Skocz do zawartości

BRDM - Trumpeter 05596 - 1:35


Endrju

Rekomendowane odpowiedzi

Otwieram swój pierwszy warsztat na tym forum. Tematem tego warsztatu jest tytułowy radziecki, rozpoznawczy samochód opancerzony BRDM. Model chcę wykonać w polskim malowaniu LWP w wersji podstawowej przeznaczonej do oddziałów rozpoznawczych. Najbardziej prawdopodobny schemat malowania który zastosuję to pojazd w barwach 5 szkolnego pułku samochodowego z Ostrowa Wielkopolskiego, który to pojazd aktualnie stoi sobie w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie a któremu jakiś czas temu pstryknąłem kilka fotek. Aktualnie pojazd wygląda lepiej bo w międzyczasie został odmalowany z zachowaniem pierwotnego malowania.

 

49197073_SamochdpancernyBRDM-LMW001.JPG.54be14da1dbb1216dda046ca1d1623de.JPG

 

Nie jest to jedyny wzór malowania jaki brałem pod uwagę ale na razie ten przyjmuję jako wyjściowy.

Model chcę wykonać z zestawu Trumpeter 05596.

 

IMG_20210307_112715.jpg.d502f2973fbf3904bf9374c064ab80b8.jpg

 

Do budowy tego modelu chcę wykorzystać zestaw kalkomanii ToRo Model 35D06 "Tablice rejestracyjne wz. 56, 76, godła i napisy eksploatacyjne pojazdów Wojska Polskiego". Z dodatków to na ten moment wszystko. Zastanawiam się jeszcze nad wymianą kółek na żywiczne. Te zestawowe są co prawda prawidłowe ale nie podobają mi się. Na razie jeszcze nie zdecydowałem na jakie. Chętnie wysłucham sugestii kolegów. Chyba na tym poprzestanę jak na pierwszy model. Z blaszkami nie jest łatwo do niego. Blaszki Eduarda w Polsce są raczej nieosiągalne. Można kupić na E-bay blaszki rosyjskie Microdesign ale jak na ten model są nieco za drogie.

Chętnie wysłucham wszelkich konstruktywnych sugestii i uwag kolegów na temat składania i malowania tego modelu.

Od razu uprzedzam że nie będzie to spektakularny warsztat bo zarówno składanie modelu jak i malowanie idzie mi bardzo wolno. Jak go skończę w 3 miesiące to uznam to za sukces.

Model już zacząłem składać ale nie ma co jeszcze specjalnie pokazywać. 

Pozdrawiam

Andrzej

 

 

Edytowane przez Endrju
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję trafnego wyboru wozu.  Kolejny klasyk LWP, trafił na warsztatowy wątek forum. Też mam ten model w swoich zasobach, jednak prędzej na warsztat trafi BRDM-2. Planuję wykonanie z wcześniejszą rejestracją zaczynającą się od liter DE. Kiedyś on tak wyglądał.

   Fájl:BRDM-1 TBiU 24 1.jpg

BRDM-1_Drzonów.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju. Tak jak rozmawialiśmy myślałem też o tej wersji z białymi pasami "inwazyjnymi" w barwach podobno 6 PDPD ale to jedyne zdjęcie, które mi znalazłeś. Nie znalazłem żadnego innego zdjęcia. Nawet numer rejestracyjny trudno jest odtworzyć. Gdyby ktoś z kolegów dysponował dodatkowymi materiałami pewnie bym się skusił.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że gdzieś tę informacje podchwyciłem na forum, ale nie byłem pewien więc napisałem "podobno". Dla mnie 6PDPD kojarzyła się zawsze z czerwonym znaczkiem ze spadochronem no ale gdzieś dawno dawno może było inaczej. Tylko dlaczego Ci żołnierze noszą berety? 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żołnierze w jednostkach pancernych w latach 70-tych według mnie nosili berety tylko do ubioru polowego. Na tych beretach nie noszono odznak stopni wojskowych. Berety z odznakami stopni nosiły w latach 70-tych dwie formacje. Mówiąc w skrócie czerwone berety i niebieskie berety.  

A pojazd z ciekawym malowaniem. A wiesz może skąd jest to zdjęcie?

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak 6.PDPD. Będziesz pierwszy. Zdjęcia ze zbiorów NAC.

image.thumb.jpeg.0b91e9e1a73fabaf4089f329945253d4.jpeg

image.thumb.jpeg.56a779e17b64ecc6d4eb950e5504da9b.jpeg

 

Albo tego, którym defilował gen. Edwin Rozłubirski.

image.thumb.jpeg.ad21f8909467668d32bcf454e7d9c83b.jpeg

image.thumb.jpeg.4d00de1ef479439aac4fe353ec60786b.jpeg

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorczo, w kolejności postów:

sas55 - zdjęcie z pocztem sztandarowym nie jest z interwencji w Czechosłowacji.  Po lewej stronie BRDM-a gen. Edwin Rozłubirski, został odwołany ze stanowiska dowódcy 6 PDPD przed interwencją (w kwietniu 1968, po zatargu z partyjnymi kacykami i odmową użycia desantu do "pałowania" studentów) - w Czechosłowacji 6-tą dowodził płk. Dysko. W Eastern Cocktailu Ynotu są kalki na podobnie oznakowanego BRDM_a, z numerem rejestracyjnym DS-2367, ale coś czuję że poprawny jest numer DS-2376 z modelu Kolegi Gerda.

JFM - super fotki, nie znałem ich! Na 100% defiladowe, emblemat 6-tej na prawym ramieniu (do 1985 noszono na lewym, sporadycznie przeszywano na prawe na defilady żeby był od strony trybuny).  Moja hipoteza - Burza Październikowa? W filmie "Z jasnego nieba" są nawet SKOT-y z emblematem 6-ej (film zresztą częściowo kręcony po ćwiczeniach, na Pasterniku) więc czemu nie BRDM-y?

Arni masz podkładkę na BRDM-a z niebieskim emblematem 6-ej? Niebieski to albo "wczesny" 16 bpd albo później 6 bpd.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - dziękuję bardzo za podzielenie się swoją wiedzą. 

Mam takie pytanie. W BRDM-ie z pocztem flagowym są żołnierze 6-tej to czy sam pojazd według Ciebie jest też z 6-tej bo mi on nie wygląda na pojazd z 6-tej i kolega Szupryt twierdzi tam samo. Czytałem gdzieś że 6-ta "wypożyczała" czasami sprzęt na ćwiczenia? Czy jest to możliwe według Ciebie? Masz jakąś wiedzę na ten temat? 

 

Godzinę temu, Michal_G napisał:

W filmie "Z jasnego nieba" są nawet SKOT-y z emblematem 6-ej (film zresztą częściowo kręcony po ćwiczeniach, na Pasterniku) więc czemu nie BRDM-y?

Chyba coś nie zrozumiałem w stwierdzeniu "więc czemu nie BRDM-y?" bo Ja z tej wypowiedzi wywnioskowałem, że w 6-tej BRDM-ów nie było? Mój stary łeb już tego nie ogarnia.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozjaśniam. BRDM-1 w 6-ej etatowo nie było.  BRDM-2 pojawiły się dużo później, przy misjach pokojowych (Bałkany).  Skotów również nie było. Ale bywały "pożyczane" z innych jednostek na ćwiczenia, BWP też.  Zdjęcia "pożyczonego" BWP masz w moim wątku warsztatowym z BWP_1 od SModel. Czemu robiono takie "pożyczki"? Z jednej strony dla przyzwyczajenia żołnierzy do nieetatowego sprzętu (6-ta naprawdę wielokierunkowo szkoliła), z drugiej strony dla propagandy, z trzeciej dla dezinformacji i postraszenia przeciwnika  że 6-tą mechanizujemy  - coś trochę jak radzieckie dywizje pow-des na BMD (gdy ODS-y wychodziły w morze i AN-y grzały silniki w portki ze strachu robił Niemce i Duńczyki - stracha przed 6 PDPD i 7 ŁDD i bez tego mieli niewąskiego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odbiec od wątku zasadniczego i dodać, że 7.ŁDD też miała epizody z wypożyczaniem nieetatowego sprzętu  innych jednostek. Np. scenariusz jednego z ćwiczeń zakładał szybki przerzut wojsk po desantowaniu na dużą odległość z Wicka Morskiego do Drawska Pomorskiego. Wyobrażacie sobie koledzy pułk desantowy (ok. 70. wozów gąsienicowych) poruszający się po drodze asfaltowej?!? Po takim przemarszu 160 km drogi do wymiany! Dlatego zdecydowano się na wypożyczenie SKOTów z 8.Drezdeńskiej Dywizji Zmechanizowanej z Koszalina, na których, na potrzeby tego ćwiczenia namalowano, czy naklejono (...?...) kotwice. Dodam, że ćwiczył wtedy 4. pułk desantowy z Lęborka.

Poniżej wywołane przez kolegę Michała_G SKOTy w barwach 6.PDPD. Ze zbiorów NAC.

 

image.thumb.jpeg.fbef81742ee8090637f9bd37ee284319.jpeg

image.thumb.jpeg.acace9465b65367e68f81c5fcf8292b8.jpeg

image.thumb.jpeg.98f61af3cf22be180adc6b75cae15c78.jpeg

image.thumb.jpeg.3a3d8effa4e31eac1e7514d3e1887ad8.jpeg

 

Przepraszam kolego Endrju, że pozwoliłem sobie na wycieczkę niezwiązaną z Twoim wątkiem. Trzymam kciuki i kibicuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Endrju napisał:

Żołnierze w jednostkach pancernych w latach 70-tych według mnie nosili berety tylko do ubioru polowego. Na tych beretach nie noszono odznak stopni wojskowych. Berety z odznakami stopni nosiły w latach 70-tych dwie formacje. Mówiąc w skrócie czerwone berety i niebieskie berety.  

A pojazd z ciekawym malowaniem. A wiesz może skąd jest to zdjęcie?

Pozdrawiam

Andrzej

Owszem masz rację z beretami ale pancerniacy mieli kombinezony ze skóry w tym czasie, a to zdjęcie jest tak kiepskiej jakości, że ciężko powiedzieć jaki jest to ubiór.  Co do nie noszenia odznak na beretach teoretycznie owcze w praktyce bywało że je posiadali.

Co do zdjęcia to nie wiem gdzie było zrobione znalazłem je na rosyjskim forum. Możliwe że to z ćwiczeń gdzie nasi dostali ASU-85.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Michal_G napisał:

Już rozjaśniam. BRDM-1 w 6-ej etatowo nie było.  BRDM-2 pojawiły się dużo później, przy misjach pokojowych (Bałkany).  Skotów również nie było. Ale bywały "pożyczane" z innych jednostek na ćwiczenia, BWP też.  Zdjęcia "pożyczonego" BWP masz w moim wątku warsztatowym z BWP_1 od SModel. Czemu robiono takie "pożyczki"? Z jednej strony dla przyzwyczajenia żołnierzy do nieetatowego sprzętu (6-ta naprawdę wielokierunkowo szkoliła), z drugiej strony dla propagandy, z trzeciej dla dezinformacji i postraszenia przeciwnika  że 6-tą mechanizujemy  - coś trochę jak radzieckie dywizje pow-des na BMD (gdy ODS-y wychodziły w morze i AN-y grzały silniki w portki ze strachu robił Niemce i Duńczyki - stracha przed 6 PDPD i 7 ŁDD i bez tego mieli niewąskiego).

 

No i wyjaśniłeś wszystkie moje wątpliwości. Nie wiem jak inni koledzy ale ja takiej wiedzy nie miałem.

 

4 godziny temu, JFM napisał:

Przepraszam kolego Endrju, że pozwoliłem sobie na wycieczkę niezwiązaną z Twoim wątkiem. Trzymam kciuki i kibicuję!

 

Wiem, że nie wszyscy to lubią ale ja akurat lubię posłuchać ciekawych historii szczególnie tych dotyczących polskich pojazdów wojskowych.  U mnie można sobie poużywać 😃.

A zamiast kolego Endrju wolę po prostu Andrzeju. Tak chyba prościej. Jedno słowo. A tak w ogóle to również dziękuję za wrzucenie fajnych, nieznanych mi zdjęć.

 

5 godzin temu, krzychu83 napisał:

Cześć

Będę obserwował :)

mam takiego samego w planach, (kalki YnoT cz.1,nr  DS2488 z godłem żubra)

 

👍

 

1 godzinę temu, Pitt35 napisał:

Owszem masz rację z beretami ale pancerniacy mieli kombinezony ze skóry w tym czasie, a to zdjęcie jest tak kiepskiej jakości, że ciężko powiedzieć jaki jest to ubiór.  Co do nie noszenia odznak na beretach teoretycznie owcze w praktyce bywało że je posiadali.

Co do zdjęcia to nie wiem gdzie było zrobione znalazłem je na rosyjskim forum. Możliwe że to z ćwiczeń gdzie nasi dostali ASU-85.

 

Zdjęcie o które pytałem wygląda na to że zostało zrobione podczas ćwiczeń Burza Październikowa w Erfurcie o których to ćwiczeniach  wspominał Michał.

 

23 minuty temu, M.A.V. napisał:

powodzenia w budowie :piwo:

będę zaglądał

 

:piwo:

 

Pozdrawiam wszystkich

Andrzej

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2021 o 14:12, Szupryt napisał:

Małe sprostowanie: BRDM z "6" w rombie nie jest z 6 PDPD, tylko z 42 Pułku Zmechanizowanego z Żar, znajdującego się w składzie 11DPanc. Magnuski źle podpisał zdjęcie 😉

Zgadza się to jest  pojazd z 11DPanc ,i 6 w rombie to 42 Pzmech .BRDM z LMW też posiada oznaczenia 11 dywizji jakie były używane na szczeblu batalion , świadczy o tym pionowa kreska w rombie. Jaki to pododział ,niewiem ale widziałem zdjęcia z 7 i 9 pod kreską ,może 5 to batalion rozpoznawczy dywizji.Pozdrawiam 

10495098_704132329657073_7006318640819738936_o.jpg

138px-Znak_11DPanc.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dei napisał:

Zgadza się to jest  pojazd z 11DPanc ,i 6 w rombie to 42 Pzmech .BRDM z LMW też posiada oznaczenia 11 dywizji jakie były używane na szczeblu batalion , świadczy o tym pionowa kreska w rombie. Jaki to pododział ,niewiem ale widziałem zdjęcia z 7 i 9 pod kreską ,może 5 to batalion rozpoznawczy dywizji.Pozdrawiam 

Napisałem we wstępie że to pojazd w barwach 5 szkolnego pułku samochodowego z Ostrowa Wielkopolskiego ponieważ wyczytałem na stronie muzeum że pojazd został przejęty przez muzeum z tej właśnie jednostki praktycznie zaraz po jej rozwiązaniu i wyszedłem z niesłusznego założenia, że jest w barwach tej jednostki. Zdjęcie zrobiłem 10 lat temu i wtedy to malowanie było lekko leciwe, Twoje zdjęcie zostało zrobione po odmalowaniu pojazdu, więc uznałem że to malowanie z 5 pułku. Niestety na tych oznaczeniach jednostek się nie znam. Nie wiedziałem że romb to oznaczenie 11DPanc. Dziś już wiem. Dziękuję za rozjaśnienie tego obszaru wiedzy. Skąd wziąłeś znak rombu z poprzeczką?

A może ktoś z kolegów ma wiedzę, lub może odesłać do jakiejś strony, publikacji czy książki, która opisuje kwestię oznaczeń pojazdów LWP. Nie wiem czy przypadkiem "Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego" Tomasza Szczerbickiego nie ujmuje tego tematu. Jeszcze nie nabyłem książki.

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej książce ("Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego")nie ma informacji o oznaczeniach w kwestiach rozpatrywanych powyżej. 

Cały czas mnie nurtuje to zdjęcie z książki p. Magnuskiego i nawet nie chodzi o znak a o ubiór (berety) żołnierzy bardziej.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.