Skocz do zawartości

F-14A Tamiya 1/48


Jacek Kryszak

Rekomendowane odpowiedzi

Wad dotyczących budowy praktycznie nie ma, wszystko pasuje, jest kształtne i wymiarowe. Ale ma pewne uproszczenia, jak kiepskie wnęki podwozia, brak wlotów powietrza na kanałach silników i płetwach pod kadłubem, brak uszczelnień skrzydeł w pozycji do lotu itp. itd ,  pod tym względem zestaw AMK  bywa  lepszy.  Gdyby model był odrobine szczegółowiej wyposażony to były zestaw Tamiya i potem długo długo nic. 

Edytowane przez Jacek Kryszak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

To symulacja komputerowa, a nie prawdziwe samoloty, poza tym mnie chodzi o wczesne F-14 A z początku lat 80 tych bo taki model buduje a takich samolotów jest niestety mało zdjęć.  Na filmie" Końcowe odliczanie" ta szyba także wygląda na zielonkawą, jednak Tamiya zaleca kolor niebieski. Czy tak dobra firma popełniła tak prosty błąd i zamiast koloru X-25 zaleca X-23? I kolejne pytanie do budujących ten model, czy elementy przezroczyste nie zmatowią się gdy potraktuje się je zmywaczem Wamodu do akryli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele firm, nawet tych świetnych wali gafy w instrukcjach, schematach malowania itd

 

Zmywacz wamodowski (do akrylu)nie powinien uszkodzić szkiełka, napewno będziesz je musiał i tak przepolerowac. No i najważniejsze, zanim cokolwiek zrobisz zrób test na złomie (kawałek ramki od szkiełek z zestawu)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jacek Kryszak napisał:

Pytanie do znawców wczesnych F-14 A. Jaki kolor powinna mieć przednia szyba wiatrochronu? Wg instrukcji Tamiya powinien to być kolor X-23, czyli niebieskawy, jednak na zdjęciach wygląda to na bardziej zielony.

Niebieskawo-zielony z przewagą zielonego. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się okazuje zmywacz wamodu ani ipa nie uszkadzają przezroczystych części, mam wrażenie że nawet poprawiają ich klarowność, ponadto nie rozpuszczają kleju adhezyjnego Microscale którym przyklejona jest blaszka. Kolor jest odrobinę zbyt intensywny, ale będzie jeszcze polerka.

20210620_144639.jpg

20210620_144632.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dalej potrzeba pomocy znawców F-14. Chodzi o kolor obramowania wnęk podwozia głównego  we wczesnym malowaniu. Przejrzałem sporo zdjęć i publikacji i niestety nie znalazłem odpowiedzi.  W późniejszych malowaniach zdarzają się egzemplarze, które mają te krawędzie w kolorze czerwonym, czasami widać ubytki, pewnie była to jakaś masa uszczelniająca. Niestety takich fotek wczesnych kamo brak. 

20210627_153750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to masa uszczelniającą. Zgodnie z regulaminem krawędzie klap oraz wnęk malowane były kolorem czerwonym. Krawędzie pomagały w inspekcji np czy klapy się zamknęły w pełni. Farba się z czasem ścierała, wtedy marynarz dostawał pędzel i to odmalowywal

Edytowane przez Moses
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Zrobiłem tak nisko celowo, bo trzymam się schematu malowania Tamiya. Samolot na ekranie to kadr z filmu "The Final Countdown" i nie mam pewności czy to jest faktycznie ten sam egzemplarz. Znalazłem tylko jedno zdjęcie maszyny o tym numerze co budowany i wynika z niego że tamiyowski schemat jest poprawny.

F-14AVF-84AJ2001603931978JUNECDRJUDSPRINGERANDLTCURLYCRUMPACKERF-800x800.jpg

Edytowane przez Jacek Kryszak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.