Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, mirage3 napisał:

 Trzy lata wcześniej sowiety wysłali w kosmos pierwszego człowieka a oni nie potrafią porządnego MiGa-19 zrobić :D

Trzy lata po Gagarinie(a rzeczywiście był w tym kosmosie?)to MiG-19 był taką tajemnicą wojskową że aż dziw że taki model w ogóle zrobili i nazwali go prawidłowo, bo np. wprowadzone niedługo po nim Su-7 był nazywany tylko jako samolot mysliwsko-bombowy konstrukcji Suchoja a późniejsze Su-20 jako super technika lotnicza bez rzadnych już oznaczeń 🥴

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2021 o 13:15, mmr napisał:

modele samolotów osi były sklejane ...

natomiast ich dostępność była mocno ograniczona.

Ruch i Kovozawody ich nie robily 🙂 ...

 

 

Czesi coś tam jednak robili. To były moje pierwsze niemiaszki .

avia.jpg

aero.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a gdzie:

 

avia c-2_kp_1.JPG

avia cs-92(messerschmitt me-262b)_śmer_2.jpg

avia cs-199_kp_1.jpeg

fieseler fi-156 storch_śmer_1.jpg

focke wulf fw-56 stosser_śmer_1.jpg

focke wulf fw-190a_śmer_1.jpg

Z tym, że nie gwarantuję iż te modele ze Śmeru(przepaki Hellera) mieszczą się w ramach czasowych naszego wątku, być może były już po komunie?

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smer to lata 90,  wtedy był w miarę tani i katalog modeli miał niezły ( z perspektywy mroków lat 80 ). Tego FW 56  nigdy nie widziałem w tym wydaniu. Fajne malowanie na pudełku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kopernik napisał:

Czesi coś tam jednak robili. To były moje pierwsze niemiaszki .

avia.jpg

aero.jpg

w klubie Śmigiełko kleiłem modele w latach 09.1973-06.1976 a te tu modele to juz chyba pózniejsze lata (a Avia i Aero to czechosłowackie firmy 🙂 a nie niemieckie).

Tak więc moje wspomnienia modelarskie kończą się w 1976 a KP to dla mnie głównie Avia B354, L-29 Delfin, Ił 10 i La 7.

Teraz w ramach sentymentu błąkam sie anonimowo po stronach i sklepach modelarskich ale jak zobaczyłem wpis kopernika (raz jeszcze dzięki) o wystawie 1975 to wylazłem z piwnicy 🙂

a historię zdobycia modelu Me109E opiszę jak dojrzeję

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętacie robiony w Poznaniu program telewizyjny Orbita - Telewizja młodych kosmonautów? Wszedł na ekrany po locie w kosmos Hermaszewskiego. Był tam też kącik modelarski gdzie pokazywali różne zrobione modele samolotów i opowiadali historię ich pierwowzorów. Oczywiście najbardziej zapamiętałem Messera 109. Był to chyba Emil Matchboxa w pustynnym malowaniu.

Edit: Przypomniało mi się jeszcze że część modelarska zaczynała się od marszu lotników, a na koniec emitowano serial Załoga G.

 

e0121b46a8.thumb.jpeg.11696496c2e1a20c58e9295d91e95e40.jpeg

Edytowane przez barszczo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mmr napisał:

w klubie Śmigiełko kleiłem modele w latach 09.1973-06.1976 a te tu modele to juz chyba pózniejsze lata (a Avia i Aero to czechosłowackie firmy 🙂 a nie niemieckie).

Tak więc moje wspomnienia modelarskie kończą się w 1976 a KP to dla mnie głównie Avia B354, L-29 Delfin, Ił 10 i La 7.

 

Faktycznie te modele to 1977r. Nie miałeś szans na zaliczenie ich . Cytując : "(a Avia i Aero to czechosłowackie firmy 🙂 a nie niemieckie)" wspomniane modele samolotów to Me 109 i Si 204, samoloty niemieckie z II wś . 

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było poruszenie przy okazji zdjęcia modelu F-104 w 1975r..

To co powiecie na  marzec 1959 (SP)?

IMG_2270.JPG

Edytowane przez hamp
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kopernik napisał:

Smer to lata 90,  wtedy był w miarę tani i katalog modeli miał niezły ( z perspektywy mroków lat 80 ). Tego FW 56  nigdy nie widziałem w tym wydaniu. Fajne malowanie na pudełku.

Smer i przepaki Hellera  to jeszcze komuna. Miałem/mam kolegę w CSSR i przysłał mi CS-92 i D-520 w początkach 1987. 

Wkrótce później były Jak-3, I-153, Bloch 152 i paru innych Francuzów. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat przepaków "Niemiaszków" ze Śmera to jeszcze takie wyciągnąłem ze swojego archiwum. Zwróćcie uwagę na zestawy Hi-Tech. To coś takiego jak dzisiejsze ProfiPacki z Edka😀

fieseler fi-156 storch_śmer_2.jpg

fieseler fi-156 storch_śmer_3.jpg

messerschmitt bf109f_śmer_1.jpg

messerschmitt bf109g_śmer_1.jpg

messerschmitt bf109g-14_śmer_1.jpg

messerschmitt me-262a_śmer_1.jpg

messerschmitt me-262a_śmer_2.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_1.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_2.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_3.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_4.jpg

messerschmitt me-262b_śmer_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czechom było łatwiej bo u nich takie były produkowane w Czechosłowacji  lub składane z resztek odziedziczonych po Niemcach i latały u nich  po wojnie.

A u nas co?

Praktycznie tylko Fi-156, Siebel Si-204( i  to w innej wersji bo to był francuski produkt-inne silniki, śmigła, wyposażenie). A no i  jeszcze Bf-108 Tajfun w marginalnych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smer jak i KP to fajne przykłady na to gdzie było i jest nasze modelarstwo. Jak podchodziło się i podchodzi do tego hobby. Czesi już za komuny potrafili dogadać się z Hellerem i sprzedawać ich przepaki ! A u nas, szkoda gadać. Może i nie używaliśmy tylu niemiaszków ale Francuzi mieli w katalogu P-11, Karasia czy samoloty na których walczyliśmy we Francji, Anglii ... Ech ...

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kopernik napisał:

Smer jak i KP to fajne przykłady na to gdzie było i jest nasze modelarstwo. Jak podchodziło się i podchodzi do tego hobby. Czesi już za komuny potrafili dogadać się z Hellerem i sprzedawać ich przepaki ! A u nas, szkoda gadać. Może i nie używaliśmy tylu niemiaszków ale Francuzi mieli w katalogu P-11, Karasia czy samoloty na których walczyliśmy we Francji, Anglii ... Ech ...

I co niektorzy wyciagneli lekcje i teraz mamy Hobby 2000!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kopernik napisał:

Smer jak i KP to fajne przykłady na to gdzie było i jest nasze modelarstwo. Jak podchodziło się i podchodzi do tego hobby. Czesi już za komuny potrafili dogadać się z Hellerem i sprzedawać ich przepaki ! A u nas, szkoda gadać. Może i nie używaliśmy tylu niemiaszków ale Francuzi mieli w katalogu P-11, Karasia czy samoloty na których walczyliśmy we Francji, Anglii ... Ech ...

Czesi już w polowie lat siedemdziesiątych sprowadzili formy z upadłego Artiplasta, który posiadał  zresztą  spadek po Mericie i Aurorze.  To też mogło wynikać z tego, że Czesi mieli towar na barter. Ile można było wepchnąć Łosi i Jaków, czy RWD na zachodni rynek, a ile modeli z KP, czy tych już wtedy vintydżowych Auror ze Smeru?  O handlu za dewizy nie było mowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne ,,wykopalisko" z SP- AD1959r.

Warszawska Składnica Harcerska

 

 

IMG_2273.JPG

Edytowane przez hamp
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, mam tylko 2 takowe :57 i 59.

57 było biednie i co było to pokazałem.

59 jest bogatszy, wkrótce  kolejne ,,wykopalisko"

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.