Skocz do zawartości

Jak 3 Heller 1/72


myszaty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zaszczyt dołączyć do tej zacnej gromadki która mistercrafta się nie boi...

Jak już  pisałem , w pudełku Jaka 23 otrzymałem komplet wyprasek Jak 3 z Hellera.

Typowy wintydż z wypukłymi liniami podziałowymi.

 

Postanowiłem więc zmierzyć się z tym modelem ale zachować wszystkie te linie bo są moim zdaniem bardzo fajne. Trzeba będzie się postarać by ich nie uszkodzić.

Heller zrobił bardzo dobrą robotę nawet owiewka ma delikatne nity na ramkach.

Do modelu jest również blaszka Parta, to też w ramach treningu.

Kamuflaż i kalki polskie, może coś na wzór  modelu 1/32  kolegi Artura D.? 

 

 

 

 

 

16124741226557738356862037643526.jpg

16124741711911934804457569483305.jpg

16124742906633231245080507855283.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, myszaty napisał:

 w pudełku Jaka 23 otrzymałem komplet wyprasek Jak 3 z Hellera.

 

 

 

 

 

 

 

 

Buahahaha, super firma kurde super firma 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę fajny modelik. Jak na tamte czasy oczywiście no to po prostu był Jak😀.

Kleiłem go tak około ze 45 lat temu zakupionego w SH jako oryginał Hellera. Nie pamiętam żadnych kłopotów.

Kleiłem też z edycji Intechu około 25 lat wstecz, jedyne co mogłem zarzucić to masakryczne kalkomanie pod względem technicznym. Rozsypały się w drobny mak po pierwszej sekundzie kontaktu z wodą😡.

Z gwiazdami nie było problemu(wiadomo zapas gwiazd był bo były prawie w każdym dostępnym wówczas modelu), jakieś numery też się znalazły i tylko godło było spod palca czyli w sumie wyszedł model S-F lub What If?

Ale sam plastyk i jego spasowanie ok.

Będę zaglądał do tej relacji, może znowu się na niego napalę?

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybutor okazał się bardzo fair i dostałem drugi egzemplarz już prawidłowy.👍

pierwsze cięcia poszły, jutro parę fotek...

generalnie nie jest źle, trochę jedna strona kadłuba zwichrowana ale nie ma tragedii, pusto w komorach podwozia, chyba trzeba będzie coś wyrzeźbić, szkoda że w blaszce nic nie dali, bardziej by pasowało niż klapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, myszaty napisał:

Dystrybutor okazał się bardzo fair i dostałem drugi egzemplarz już prawidłowy.👍

pierwsze cięcia poszły, jutro parę fotek...

generalnie nie jest źle, trochę jedna strona kadłuba zwichrowana ale nie ma tragedii, pusto w komorach podwozia, chyba trzeba będzie coś wyrzeźbić, szkoda że w blaszce nic nie dali, bardziej by pasowało niż klapy.

Zwichrowanie połówki kadłuba naprawisz poprzez podgrzewanie jej w gorącej wodzie albo suszarką do włosów. Ja tak miałem w Mirage IIIE. Teraz połówki mam prawidłowo spasowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, myszaty napisał:

Mam pytanie  bo tego jeszcze nie robiłem:  czy aby zamontować klapy z blaszki trzeba wyciąć plastik w dolnej części skrzydła ?

Tak.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, myszaty napisał:

o!  to będzie ciekawe doświadczenie...

Na pewno.Podziwiam ludzi robiących te modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2021 o 09:17, Moses napisał:

 

Buahahaha, super firma kurde super firma 

Oni po prostu wykazali się znajomością historii powstania Jaka-23. Do płatowca Jaka-3 "doczepili" silnik odrzutowy i powstał Jak-15 potem Jak-17 a na końcu równolegle wyewoluował Jaka-23 jakaś logika w tym jest :D

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mirage3 napisał:

na końcu równolegle wyewoluował Jaka-23

Jak 23 powstał jako zupełnie samodzielna konstrukcja, która tylko ogólnym układem redanowym nawiązywała do reszty rodziny.

Szerzej tutaj coś w temacie naskrobałem:

A samego Jaka 3 Hellera ( jako Smer) też posiadam w zbiorze modeli oczekujących. I mam nadzieję, że ten warsztat sprawi, że wyciągnę pudełko z szafy i może coś podziałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, abtb napisał:

A samego Jaka 3 Hellera ( jako Smer) też posiadam w zbiorze modeli oczekujących. I mam nadzieję, że ten warsztat sprawi, że wyciągnę pudełko z szafy i może coś podziałam.

Również i u mnie na składziku również czeka Jaczek ze stajni Směr z 1988 roku; będę podglądał i może coś się z tego i u mnie "narodzi" :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Slawek_26869 napisał:

Również i u mnie na składziku również czeka Jaczek ze stajni Směr z 1988 roku; będę podglądał i może coś się z tego i u mnie "narodzi" :hmmm:

Ten model to ma (lub się zetknęła) chyba większość ludzi sklejających modele.Mam też takiego i mogę go oddać za darmo.Aż takim masochistą nie jestem by go robić.Wolę model Zvezdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Moses napisał:

a te blaszki do dedykowane do Hellera?

Tak, wg. producenta.

Z tym że przymierzałem już klapy i tak jakby za duże wg. zaznaczeń na skrzydle, tablica też jakoś tak dziwnie pasuje.

 Ja mam marne doświadczenie z blachami, druga sprawa nie chce za bardzo rujnować oryginału, trzy że instrukcje parta też nie bardzo mi leżą.

Owiewka malutka to za bardzo środka nie będzie widać, lepiej jakby wnęki podwozia były w blaszce...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jaczek dostał podkład - ueno black.

Widać rysy po papierze - jutro dotrą nowe materiały ścierne, będziemy testować.20210308_203347.thumb.jpg.4c6f7c78be04ce5fe2d1d33372c83bb4.jpg

Fajne te wypukłe linie!

Tylko trzeba 5 razy bardziej uważać by ich nie zepsuć za bardzo.20210308_203402.thumb.jpg.2261051721796a0a0ebab7ee122e0c84.jpg20210308_203355.thumb.jpg.65396ec985e9e83fca000050f381de1b.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.