Skocz do zawartości

MiG-21 bis Eduard 1/48


ksc

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam kolejny projekt z planowanym terminem ukończenia na 2020 rok. Tym razem będzie to MiG-21 bis w skali 1/48 w malowaniu z Zegrza Pomorskiego.
Do budowy wykorzystam zestaw:

  • MiG-21BIS overtrees w skali 1/48 firmy Eduard (8234X)

Przez lata nazbierałem trochę dodatków, z których wykorzystam prawdopodobnie:

  • rurka pitota MiG-21BIS (Fishbed L / N) firmy Master (AM-48-062)
  • osłona kabiny vacu MIG - 21 BIS firmy ROB-TAURUS (48050)
  • kalkomanie MiG-21UM in Polish service firmy ModelMaker (48048)
  • kalkomanie MiG-21bis in Polish service vol. 1 firmy ModelMaker (48001)
  • kalkomanie MiG-21bis in Polish service vol. 2 firmy ModelMaker (48006)
  • żywiczny wydech MiG-21BIS exhaust nozzle silnika firmy Eduard (648051)
  • żywiczny kokpit MiG-21BIS interior firmy Eduard (648050)
  • maski MiG-21 bis firmy Montex (SM 48351)
  • pojedyncze elementy z innych dodatków żywicznych firmy Eduard

Cieszę się, gdy w każdym modelu poznam coś nowego, w tym planuję po raz pierwszy zastosować alclady.

tzyUWmal.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ostatnio nie mam czasu na hobby, więc postępy nad modelem prawie zerowe.

Model trafił na stół chirurgiczny, a operacja była dość bolesna. Udało mi się jednak wykroić wloty powietrza do silnika:

qde8VUTl.jpg

Niespodziewanie zamówiłem też bułgarski czubek, który okazał się niezłym glutem. Ale skoro go już mam, to postaram się wykorzystać:

OULMCzvl.jpg

WwQeXhIl.jpg

Trochę czasu zajęło mi opracowanie wnętrza wlotu, gdzie z jednej strony mamy plastelinową nadlewkę służącą za mocowanie z dalszą częścią kadłuba, a z drugiej nierówny schodek wynikający z łączenia form. Jest to jeden z dodatków waloryzujących, gdzie pomysł może i był ciekawy, ale wykonanie już mniej udane, zabrakło przede wszystkim precyzji.

Tymczasem udaję się na drugą stronę kadłuba, gdzie trwają prace nad dyszą wylotową.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tych dodatków ? Ten wlot w modelu Eduarda to jest jakiś niepoprawny w bisie tylko, czy wszystkie ich 21 mają z tym jakiś problem? Gdzie w ogóle zamawiałeś te żywice CWS i czy naprawdę są takie kiepskie? Korci mnie kupić ich wlot powietrza do Miga-17PF Hobby Bossa, ale w tym przypadku chyba każdy inny będzie lepszy bo to co zapodał HB jest karykaturalne w tym modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, arhtus napisał:

Sporo tych dodatków ? Ten wlot w modelu Eduarda to jest jakiś niepoprawny w bisie tylko, czy wszystkie ich 21 mają z tym jakiś problem? Gdzie w ogóle zamawiałeś te żywice CWS i czy naprawdę są takie kiepskie? Korci mnie kupić ich wlot powietrza do Miga-17PF Hobby Bossa, ale w tym przypadku chyba każdy inny będzie lepszy bo to co zapodał HB jest karykaturalne w tym modelu.

Zbieranie dodatków to hobby ciekawsze od samego sklejania ?. Stożek eduarda jest zwyczajnie uproszczony, ale z samym wlotem też jest problem. Eduard zignorował uwagi modelarzy, że średnica wlotu w wersji bis jest za mała, a profil zbyt ostry, szczegóły dyskusji na stronie 5:

https://www.eduard.com/out/media/InfoEduard/pdf/info-2011-12EN.pdf

Co do jakości żywic to jest... dyskusyjna. Sam kształt elementów poprawny, gładkość również akceptowalna. Linie podziału wyglądają jednak gorzej niż w częściach plastikowych. Są jakby dłubane igłą, a niektóre elementy są mydlane, jakby ulepione z plasteliny. Jest to prawdopodobnie ręczna modyfikacja oryginalnych elementów. Mam też ich ster do MiG-15 i podobne odczucia.

16 godzin temu, Tazman79 napisał:

Zastanawiają mnie te wycięte klapki startowe, one raczej otwierają się przy włączonym silniku, ew przy założonych zagłuszkach...

Oglądałem trochę zdjęć tych MiGów i nie zawsze silniki są włączone, przykłady z netu:

23919_1409060061.jpg

Mikoyan-Gurevich_MiG-21bis_Fishbed_L,_Cr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było wałkowane.W bisie wlot , ten ciemny element jest prawie o połowe krótszy , stąd niewielka różnica w średnicy....Robie teraz bisa z mfa edka 1/72 i po prostu ten element obrobiłem.

Edytowane przez em
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, em napisał:

Robie teraz bisa z mfa edka 1/72 i po prostu ten element obrobiłem.

O - może zapodasz warsztat ? ? A co z garbem za kabiną ? W Bisie jest chyba większy? Dorabiasz czy zaadoptowałeś z jakiegoś innego zestawu ? Czekam na BiSa z Edka ale chyba jeszcze z rok, dwa zaczekam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.