Jump to content
Sign in to follow this  
Psar77

F-14D Revell 1/72

Recommended Posts

Posted (edited)

Witajcie w kolejnej relacji 🙂

Tym razem F-14tka z Revella w jedynej wciąż słusznej skali (nie mogę się porwać jakoś na 48 🙂 ).

Pudełka nie mam, więc foto instrukcji niech posłuży za wizytówkę zestawu.

jKAGZLK.jpg?2

Miał być w malowaniu pudełkowym Grim Reapers ale im dłużej mu się przyglądałem, tym bardziej przestawało mi się podobać. Po części dlatego, że nie bardzo mi się podobało połączenie krzykliwych błyszcząco czarnych stateczników z szarym kolorem kadłuba i kolorowymi napisami eksploatacyjnymi, a po części dlatego, że mam słabość nie do maszyn pokazowych albo z dywizjonów specjalnych ( a za taki można w sumie uznać VF-101 bo to przecież dywizjon szkolny)  ale do zwykłych koni roboczych harujących dla dobra ojczyzny.
Do wersji A jest całe multum kalek z czego 50% to różnej maści Jolly Rogers, do wersji D już tak dobrze nie ma. Ale udało się i po krótkich w sumie poszukiwaniach trafiłem na coś, co idealnie trafiło w mój gust:

rbNpz5v.jpg?1

Wybrałem malowanie nr 2 czyli maszynę z dywizjonu VF-2 Bounty Hunters bo mi się najbardziej podoba.

Bez sensu kupować same kalki więc do koszyka wrzuciłem jeszcze koła od ResKita - są zacne, bo zestawowe to porażka 🙂

gKnL3xJ.jpg?1

Przy Tomaszku zacząłem dłubać jeszcze przed Su-34. Niestety z tamtego okresu nie zachowała się żadna fotka z budowy.

Na chwilę obecną mam sklejony, poszpachlowany i wstępnie oszlifowany kadłub. Jeszcze sporo zabawy przede mną.
Kabina jest w miarę ogarnięta.Edek miał do tego zestawu bardzo fajne blaszki, niestety od dawna nieprodukowane i niedostępne więc szoferka jest prosto z pudełka. I tak owiewka będzie opuszczona więc do środka się nie będzie za specjalnie zaglądać 🙂

wng14wu.jpg?1

Fotele też zestawowe. Nie wyszły fatalnie, więc takie zostaną 🙂

tdJoNT8.jpg?1

W sumie to nawet w marko wyglądają gorzej, niż na żywca 😛

Najwięcej dłubania doprawionego soczystymi przekleństwami było w okolicach wlotów powietrza. Kanały dolotowe do silników to był chyba najtrudniejszy jak dotąd etap budowy.
Jakoś to wygląda, ale chyba i tak zastosuję FODy -zresztą zobaczę jeszcze.

QYRn2kz.jpg?1

Sporo rzeźbienia będzie przy dyszach wylotowych. Mają za małą średnicę, więc trzeba będzie ująć trochę z kadłuba, żeby nie było progu. Ale to nic - w Su-34 stosując dysze Airesa też miałem ten problem ale udało się to elegancko wyprowadzić.

3Zsjrms.jpg?1

Same dysze zresztą też mają nieprawidłowy kształt, bo pióra powinny być pociągnięte do samego końca - bez tej obręczy i nasad. Ale już zacząłem to poprawiać co widać na fotce:

Rs5WffE.jpg?1

Szkoda, że nikt w 72 nie robi żywicznych, ale jak sie nie ma co się lubi to się rzeźbi to co się ma.

Na tą chwilę całość wygląda mniej więcej tak 🙂

ZkrTTlv.jpg?1

Model Revell'acyjny nie jest, głównie przez swoje grube linie podziału, ale do jakichś specjalnie trudnych też nie należy - zobaczymy co z niego wyjdzie 🙂
Pozdrawiam oglądających !

Edited by Psar77

Posted (edited)

Do F-14D Fine Molds w tej skali pasują, po niewielkich przeróbkach, dysze żywiczne Eduarda do F-16CJ Tamki (bo to są niemal te same silniki), więc może i do tego by pasowały. Jakby co mogę Ci je pomierzyć żeby sprawdzić czy by się nadawały.

Edited by Solo

Posted (edited)
11 minut temu, Solo napisał:

Jakby co mogę Ci je pomierzyć żeby sprawdzić czy by się nadawały.

Jak masz chwilkę, to sprawdź - może się skuszę. i tak i tak czeka mnie rzeźba kadłuba bo zestawowe też nie pasują. I urodą w sumie też nie grzeszą ...

Zresztą już się w nich zakochałem 😍

dSIWpLq.png?1

Edited by Psar77

Dysze zestawowe 15,4mm - kadłub w miejscu spasowania dyszy aż 16.3 .... I tak i tak trzeba działać pilnikiem - będzie trochę zachodu, żeby to zgrabnie wyglądało 🙂

No to pikuś, 0,65 mm w 5 minut zeskrobiesz. Gorzej gdyby dysze u nasady miały większą średnicę niż kadłub.

Stwierdziłem, że jednak 60 zenków za dysze do modelu za który zapłaciłem 40 to jednak zbytnia fanaberia 🙂
Więc rzeźbię przy zestawowych. Mam też pomysł na ich upgrade - widziałem w necie kilka sposobów i efekt jest zadowalający 🙂

Na razie wygląda to tak:

LtzaLsT.jpg?1

Szlifuję dalej.

Przy okazji pytanie - nie został gdzieś komuś do zbycia samotny AIM-54C żywiczny ? Albo może kalki do niego ?

Planuję zakupić zestaw Hasegawy z Lantrinem i bombami, AIM-9L już mam - brakuje mi tylko Phoenixa pod skrzydło, bo mi się w takim konfigu bardzo podoba 🙂 
Jeśli ktoś, coś - to będę zobowiązany 🙂

Trwają prace przy szpachlowaniu i szlifowaniu, a trochę tego jest. Aby chwilowo odpocząć od kadłuba popracowałem trochę przy podwieszeniach. Zestawowe wyrzutnie dla AIM-9 zamieniłem na LAU-138. Jako, ze samolot będzie uzbrojony w GBU-12 kierowane laserowo - na prawym węźle zawisł zasobnik AN/AAQ-14 i dedykowana do niego belka - wszystko z zestawu Hasegawy. Z innego mam również adaptery do podwieszenia bomb na wyrzutnie podkadłubowe po Phoenixach :-)

dBhk2X9.jpg?1

Po drugiej stronie zawiśnie AIM-7M. Oczywiście Phoenix wyglądałby zacniej, ale wyczytałem, że w końcowej fazie Operacji Iraqi Freedom (z którego to okresu będzie ten Tomaszek) już z Phoenixami nie latano.

oRc3dw6.jpg?1

Na zbliżeniach ten model wygląda trochę mydełkowato. No ale dobrze Ci idzie.