Skocz do zawartości

Problem z farbami AK


zipster

Rekomendowane odpowiedzi

Na dłuższą metę - te frustracyjki nie przeszkadzają mi. To część procesu. Od tego jest to forum - dzielimy się wątpliwościami, wiedzą... No dobra to sobie poczekam dwa dni na właściwy thinner. A człowiek zawsze się nauczy.

Dzięki! :)Ja uwielbiam tę społeczność za to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Tap-chan napisał:

Nawet jeśli podtrzymać ten bałagan nazewniczy to wszystko jest dość proste - są farby akrylowe-błotne (AK, Vallejo, MIG), akrylowe-wodne (Tamiya X, Gunze H i Acrysion) i akrylowe-celulozowe (Hataka Orange, Tamiya LP, Gunze C, AK RC). 

 

Czy emalie olejne to są farby akrylowe? 

 

AK ma takie coś na swojej stronie 

tmp-cam-4304897685640741807.jpg.26962f98e53c7bb66680d050c4ace7f8.jpg

 

Więc wiadomo jaki thinner jest potrzebny.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 minut temu, myszaty napisał:

Czy wszystkie Tamiya X to akryle wodne?

Nie.W przypadku farb Tamiya trzeba uważnie czytać etykiety bo oznaczenie jest takie samo  i można się naciąć.Jedynie " lakiery" mają oznaczenie LP.

Edytowane przez Xmen
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tap-chan napisał:

Czy wśród akryli wodnych Tamiya X znajdują się emalie olejne Tamiya X?

Skończmy już, trzeba było napisać jak @Xmen

...i nie było by tej g...burzy.

Potem ktoś czyta że Tamka X i leje wodę, za chwilę jest  post : co z nią jest nie tak bo mi się zwarzyła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, myszaty napisał:

trzeba było napisać jak @Xmen

Po prostu wiem co mam na półce.Mam farby Tamiya XF i są to farby "enamel " mam też farby XF i są to farby "acrylic". Także moja rada w przypadku tych farb czytać i jeszcze raz czytać co się kupuje (sam się tak naciąłem:mrgreen:)

2 minuty temu, arhtus napisał:

Ale w Tamkach symbole X i XF to tylko oznaczenie faktury powierzchni - błyszczące/matowe i nie służą do określania rodzaju farby. 

Chodzi o to że w przypadku farb "enamel" i "acrylic" Tamiya stosuje tą samą numerację i może to niektórych mylić co do tego którego rozcieńczalnika użyć.

Myślę że odbiegliśmy od tematu bo wątek jest o farbach AK.:hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, farby Tamiya w domyśle są w połysku, dodatek F oznacza Flat (matowy). Thinner nazywa się X-20, a nie jest połyskiem :)

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, greatgonzo napisał:

Ale może dzięki temu czasem trafią we właściwy :).

Najgorzej jak mają dobry kolor po czymś nowej serii spierd&@$@ ten poprawny

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Moses napisał:

Najgorzej jak mają dobry kolor

Który się skończy podczas malowania modelu a następna puszka która przyjdzie jest s.. zepsuta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Xmen napisał:

Myślę że odbiegliśmy od tematu bo wątek jest o farbach AK.:hmmm:

No  nie całkiem, bo AK i AKrc to 2 różne farby, a jednak ludki nie do końca czytają etykiety, dwa nie zawsze to jest na etykiecie zrozumiałe.

W przypadku takiej. Pactry jest jeszcze weselej, jedne kolory idą po LHT a inne nie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, myszaty napisał:

No  nie całkiem, bo AK i AKrc to 2 różne farby, a jednak ludki nie do końca czytają etykiety, dwa nie zawsze to jest na etykiecie zrozumiałe.

Jeżeli komuś pomoże ta dyskusja to nie ma problemu.

 

2 minuty temu, myszaty napisał:

W przypadku takiej. Pactry jest jeszcze weselej, jedne kolory idą po LHT a inne nie.

A tego nie wiem.Nie używam Pactry od lat choć kilkadziesiąt kolorów mam.Pewnie z czasem pójdą do kosza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sądziłem, że X i XF w Tamiyach to po prostu glossy i flaty. I nie mają nic wspólnego z tym czy to akryle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kozborn napisał:

A ja sądziłem, że X i XF w Tamiyach to po prostu glossy i flaty

I dobrze sądziłeś.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ludki nie czytają to same są sobie winne. Farb AK i AKRC nie idzie ze sobą pomylić, mają inne opakowania i inne nazwy. Na stronie producenta wymienione jest czym można je rozcieńczać.

407260825_OperaZrzutekranu_2021-04-25_170736_akrealcolors_com.png.4ab5fbe2d8e2d6915e4c1a8fdef97fff.png

 

Thinner do tych farb nazywa się Real Colors Thinner, ciężko pomylić :) Kolega Kozborn nie doczytał i stąd cały ambaras. Ale wątpię, żeby forum było środkiem prewencyjnym dla takich błędów. Bo albo ktoś czyta wskazania producenta na stronie, albo jest już za późno i przychodzi na forum zapytać co jest nie tak, czyli musztarda po obiedzie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem jest przydatne, czasami trzeba rozbełtać zgęstniałą farbkę, zrobić mieszankę, niekiedy farby można dostać od kogoś...dobrze korzystać z jednej marki, ale dobrze wiecie że to nie takie proste.

Inna sprawa że co niektóre rozpuszczalniki mają bandyckie ceny, a są ogólnie dostępne...

( citadel: koszt 1 litra = 1000 zł 🤪)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sprawdzi się to co napisałem w tamtym poście o pobieżnym podziale akryli, bo farbki z nawiasów zazwyczaj się ze sobą wzajemnie mieszają. Samo AK wymieniło jakie inne thinnery dobrze działają, bełtałem AK RC-206 zarówno z MLT, TLT jak i LTH Wamodu i działa świetnie. Za to kupiłem też AK RC-008 i z żadnym z powyższych thinnerów nie chciała działać (chociaż to pewnie wina samej farby/partii).

Od kiedy kupiłem LTH to stałem się jego zagorzałym fanem, cena robi swoje. Mogli by tylko sprzedawać w butelkach np. 1 litr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.