Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

ja 3 szt upolowałem Uk, za śmieszne pieniądze, jeden z 1 edycji właśnie "błękitek" który też był pierwszy, potem się trafiły jeszcze 2 jeden miał gąsiennice a w drugim o dziwo lufa od Armo, obecnie leży cały set z blachami Abera, wiadomo że przy IBG to słaby model ale jak na swoje lata (po za wspomnianymi gąsiennicami) nie był najgorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także miałem i sklejałem. Nie pamiętam już koloru wypraski, ale na pudle, w którym wciąż trzymam różne "przydasie" jest naklejona etykietka z ceną 1200  ówczesnych złotych. Zrobiłem do niego swoją pierwszą ( z nielicznych) podstawek z masy papierowej (że niby miał być do niego rodzaj okopu), ale nigdy nie wyschła i spleśniała :lol:.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o pierwszym wydaniu i cenie początkowej . Potem inflacja hulała , że hej i jak się model nie sprzedał to faktycznie  kupowałeś za grosze . Potem formy przejął Mirage i w modelach zmieniano co nieco ( od pudełka do dodatków i kolejnych wersji ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając archiwa Skrzydlatej Polski (nr 50-51/1983), nie mogłam się powstrzymać od takiej ciekawostki. Co prawda nie dotyczy modelarstwa plastikowego, ale warto zapoznać się z atrakcjami, jakie oferowano na pewnych zawodach (wyobrażam sobie miny Amerykanów)🙂
 

 

nagroda.png

Edytowane przez Agnieszka
  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agnieszka napisał:

Co prawda nie dotyczy modelarstwa plastikowego, ale warto zapoznać się z atrakcjami, jakie oferowano na pewnych zawodach (wyobrażam sobie miny Amerykanów)🙂

Striptizerka jak striptizerka, ale ta miniaturka... Jedyne 55kg, sporo za nadbagaż dopłacili 😂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, barszczo napisał:

Striptizerka jak striptizerka, ale ta miniaturka... Jedyne 55kg, sporo za nadbagaż dopłacili 😂.

pewnie chodziło też o to , ze musieli zapłacić cło za te 55kg i to w dolarach żeby impreza się zwróciła

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, takie cóś na allegro.

Znalazłem, że to 1957

Modele: "Jastrząb", TS-8 "Bies", "MiG-15", "Convair - XFY"

Znacie?

Przechwytywanie.JPG.f26702a92391ca4269410ce149966e91.JPG

Edytowane przez Grzes
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Grzes napisał:

Panowie, takie cóś na allegro.

Znalazłem, że to 1957

Modele: "Jastrząb", TS-8 "Bies", "MiG-15", "Convair - XFY"

Znacie?

Przechwytywanie.JPG.f26702a92391ca4269410ce149966e91.JPG

Znacie.

Było calkiem sporo tych modeli.

Pasażerski Caravelle, radziecki myśliwiec Jak-27, nasza Wilga i coś tam jeszcze. Niektóre modele były drukowane na papierze pokrytym folią metalizowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

Niektóre modele były drukowane na papierze pokrytym folią metalizowaną.

Takie to tylko z eNeRDowa z wydawnictwa Kranich modellbogen czy jakoś tak. Mam jeszcze Su-7/20 takiego po ojcu i kleiłem kiedyś Jaka-11 takiego :mrgreen:

Edytowane przez Artek82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, merlin_70 napisał:

To są przodkowie MM . To jest seria modeli kartonowych wydawanych w PRL - u  zwana z racji wydawcy " MONówkami " .  Więcej znajdziesz na forach  poświęconych modelom kartonowym . Potem już tylko MM.

MON wydawal kartonowki od 1951 do 1964.  Od 1957 byly dwa niezalezne od siebie wydawnictwa, gdy LOK zaczal wydawac MM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchodząc troszkę na bok od tematyki stricte modelarskiej przypominam parę rzeczy z działu zabawkarskiego.

Gra planszowa i kolejna wersja malego konstruktora.

Screenshot_2024-08-07-06-56-09~2.png

Screenshot_2024-08-04-06-53-07~2.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Odchodząc troszkę na bok od tematyki stricte modelarskiej przypominam parę rzeczy z działu zabawkarskiego.

Gra planszowa i kolejna wersja malego konstruktora.

Screenshot_2024-08-07-06-56-09~2.png

A nie chwaliłeś się już tą grą parę stron do tyłu? 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Pamiętam jak dziś, Morskie Manewry graliśmy w Bieszczadach bo 2 tygodnie lało, na polu namiotowy w świetlicy nie było nic innego do roboty... 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Proszę bardzo inbox Cessna 172/SKYHAWK skala 1/35 firma Marui z 1969 roku wersja na bogato z silniczkiem zasilanym z bateryjki AA 

20240815_194828.thumb.jpg.399585516b2c426963957366e774b472.jpg20240815_194832.thumb.jpg.4caead452add1d136bb719f2a8c6b3fc.jpg20240815_194839.thumb.jpg.5baee39349302d8fe69e708b47cb3477.jpg20240815_194842.thumb.jpg.ef3e79ed0c2e1b529accb1c2dfde1de7.jpg20240815_195432.thumb.jpg.638ddeba211d934bb2be38b93fcaa6f0.jpg

chyba taki klasyk z tamtych lat, ponitowana jak Airfix ale ogólnie sympatyczny model 😉

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.