Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Znacie może przyrząd, którym mógłbym wybijać z papieru technicznego ew. miękkiego plastiku kółka 1-2 cm. średnicy?
Zależy to od grubości materiału w którym chcesz robić otwory. Są do kupienia dziurkacze szewskie-tapicerskie z metalu w kilku średnicach.

Jeden typ jest oparty na tulei wybierającej do wewnątrz, inne są zbudowane na zasadzie trzpienia i matrycy z otworami. Do kupienia w marketach budowlanych typu Castorama lub OBI itp., lub sklepach zaopatrujących rzemieślników.

W praktyce, można takim przyrządem wykonać otwory w materiałach do grubości max 2-2,5 mm... Powyżej tej grubości zaczyna strzępić krawędź lub rozkalibrowywać otwory przy dziurkaczach. W przypadku sztanc-wykrojników do otworów granica grubości materiału jest ograniczona jego sprężystością. Mogą się zdarzyć wyrwania na spodniej powierzchni materiału przy dużych grubościach (powyżej 2-2,5 mm...)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie może przyrząd, którym mógłbym wybijać z papieru technicznego ew. miękkiego plastiku kółka 1-2 cm. średnicy?

Do średnic ciut powyżej 1mm przyrząd ten nazywa się "Druga Strona Igły Iniekcyjnej".

Podpal plastik w którym jest osadzona igła, ściągnij go (podgrzej lepiej jednak). I papierem ściernym naostrz "tępą końcówkę". Osadź drugą stronę igły w czymś i jazda!

Można nawet w metalu wybijać - tak jak ja tutaj:

P1070002.JPG

P1070001.JPG

Większe, nazywa się wykrojnik:

viewtopic.php?t=10937&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy jak nałożę podkład na model to jak są jakieś niedoróbki to mogę to wziąć papierem ściernym albo szpachlą, a jak tak to potem mam znowu psiknąć wszystko podkładem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie może przyrząd, którym mógłbym wybijać z papieru technicznego ew. miękkiego plastiku kółka 1-2 cm. średnicy?

Do średnic ciut powyżej 1mm przyrząd ten nazywa się "Druga Strona Igły Iniekcyjnej".

Podpal plastik w którym jest osadzona igła, ściągnij go (podgrzej lepiej jednak). I papierem ściernym naostrz "tępą końcówkę". Osadź drugą stronę igły w czymś i jazda!

Można nawet w metalu wybijać - tak jak ja tutaj:

P1070002.JPG

P1070001.JPG

Większe, nazywa się wykrojnik:

viewtopic.php?t=10937&start=0

 

to mialy byc 2cm czy 2mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mialy byc 2cm czy 2mm?

Ach, po kolokwium z grafiki inżynierskiej wszędzie widze minimetry;) Mea culpa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też kupić w sklepie typu ,,obi" ... zestaw wybijaków o różnych średnicach ok 20zł ... przy dobrym uderzeniu młotkiem można wybić np. kółko w taślmie gumowej grubości 2cm bez większego problemu... wiec w modelarstwie też pewnie sobie poradzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszędzie widze minimetry;)

Takie są skutki świętowania z kolegami 5 z egzaminu z matematyki...

Dżizus, co się ze mną dzieje

Ide spać:D

A później pozamiatam temat, bo aż wstyd!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie specyfików MIG-a. Przymierzam się do pierwszego użycia pigmentłów. Będę je wcierał w powierzchnie. Chciałbym zabezpieczyć to Fixerem nałożonym aerografem. I teraz pytanie czym myć aerograf po tym utrwalaczu. To samo pytanie mam odnośnie substancji "Thinner for washes", czym później myć sprzęt. Do dyspozycji mam rozcienczalnik Wamodu do emalii, zmywacz Wamodu do akryli, rozcienczalnik Gunze do Surfarcera, Cleanlux. Jak będzie trzeba to coś dokupię.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zrobić "podstawkę" pod model. Imitacja trawy (mata) z wyciętymi otworami ma kałuże. imitacja kałuż to lustro. Pytanie czym przykeić taką matę do lustra? (Kropelka, silikon...)

 

Jak przymocować model do tej podstawy? (dziura w lustrze nie stanowi problemu.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie specyfików MIG-a. Przymierzam się do pierwszego użycia pigmentłów. Będę je wcierał w powierzchnie. Chciałbym zabezpieczyć to Fixerem nałożonym aerografem. I teraz pytanie czym myć aerograf po tym utrwalaczu. To samo pytanie mam odnośnie substancji "Thinner for washes", czym później myć sprzęt. Do dyspozycji mam rozcienczalnik Wamodu do emalii, zmywacz Wamodu do akryli, rozcienczalnik Gunze do Surfarcera, Cleanlux. Jak będzie trzeba to coś dokupię.

Hej! Aero po Fixerze i Thinnerze jeżeli już chcesz, to możesz myć White Spiritem albo Rozcienczalnikiem Wamodu. Thinner odparowuje raczej całkowicie, więc to trochę na siłę...

Poza wcieraniem spróbuje metody oprószania modelu pigmentami "jakbyś strzepywał popiół z papierosa" - pigmenty na pędzel i strzepywać. Różne kolorki, potem można pędzlem zamoczonym w fixerze/thinnerze nanieść rozcieńczalnik na model - ładnie się rozpłynie i zwiąże pigmenty. Potem można eksperymentować z mazianiem pędzlem po modelu.

Opcji jest multum - kwestia wyczucia i doświadczenia. Niestety jeden/dwa modele trzeba czasem poświecić dla dobra techniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomaszDudek to jest naczepa do przewozu tzw gabarytów. W internecie jak poszukasz to z palcem w nosie znajdziesz pliki PDF z rysukami technicznymi i wymiaram naczep różnych kombinacji i ras. Drugi sposób to wpisanie w google nazwę firmy która przewozi ładunki ponadgabarytowe i każda firma w swojej ofercie ma podane jakimi naczepami dysponuje i ich wymiary. Przykładem takiej firmy jest ZTE Katowice na stronce mają rysunki tych naczep, wymiary itp i wiem że jak się uprzesz to możesz do nich zawitać na plac i dają Ci obcykać naczępę jaką chcesz pod warunkiem że nie będzie w trasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.