Skocz do zawartości

Nowości lotnicze w skali 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, arhtus napisał:

W dżetach to takie rozwiązanie jeszcze ma jakiś sens, bo tam ram mało, a i często sporo na nich różności i łatwiej to odlać, ale w przypadku tego zera to moim zdaniem pomysł zupełnie nietrafiony. Samo czyste wklejenie to jedno, ale pozostaje jeszcze zniwelowanie "krawędzi" szkła, a przy takiej szklarni będzie to raczej kłopot...

To  raczej nie o to chodzi. Taka konstrukcja była w niesławnym F-14 AMK i tam się nawet broniła ale szkło było na styk. Tutaj są bardzo male okienka i taka ramka może być ułatwieniem przy malowaniu jednak kosztem dużych zniekształceń optycznych na krawędziach  szyb.  Będzie pewnie taki efekt jak w kolejkach czy modelach samochodów bo w tego typu modelach jest używany  taki patent. Ale trzeba przyznać, że chlopaki mają fajne pomysły ich F-15 w 72 to prwdziw perełka jeśli chodzi o jakość i faktury na modelu.

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, India napisał:

Samo czyste wklejenie to jedno, ale pozostaje jeszcze zniwelowanie "krawędzi" szkła, a przy takiej szklarni będzie to raczej kłopot...

 

A może trzeba popatrzeć na zdjęcia oryginału, przed pisaniem takich słów??!

Jakie zniwelowanie?? Zero miał szkielet wystający i do niego mocowano cienkie fragmenty oszklenia....

 

A przed pisaniem takich słów do takich słów trzeba zrozumieć o co mi chodziło 😁

Każda krawędź szkła będzie się "świecić" i wypadałoby coś z tym zrobić.

Jakimś rozwiązaniem może być pomalowanie takich krawędzi, np. na czarno, no ale to już wtedy wolę standardowo odlaną kabinę i maski do tego.

Tutaj mamy przykład dzielenia włosa na ileś tam części, tylko po co? 🤔

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, slamacek napisał:

Bardzo ciekawy pomysł z oszkleniem i rozłożeniem kadłuba. Teraz czas na modułowe skrzydła 🤣

obydwa oczywiście trafią do szafy 

Myślę że akurat w tym modelu ma sens taki podział kadłuba. Zresztą FM wyjaśnia dlaczego tak zaprojektował ten zestaw. Pytanie brzmi: jak to się spasuje?  Dołączona, prócz tradycyjnego oszklenia jego osobna rama  może ułatwić zadanie osobom odtwarzającym np.wrak samolotu ,  egzemplarz na linii produkcyjnej itd🤔 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie RogerM zapewne uświadomisz 😆

Korzyść z takiego rozwiązania to niby łatwiejsze malowanie, ale czy tak będzie w rzeczywistości?

Zazwyczaj daje się jakiś lakier końcowy, który zmienia kolor podstawowy, wiec trzeba będzie czekać z przyklejeniem szkła do samego końca, żeby rama się nie odróżniała. 

Łączenia szybek wychodzą na cienkich elementach ramy, więc raczej od środka będzie widoczne "świecenie" krawędzi łączenia o którym wspomniałem, a w ogóle co z ramami od wewnątrz 🧐 jeśli będziesz chciał je zaakcentować to co, malowanie od masek ? 

Rozwiązanie wydaje się na pierwszy rzut oka niby fajne i niby ułatwiające malowanie, ale jak się to wszystko przeanalizuje to już tak fajnie nie jest...

No ale zobaczymy 😀 

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, arhtus napisał:

Zaraz mnie RogerM zapewne uświadomisz 😆

Korzyść z takiego rozwiązania to niby łatwiejsze malowanie, ale czy tak będzie w rzeczywistości?

Zazwyczaj daje się jakiś lakier końcowy, który zmienia kolor podstawowy, wiec trzeba będzie czekać z przyklejeniem szkła do samego końca, żeby rama się nie odróżniała. 

Łączenia szybek wychodzą na cienkich elementach ramy, więc raczej od środka będzie widoczne "świecenie" krawędzi łączenia o którym wspomniałem, a w ogóle co z ramami od wewnątrz 🧐 jeśli będziesz chciał je zaakcentować to co, malowanie od masek ? 

Rozwiązanie wydaje się na pierwszy rzut oka niby fajne i niby ułatwiające malowanie, ale jak się to wszystko przeanalizuje to już tak fajnie nie jest...

No ale zobaczymy 😀 

Nie wiem czy przeczytałeś wcześniejsze posty, o skorzystaniu z linka nie wspominając?😁 Będzie w zestawie również  tradycyjne "szkło". Dla sklejacza to zawsze dodatkowa opcja. Możesz zrobić np. dioramkę gdzie rozbierają wrak i ładują np. taką ramę lub jej fragment na ciężarówkę, może być ówczesne  Isuzu😁 Teraz jest tyle możliwości, tylko się cieszyć. Młodsi modelarze, a w zasadzie sklejacze, nie znają czasów składnic harcerskich i całego dobrobytu😜z tym związanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda, linka przeczytałem, posty zobaczyłem 😁

Ja wiem, że to jedna z dwóch opcji szkła w tym modelu, wiem, że od nadmiaru głowa nie boli 😄 chodzi mi tylko o to, że widząc takie rozwiązanie większość je rozpatruje jako ułatwiające znacznie malowanie i jakiś większy realizm, a to w tym przypadku jest ułatwienie, ale tylko dla mniej wymagających. Prysnąć ramkę bezstresowo, podkleić szkiełkiem, zamontować, w takim przypadku zgoda, ale wątpię, czy to się będzie prezentowało lepiej niż tradycyjnie odlana kabinka i malowanie od masek...

Jak najbardziej jest potencjał w takim rozwiązaniu w wykonaniu takiej kabinki bez szkła jako samej ramy, na dioramie np. , doklejenie kilku kawałków cienkiej folii imitujących rozbite szkła itp..    

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie chodziło o ułatwienie malowania, tylko o odtworzenie konstrukcji oszklenia - proponuję popatrzeć na zdjęcia zbliżeń osłon. I wątpię, by włożyli tyle pracy , bez konkretnego celu. I skoro to wypuszczają, to są zadowoleni z efektu.

Trzeba to zobaczyć w naturze i dopiero ocenić i (lub) zastosować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, BRAVO112 napisał:

piszesz o modelach, czy ogolnie?

Nie mam pojęcia o czymkolwiek innym poza modelami i to głównie samoloty 1/72.  I nie tylko chodzi o możliwości technologiczne, ale też tzw. przyjazność produktu dla użytkownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, letalin napisał:

Co by nie powiedziec, to japonscy projektanci nie boja sie nietypowych rozwiazan. Technologicznie stoja nadal daleko przed wszystkimi europejskimi producentami.

Odpada poprawianie nitowania , wygląda jak model klik-klak . CUDO ,  jak ustalą cenę na poziomie pozostałych modeli tej firmy to faktycznie edek może mieć problem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, szacunek dla FM za to co zrobili. Widać wyraźnie, że technologia jest nie tylko po to, żeby model był wierną miniaturą, ale ma też ułatwić pracę modelarzowi. Absolutny szczyt inżynierii w plastikowym świecie!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena w Japonii na poziomie 105 zl

41 minut temu, Marek K napisał:

Odpada poprawianie nitowania , wygląda jak model klik-klak . CUDO ,  jak ustalą cenę na poziomie pozostałych modeli tej firmy to faktycznie edek może mieć problem. 


cena w Japonii w okolicy 105-110 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, India napisał:

Raczej nie chodziło o ułatwienie malowania, tylko o odtworzenie konstrukcji oszklenia - proponuję popatrzeć na zdjęcia zbliżeń osłon. I wątpię, by włożyli tyle pracy , bez konkretnego celu. I skoro to wypuszczają, to są zadowoleni z efektu.

Trzeba to zobaczyć w naturze i dopiero ocenić i (lub) zastosować.

 

Ja to odnoszę wrażenie, że to Wy nie bardzo się przygladacie tym renderom jak to jest rozwiązane..😄

Rama jest wpuszczona w odpowiednie rowki odlane w szkle, no to przecież siłą rzeczy takie szkiełko będzie grubsze niż tradycyjne..

Jak model się pokaże to sobie przypomnimy temat.. 😁

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marek K napisał:

Odpada poprawianie nitowania , wygląda jak model klik-klak . CUDO ,  jak ustalą cenę na poziomie pozostałych modeli tej firmy to faktycznie edek może mieć problem. 


Dobry produkt i przyzwoita cena nie wystarczą, trzeba jeszcze mieć dystrybucję, a w tym aspekcie FM i w ogóle cała modelarska Japonia poza Tamiyą są daleko za murzynami. W dużej mierze na własne życzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Rama jest wpuszczona w odpowiednie rowki odlane w szkle, no to przecież siłą rzeczy takie szkiełko będzie grubsze niż tradycyjne.."

 

Raczej rama ma wystawać z tych rowków- jak w oryginale i to zdecydowanie. Proponuję zdjęcia prawdziwego Zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, India napisał:

"Rama jest wpuszczona w odpowiednie rowki odlane w szkle, no to przecież siłą rzeczy takie szkiełko będzie grubsze niż tradycyjne.."

 

Raczej rama ma wystawać z tych rowków- jak w oryginale i to zdecydowanie. Proponuję zdjęcia prawdziwego Zero.

 

To raczej proponuję się przyjrzeć zdjęciom, czy tam renderom tego modelu...

Nie wiem czemu tak uparcie nie chcecie zobaczyć tego co jest pokazane na tych zdjęciach? 🧐

Ja analizuję to co jest już pokazane, no i rama jest "wpuszczona" w szkiełka, łączenia wypadają na cienkich poprzeczkach i tyle.

Ani to nie będzie ułatwiało malowania dla bardziej ambitnych, ani nie będzie wyglądało bardziej realistycznie, bo te ramy w oryginale nie wystawały, aż tyle, żeby taki efekt trzeba było odtwarzać taką metodą na modelu...

Argument, że producent tak zrobił, więc musi to być super rozwiązanie jakoś do mnie nie trafia.

Jedynie dioramowcy się ucieszą.

Amen 😁 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2024 o 22:12, arhtus napisał:

Argument, że producent tak zrobił, więc musi to być super rozwiązanie jakoś do mnie nie trafia.

Jedynie dioramowcy się ucieszą.

Amen 😁 

Ja nawet tego modelu nie kupie (chociaz nie moge zagwarantowac, bo zestaw jest intrygujacy) , a tez sie ciesze, a  wiec nie masz racji. :) 

Cieszy mnie, ze FM pokazuje nowe podejsce, nie boja sie ryzyka, imponuja technologia. 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, letalin napisał:

Ja nawet tego modelu nie kupie (chociaz nie moge zagwarantowac, bo zestaw jest intrygujacy) , a tez sie ciesze, a  wiec nie masz racji. :) 

Cieszy mnie, ze FM pokazuje nowe podejsce, nie boja sie ryzyka, imponuja technologia. 

 

a ja zamówiłem i teraz grzecznie czekam, pewnie do przyszłego roku, na dostawę. Na razie wersja z zakładów Mitsubishi, pewnie bliżej grudnia pojawią się szczegóły wyprasek to może wówczas dorzucę jeszcze Zero z Nakajimy...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.