Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

1 godzinę temu, mirage3 napisał:

@abtb w epoce szarego łupanego mydła też robili Starfajtery 😜

12345.jpg.56414aaa169605dfd609c6215b1df05b.jpg

Imperialistyczny paździerz na socjalistycznej wystawie?:hmmm: Wyczuwam w tym prowokację wrogich sił :haha:

A poza tym sam tytuł artykułu: "104..............." 

Edited by abtb
  • Haha 1
  • Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Znalazłem kilka dni temu zdjęcia o których myślałem że już przepadły. Robiłem je dokładnie późną wiosną 1990 roku testując nowo zakupionego Zenitha 12XP. Na zdjęciach są moje modele budowane w latach

To ja dokładam moją historię alternatywną z Jakiem-1 w roli głównej. Kiedyś, w trochę innej wersji, była na PWM, ale Kamil Feliks mnie męczył aby odkopać i odświeżyć nieco te truchełko. https://w

Posted Images

44 minuty temu, abtb napisał:

Imperialistyczny paździerz na socjalistycznej wystawie?:hmmm: Wyczuwam w tym prowokację wrogich sił :haha:

A poza tym sam tytuł artykułu: "104..............." 

12.jpg.c9a2099a2906743a5be93888dde8bbaa.jpg

• Like 1
  • Haha 1
11 godzin temu, jmx62 napisał:

Co się nabijasz? Kto wtedy widział nity na modelu?

Można? Można!😵

Trzy lata wcześniej sowiety wysłali w kosmos pierwszego człowieka a oni nie potrafią porządnego MiGa-19 zrobić :D

• Haha 1
3 godziny temu, mirage3 napisał:

Trzy lata wcześniej sowiety wysłali w kosmos pierwszego człowieka a oni nie potrafią porządnego MiGa-19 zrobić :D

Trzy lata po Gagarinie(a rzeczywiście był w tym kosmosie?)to MiG-19 był taką tajemnicą wojskową że aż dziw że taki model w ogóle zrobili i nazwali go prawidłowo, bo np. wprowadzone niedługo po nim Su-7 był nazywany tylko jako samolot mysliwsko-bombowy konstrukcji Suchoja a późniejsze Su-20 jako super technika lotnicza bez rzadnych już oznaczeń 🥴

• Haha 1
W dniu 11.02.2021 o 13:15, mmr napisał:

modele samolotów osi były sklejane ...

natomiast ich dostępność była mocno ograniczona.

Ruch i Kovozawody ich nie robily 🙂 ...

Czesi coś tam jednak robili. To były moje pierwsze niemiaszki .

avia.jpg

aero.jpg

• Like 1

No a gdzie:

avia c-2_kp_1.JPG

avia cs-92(messerschmitt me-262b)_śmer_2.jpg

avia cs-199_kp_1.jpeg

fieseler fi-156 storch_śmer_1.jpg

focke wulf fw-56 stosser_śmer_1.jpg

focke wulf fw-190a_śmer_1.jpg

Z tym, że nie gwarantuję iż te modele ze Śmeru(przepaki Hellera) mieszczą się w ramach czasowych naszego wątku, być może były już po komunie?

Edited by jmx62
  • Like 1

Smer to lata 90,  wtedy był w miarę tani i katalog modeli miał niezły ( z perspektywy mroków lat 80 ). Tego FW 56  nigdy nie widziałem w tym wydaniu. Fajne malowanie na pudełku.

3 godziny temu, kopernik napisał:

Czesi coś tam jednak robili. To były moje pierwsze niemiaszki .

avia.jpg

aero.jpg

w klubie Śmigiełko kleiłem modele w latach 09.1973-06.1976 a te tu modele to juz chyba pózniejsze lata (a Avia i Aero to czechosłowackie firmy 🙂 a nie niemieckie).

Tak więc moje wspomnienia modelarskie kończą się w 1976 a KP to dla mnie głównie Avia B354, L-29 Delfin, Ił 10 i La 7.

Teraz w ramach sentymentu błąkam sie anonimowo po stronach i sklepach modelarskich ale jak zobaczyłem wpis kopernika (raz jeszcze dzięki) o wystawie 1975 to wylazłem z piwnicy 🙂

a historię zdobycia modelu Me109E opiszę jak dojrzeję

A pamiętacie robiony w Poznaniu program telewizyjny Orbita - Telewizja młodych kosmonautów? Wszedł na ekrany po locie w kosmos Hermaszewskiego. Był tam też kącik modelarski gdzie pokazywali różne zrobione modele samolotów i opowiadali historię ich pierwowzorów. Oczywiście najbardziej zapamiętałem Messera 109. Był to chyba Emil Matchboxa w pustynnym malowaniu.

Edit: Przypomniało mi się jeszcze że część modelarska zaczynała się od marszu lotników, a na koniec emitowano serial Załoga G.

e0121b46a8.thumb.jpeg.11696496c2e1a20c58e9295d91e95e40.jpeg

Edited by barszczo
  • Like 1
2 godziny temu, mmr napisał:

w klubie Śmigiełko kleiłem modele w latach 09.1973-06.1976 a te tu modele to juz chyba pózniejsze lata (a Avia i Aero to czechosłowackie firmy 🙂 a nie niemieckie).

Tak więc moje wspomnienia modelarskie kończą się w 1976 a KP to dla mnie głównie Avia B354, L-29 Delfin, Ił 10 i La 7.

Faktycznie te modele to 1977r. Nie miałeś szans na zaliczenie ich . Cytując : "(a Avia i Aero to czechosłowackie firmy 🙂 a nie niemieckie)" wspomniane modele samolotów to Me 109 i Si 204, samoloty niemieckie z II wś . 

Edited by kopernik
  • Like 1

Było poruszenie przy okazji zdjęcia modelu F-104 w 1975r..

To co powiecie na  marzec 1959 (SP)?

IMG_2270.JPG

Edited by hamp
  • Like 2
20 godzin temu, kopernik napisał:

Smer to lata 90,  wtedy był w miarę tani i katalog modeli miał niezły ( z perspektywy mroków lat 80 ). Tego FW 56  nigdy nie widziałem w tym wydaniu. Fajne malowanie na pudełku.

Smer i przepaki Hellera  to jeszcze komuna. Miałem/mam kolegę w CSSR i przysłał mi CS-92 i D-520 w początkach 1987. 

Wkrótce później były Jak-3, I-153, Bloch 152 i paru innych Francuzów. 

• Thanks 1

Kontynuując temat przepaków "Niemiaszków" ze Śmera to jeszcze takie wyciągnąłem ze swojego archiwum. Zwróćcie uwagę na zestawy Hi-Tech. To coś takiego jak dzisiejsze ProfiPacki z Edka😀

fieseler fi-156 storch_śmer_2.jpg

fieseler fi-156 storch_śmer_3.jpg

messerschmitt bf109f_śmer_1.jpg

messerschmitt bf109g_śmer_1.jpg

messerschmitt bf109g-14_śmer_1.jpg

messerschmitt me-262a_śmer_1.jpg

messerschmitt me-262a_śmer_2.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_1.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_2.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_3.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_4.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_5.jpg

Czechom było łatwiej bo u nich takie były produkowane w Czechosłowacji  lub składane z resztek odziedziczonych po Niemcach i latały u nich  po wojnie.

A u nas co?

Praktycznie tylko Fi-156, Siebel Si-204( i  to w innej wersji bo to był francuski produkt-inne silniki, śmigła, wyposażenie). A no i  jeszcze Bf-108 Tajfun w marginalnych ilościach.

Smer jak i KP to fajne przykłady na to gdzie było i jest nasze modelarstwo. Jak podchodziło się i podchodzi do tego hobby. Czesi już za komuny potrafili dogadać się z Hellerem i sprzedawać ich przepaki ! A u nas, szkoda gadać. Może i nie używaliśmy tylu niemiaszków ale Francuzi mieli w katalogu P-11, Karasia czy samoloty na których walczyliśmy we Francji, Anglii ... Ech ...

Edited by kopernik
  • Like 1
1 godzinę temu, kopernik napisał:

Smer jak i KP to fajne przykłady na to gdzie było i jest nasze modelarstwo. Jak podchodziło się i podchodzi do tego hobby. Czesi już za komuny potrafili dogadać się z Hellerem i sprzedawać ich przepaki ! A u nas, szkoda gadać. Może i nie używaliśmy tylu niemiaszków ale Francuzi mieli w katalogu P-11, Karasia czy samoloty na których walczyliśmy we Francji, Anglii ... Ech ...

I co niektorzy wyciagneli lekcje i teraz mamy Hobby 2000!