatego, że nie bardzo mi się podobało połączenie krzykliwych błyszcząco czarnych stateczników z szarym kolorem kadłuba i kolorowymi napisami eksploatacyjnymi, a po części dlatego, że mam słabość nie do maszyn pokazowych albo z dywizjonów specjalnych ( a za taki można w sumie uznać VF-101 bo to przecież dywizjon szkolny)  ale do zwykłych koni roboczych harujących dla dobra ojczyzny.
Do wersji A jest całe multum kalek z czego 50% to różnej maści Jolly Rogers, do wersji D już tak dobrze nie ma. Ale udało się i po krótkich w sumie poszukiwaniach trafiłem na coś, co idealnie trafiło w mój gust:

rbNpz5v.jpg?1

Wybrałem malowanie nr 2 czyli maszynę z dywizjonu VF-2 Bounty Hunters bo mi się najbardziej podoba.

Bez sensu kupować same kalki więc do koszyka wrzuciłem jeszcze koła od ResKita - są zacne, bo zestawowe to porażka ?

gKnL3xJ.jpg?1

Przy Tomaszku zacząłem dłubać jeszcze przed Su-34. Niestety z tamtego okresu nie zachowała się żadna fotka z budowy.

Na chwilę obecną mam sklejony, poszpachlowany i wstępnie oszlifowany kadłub. Jeszcze sporo zabawy przede mną.
Kabina jest w miarę ogarnięta.Edek miał do tego zestawu bardzo fajne blaszki, niestety od dawna nieprodukowane i niedostępne więc szoferka jest prosto z pudełka. I tak owiewka będzie opuszczona więc do środka się nie będzie za specjalnie zaglądać ?

wng14wu.jpg?1

Fotele też zestawowe. Nie wyszły fatalnie, więc takie zostaną ?

tdJoNT8.jpg?1

W sumie to nawet w marko wyglądają gorzej, niż na żywca ?

Najwięcej dłubania doprawionego soczystymi przekleństwami było w okolicach wlotów powietrza. Kanały dolotowe do silników to był chyba najtrudniejszy jak dotąd etap budowy.
Jakoś to wygląda, ale chyba i tak zastosuję FODy -zresztą zobaczę jeszcze.

QYRn2kz.jpg?1

Sporo rzeźbienia będzie przy dyszach wylotowych. Mają za małą średnicę, więc trzeba będzie ująć trochę z kadłuba, żeby nie było progu. Ale to nic - w Su-34 stosując dysze Airesa też miałem ten problem ale udało się to elegancko wyprowadzić.

3Zsjrms.jpg?1

Same dysze zresztą też mają nieprawidłowy kształt, bo pióra powinny być pociągnięte do samego końca - bez tej obręczy i nasad. Ale już zacząłem to poprawiać co widać na fotce:

Rs5WffE.jpg?1

Szkoda, że nikt w 72 nie robi żywicznych, ale jak sie nie ma co się lubi to się rzeźbi to co się ma.

Na tą chwilę całość wygląda mniej więcej tak ?

ZkrTTlv.jpg?1

Model Revell'acyjny nie jest, głównie przez swoje grube linie podziału, ale do jakichś specjalnie trudnych też nie należy - zobaczymy co z niego wyjdzie ?
Pozdrawiam oglądających !

Edytowane przez Psar77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do F-14D Fine Molds w tej skali pasują, po niewielkich przeróbkach, dysze żywiczne Eduarda do F-16CJ Tamki (bo to są niemal te same silniki), więc może i do tego by pasowały. Jakby co mogę Ci je pomierzyć żeby sprawdzić czy by się nadawały.

Edytowane przez Solo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Solo napisał:

Jakby co mogę Ci je pomierzyć żeby sprawdzić czy by się nadawały.

Jak masz chwilkę, to sprawdź - może się skuszę. i tak i tak czeka mnie rzeźba kadłuba bo zestawowe też nie pasują. I urodą w sumie też nie grzeszą ...

Zresztą już się w nich zakochałem ?

dSIWpLq.png?1

 

Edytowane przez Psar77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że jednak 60 zenków za dysze do modelu za który zapłaciłem 40 to jednak zbytnia fanaberia ?
Więc rzeźbię przy zestawowych. Mam też pomysł na ich upgrade - widziałem w necie kilka sposobów i efekt jest zadowalający ?

Na razie wygląda to tak:

LtzaLsT.jpg?1

Szlifuję dalej.

Przy okazji pytanie - nie został gdzieś komuś do zbycia samotny AIM-54C żywiczny ? Albo może kalki do niego ?

Planuję zakupić zestaw Hasegawy z Lantrinem i bombami, AIM-9L już mam - brakuje mi tylko Phoenixa pod skrzydło, bo mi się w takim konfigu bardzo podoba ? 
Jeśli ktoś, coś - to będę zobowiązany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Trwają prace przy szpachlowaniu i szlifowaniu, a trochę tego jest. Aby chwilowo odpocząć od kadłuba popracowałem trochę przy podwieszeniach. Zestawowe wyrzutnie dla AIM-9 zamieniłem na LAU-138. Jako, ze samolot będzie uzbrojony w GBU-12 kierowane laserowo - na prawym węźle zawisł zasobnik AN/AAQ-14 i dedykowana do niego belka - wszystko z zestawu Hasegawy. Z innego mam również adaptery do podwieszenia bomb na wyrzutnie podkadłubowe po Phoenixach :-)

dBhk2X9.jpg?1

Po drugiej stronie zawiśnie AIM-7M. Oczywiście Phoenix wyglądałby zacniej, ale wyczytałem, że w końcowej fazie Operacji Iraqi Freedom (z którego to okresu będzie ten Tomaszek) już z Phoenixami nie latano.

oRc3dw6.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Solo napisał:

Na zbliżeniach ten model wygląda trochę mydełkowato. No ale dobrze Ci idzie.

Głównie przez zbyt szerokie linie podziału, ale po szlifie kadłuba powinno to lepiej wyglądać :-)

Jeszcze sporo zabawy przede mną, bo niektóre trzeba szpachlować i ryc na nowo...

181K4YO.jpg?2

inne poprawić bo nie zalałem dokładnie i wyszło dopiero na fotce itp itd :-)

7jFLUYm.jpg?1

Ogólnie to po pierwszym zniechęceniu, które odesłało model w niebyt na 1,5 roku dostrzegłem w nim jednak potencjał i postanowiłem dociągnąć projekt do końca, tym bardziej, ze jak trochę poszperałem na temat malowania zVF-2, które sobie wybrałem to naszło mnie na zrobienie Tomaszowi do towarzystwa Horneta z VMFA-323. Obie maszyny spotkały się na pokładzie USS Constellation podczas jego ostatniego rejsu i udziału w operacji Iraqi Freedom na wiosnę 2003r.

Okazało się , ze zdobycie kalek w 1/72 do Horneta w malowaniu jednego z trzech dywizjonów operujących z pokładu Conny w tamtym czasie to nie jest sprawa prosta.

Ostatecznie udało mi się dorwać takie:

Zb4TJu4.jpg?1

Nie ma w nich niestety kilku potrzebnych napisów (m.in. nazwy lotniskowca) ale, ze to melodia odleglej przyszłości, to pewnie coś tam się do tego czasu wykombinuje :-)

Ale, żeby się bardziej napalić zrobiłem sobie na szybko podstawkę i skleiłem tez na szybko Horneta z Italeri, który zresztą posłuży mi do testów malarskich przed  malowaniem Tomasza :-) Docelowo na dioramie stanie F/A-18C z Academy :-)

T611kqS.jpg?1

Ale się rozpisałem - ktoś to w ogóle czyta ? ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Tak sobie  wszedłem na tą relację, i  melduję, że mam na zbyciu  blaszki Eduarda   do tego modelu   nr. 73 233.Rzecz trudno  dostępna. Może  kogoś  zainteresują. 698 158 380?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Daaaawno nie odświeżałem wątku ? Dzięki koledze Crimson King nabyłem fantastyczne i niedostępne już na rynku blachy Edka do tego Tomcata.

Jak dla mnie rewelacja i myślę, że podwyższą grubo ogólny odbiór modelu (o ile ja czegoś nie spieprzę ?). Tutaj dla przykładu element do wnęki podwozia głównego ? :

PnbNSVb.jpg?1

Blach jest aż trzy, w tym jedna z zadrukowanymi elementami kabiny pilotów. Długo walczyłem ze sobą, ale w końcu zamknąłem oczy, zwarłem zwieracze i ... jakimś cudem udało mi się wyjąć wannę kabiny nie rozwalając przy okazji całego modelu ? Jestem na etapie wklejania blaszek do kokpitu:

IrUPWav.jpg?1

Idzie powoli, bo wakacje, remont itp itd ... ale myślę, że niebawem prace przyśpieszą jak już się ogarnę z przeciwnościami.

A jeszcze wam coś pokażę. udało mi się upolować w UK coś, co baaaardzo mi się przyda do planowanej dioramy z Tomcatem i Hornetem - zestaw fototrawiony z punktami kotwienia, łańcuchami, napinaczami i "uszami" na golenie do wszystkich typów samolotów US Navy stacjonujących na lotniskowcach. Dla mnie sztos !!!!

Mr1aPIl.jpg?1

Gl5Ui5x.jpg?1

BBA016Z.jpg?1

Z4hTl0R.jpg?2

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 25.03.2019 o 23:32, Psar77 napisał:

Stwierdziłem, że jednak 60 zenków za dysze do modelu za który zapłaciłem 40 to jednak zbytnia fanaberia ?
 

Po czym jednak się na nie skusiłem :-) Trzeba będzie jednak "nadrzucić " trochę na kadłubie, żeby się to licowało, ale co tam. Na pewno dodadzą Tomaszowi uroku :-)

tHUJGNb.jpg?1

8mFWvO6.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znow kolejny kroczek do przodu:

- zrobilem z folii alu imitacje skorzanych pokryc oslon tablic przyrzadow,

- z zestawu HB pozyczylem konsolke GPS dla RIO

- dorobilem zgubionego HUDa

- dorobilem zagubina czesc za fotelem RIO

- dokleilem blache okalajaca kabine

MIA3LmJ.jpg?1

Edytowane przez Psar77
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co trzeba i można było - pomalowałem :-)

g4Z3FOf.jpg?1

Dokleiłem też do kadłuba zmodyfikowane na potrzeby przenoszenia bomb wyrzutnie podkadłubowe.

I przymierzyłem "na sucho" zaplanowany zestaw przenoszonego uzbrojenia.

vdpYHlp.jpg?1

Teraz ciężar prac przeniesie się na tył kadłuba, gdzie zaszpachlowałęm trochę nieudolnie naniesionych linii podziału na kadłubie w kolicach dysz silników.

Jak dopasuję silniki to będzie można kłaść primer :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj golenie podwozia. Oczywiście jakaś tam wariacja na tema,. szczególnie jeśli chodzi o przód. Użyłem blaszek Edka, szekli z zestawu o którym było wcześniej oraz trochę plastiku i złomu z innych blaszek. Przednia goleń jest ze starego modelu academy bo i tak wygląda lepiej niż to co zaproponował Revell. Może jeszcze jakieś przewody dodam i do malarni.

k3ANETN.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czas coś pchnąć ten temat do przodu. Po mozolnym szpachlowaniu i szlifowaniu przyszedł wreszcie czas na surfacer. Mam nadzieje, ze w tym tygodniu rozpocznę prace w lakierni. Tymczasem fotka zestawu EDC na wycieczki nad Irak w kwietniu 2003r ...

IstpggU.jpg?1

Edytowane przez Psar77
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.