Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Na dniach rozpoczynam budowę dwóch modeli Jagdpanthery i Opla Blitza. Ostatni model zrobiłem z samym washem lecz teraz chciałbym po raz pierwszy użyć pigmentów by "przybłocić" nieco tu i ówdzie. W związku z tym mam pytanie jakie pigmenty polecacie dla początkującego z pigmentami. Googlowałem troche i znalazłem pigmenty CMK, MIG-a i Tamiyi. Które wg was byłyby najlepsze i co jeszcze potrzebuje oprócz samego pigmentu? Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie- używał ktoś kiedyś kalkomanii ICM-u?

konkretnie chodzi mi o te z Mustanga D w 48. Wyglądają dosyć niepewnie, nie wiem czy mi się nie rozlecą albo nie będą się kleić

 

Szczerze nie polecam tych kalek, bo mają tendencję do rozlatywania się. Spora część z nich ma złą kolorystykę i pikselozę nadruku. Jeśli masz jakiś subsytut, to odpuść sobie ICM, jeśli nie to:

 

1. Przemaluj arkusik kalek dwiema cienkimi warstwami bezbarwnego lakieru;

2. Przygotuj sobie do nakładania najlepszą pincetę, miękką bawełnianą szmatkę (najlepiej ze starego t-shirtu);

3. Używaj nieco więcej płynu Set, a płynu Sol użyj dopiero gdy kalkomania ustabilizuje się na powierzchni. Ułóż ją na miejscu, szmatką wygnieć bąbelki powietrza i lekko wbij ją już w linie podziału, zostaw na jakieś pół godziny i dopiero potem nałóż płyn Sol.

4. Po upływie doby od nałożenia Sola, jeśli wszystko leży jak należy, pokryj model nieco grubszą warstwą połysku pod wash.

5.Niech moc będzie z Tobą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie polecam tych kalek, bo mają tendencję do rozlatywania się. Spora część z nich ma złą kolorystykę i pikselozę nadruku. Jeśli masz jakiś subsytut, to odpuść sobie ICM, jeśli nie to:

No właśnie tak się składa, że nie mam nic na wymianę,i chyba bez zmiany malowania nie ma bardzo czego dobrać Co do kolorystyki to jest w porządku, tylko zaniepokoiła mnie jakaś ich dziwna matowość, no ale spróbuje zrobić tak jak mówiłeś, może coś wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Humbrola - jakoby to samo co Revell. Mr.Putty White Gunze jest dziwna szpachlówką - jakby nie reagowała dobrze z plastikiem i łatwo się odkrusza.

Tamiya szara, bodaj Base Type, jest całkiem fajna w nakładaniu i obróbce, ale traci na objętości i zapada się w miarę schnięcia.

Na Wamod większość wiesza psy (ja też), niektórzy bardzo sobie chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach rozpoczynam budowę dwóch modeli Jagdpanthery i Opla Blitza. Ostatni model zrobiłem z samym washem lecz teraz chciałbym po raz pierwszy użyć pigmentów by "przybłocić" nieco tu i ówdzie. W związku z tym mam pytanie jakie pigmenty polecacie dla początkującego z pigmentami. Googlowałem troche i znalazłem pigmenty CMK, MIG-a i Tamiyi. Które wg was byłyby najlepsze i co jeszcze potrzebuje oprócz samego pigmentu? Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko się nadaje. Ja używam pigmentów Talen'a i jestem z nich zadowolony. Pigmenty można nakładać generalnie na sucho albo (w przypadku chęci zrobienia np. zacieków) rozcieńczyć np. terpentyną lub nawet wodą. Dobrze jest to potem zabezpieczyć lakierem.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach rozpoczynam budowę dwóch modeli Jagdpanthery i Opla Blitza. Ostatni model zrobiłem z samym washem lecz teraz chciałbym po raz pierwszy użyć pigmentów by "przybłocić" nieco tu i ówdzie. W związku z tym mam pytanie jakie pigmenty polecacie dla początkującego z pigmentami. Googlowałem troche i znalazłem pigmenty CMK, MIG-a i Tamiyi. Które wg was byłyby najlepsze i co jeszcze potrzebuje oprócz samego pigmentu? Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Oprócz tych które zostały tu wymienione i Talensa, są również dość dobre i wydajne pigmenty Vallejo. Ja używam MIG'a aczkolwiek są one średnio wydajne i jak na swoją cenę małe ilościowo. Na początek radziłbym zaopatrzyć się kilka podstawowych pigmentów CMK. Jeśli chcesz wykonać imitację błota, to przydatne będą również gips, drobny piasek, imitacje źdźbeł traw wykonane np. ze ściętego włosia starych niepotrzebnych pędzli (to tylko przykład). Jeśli stać Cię na zainwestowanie paru dodatkowych talarów, to dobrą rzeczą jest żywica akrylowa, która pomaga w przygotowaniu błota. Jeśli chciałbyś zróżnicować błotnistą powłokę, na błoto suche i mokre, to polecałbym Ci zakup bezbarwnych błyszczących lakierów (ja do tego celu używam Gloss Cote i Matt Cote Humbrola).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowa tandeta za 4000zł. lepiej kupić tamijowskiego z RC za 2tys.

Powinni dać metalowe części i dużą ilość zdjęć. Kolekcja pewnie będzie wyglądać jak ta Bismarcka. Za 29,99 będziemy otrzymywać kilka drewnianych patyków do poszycia. Szkoda pieniędzy, z resztą założę się ,że tylko 10% zestawów zostanie skończonych, pamiętam jak ja reagowałem na tamte zestawy, trzeba się przy nich strasznie narobić ,żeby efekt wyszedł taki jak w reklamie. Samo pomalowanie i sklejenia wymaga dużego doświadczenia(np. drewniane okręty) i jeżeli ktoś kto nigdy nie miał nic wspólnego z modelarstwem od razu weźmie się za coś takiego i to są marne szanse ,że wyjdzie z tego coś przyzwoitego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko się nadaje. Ja używam pigmentów Talen'a i jestem z nich zadowolony. Pigmenty można nakładać generalnie na sucho albo (w przypadku chęci zrobienia np. zacieków) rozcieńczyć np. terpentyną lub nawet wodą. Dobrze jest to potem zabezpieczyć lakierem.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Oprócz tych które zostały tu wymienione i Talensa, są również dość dobre i wydajne pigmenty Vallejo. Ja używam MIG'a aczkolwiek są one średnio wydajne i jak na swoją cenę małe ilościowo. Na początek radziłbym zaopatrzyć się kilka podstawowych pigmentów CMK. Jeśli chcesz wykonać imitację błota, to przydatne będą również gips, drobny piasek, imitacje źdźbeł traw wykonane np. ze ściętego włosia starych niepotrzebnych pędzli (to tylko przykład). Jeśli stać Cię na zainwestowanie paru dodatkowych talarów, to dobrą rzeczą jest żywica akrylowa, która pomaga w przygotowaniu błota. Jeśli chciałbyś zróżnicować błotnistą powłokę, na błoto suche i mokre, to polecałbym Ci zakup bezbarwnych błyszczących lakierów (ja do tego celu używam Gloss Cote i Matt Cote Humbrola).

 

Serdecznie dzięki za porady. Na pewno skorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaka wersja ego Hurricane cie interesuje?

Wersja nie gra roli, chodzi mi o to żeby w pudełku były kalki z polskiego dywizjonu. Nie siedzę za bardzo w IIw.ś. W ramach przerwy od rur chciałem zrobić sobie dwa myśliwce drugowojenne Spitfire i Hurricane. Spita już zacząłem -Revell wersja VB kupiłem go za parę złotych razem z kalkami techmodu z malowaniem RF-D Zumbacha, i do pary chcę go zestawić z Hurricanem.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polskimi oznaczeniami to chyba jedynym jest Hurrican mkI z AZ-Model (cena w granicach 57/65zł ) W wesji mkI jest jeszcze Hasegawa ale to prawie 70 zł plus kalki osobno jakieś 20zł. Można jeszcze zakupić wersje IIc, tu do wyboru mamy Academy, Airfix, Hobby Boss i Revell ( cena od 15 do 30 zł) plus do tego kalki techmodu z oznaczaniami 309 dywizjonu jakieś 20 zł.

Zapewne tematu nie wyczerpałem , może ktoś coś dorzuci ewentualnie mię poprawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z jakością tego AZ-Model? Jest porównywalna ze Spitfire Vb z Revella? Cena nieistotna, chodzi mi o to żeby ładnie prezentował się zrobiony prosto z pudełka i nie zabrał mi dużo czasu na przeróbki i pasowania elementów.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej będzie kupić sobie Mk.I w 72 i dokupić jeden z tych zestawów kalkomanii Techmodu ?

 

http://www.techmod.pl/aviation-72/72006-hawker-hurricane-mk-i

 

http://www.techmod.pl/aviation-72/72013-hawker-hurricane-mk-i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Polak i nie Polak z naszego 303 ale pilot Czech

No tak nie do końca Samoloty w 303 nie miały tylko jednego pilota. Według tego co pisze w Militariach nr4/2005 oprócz Frantiska loty wykonywali na nim Kellet, Żak i Łokuciewski. Poza tym w 303 dywizjonie szachownice malowano bodajże dopiero od 1941r wiec jak chcesz mieć hurka z szachownicą to musisz dokupić kalki które zaproponował kornik_69

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty w 303 nie miały tylko jednego pilota

 

Ano w czasie Bitwy o Anglię (i nie tylko) było tak, że gdy zawyła syrena alarmowa, to pilot gotowy do lotu biegł co sił w nogach i brał tę maszynę, która w danej była zdatna do lotu i w miarę do niego przygotowana, także z tym przydziałem to też nie jest tak do końca. Wystarczy przeczytać chociażby "Dywizjon 303" żeby wiedzieć, że pokiereszowane po walkach maszyny, pomimo, że odratowywane nocami przez mechaników (chłopów na schwał ), w czasie największego nasilenia walk nie pozwalały na zachowanie 100% gotowości całego Dyonu.

Zdarza się, że w literaturze, modelu czy metryczce kalkomanii mamy podane, że dany samolot był maszyną takiego i takiego pilota, ale należy brać poprawkę na to, że przygotowujący te materiały ludzie często przyporządkowują pilotom te maszyny na których na przykład zdobyli oni zwycięstwo powietrzne lub mają przy nich wykonaną większą sesję zdjęciową.

Podobna sytuacja, z wyborem samolotów zdatnych i gotowych do użytku w danym czasie powtarzała się między innymi podczas działań Polish Fighting Team'u w Afryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym zabezpieczony? Spróbuj przecierać wacikiem nasączonym w benzynce do zapalniczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.