Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

• Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Znalazłem kilka dni temu zdjęcia o których myślałem że już przepadły. Robiłem je dokładnie późną wiosną 1990 roku testując nowo zakupionego Zenitha 12XP. Na zdjęciach są moje modele budowane w latach

To ja dokładam moją historię alternatywną z Jakiem-1 w roli głównej. Kiedyś, w trochę innej wersji, była na PWM, ale Kamil Feliks mnie męczył aby odkopać i odświeżyć nieco te truchełko. https://w

Posted Images

"Modelarz" 1986 wrzucił taką info:

1986-10 (27).jpg

Słyszał ktoś o takiej firmie? 

Co jeszcze robili no i jak to wyglądało?

W tej skali to pomimo, że już było dawno ale powinno coś sobą prezentować porządnego.

Edited by jmx62

@Greif robiłem tą Schwalbe gdzieś z początkiem lat '90-tych jest gdzieś tu na forum jej zdjęcie jako porównanie dla "współczesnej" (czyli jakieś cztery lata temu).

4 godziny temu, kopernik napisał:

Zbieraliście ? Wpinaliście ? Było ich kilka, ta to oczywiście nie Jastrząb.

Oczywiście :D.

Jak można było nie zostać entuzjastą lotnictwa ! Fajna maszyna, fajna dziewczyna do tego stojący już Pałac Kultury, nawet wojenne ruiny stojące wokół nie zniechęcały. 

22 lipca 1966 PKiN mig 15.jpg

• Like 1
  • Haha 1
24 minuty temu, Baas ArK napisał:

@Greif robiłem tą Schwalbe gdzieś z początkiem lat '90-tych jest gdzieś tu na forum jej zdjęcie jako porównanie dla "współczesnej" (czyli jakieś cztery lata temu).

Oczywiście :D.

Zapewne, jako pułkownik odłoży ją na półkę i nigdy jej nie nie napocznie. Sądząc po zakupach Greifa, zakłada chyba prywatne muzeum 😁

• Super Moderator

xD oj tam oj tam muzeum... raczej będzie jak prywatnym sklepie za PRL, co to modele nie do końca legalnie ale jednak były 😉

W dniu 19.02.2021 o 21:35, kabatmix napisał:

Jako młodzie ż (ćwierćwiecze dopiero ukończone) też coś wrzucę. Może ktoś go kiedyś sklejał? :D DSC02567.thumb.JPG.659741cfda2410bd95dade89ad78da95.JPGDSC02570.thumb.JPG.3e29d007b4e8a0ce0a9ee771c873f15b.JPGDSC02571.thumb.JPG.044c37961c54804ae39852437ecc0d48.JPGDSC02572.thumb.JPG.d008efcb678bb9adbdf706e9292f752f.JPG

Oj tak, coś tam się ulepiło swego czasu 😎 

Dwa najstarsze sprzed 50 i 35 lat ⚠️ Oraz dwa lepidła współczesne sprzed kilku lat 😉

4.jpg

an12.jpg

F21.jpg

Obraz 004_zps0equcfyx.jpg

Edited by Artek82
  • Like 3

Pewnie! Pisaliśmy o nim jakieś 10 stron wcześniej. Super zachowany i widzę że znaki na skrzydłach kleiłeś tak jak i ja 😂. Silnik pokaż jeszcze 👍.

Z innej beczki: bardzo miło wspominam czasopismo Modelarz. Co prawda było to pismo dla ambitniejszych modelarzy, a z planów tego co tam zamieszczano można było zbudować coś co naprawdę mogło latać, jeździć lub pływać. Pomimo tego kupowałem je namiętnie bo co kilka numerów można było znaleźć opisy, rysunki i zdjęcia prawdziwych samolotów. Z tej gazety dowiedziałem się że istniały takie konstrukcje jak P-61 Black Widow czy Macchi 202. A i czasami coś o plastiku było:

IMG_20210222_151442.thumb.jpg.7253af8b8a6146a7ac866172575ad110.jpg

Edited by barszczo
  • Like 2

10/79. Były tam też plany Macchi 202 o którym wspominałem. W innym numerze były jeszcze plany Avii B534 ze zdjęciem modelu KP. Teraz muszę przejrzeć stare Skrzydlate Polski z lat osiemdziesiątych.

Edited by barszczo
  • Like 2

Mówisz o tym:

1979-1 (10).jpg

W roczniku 1979 "Modelarza" były jeszcze takie wstawki o modelarstwie plastikowym:

1979-1 (21).jpg

1979-1 (24).jpg

1979-10 (1).jpg

Warto zwrócić uwagę na ceny Jak-1 i Czapli w roku 1979.

I ostatnie zdjęcie mówi samo za siebie - królową polskich modelarzy jest nieśmiertelna P-11👍

No i bardzo dobrze.

Edited by jmx62

Z modelami było słabo, a sklejaliśmy na potęgę 😎 i nie marudziliśmy, że nity, linie i słabo leży na planach (JAKICH PLANACH ?). Bawiliśmy się, sprawiało nam to i sprawia przyjemność,  o to w tym wszystkim chodzi.

modelarz.jpg

43 minuty temu, jmx62 napisał:

Mówisz o tym:

1979-1 (10).jpg

Tak, dokładnie o to mi chodziło. Czasem razem z planami załączali piękne przekroje samolotów, np. wspominany już P61 czy Gladiator. Mam jeszcze numer w którym były plany Iła2, a na okładce artwork jak z pudełka z modelem.

24 minuty temu, jmx62 napisał:

kopernik to Ty?

Sorki, nie mogłem się opanować😆

No nie, ale jakieś podobieństwo znajduje na tej fotografii ,szczególnie jak patrzę na model 😉

• Like 1

Skrzydlata w latach 80 była niezłym dostarczycielem materiałów których nie sposób było zweryfikować. Na przykład informacja z nr 13/88 Ki 43 w barwach francuskich. Gdzie taki bidak jak ja miał to rozszerzyć ?. Z tego samego nr info o możliwości zakupu SP w wydawnictwie. Pojechałem . Na miejscu okazało się, że to tylko tak napisali ... PRL.

s og.1.jpg

s og.jpg

44 minuty temu, kopernik napisał:

Z tego samego nr info o możliwości zakupu SP w wydawnictwie. Pojechałem . Na miejscu okazało się, że to tylko tak napisali ... PRL.

Ja zacząłem kupować "Skrzydlatą Polskę" w połowie lat 80-tych (i szkoły podstawowej), stopniowo coraz bardziej regularnie, aż do gromadzenia całych roczników. Pod koniec lat 80-tych zacząłem samodzielnie poruszać się po Warszawie (a mieszkałem wtedy we Wrocławiu i w stolicy bywałem raz na kilka miesięcy) i zawsze wpadałem na Kazimierzowską, żeby uzupełnić starsze numery. Mieli je tam wyłożone do przeglądania i wybierania, więc nie rozumiem, skąd to Twoje "tylko tak napisali". No chyba że miałeś pecha i wpadałeś tam zawsze tuż po mnie... 😉

Wtedy to było jedyne polskie czasopismo, które mnie interesowało. W sklepie potrafiłem rozpoznać z pamięci, które numery już mam, a których mi brakuje. Dzięki wizytom na Kazimierzowskiej mam pełne roczniki od 1984 roku, sporo wcześniejszych, luźnych numerów, a najstarszy z 1978 r. I kupuję do teraz.

Edited by RAV