Skocz do zawartości

Historia, teraźniejszość i przyszłość- pokazy, wystawy, pikniki lotnicze w Polsce


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

To z takich starszych -

Gdańsk Rębiechowo 94

An28_SP-GCA_EPGD94_ef.jpg
Mig-23_102_EPGD94_ef.jpg

Pamiętam pokaz MiGów 23, gdzie latali nisko nad publicznością (niewyobrażalne w tej chwili), z dużymi prędkościami, może nawet przydźwiękowymi i dopalaczach. Ludzie kładli się na ziemię ze strachu :)

Gdynia 98

612572_s10a-atlantique-de_ed2.jpg

430983_s6a-seaking.jpg

 

"Dawne" (kilka edycji było) pokazy w Gdyni pamiętam jako bardzo fajne - dużo ciekawego sprzętu było. Mam sporo zdjęć, ale analogowych.

Fajne były też pokazy/pikniki w Pruszczu Gdańsku, zwłaszcza te pierwsze.

Edytowane przez persyMG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

"Z okazji święta lotnictwa polskiego nad stolicą przeleciały cztery samoloty szkolno-treningowe TS Iskra. Huk ich silników zwrócił uwagę mieszkańców Warszawy. Zdjęcia dokumentujące przelot otrzymaliśmy m.in. na Kontakt 24."

Bez nazwy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • kopernik changed the title to Historia, teraźniejszość i przyszłość- pokazy, wystawy, pikniki lotnicze w Polsce

Bardzo smutna wiadomość, N.A. T-28 Trojana już nie zobaczymy w powietrzu, podczas powrotu do Austrii rozbił się na terenie Czech, niestety obaj członkowie załogi zginęli.

R.I.P.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Na 30-lecie. Air Show '93 Dęblin

Z przygodami. Na wyjazd na pokazy w sobotę namówiłem dwie koleżanki. Z mojej miejscowości można dojechać pociągiem bezpośrednio, ale wybraliśmy opcję szybszą: 3 przystanki podmiejskim, a potem pośpieszny. Rano na stację koleżanki wpadły spóźnione, nie zdążyły kupić biletu. W efekcie potem do ostatniego przystanku szliśmy piechotą, bo musieliśmy się ewakuować, żeby nie spotkać konduktora. W pospiesznym znów przygody: jedna z moich towarzyszek próbowała "sprzedać" przy kontroli biletów kartę rowerową jako  legitymację szkolną. No nic, koniec końców dotarliśmy do Dęblina. Idziemy na lotnisko. Trochę tam trzeba przejść, zwłaszcza jak się zna tylko drogę na około, a nie na skróty jak wtedy. Innych ludzi spieszących na pokazy jakoś nie było widać, ale że to były moje pierwsze duże pokazy, to nie wzbudziło to mojego niepokoju. Nad lotniskiem widać Zlina kręcącego akrobację, więc jest dobrze. Brama do bazy otwarta na oścież, nikt nas nie zatrzymuje (he, he, jak sobie porównam z tym co jest teraz...). Nadal pusto. Coś jest nie tak. Dopiero jak zaczęliśmy się ładować na płytę lotniska to zostaliśmy cofnięci i dowiedzieliśmy się, że pokazy są tylko w niedzielę. Pięknie. Ogłoszenie w prasie (Lotnictwo AI wtedy na topie) było fałszywe. W niedzielę koleżanki już nie chciały się wybrać, mnie samemu nie chciało się jechać pociągiem. Na szczęście starszy brat z dziewczyną się nade mną zlitowali i zabrali mnie samochodem. Wtedy chyba jedyny raz w Dęblinie parkingi dla gości były na terenie jednostki. Dotarliśmy trochę spóźnieni (późny wyjazd, korek na wjeździe), tak że pierwszy punkt programu (walkę 4xMiG-29 vs 4xMiG-23) tylko głównie słyszałem. Fajny był efekt jak wszystkim samochodom na parkingu od dźwięku 12 silników z dopalaniem powłączały się alarmy. Wtedy w Dęblinie wystawa statyczna nie była w żaden sposób zabezpieczona przed widzami. jakie były tego efekty można sobie wyobrazić oglądając na zdjęciu gościa niemanipulującego ręcznie czujnikiem kąta natarcia w MiG-u.  No i parę fotek. Jakość jak widać... Znaczenie głównie nostalgiczne. robione aparatem Vilia. Do zdjęć w powietrzu zdecydowanie się nie nadawał. Na ziemi dziwne kadry wymuszone tłumem. Szczawik na zdjęciach to ja. Nie śmiać się.

01.jpg

02.jpg09.jpg021.jpg031.jpg033.jpg041.jpg051.jpg061.jpg071.jpg081.jpg0211.jpg0411.jpg0511.jpg0611.jpg0711.jpg0811.jpg04111.jpg05111.jpg06111.jpg07111.jpg08111.jpg

 

 

02.jpg

09.jpg

021.jpg

031.jpg

08111.jpg

01.jpg

Edytowane przez Wymysl
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć "Szczawik".

Też byłem na tych pokazach tyle tylko że ... nie było to jubileuszowo 30 lat temu a 28. To był rok 1995.

Ale fotki masz fajne, dzięki że reanimację tematu.

Mam sporo materiałów z pokazów do pochwalenia się niestety trochę czasowo (pomimo faktu że jestem na emeryturze)słabo😵

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jmx62 napisał:

nie było to jubileuszowo 30 lat temu a 28. To był rok 1995.

Myślę, że jednak Kolega @Wymysl ma rację i pokazuje fotki z 1993 roku.

Ja zaczynałem swoją przygodę z pokazami właśnie od Dęblina 1995 i tam było już towarzystwo zagraniczne., m.in. Kwoczur na Su-27 prezentujący "kobrę" oraz patrouille de France.

 

@Wymysl fotki piękne! Takie urokliwe z kliszy.

No i to nasze lotnictwo lat 90. kolorowe, różnorodne.... 

Kilka Ci się zdublowało przy wstawianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzes napisał:

Myślę, że jednak Kolega @Wymysl ma rację i pokazuje fotki z 1993 roku.

Dobra, kłócił się nie będę ale to trochę dziwne bo nigdzie nie widzę ich na rzadnych wykazach imprez lotniczych no i ... nie byłem na nich? Raczej niemożliwe🤔

Jak tak to znaczy że mam luki w swoim archiwum😠

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te, no qurde, szacun. Dzięki.

Ale zmieniło to mój wizerunek o sobie. Myślałem że wiem wszystko🤕a tu dup...

Żarty oczywiście. Dzięki teraz będę musiał z tydzień grzebać po necie żeby wszystko wyciągnąć i wrzucić w swoje akta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

numer tej Skrzydlatej?

To akurat wrzutka z takich podręcznych wycinanek jakie mam w szafce.

Archiwum SP mam na strychu. I nawet tam poszedłem, ale... szafka z gazetami jest jakoś tak zastawiona, że na szybko do niej nie dotrę.

Z tego co poczytałem na odwrotnych stronach, wnioskuję że to numer nie wcześniejszy niż z października 1993. 

Ale jeszcze pójdę tam na strych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jmx62 napisał:

Może to była jakaś impra-jubel ale nie AirShow.

No, jak sam widzisz powyżej, nie było tam gości zagranicznych.

Nie wiem więc, czy nazywano tę imprezę szumnie airszołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.