Skocz do zawartości

Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72


panDespota

Rekomendowane odpowiedzi

Po relaksiku przy Wildcacie Army pozostaję nadal na Pacyfiku, z tym że postanowiłem się troszeczkę pobiczować szortranem  🙃

 

Obrazek

 

Model nie jest za często widywany na forach. Jakby ktoś był zainteresowany -mały inboksik

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Model planuje zrobić w malowaniu maszyny ze Szkoły Doskonalenia Bojowego w Hitachi na której latał Maj. Yoshio Hirose. Przez całą wojnę odniósł dziewięć zwycięstw. Zginął 22 grudnia 1944 r. kiedy po staranowaniu B-29 jego samolot spadł do morza.  Teraz maszyna

 

Obrazek

 

Samolot na chwile obecną planuje pomalować jak na skrinie z gry: NMF z wytyranym ciemnozielonym plus czarny na samej górze. Błyskawice obustronnie, trochę jaśniejsze niż Hinomaru z białym(?) obrysem lekko nachodzące na czarny pas przed kabiną. Hinomaru dosyć świeże. Biały pas na ogonie z obwódkami czerwonymi(?) Ewentualnie ma ktoś jakieś pomysły, uwagi co interpretacji malowania? Krótka dyskusja bardzo pomocna dla mnie była prowadzona na fejsie.

Edytowane przez panDespota
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten screen to akurat dość słabo odwzorowuje ten kamuflaż.  Nie maluj go tak....  Raczej ja na tym bokorysie który załączyłeś. Przede wszystkim dwa kolory... zielony i brązowy.... wiem że ciężko to udowodnić z czarno-białej foty ale..... w końcu taki będzie bardziej atrakcyjny.  Na fotce widać że samolot nie jest jednolity....  Malowany aero pistoletem  lub pędzlem czy też szczotką.... pociągnięciami poziomymi na zasięg ramienia ludzkiego.... to w tej skali będzie trudne do odwzorowanie ale wierzę że tobie się to uda. Radzisz sobie bardzo dobrze.... 8-). dodatkowo załączam podobny rysunek z japońskiej książeczki 8-)

 

Oyu2Pnuv_o.jpg

 

 

Edytowane przez zegeye
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czarnobiałym zdjęciu nad błyskawicą widać ciemniejszy pas, który jak dobrze widzę ma także jaśniejszą obwódkę. Czy może to być starsze, zatarte oznaczenie, jakaś wcześniejsza wersja błyskawicy?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, zegeye napisał:

Przede wszystkim dwa kolory... zielony i brązowy

Nie twierdzę, że się mylisz ale ciekawi mnie co przemawia za dwubarwnym malowaniem. Być może odpowiedź tkwi w linku, który dołączyłeś, ale - niestety - nie mogę go otworzyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shoki piękną maszyną był i z wielką przyjemnością będę podpatrywać warsztat 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2021 o 23:12, rymulus napisał:

Na czarnobiałym zdjęciu nad błyskawicą widać ciemniejszy pas, który jak dobrze widzę ma także jaśniejszą obwódkę. Czy może to być starsze, zatarte oznaczenie, jakaś wcześniejsza wersja błyskawicy?

Wydaje mi się że to nie jest stary pas a jedynie rysa na fotografii. Podobna przechodzi przez tył kadłuba i statecznik poziomy....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Napisano (edytowane)

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Ten brąz z zielenia faktycznie ciekawie brzmi, ale nie mam pojęcia  jak to ugryźć.  

Na chwilę obecną zamykam kadłub. Silnik trochę podpicowałem. Jak na razie z blaszkami jadę tylko zestawowymi. Skończy się chyba na tym, ze z Brenguna użyje tylko klap... 

 

Obrazek

 

Obrazek

Edytowane przez panDespota
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale troszkę większe lub bliższe kadry kokpitu poproszę.  Z moim wzrokiem taki kadr żadnej uciechy nie sprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 8.05.2021 o 22:55, zaruk napisał:

Ale troszkę większe lub bliższe kadry kokpitu poproszę.  Z moim wzrokiem taki kadr żadnej uciechy nie sprawi.

 

W takich zbliżeniach przy tej skali to już za dużo baboli i niedociągnięć widać :) 

 

IMGP2728a.thumb.JPG.2d32b9fbf8f69da9f0418ab459ba519f.JPG

 

Nie ukrywam, że wyszedłem ze swojej strefy komforty przy tym malowaniu. Ciężka walka przy tym srebrze na migu 15 kilka lat temu, a teraz mam powtórkę z rozrywki. Tyle tylko, że zmieniłem podkład błyszczący vallejo na czarny błysk X-1 od tamki. Dzięki czemu nie odchodzi z taśmą. Przy okazji jak tymi farbami malujecie? Znalazłem info żeby lać 1/1 np. z izopropanolem. Wcześniej go przeleciałem nitowadłem. Lufy Ho-103 wymieniłem na amerykańskie połcalówki. Te zestawowe były delikatnie mówiąc takie se. Od góry nie różnicowałem paneli ani nie malowałem lotek bo i tak będzie kładziony i drapany zielony.

 

IMGP2743a.thumb.JPG.749019785e2d947c784156981ccdcc13.JPG

 

IMGP2744a.thumb.JPG.cec83ba199240f77247341fe1e118d33.JPG

  • Like 10
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wyszło Ci to malowanie. Jakich metalizerów użyłeś? 

Do błyszczącej tamki to ja bym użył Mr Levelling Thinera lub Tamiya Laquer Thiner z retarderem. Do malowania błyszczącymi farbami przydaje się opóźniacz, farba ma więcej czasu żeby się ułożyć przez co uzyskujesz lepszy połysk. Ja bym zaczął od 1:2 na korzyść rozcieńczalnika.

 

Edytowane przez Juffre
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Farbki to metal color od vallejo. 

Co do tamki to nie wiem czy to wina proporcji 1/1 czy braku opóźniacza, ale po jednej stronie na łączeniu skrzydła z kadłubem wyszedł mi delikatny odkurz. Który uwidocznił się po nałożenia warstwy srebra. Zastanawiam się czy to teraz próbować szlifować wodnym papierem czy już zostawić. Boje się że coś zwalę jeszcze bardziej. Choć z drugiej strony idzie na to jeszcze zielony tak że wszystko zasłoni 🤭

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo... Nie znam się na samolotach, ale chyba powinieneś być zadowolony z tych ubytków. Ja w każdym razie byłbym.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie te przetarcia farby się prezentują.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie bo widzę, że masz talent dydaktyczny - pod zielony dawałeś jakiś fluid do drapania, czy tak sobie drapałeś? I czym drapałeś - nie utrzymuj swojej metody w tajemnicy, byłaby strata dla społeczeństwa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
23 godziny temu, zaruk napisał:

To jeszcze pytanie bo widzę, że masz talent dydaktyczny - pod zielony dawałeś jakiś fluid do drapania, czy tak sobie drapałeś? I czym drapałeś - nie utrzymuj swojej metody w tajemnicy, byłaby strata dla społeczeństwa.

 

To nie żadna tajemnica. Cieszę się że się podoba i z chęcią opiszę. Użyłem chipping medium od Vallejo. Model po malowaniu srebrem zabezpieczyłem błyszczącym bezbarwnym lakierem z pomarańczowej Hataki. Jest dosyć „twardy” po wyschnięciu i bardzo dobrze trzyma. Po nałożeniu Hataki nałożyłem chipping medium. Później szybciutko żółty na krawędziach natarcia skrzydeł, zielony na całej górze i zakończyłem na czarnym pasie przed i za kabiną. Starałem się to zrobić w miarę szybko gdyż nigdzie nie znalazłem info jak długo można pracować na położonym medium (jakby ktoś wiedział będę wdzięczny za info). Po ściągnięciu taśmy maskującej zabrałem się za drapanie. Istotną kwestią też wydaje mi się przygotowanie farby przed drapaniem. Chodzi o jej zwilżenie. Używałem do tego pędzla. Przy dużej ilości wody i drapaniu jeszcze jak woda była na farbie schodziły spore jej połacie. Za duże. Nie byłem zadowolony. Interesujące mnie efekty uzyskiwałem kładąc minimalna ilość wody, można powiedzieć że jedynie zwilżając powierzchnię farby. Robiłem to małymi partiami gdyż woda dosyć szybko odparowywało i źle się skrobało. Używałem do tego zaostrzonej wykałaczki. Niestety łamała się i rozwarstwiała. Dobrym pomysłem okazało się zatopienie funkiel nówki w „superglu” tak żeby drewno trochę go wypiło. Po przeschnięciu zaostrzyłem ją na papierze ściernym i skrobałem dalej. Tak obskrobałem cały model, ale brakowało mi tej „ostrości” w zadrapaniach. W rękę poszedł skalpel. Zwilżałem powierzchnię farby pędzlem i czekałem aż woda zniknie- czy tam wsiąknie w farbę i dopiero wtedy drapałem skalpelem. Wychodziły drobne i ostre zadrapania. I tak dobrnąłem do momentu jaki widać w poprzednim poście. Zastanawia mnie jakby się drapało gdyby farba dobrze wyschła i czy w ogóle by to było możliwe.
Tymczasem udało mi się ostatnio psiknąć jeszcze od szablonów Hinomaru. Teraz jeszcze pas na ogonie i rozkminić musze szablon błyskawicy i będzie można zamknąć etap malunków. Co do pasów na ogonie to był on biały z obwódką z przodu czy po obydwu stronach? i w jakim kolorze ona mogła być- czarny, czerwony? Jest jakiś schemat z tej jednostki? Różnie jest to interpretowane w malowaniach.

 

L0o0cykf o

Edytowane przez panDespota
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich farb użyłeś? Ja używam głównie Gunze C i nigdy nie próbowałem jeszcze chippingu z różnymi płynami do niego lub na lakier do włosów, ale czytałem, że z gunziakami seri C trudno się robi chipping, gdyż są po prostu zbyt twarde do tego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, piotr2498 napisał:

Jakich farb użyłeś? Ja używam głównie Gunze C i nigdy nie próbowałem jeszcze chippingu z różnymi płynami do niego lub na lakier do włosów, ale czytałem, że z gunziakami seri C trudno się robi chipping, gdyż są po prostu zbyt twarde do tego.

 

 

Boże święty! Czyżby Vallejo były w czymś lepsze od Gunziaków? A nie. W sumie to gorsze, gorzej się trzymają 😄

Edytowane przez panDespota
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naniosłem brakujące oznaczenia. Pas namalowałem z pojedynczym czerwonym paskiem po jednej stronie. Błyskawicę też zmalowałem. Kalka jest spora i wydaje mi się że znikną pod nią linie i nitowanie. Nie jestem jedynie zadowolony z jej białego obramowania, wyszło ciut za grube, ale może nie będzie mnie to dręczyć po nocach :)
Jeszcze co do chipping medium- po naniesieniu oznaczeń poprawiałem odpryski w kilku miejscach i działa jak wcześniej. No i foto

 

Huy36jrb o

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kończę i doklejam pierdółki. Kicha straszna te klapy z brenguna. Płasko bez żadnego detalu od strony wewnętrznej. Okleiłem taśmą i coś przymalowałem żeby nie wyglądało to za monotonnie. Żadnych zdjęć nie udało mi się znaleźć jak to wyglądało więc improwizowałem...Obrazek

 

 

Edytowane przez panDespota
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.