Skocz do zawartości

Projekt "Bałałajka", Revell, Zvezda, Kp,1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Matys napisał:

A jakie modele do jakich wersji?

F-104A - Italeri, oparta na modelu Esci

F-104C - Italeri, jak wyżej

F-104G - Italeri/Esci/Hasegawa/Revell

F-104G (R) - Italeri, wzbogacony model Esci

F-104S - Hasegawa

TF-104 - Hasegawa/Revell (b. trudno osiągalny)

TF nie składałem, więc się nie wypowiem, co do reszty całkiem dobrze składalne, Hasegawa wymaga tylko większej obróbki przy przejściu wlot/kadłub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki, sam planuje właściwie jedynie G Hasegawy, ale może kiedyś bym się przymierzył do A od Italeri. Jak z detalem? Składalność pewno typowego Esci więc całkiem okej jak na swoje lata.

Tak mi się przypomniało, że Hasegawa robi też wersję J, ale to zdaje się bardzo niewielka różnica w stosunku do G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Matys napisał:

Super, dzięki, sam planuje właściwie jedynie G Hasegawy,

Jest prawie dobrze. Tak jak wspomniałem trochę szpachli na połączeniu dwóch części kadłuba - części nosowej i ogonowej + wloty. Ciut zabawy z osłoną kabiny. Najgorzej z kalkami - grube i odrobinę poprzesuwane kolory (przynajmniej ja tak miałem w swojej kalce do wersji G)

1 godzinę temu, Matys napisał:

może kiedyś bym się przymierzył do A od Italeri. Jak z detalem?

Właściwie jest to Esci z przerobionym sterem kierunku na "krótki". Detal taki sam jak w Esci, linie podziałowe wyraźne i delikatne. Pod tym względem model Hasy trochę odstaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalki to najmniejszy problem, kupiłem sobie zestaw Xtradecal - https://www.hannants.co.uk/product/X72315?result-token=OZLFn
Prawdopodobnie będzie Duńczyk, chociaż rozważam jeszcze Turka ze starymi rondlami.

A to że w Italerce taki sam detal jak w Esci nic mi nie mówi, ale to że model jest 10 lat starszy ode mnie sugeruje, że może nie być najlepiej ?

Może kiedyś się zdecyduje i zrobię Jordańczyka albo Tajwańczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Matys napisał:

kupiłem sobie zestaw Xtradecal

Ładniusie

21 minut temu, Matys napisał:

A to że w Italerce taki sam detal jak w Esci nic mi nie mówi, ale to że model jest 10 lat starszy ode mnie sugeruje, że może nie być najlepiej

To się zdziwisz. Model Esci został opracowany w Japonii i jak na tamte czasy to była petarda - pierwsza 104 o prawidłowych kształtach i wszystkich liniach podziałowych.  Dziś też trudno znaleźć model o tak subtelnych i delikatnych liniach. Oczywiście ma też swoje uproszczenia jak np fotel pilota - do wymiany na żywiczny w zależności od wersji. Komora podwozia głównego też bidna ale można sobie coś tam wydumać. Może "nowy" Revell ją przeskoczy, aczkolwiek patrząc na wypraski można by stwierdzić, że jest oparty o model Hasegawy. Jedyne wyraźne novum to  kokpit i  ostatnia , oddzielna sekcja kadłuba z płetwą steru kierunku. Sugeruje to, że jest to element   "wymienny" w zależności od wersji - G/S lub A/C które różniły się właśnie wielkością steru kierunku. A/C - krótki, G/S długi. Czyli pewnikiem za rok /dwa Revell wypuści wersję A, i być może C (choć tu musiałby jeszcze dodać sondę do tankowania)

Jak by Koledze zbywało to z miłą chęcią przygarnąłbym kalki hiszpańskie. Widzę, że malarsko można na nim  poszaleć i zaczyna mnie kręcić :dance:

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poproszę adres na PM i przy jakiejś okazji w ciągu dwóch tygodniu wrzucę hiszpańskie kalki w kopertę i do skrzynki. Tego na pewno nie planuję. :) 

I rozejrzę się w takim razie za którymś pudełkiem Italeri z wersją A. Nie spieszno mi do niej, ale jakby się trafiła okazja to czemu nie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Matys napisał:

przy jakiejś okazji w ciągu dwóch tygodniu wrzucę hiszpańskie kalki w kopertę i do skrzynki.

STOKROTNE DZIĘKI :piwo:

adres wysyłam na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pomaziało :mrgreen:

Niewiele, ale jednak do przodu

zielenina i takie tam:

TxqlWAK.jpg

m3VCg2G.jpg

1q5uk9K.jpg

E9NHVay.jpg

cHyKnnB.jpg

9O0cdXE.jpg

HT2zgwk.jpg

Trochę monotematycznie, ale wypadało by każdemu cyknąć fotkę :szczerbol:

Odrobina sreberka:

F7Co90q.jpg

sG91cHa.jpg

OzSYpPw.jpg

Brzuszki:

MiG 21PF

BbxqMp6.jpg

MiG 21PFM

5dElRPf.jpg

MiG 21bis

o4GGs0L.jpg

I żeby nie było plotek, że jednakowe:

AOmPilX.jpg

F-13 już po połysku pod kalki,

XgaUFxu.jpg

xp5e4Em.jpg

Dg5jsfA.jpg

6RGlvUy.jpg

Niestety wylazło mi jakieś okrągłe dziadostwo na płatach, najprawdopodobniej w miejscu mocowania siłownika od spodu, :twisted:  Diabli wiedzą co z tym teraz zrobić :hmmm: Jak kitować to trzeba cały panel zdzierać i malować od nowa. Takie, k.....a życie:haha:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, abtb napisał:

Diabli wiedzą co z tym teraz zrobić :hmmm: Jak kitować to trzeba cały panel zdzierać i malować od nowa.

Spoko. Nie takie rzeczy potrafią wyskoczyć. Kropla płynnej szpachlówki albo surfacera 500 załatwi sprawę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hubert Kendziorek napisał:

Kropla płynnej szpachlówki albo surfacera 500 załatwi sprawę.

I tak będzie trza zrobić, tylko żeby było ładnie i bez niespodzianek to trzeba cały panel, po liniach podziału wypolerować, zapodkładzić i psiuknąć sreberkiem. lizanie tylko w miejscu "kropek" może potem zaskoczyć nierównościami farby. Temat do ogarnięcia na dzisiejszy wieczór.

15 minut temu, sebastain napisał:

Co to takie kropki dla Ciebie

:haha:

15 minut temu, sebastain napisał:

Zapytac bym chcial jaką metodologię użyłeś do położenia sreberka?

podkład czarny połysk od valedżo , na to Gunze C8, następnie panele wybrane Gunze 217 (super metalic, aluminium) Różnica w odcieniu bardzo delikatna ale jednak widoczna (coś jak w moim Łosiu).

:pompki:

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to przypadłość tego zestawu że jest zapadnięcie tworzywa na płatach ? wspomniałem na początku wątku że może i Twój zestaw mieć tę przypadłość.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kapsel napisał:

wspomniałem na początku wątku że może i Twój zestaw mieć tę przypadłość.

A i owszem. Jednak w tym przypadku jestem skłonny twierdzić, że to niespodzianka zrobiona przez "cienki klej" tamki, gdyż te delikatne odkształcenia są idealnie okrągłe i są nad otworami do mocowania siłowników.  Podobny przypadek wykryłem na pokrywie podwozia w innym MiGaczu, a pokrywa była idealnie wyszlifowana (pocieniana). Ale nic to, dam radę :super:

A jak nie to do kosza :benc:

Transmisji z zabiegu nie będę prowadził,  bo jeszcze ktoś zasłabnie i będzie draka :szczerbol:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2020 o 10:10, kapsel napisał:

Zacne Żelazka Tomku ? 

:szampan1:

Pomału do przodu :D

- paski i połysk

qJfNhUu.jpg

iVB6NOf.jpg

- ciapki i połysk

12DCqeG.jpg

6BugeuF.jpg

0X6jTvM.jpg

Efekty dotychczasowej zabawy:

tb4exQx.jpg

F-13-ka już po zabiegu.  Jeszcze to i owo będzie można kalkować całą trójkę

Zakupiłem też "vyzbroy" do pierwszej trójki MiG-aczy

dtEHGBE.jpg

:rozkaz:

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, panie... Te kolorowe bardzo zacnie wyszly, chociaz dla mnie MiG-21 zawsze bedzie mi sie kojarzyl z kolorem amelinowym :)

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne malowanki. No a ten ciapkowany po prostu obłędny ? Bardzo rzadko widuje się model Ołówka w tych malowaniach także liczę że zobaczę go na żywo ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Matys napisał:

Ster kierunku nie był pomalowany na zielono, był zostawiony w srebrnym.

To specyficzne malowanie występuje w następujących odmianach:

- cały w aluminium plus zielone cętki (5070)

- cały szary plus zielone cętki (5015)

- dół szary plus zielona góra + c. zielone cętki + srebrna osłona kabiny (5071). Występuje też w bibliografii jako cały szary + cętki  lub cały aluminiowy + cętki

- i przedstawione przez ciebie , czyli (domniemam) - szary dół, js. zielona góra, cz. cętki i srebrna owiewka kabiny i ster kierunku (nrb ?, bo na zdjęciu  nie widać)

Tak więc najprawdopodobniej całe to cętkowane stadko pochodzi z jednego pułku/skrzydła/ czy czegoś tam i każdy egzemplarz był (najprawdopodobniej) malowany indywidualnie

Czyli do wyboru do koloru proszę pana. Pewnie jeszcze wszystko zależy od tego w którym momencie służby zdjęcie zostało zrobione.

Dodatkowa różnica między moim latadlem a tym ze zdjęcia - brak kontenera z działkiem pod kadłubem. Więc jak bym podpierał się tym zdjęciem to musiałbym urwać kontener bo potem by mnie w galerii zeżarli , "że jak to, przecież na zdjęciu nie ma, a tu jest, granda jakaś i oszustwo!"

Suma summarum, przymykam jedno oko na poprawność historyczno-polityczną i lecę dalej :pilot:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, kapsel napisał:

liczę że zobaczę go na żywo

Jest duża szansa, że będzie towarzyszył którejś 104-ce na tegorocznej Babarybie :mrgreen:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiGi wyglądają super !!! I namówiłeś mnie do zakupienia Atoli - na zestawowe z przesadnie grubymi statecznikami już nie mogę patrzeć- wydaje mi się, ze nieporzypadkowo popsułem na nich kalki a potem lakier :-P

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.