Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tez mam pytanie. W wątku o nakładaniu kalek czytałem, że mr. softer (ten zielony) nie jest do niczego potrzebny. Czy to oznacza, że wyrzuciłem kasę w błoto?

 

Jest potrzebny, bo kalka kalce nie jest równa. Są kalkomanie, które nakładają się praktycznie same, bo mają dobry klej, odpowiednio cienką, ale wytrzymałą błonkę i solidny nadruk. Niestety takie kalkomanie to tylko jakaś niecała połowa wszystkich oferowanych w zestawach czy też osobno.

Często jest tak, że kalkomania kładzie się dobrze, ale jest gruba i wymaga nie tylko płynów, ale również mechanicznego wgniatania w powierzchnię, innym razem kalkomania ma bardzo mocny klej i wymaga większej ilości wody pod, i Softera na powierzchnię.

Będąc szczerym Mr.Softer nie zawsze działa (gdy kalka jest oporowo gruba) i nie zawsze jest potrzebny, bo gdy kalkomania ma dość delikatną strukturę błonki, może zostać rozpuszczona przez Softer. Takie kalkomanie się zdarzają i dlatego często lepiej wydać parę zł więcej i kupić porządny zestaw kalek niż męczyć się z zestawowymi (choć nierzadko ładnymi). W pracy z kalkomaniami niestety nie ma reguły.

 

Mówiąc krótko: Nie, nie zmarnowałeś pieniędzy. Ten płyn jeszcze Ci się przyda. Nikt nie lubi kalkowej srebrzanki na modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby artystyczne schną długo ,na obrazach nawet ponad rok . Wszystko zależy od nałożonej warstwy oraz temperatury otoczenia . Farba olejna artystyczna składa się z roztartego pigmentu i oleju lnianego ,który jest elementem spajającym pigment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej czy ktoś wie czy dostępny jest jakiś zestaw broni radzieckiej z II WŚ w skali 1:35. Szukałem lecz znalazłem tylko zestawy niemieckie i aliantów zachodnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, chyba tutaj będzie najlepsze miejsce na moje pytania. Szukałem nieco po forum, ale nie natknąłem się na konkretne info. A mianowicie chodzi mi o własnoręczne wykonanie aerografu. Chciałbym spróbować malowania tym sprytnym urządzonkiem (a jednocześnie chciałbym przyoszczędzić na tym, skoro jest opcja "zrób to sam" ). Czy jest gdzieś jakaś instrukcja, jak poprawnie wykonać samemu aerograf? Ja jedynie wiem, że potrzeba do tego zbiornika na sprężone powietrze (np. butla po gaśnicy) i kompresor z lodówki. Na googlach nie natknąłem się niestety na dobrą instrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszlifować papierem 1200 na mokro, potem 2000, jak się uda znaleźć to i 4000. Potem polerka filcem, pastą do zębów - albo jakąś pastą polerską jak masz. Powinno być okej. Jakby jeszcze nie było, to zanurzyć w sidoluxie, wyjąć i położyć do wyschnięcia pod jakimś pudełkiem, żeby kurzu nie łapało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, taki skrót myślowy. Takie drobne papiery ścierne znajdziesz w sklepach z lakierami samochodowymi i na dziale z farbami w marketach budowlanych. Szlifuj po namoczeniu papieru wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekłbym, że ma jeden bardzo zły parametr - cenę. Fajnie, że od razu dołączony aerograf, ale:

-cena

-aerograf ma dyszę 0.5 mm, co jest dość sporą dziurą i może być problem z malowaniem naprawdę cieniutkim strumieniem. Raczej do malowania dużych powierzchni.

-w sumie aerograf firmy o uznanej marce, ale prosty - bez chociażby regulacji (ograniczenia) maksymalnego skoku iglicy pokrętłem z tyłu

- kompresor ma bardzo małe ciśnienie regulowane - do 1.4 bara. A ja osobiście przyznam, że wolę malować w na 2, 2.5 bara. Także jakby komuś niskie ciśnienie nie odpowiadało, to ma kiepsko.

- pytanie - jak z gwarancją i naprawą takiego kompresora? takie rzeczy się psują, a nie wiem jak z polskim serwisem Iwaty (o ile istnieje)

 

Może lepiej kupić jakiś kompresor za ok. 300 zł (MA-2000, MA-3000, jakiś fajny większy z marketu budowlanego) i do tego na początek jakiś tańszy aerograf?

To jest obecnie bardzo ciekawa propozycja:

http://www.martola.com.pl/pl2524/produkty23744/Aerograf_AB133_Gold_0_25mm

Szeroko chwalona, chociażby tutaj:

http://www.pwm.org.pl/viewforum.php?f=43

A jak pieniądze nie są problemem (co wnioskuję po pytaniu o ten zestaw IWATY), to może nawet jakiś H&S Evolution Silverline? To jest świetny aerograf, sam mam i malowanie nim to przyjemność:

http://www.aerografy.com/product_info.php?cPath=21_119_47&products_id=164

Nawet promocyjka jest znaczna teraz, jakby co nie ma problemów z częściami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.