Skocz do zawartości

Problem z farbami AK


zipster

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, wiesiek_2 napisał:

Leci już druga strona tematu rozwodzenia nie wiem o czym a wystarczy zakupić pierwsze z brzegu farby tamiya, gunze, mr paint i życie staje sie piękne.O czym wy tu piszecie? czy to tak ciężko przesiąść sie z malucha na mercedesa? dla mnie to jest wybór trwający sekunde.A tu 1000 dywagacji jak malowac błotem od AK, jak rozcieńczyć.Jeden podpowie, drugi sprawdzi itd itd.Podpowiedziałem, że zamiast błota AK używać lepiej błota Miga rozcieńczonego LT.Kolega sprawdził i działa więc co kolega jeszcze szuka w tym temacie? :D

Kolego, nie wiem jak Ty, ale ja szanuję swoje zarobione ciężko pieniądze. Więc jeżeli coś kiedyś zakupiłem za w końcu nie małą kwotę, to nie będę ot tak sobie wyp... tego do kosza. Dlatego próbuję dotąd, aż się przekonam, że jednak to była pomyłka... 

Tak jak w tym przypadku - ostatnią pozycją na liście testerowej była żołądkowa. Nie udało się, więc zestaw został wylany  i ostały mi się chociaż buteleczki z zakraplaczami po nich, do wykorzystania na mieszane „gunziakowe cuda”.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Ja  dziś  po  raz  pierwszy  użyłem tych  farb i  muszę przyznać, że nie takie  złe. Przeczytałem  ten wątek, dodałem LT  oraz  opóźniacz  mr.hobby i małą ilość  farby -  10 dużych  kropel, bo farba szybko  gęstnieje i nie ma sensu dużo  ładować  do  aerografu. Największa  zaleta  to gotowe kolory, krycie  jest  delikatne  - łatwo  się cieniuje, sama  farba ma  gładką powierzchnię. Jednym zdaniem to trzeba  mocno rozcieńczyć małą  ilość w pojemniku, wlać do  aero i jest  ok. Wada to szybkie schnięcie w aero i w związku z  tym częste  uzupełnianie zbiornika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
W dniu 4.04.2020 o 00:37, johnrambo napisał:

 Jednym zdaniem to trzeba  mocno rozcieńczyć małą  ilość w pojemniku, wlać do  aero i jest  ok. Wada to szybkie schnięcie w aero i w związku z  tym częste  uzupełnianie zbiornika. 

No właśnie ja rozcieńczałem thinnerem AK farby AK real colors w pojemniczku. Rezultat: gluty i zapchany aerograf. O co chodzi? Dotychczas - Pactra, Tamiya, Mr Hobby - wszystko ok. Jestem póki co totalnie zniechęcony do AK. Poradźcie coś! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego rozcieńczalnika użyłeś?Ja używam rozcieńczalnika "oryginalnego" AK do farb RC i nic się nie dzieje.To ten z niebieską etykietą.Można też użyć LT ale odnoszę wrażenie że z oryginalnym rozcieńczalnikiem powierzchnia jest "ładniejsza" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:

Jakiego rozcieńczalnika użyłeś?Ja używam rozcieńczalnika "oryginalnego" AK do farb RC i nic się nie dzieje.To ten z niebieską etykietą.Można też użyć LT ale odnoszę wrażenie że z oryginalnym rozcieńczalnikiem powierzchnia jest "ładniejsza" .

Tego

https://www.mojehobby.pl/products/AK11500-Acrylic-Thinner.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest rozcieńczalnik do AK RC.

Szukaj RC-701 lub 702 ewentualnie można użyć LT.

 

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak sądziłem 😉 ALE po kiego wobec tego piszą, tu 

https://www.mojehobby.pl/products/RC325-RLM-81-Version-3.html

że można je rozcieńczać rozcieńczalnikami AK lub innymi do farb akrylowych? Kupiłem AK acrylic thinner? Kupiłem. Mam Tamiyę thinner i też jest lipa. Czy to nie jest wprowadzanie w błąd?

Jak dla mnie zabrakło tu jakichś kluczowych informacji

No i inne pytanie: do czego wobec tego jest ten rozcieńczalnik, który kupiłem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kozborn napisał:

No i inne pytanie: do czego wobec tego jest ten rozcieńczalnik, który kupiłem?

Pewnie do zwykłych farb akrylowych AK choć pewny nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, myszaty napisał:

Coś mi się wydaje że różnicę robi: jedno to ,,farba akrylowa - acrylic paints"  , drugie to ,,lakier akrylowy - acrylic laquer "

 

Denne tłumaczenie z angielskiego i klops gotowy.

Możesz mieć rację.

Jak rozumiem taki lakierek to już nie na bazie wody :) Naszym polega różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnio AKRC. Wlałem Leveling Thinner od Wamodu i wszystko śmiga. Maluje się nimi jak Tamiya. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Moses napisał:

Kupiłem ostatnio AKRC. Wlałem Leveling Thinner od Wamodu i wszystko śmiga. Maluje się nimi jak Tamiya. 

Zgadza się.Wypróbowałem je z LT Wamodu,LT Gunze i z rozcieńczalnikiem AK do tych farb .Najładniejsza powierzchnia wpadająca w lekką satynę wyszła z oryginalnym rozcieńczalnikiem  a z LT była bardziej wpadająca w mat.Po za tym żadnych problemów.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie dlatego,e  użyłeś "levelling".  Ciekawa byłaby próba z niebieskim gunze. Dla mnie podstawową kwestią powstrzymująca przed zakupem  jest brak rozeznania , która z farb jest matowa a która satynowa. Jakoś nie spotkałem  aby  jakiś  sklep internetowy wyraźnie o tym informował, a to w przypadku  RC AK  jest zasadnicze, bo  jeśli mat to trupi mat. Co więcej niektóre zestawy np. wczesny  IAF  wydaje się być pomieszany . Byłoby miło,żeby chociaż jeden ze sklepów  przysiadł faldów i zrobił porządną listę ze  wskazaniem mat/satyna. Albo chociaż dystrybutor... i rozesłał po sklepach.

Edytowane przez golf czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze AKcze owszem były matowe, teraz podobno są satynowe. 

Druga sprawa jeżeli będziesz lał LT, to on Ci go wygładzi, wiec nie powinieneś mieć trupiego matu. Taka fajna wlasciwosc levelling thinnerow od Wamodu i Gunze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, golf czarny napisał:

Ciekawa byłaby próba z niebieskim gunze

Niestety "niebieskiego" Gunze nie używam już od dawna.W przypadku RC AK spotkałem się że stwierdzeniem że "lotnicze" kolory są bardziej satynowe a "pojazdowe" bardziej matowe.Coś w tym może być bo jak używam jednocześnie kolorów "lotniczych" i czarnego z palety podstawowej to czarny jest bardziej matowy niż pozostałe.

41 minut temu, golf czarny napisał:

wczesny  IAF  wydaje się być pomieszany .

To mnie akurat nie dziwi . Chcąc mieć potrzebne kolory musisz kupić dwa zestawy zamiast jednego i więcej kasy wpada producentowi na konto.

I to było na tyle co w tym temacie ja całkowity amator mógłbym powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, myszaty napisał:

I znowu powtarzające mylący, a w pewnym stopniu głęboko fałszywy podział na  "akryle", "emalie" i "lakiery".

Dokładnie z takich informacji biorą się nieporozumienia i problemy typu: rozcieńczalnik do "akryli" a nie działa z "akrylami".

Tutaj: 

Próbowałem nieco uporządkować temat.

A co do tych problemów:
 

W dniu 23.04.2021 o 23:31, kozborn napisał:

No właśnie ja rozcieńczałem thinnerem AK farby AK real colors w pojemniczku. Rezultat: gluty i zapchany aerograf. O co chodzi? Dotychczas - Pactra, Tamiya, Mr Hobby - wszystko ok. Jestem póki co totalnie zniechęcony do AK. Poradźcie coś! :)

 

Thinner którego użyłeś wcale nie jest "do akryli" Tzn. jest, ale do tych "wodnych akryli" które wcale nie sa akrylami, tylko raczej farbami winylowymi. Natomiast AK RC to rzeczywiście farby na bazie żywicy akrylowej, dlatego trzeba stosować rozcieńczalniki do farb "celulozowych", choć oczywiście z żywicą celulozową nie mają nic wspólnego. Taki właśnie mamy bałagan nazewniczy, a sprzedawcy, modelarze, ba, nawet  modelarscy eksperci ten bałagan podtrzymują.

Edytowane przez HKK
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale nie ma tych informacji na stronach ani producenta ani dystrybutora.

A normalny ,,zjadacz" nie będzie rozbijał składu na molekuły....tym bardziej że sprzedawca tego też nie wie.

Jedyną wsakazówką  jaką się możesz sugerować to to nieszczęsne nazwy  ,,acrylic paints" i ,,acrylic laquer".

I jeżeli zwrócisz na te różnice w nazwach uwagę  to nic się nie spieprzy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przez to że jest tego za dużo na rynku.Co roku jakieś nowe formuły.To lepsze krycie to nie toksyczne dla ryb.Zgłupieć można.Szlag by to trafił.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Xmen napisał:

Wszystko przez to że jest tego za dużo na rynku.Co roku jakieś nowe formuły.To lepsze krycie to nie toksyczne dla ryb.Zgłupieć można.Szlag by to trafił.

Najgorsze jest to ze firmy w ramach jednej palety nie potrafią utrzymać powtarzalności koloru w kilku seriach produkcyjnych

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli podtrzymać ten bałagan nazewniczy to wszystko jest dość proste - są farby akrylowe-błotne (AK, Vallejo, MIG), akrylowe-wodne (Tamiya X, Gunze H i Acrysion) i akrylowe-celulozowe (Hataka Orange, Tamiya LP, Gunze C, AK RC). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, myszaty napisał:

Do tamki X jako rozpuszczalnik leje mieszanki z acetonem, ja bym ich do wodnych nie zaliczył...

 

 

A więc twierdzisz, że nie da się ich rozpuścić wodą? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.