Jump to content

F-15E, Academy, 1/72


Mates
 Share

Recommended Posts

Ten zestaw był już przede mnie kiedyś przedstawiany tu na forum. Jakiś czas temu wpadły mi w ręce dwa kolejne i jeden postanowiłem złożyć. A że zestaw jest bardzo dobry to i praca przebiegała przyjemnie. Praktycznie wszystko prosto z pudła, ale konieczne jest tutaj użycie dyszy Airesa (zestawowe dramat!).

 

Główny kolor kamuflażu FS36118  użyty z palety AK RC. Poza tym, że bardzo przyjemnie się tą farbą malowało, to dodatkowo kolor jest bardzo dobrze odwzorowany. Mam wrażenie, że odcień jest o wiele lepszy niż w przypadku Gunze. Detale to już z pędzla Vellejo, Model Master. Używałem też farb Tamiya i Gunze oraz metalizerów z serii AK Xtreme metal (głównie tytan, ale też steel i aluminium).  Jak usunąłem szew idący przez oszklenie, element poleciał do kąpieli w specyfiku AK Gauzy agent - wygląda przekonująco. Wash i weathering wykonywany przy pomocy farb olejnych dla artystów, tym razem nie korzystałem z gotowych specyfików. 

 

Dziwna sprawa, bo drugi raz (ostatnio w Skyrayu Tamki) wewnątrz kabiny jakieś paprochy mi się walają. Sklejona jest czysto, szpar nigdzie nie było podczas malowania a mimo to, jakieś farfocle tam są.  Najgorsze, że wyszło to dopiero, jak zdjąłem maski. Najchętniej by ją oderwał i wyczyścił, ale jest w całości więc pewnie bym coś połamał.

 

Także to chyba tyle, zapraszam do galerii.

20201101_192224.jpg

20201101_192237.jpg

20201101_192244.jpg

20201101_192256.jpg

20201101_192319.jpg

20201101_192327.jpg

20201101_192337.jpg

20201101_192341.jpg

20201101_192344.jpg

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

@DTG, detal jest zestawowy. Miałem przed pierwszym podejściem do tego zestawu jeszcze F-15E od GWH w tej skali. Sprzedałem w cholerę, bo szkoda mi było nerwów i od razu jak tylko się pojawił na rynku ten zestaw Academy, to nabyłem.

 

Właściwie o zestawie mogę mówić w samych superlatywach i mógłbym sklejać jeden po drugim. Spasowanie idealne, zero szpachlowania, kalkomania Cartografa, wszystko pasuje pierwszorzędnie. Dwa mankamenty tego zestawu to dysza, którą trzeba wymienić oraz oszklenie zrobione jako jeden element, co automatycznie zawęża konfigurację płatowca do zamkniętej kabiny. Oczywiście można się bawić i próbować ją rozcinać, ale wiadomo, że z oszkleniem nie pracuje się tak łatwo.

 

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ładnie pomalowany w tym kamo. Mam kilka pytań:

1. Dlaczego piszesz o nerwach w związku z F-15E od GWH? (mam takiego i wydaje mi się zupełnie porównywalny z Academy, a kilku punktach wyraźnie go przewyższa - fotele,  kabina załogi, dysze i niektóre detale)

2. Czy napisy JDAM nie powinny być odwrócone o 180 stopni? Teraz są one widoczne dla oglądającego odwrócony model, a normalnie wiesza je obsługa i patrzy z innej perspektywy. Poz tym mogli się postarać i dać kalki do seryjnych bomb, a nie do prototypowych

3. Dlaczego odcień FS36118 od Gunze wydaje Ci się nie odpowiedni? Właśnie nim zamierzałem malować, więc zbieram wiedzę.

 

Sam model wygląda fajnie i kusi, ale chyba dwa F-15E (Hasegawa i GWH) wystarczą. Poza tym mam wrażenie, że najnowsze wypusty Academy wpisują się w tendencję do szybkich składanek typu snap-tite. Takie czasy...    A i tak pewnie w końcu kupię :)

Link to comment
Share on other sites

@JJ62, masz rację, przy nakładaniu kalki JDAM popełniłem błąd, który zweryfikowałem już po całości prac. Co do GWH, zgodzę się, że w kilku kwestiach bije na pewno Academy na głowę. Zwłaszcza detale kokpitu i fotele i możliwość robienia otwartej kabiny, więcej uzbrojenia. GWH wyglądał  mi na to, że był po prostu pomniejszoną wersją z 1/48. Bardzo źle mi się to składało i nie miałem ochoty się z tym męczyć - przede wszystkim ogromne szpary mi wyszły przy wlotach powietrza. Było jeszcze kilka detali, ale nie pamiętam teraz dokładnie, bo to temat sprzed około dwóch lat.

 

Co do farb, AK RC ma odrobinę lepiej odwzorowane kolory, nie mówię, że Gunze jest zły, ponieważ sam tez tym kolorem maluję, ale po pomalowaniu całości po prostu wygląda bardzo przekonująco biorąc pod uwagę kolor w realu. Oczywiście to detale i kwestia chyba czysto subiektywna.

 

@kozborn, niestety  nie jestem w stanie. Model odleciał do klienta.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź, też słyszałem o różnych  ekscesach przy pracy z GWH, ale  i tak pewnie się z tym zmierzę.

Czy farby AK RC są na tej samej  bazie co Gunze serii C czy H? Tzn. czy można rozcieńczać je np. Levelling Thinnerem czy np. rozcieńczlnikiem do serii H?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.