Skocz do zawartości

F-18C Kinetic, 1:48 tryb serwisowy


Mario

Rekomendowane odpowiedzi

No i kolejna budowa, model nr 5 zaczynam. Po tym jak napatrzyłem się co wyczynia @rymuluszapragnąłem i ja mieć samolot z otwartymi lukami, niestety ja jeszcze nie potrafię tak rzeźbić sam, więc wykorzystam gotowe elementy. Choć jeden mały zamierzam zrobić sam. A wybór padł na F-18C z Kinetica. Z tego zestawu można zbudować jeden z trzech  wersji A,C i D. Kolega @dtg miał rację wypraski wyglądają świetnie, nawet wnęki podwozia zrobione bardzo dobrze. Oczywiście dokupiłem do niego co tylko można, a skoro model ma przedstawiać samolot w trybie serwisowym to są to między innymi żywiczne odlewy elektroniki na obie strony wraz z pokrywami, radar z anteną , tu prawdopodobnie pokuszę się o otwierany dziób, niestety żywica tego nie przewiduje, otwarty wlew do tankowania do wyboru w zestawie, otwarty hamulec, dokupiłem jeszcze zestaw BigEd i żywiczny fotel. A sam chce wykonać jakiś mały otwarty luk, na zdjęciach widziałem taki chyba do zasilania i komunikacji, to może być  na moje siły. Malowanie napewno nie pudełkowe bo mi się nie podoba, najchętniej zwykle szare o ile znajdę kalki.

IMG-20201214-142450.jpg
IMG-20201214-142749.jpg

 

Tak dziś wziąłem się za robotę, nie zaczynałem od kokpitu bo przez te przeróbki nie miałbym go gdzie zamontować, więc zacząłem od jednej strony i wycinałem pokrywy pod elektronikę.  Niestety samo wycięcie nic nie dało, czekało mnie sporo szlifowania, pocienienia kadłuba, a najbardziej przeszkadza wnęka podwozia przedniego bo jest zlana z dolną częścią kadłuba, ją też szlifowałem, dotrzeć w te zakamarki to nie lada wyzwanie, następnie zacząłem przymierzać wannę kokpitu i tu też szlifowanie bo opiera się na odlewie elektroniki, który też tak pocienilem że w jednym miejscu przesadziłem, ale zaszpachluje się. Zajęło mi to chyba z 5 godzin, co chwilę przymierzanie a jak już spasowałem to trzeba było dopasować blaszkę, instrukcja nakazuje przykleić blaszkę do kadłuba, ja zrobiłem odwrotnie, gdyż lepiej jest ja uformować na elektronice i ptzyklełem ja do niej, kolejna przymiarka i znowu nie pasuje bo doszła grubość mikronowa blaszki, szlif, aż w końcu jakoś to dopasowałem, na zdjęciu jeszcze przed spasowaniem. Zapraszam do podglądania i dawania rad, bo samolot otwieram po raz pierwszy.


IMG-20201216-101210.jpg
IMG-20201216-101220.jpg
IMG-20201216-105458.jpg
IMG-20201216-131131.jpg
IMG-20201216-144823.jpg
IMG-20201216-154015.jpg
IMG-20201216-164724.jpg
IMG-20201216-164958.jpg
 

 

Edytowane przez Mario
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Juffre napisał:

Masz już pomysł jak zrobić radar z otwartą pokrywą? 
 

 

Radar jest kupiony żywiczny plus antena z blaszki i maska na drugim zdjęciu widać. Trzeba odciąć dziób i wykorzystać elementy z Aires jedna do odciętego dzioba, drugie w kadłub, no i skleić, ale wówczas nie będzie się zamykał. A zawiasy w odlewie są tak cienkie że wiercić nim nie ma szans bo się rozsypią. Planuje je odciąć i zrobić z cienkiego hipsu, wywiercić jak najmniejsze otwory i przykleić do żywicy, później wystarczy czyms przestrzelić i będzie otwierany, tak to wymyśliłem a jak wyjdzie zobaczę.

Edytowane przez Mario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ogromnych problemach z dopasowaniem lewej strony elektroniki, szczególnie części węższej bliżej przodu, przez tą nieszczęsną wnękę podwozia, prawa postanowiłem odciąć i po prostu otworze jedną pokrywę mniej, słabo to spasowali i mimo, że po lewej pocieniłem sporo samą elektronikę i kadłub nadal nie jest to tak jak powinno, właśnie to skłoniło mnie do odcięcia prawej strony i darowania sobie tego jednego luku. Prawą stronę zacząłem już malować.

IMG-20201221-170618.jpg
IMG-20201221-174245.jpg
IMG-20201223-103839.jpg
IMG-20201223-103843.jpg
IMG-20201223-104207.jpg


 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kzugaj napisał:

Fajnie to wyglada ja bym jednak podszlifowal przy krawedziach otworu w celu pocienienia blachy

Bo prawej strony jeszcze nie szlifowałem,  tylko przymiarka do zdjęcia, ale dzięki za uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie wziąłem się za kokpit. Miałem do wyboru: 1. nakleić kalki na wskaźniki i przyciski, 2. Zeszlifować wszystko i zastąpić blaszkami Eduard, 3. Pomalować. 4. Mój pomysł. Wybrałem mój hybrydę blaszek i malowania. Blaszki były fajnie wykonane, więc wykorzystałem je na monitory, przyciski wolałem żeby wystawały, a nie były płaskie więc je pomalowałem. Dodatkowo zmodyfikowałem wyświetlacze po części wykorzystując pomysł @Marcin Witkowski jednak ja nie użyłem filtrów bo nie miałem. Chciałem aby nie było widać że samolot jest włączony co przedstawiały blaszki, ale żeby jednocześnie widać było że to ekran a nie jaki matowy nadruk. Wykorzystałem do imitacji ekranu kawałek kliszy ze starego rzutnika. Wyszło fajnie, widać że ekran to ekran.


IMG-20201226-204754.jpg

IMG-20201221-153555.jpg
IMG-20201221-155224.jpg
IMG-20201223-104049.jpg
IMG-20201226-124052.jpg
IMG-20201226-124335.jpg
IMG-20201226-204534.jpg
IMG-20201226-204638.jpg


 

Edytowane przez Mario
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Poziomka jeśli chodzi o montaż wlotów do kadłuba to pasuje to ok, na dole mała przerwa do szpachlowania, patrz zdjęcie niżej. Kanały to jedyny problem wyszpachlować i obrobić je w środku. Sam montaż kanałów do wlotów faktycznie wygląda dziwnie, ale jak robiłem przymiarkę to pasują dobrze, po nałożeniu kleju trochę trzeba docisnąć i pasują super.

IMG_20210106_172629.jpg

Edytowane przez Mario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał, zgodnie z tym co pisze wyżej @mirage3, jakąś rozpórkę do środka. Nie wiem, wycięty kawałek jakiegoś profilu z hipsu.

 

Możesz też próbować skleić najpierw nos i potem dokleić całość. Jak np  na filmie:

 

 

 

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Panowie, ale u mnie to wogole muszę kombinować bo ja całkiem dziób odciąłem. Napewno niwelując ta szparę, powstała by na wnęce podwozia. Z kolei pasując pod nos, wówczas nie bardzo schodzi się przy wredze kadłubowej. U mnie tak wygląda sekcja bez dzioba, więc zastanawiam się czy to rozklejać, czy po prostu dać szpachli.

IMG_20210111_114710.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Niedługo wrzucę aktualizację z prac, wziąłem się za wnęki, już prawie ukończone, ale chcę dać jeszcze wash, oglądając zdjęcia 18 tek mam wrażenie że zużycie,brud we wnękach ma odcień brązu, a nie czerni, zastanawiam się jaki kolor rozcieńczyć z white spirit, co sądzicie?

IMG-20210123-123000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zasymulować faktyczne zabrudzenia to jasnobrązowawe zacieki możesz zrobić przy zawiasach/przegubach, a blado czerwono-brązowe przy liniach hydraulicznych. Miejscami gdzie obsługa dotyka mogą występować ciemnoszare ślady. I podobnie ciemnoszarym możesz zrobić cieniowanie. Czarnego nie dawałbym wcale albo tylko punktowo, by nadać głębi. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.