Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

@Greif robiłem tą Schwalbe gdzieś z początkiem lat '90-tych jest gdzieś tu na forum jej zdjęcie jako porównanie dla "współczesnej" (czyli jakieś cztery lata temu).

4 godziny temu, kopernik napisał:

Zbieraliście ? Wpinaliście ? Było ich kilka, ta to oczywiście nie Jastrząb.

Oczywiście :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można było nie zostać entuzjastą lotnictwa ! Fajna maszyna, fajna dziewczyna do tego stojący już Pałac Kultury, nawet wojenne ruiny stojące wokół nie zniechęcały. 

22 lipca 1966 PKiN mig 15.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Baas ArK napisał:

@Greif robiłem tą Schwalbe gdzieś z początkiem lat '90-tych jest gdzieś tu na forum jej zdjęcie jako porównanie dla "współczesnej" (czyli jakieś cztery lata temu).

Oczywiście :D.

Zapewne, jako pułkownik odłoży ją na półkę i nigdy jej nie nie napocznie. Sądząc po zakupach Greifa, zakłada chyba prywatne muzeum 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2021 o 21:35, kabatmix napisał:

Jako młodzie ż (ćwierćwiecze dopiero ukończone) też coś wrzucę. Może ktoś go kiedyś sklejał? :D DSC02567.thumb.JPG.659741cfda2410bd95dade89ad78da95.JPGDSC02570.thumb.JPG.3e29d007b4e8a0ce0a9ee771c873f15b.JPGDSC02571.thumb.JPG.044c37961c54804ae39852437ecc0d48.JPGDSC02572.thumb.JPG.d008efcb678bb9adbdf706e9292f752f.JPG

Oj tak, coś tam się ulepiło swego czasu 😎 

Dwa najstarsze sprzed 50 i 35 lat ⚠️ Oraz dwa lepidła współczesne sprzed kilku lat 😉

4.jpg

 

an12.jpg

 

F21.jpg

Obraz 004_zps0equcfyx.jpg

Edytowane przez Artek82
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie! Pisaliśmy o nim jakieś 10 stron wcześniej. Super zachowany i widzę że znaki na skrzydłach kleiłeś tak jak i ja 😂. Silnik pokaż jeszcze 👍.

Z innej beczki: bardzo miło wspominam czasopismo Modelarz. Co prawda było to pismo dla ambitniejszych modelarzy, a z planów tego co tam zamieszczano można było zbudować coś co naprawdę mogło latać, jeździć lub pływać. Pomimo tego kupowałem je namiętnie bo co kilka numerów można było znaleźć opisy, rysunki i zdjęcia prawdziwych samolotów. Z tej gazety dowiedziałem się że istniały takie konstrukcje jak P-61 Black Widow czy Macchi 202. A i czasami coś o plastiku było:

 

IMG_20210222_151442.thumb.jpg.7253af8b8a6146a7ac866172575ad110.jpg

Edytowane przez barszczo
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10/79. Były tam też plany Macchi 202 o którym wspominałem. W innym numerze były jeszcze plany Avii B534 ze zdjęciem modelu KP. Teraz muszę przejrzeć stare Skrzydlate Polski z lat osiemdziesiątych.

Edytowane przez barszczo
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tym:

1979-1 (10).jpg

W roczniku 1979 "Modelarza" były jeszcze takie wstawki o modelarstwie plastikowym:

1979-1 (21).jpg

1979-1 (24).jpg

1979-10 (1).jpg

Warto zwrócić uwagę na ceny Jak-1 i Czapli w roku 1979.

I ostatnie zdjęcie mówi samo za siebie - królową polskich modelarzy jest nieśmiertelna P-11👍

No i bardzo dobrze.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z modelami było słabo, a sklejaliśmy na potęgę 😎 i nie marudziliśmy, że nity, linie i słabo leży na planach (JAKICH PLANACH ?). Bawiliśmy się, sprawiało nam to i sprawia przyjemność,  o to w tym wszystkim chodzi.

modelarz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, jmx62 napisał:

Mówisz o tym:

1979-1 (10).jpg

Tak, dokładnie o to mi chodziło. Czasem razem z planami załączali piękne przekroje samolotów, np. wspominany już P61 czy Gladiator. Mam jeszcze numer w którym były plany Iła2, a na okładce artwork jak z pudełka z modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, jmx62 napisał:

kopernik to Ty?

Sorki, nie mogłem się opanować😆

No nie, ale jakieś podobieństwo znajduje na tej fotografii ,szczególnie jak patrzę na model 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydlata w latach 80 była niezłym dostarczycielem materiałów których nie sposób było zweryfikować. Na przykład informacja z nr 13/88 Ki 43 w barwach francuskich. Gdzie taki bidak jak ja miał to rozszerzyć ?. Z tego samego nr info o możliwości zakupu SP w wydawnictwie. Pojechałem . Na miejscu okazało się, że to tylko tak napisali ... PRL.

s og.1.jpg

s og.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był jeszcze "Żołnierz Polski", w którym była wkładka z opisem i rysunkiem bocznym  samolotu. Wycinałem i zbierałem je wszystkie. Niestety nie zachowały się. Pamiętam , że był m in. Thunderbolt i czerwonogwiezdna Dora.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, to zbierałem namiętnie. We wcześniejszych rocznikach 70-80 były kwadratowe opisówki z samolotami na ostatniej stronie. Na przedostatniej był opis maszyny, a na ostatniej w tym samym miejscu (awers/rewers) był albo fajny rysunek, albo 3 rzuty samolotu. Seria nazywała sie "Oręż Żołnierza Polskiego". Od chyba 1984 leciała już seria "Nie tylko dla kolekcjonerów" umiejscowiona na 3 stronie od końca przez całą długość połowy strony w pionie. Od 1987 jakoś seria zmieniła nazwę na "Skrzydła Niepodległej" i trwała do 1991, zmieniając nazwę na "Samoloty Świata". Fajne to było, dość ciekawy opis i kolorowy bokorys lub rysunek w 3 rzutach. Co jakiś czas trafiały sie duże rozkładówki na środku w formie jakby plakatu z samolotami, śmigłowcami, okrętami lub czołgami. Mam to do dziś, ale muszę odkopać z czeluści szafy.

64be0d6a4b5ea9dddaf8874764d3.jpg

Edytowane przez Artek82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1979-1 (10).jpg

 

Ta Avia... Pierwszy model który mnie "pokonał" - nie dałem rady przykleić górnego płata. To było już ponad 30 lat temu a nadal boli - dlatego kiedy w sklepie zobaczyłem nową Avię Eduarda, musiałem ją mieć. Teraz już dam radę to zbudować.

Przy okazji słyszeliście, że był jakiś film, chyba kręcony przez Niemców? - w którym Avie grają polskie samoloty, z szachownicami itd.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Edytowane przez pmroczko
Przedwczesne wysłanie wiadomości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pmroczko napisał:

Pierwszy model który mnie "pokonał" - nie dałem rady przykleić górnego płata.

Ja dałem radę:

 

TBMAsos.thumb.jpg.a1ef821e2a590735d8081423c24fca30.jpg

 

C7x345f.thumb.jpg.3c031fa09fbeb4e4497e4bfb55527972.jpg

 

qkOmEGa.thumb.jpg.1e4cf4a03b182fe4b533ae33ce450937.jpg

 

co prawda jakieś 20 lat  :hmmm:temu, ale jednak.

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiaj niektóre rzeczy byśmy zrobili inaczej, ale jak na tamte czasy był śliczny, prawda?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najładniejszym szmatopłatem z Kp był Letov 231

EJZaUSP.thumb.jpg.3573d5a7461b53a3279853c5b3010061.jpg

 

cNDI8Y3.thumb.jpg.46fd47595a94d616b5c7f823de6e0cc5.jpg

 

Mam jeszcze jeden zachomikowany egzemplarz,  w tym charakterystycznym płaskim pudełku (tak na oko format A4, jeszcze Ła 5FN było tak pakowane)

 

 

Edytowane przez abtb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, pmroczko napisał:

 

Przy okazji słyszeliście, że był jakiś film, chyba kręcony przez Niemców? - w którym Avie grają polskie samoloty, z szachownicami itd.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Tak to się zgadza. 

AVIA B 534 wzięła udział w propagandowym filmie z 1940 roku "Kampfgeschwader Lützow" gdzie odgrywała rolę polskich PZL P-11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.