Skocz do zawartości

M36B1 GMC Academy 13279, 1:35


Lipstein

Rekomendowane odpowiedzi

Żona obdarowała mnie na urodziny takim oto modelem.  Biedaczynka zapamiętała tylko "M36", a żeby była tajemnica zamówiła w mojehobby takowy model przez telefon, ale osoba po drugiej stronie nie wczuła się w rolę kompletnego laika i mam na podwoziu Shermana.

W pudle jest pierdylion części od chyba ze czterech zestawów, ale ani jednego elementu wyposażenia wnętrza kadłuba, nawet podłogi pod wieżą.  Producent daje też dwa rodzaje tych elementów wózków, przykręcanych do kadłuba - ten który producent każe wykorzystać do budowy wersji M36B1 (czyli na podwoziu Shermana) ma pionowy napis  "HYL", te niepotrzebne mają tylko sygnatury producentów: wózki te mają lekko uniesione ramiona, na których znajdowała się oś rolki powrotnej, te niepotrzebne mają owe ramiona w jednej płaszczyźnie z wierzchem wózka.

Podobno pojazdy tej wersji nie brały udziału w walkach po 16 grudnia 1944 roku.

Chętnie kupie wszystko, co było do przyklejenia we wnętrzu w zestawie Academy 13501 M36/M36B2 "Battle of the Bulge"; szczególnie interesuje mnie transmisja, siedzenia kierowcy i strzelca/mechanika, tuby na pociski, podłoga pod wieżą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lipstein napisał:

żeby była tajemnica zamówiła w mojehobby takowy model przez telefon, ale osoba po drugiej stronie nie wczuła się w rolę kompletnego laika

Mając za sobą podobne doświadczenie, w temacie obdarowywania mnie modelami przez najbliższych, przykazałem im jak Kwinto w Vabanku:

"Żadnych własnych pomysłów".Screenshot_20211103-145350_YouTube.thumb.jpg.ce5e3cffe45d961f4123f02c58f9db3f.jpg

Zdjęcie do celów dyskusji

 

  • Like 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób przykrości żonie, bo na drugi raz modelu Ci nie kupi.  Rób prosto z pudła- otwartą górę wieży możesz zakryć imitacją plandeki, wykonaną z chusteczki higienicznej nasączonej w rozwodnionym Wikolu. Możesz też zbudować wersję z częściowo zakrytym dachem - składana pancerna osłona.

Italeri 1:35 M36B1 90mm - Skala 1:35 - Pojazdy wojskowe i działa - Modele  do sklejania - Sklep Modelarski Agtom\

Tak wygląda pokrycie wieży (na kadłub nie patrz).

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/ElpbQkRW84wQQ3eMmGBSmKOgQ5iZeNY9Z4_KcbgQwa6w7q11k-5d1hYGoTkuVaDkyX_wJ4alnHXEqv3QWbMDYLIxaD7AYLg

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona jak chce mi coś kupić to dostaje ode mnie 5 linków do jakichś sklepów i wybiera sobie jeden. Niespodzianka mniejsza ale zero wpadek.

Ja bym jednak szukał wnętrzności. W ostateczności jest jeszcze  HIPS i rzeźbienie. Szkoda zakrywać taki model.

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego co można znaleźć w 20 sekund wpisując odpowiedni tekst w tym wypadku m36b1.

Building an M36B1 -- The Turret (usarmymodels.com)

To jest część o wieży ale są linki do pozostałych partii modelu.

Pozdrawiam

Andrzej

W dzisiejszych czasach modelarstwo składa się też z poszukiwania materiałów. W necie nie wszystko  można znaleźć ale jest naprawdę bardzo dużo. A czego nie można lub są śladowe ilości? A na przykład zdjęć silnika Iveco Aifo 8040SRC.

Edytowane przez sas55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sas55, dzięki za link. To nie jest moje niechciejstwo, że pytam na forum, zanim sam poszukam. A pytałem o to, kto ma części do wnętrza, bo nie chce kolejnego modelu z zamkniętymi włazami.  transmisji i reszty sam nie wyrzeźbię, nie potrafię; żywiczna konwersja jest za droga. 

Na dorabianą pokrywę nad wieżą nie mam na razie żadnych kwitów, ale poszukam dłużej i dokładniej. 

 

Jeszcze jedna rzecz: góra kadłuba i wanna mają mało punktów styku, na których wspiera się cześć z pokrywą silnika, kleimy prawie jedynie po długości od wewnętrznej części sponsonów ; trzeba zrobić wzmocnienie, bo może trzasnąć po sklejeniu przy dalszych zabiegach. 

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Lipstein napisał:

reszty sam nie wyrzeźbię, nie potrafię

Oj tam. Oj tam. Nie wierzę. Gdybyś napisał że nie masz czasu to bym uwierzył. Najwyżej za pierwszym razem nie wyjdzie doskonale 😃.

36 minut temu, Lipstein napisał:

Jeszcze jedna rzecz: góra kadłuba i wanna mają mało punktów styku, na których wspiera się cześć z pokrywą silnika, kleimy prawie jedynie po długości od wewnętrznej części sponsonów ; trzeba zrobić wzmocnienie, bo może trzasnąć po sklejeniu przy dalszych zabiegach. 

Ja w takich miejscach łapię punktowo w 2-3 miejscach rzadką Tamiyą a potem sklejam na klej CA. Na pewno będzie lepiej trzymać ale wzmocnienia z HIPS-u na pewno poprawią sytuację.

Pozdrawiam.
Andrzej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Lipstein napisał:

Jeszcze jedna rzecz: góra kadłuba i wanna mają mało punktów styku, na których wspiera się cześć z pokrywą silnika, kleimy prawie jedynie po długości od wewnętrznej części sponsonów ; trzeba zrobić wzmocnienie, bo może trzasnąć po sklejeniu przy dalszych zabiegach. 

Spokojnie. Typowy podział dla shermanów. Trzyma się na przodzie przy transmisji i z tyłu, przy tylnej ściance wanny.

Jeśli chcesz wzmacniać, to wklej pełną "przegrodę " zaraz za wieżą - tam gdzie w modelu jest ścianka ogniowa.

 

A może po prostu kup M36 z AFV a z tego modelu zrób zwykłego shermana M4A3 ? Mogę poratować wieżą i kalkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, martinello napisał:

A może po prostu kup M36 z AFV a z tego modelu zrób zwykłego shermana M4A3 ? Mogę poratować wieżą i kalkami...

 

Nieeee, zrobię z niego to, co na pudełku.  M36 na podwoziu od M10 będzie następny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Lipstein napisał:

 

Nieeee, zrobię z niego to, co na pudełku.  M36 na podwoziu od M10 będzie następny.

 

Jak by coś, to taki sam stoi w Żaganiu na skwerze czołgistów. Malowanie oczywiście SF.

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

2083524930_DziaosamobieneM36B1Jackson-EPZ.thumb.JPG.2dfafa6748aaeb109bf7e747f709af1f.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Białe ściany wewnątrz w niczym nie przeszkadzały, bo były nachylone do wewnątrz pod kątem. Ten TD ze zdjęcia to egzemplarz muzealny? Jeśli tak, to w moim przekonaniu mało wiarygodny co do koloru wieży wewnątrz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steven Zaloga to chyba wszystkim w tej skali modelarzom znany gość. Jak robiłem 11 lat temu Panzernesta to sugerowałem się jego dioramką z tym ustrojstwem.

 

Nie będę się upierał przy białym wewnątrz wieży,  że tak jest prawidłowo i bez dyskusji, ale tak już chyba zostanie. Zobaczę, czy da sią przemalować. Skoro M18 zrobiłem na zielono wewnątrz, to trzeba być konsekwentnym.

Idea była podobno taka, aby te białe fragmenty na tle ciemnego kadłuba całej maszyny nie ułatwiały celowania, np. przez wrogie samoloty, toteż wewnętrzne strony włazów i wieżyczek, podłoga pod wieżą - były malowane w kolorze OD.

Logicznie rzecz biorąc, skoro wieża nie ma dachu, to wnętrze CAŁE powinno być w OD, ale biorąc pod uwagę i to, że konstruowano rozmaite pokrycia i osłony tych otwartych wież, to moja wersja malowania się chyba broni .... ?

 

Tak, nawiasem mówiąc, na wyżej zamieszczonym przez Bulika zdjęciu M36 widać, że w wieży występuje kilka kolorów: widać wyraźnie ciemniejszą plamę na tle jakby szarego malowania ściany (lewa strona wieży i pod zasobnikami na pociski). Ale to egzemplarz częściowo po rewitalizacji, bo kadłub czyściutki jak po paradzie

 

Tak czy owak, dzięki za odzew. M10 chyba też do przemalowania wewnątrz wieży.

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Temat nie umarł; skoro temperatura w modelarni spadła do akceptowalnych 21 st C., trzeba ruszyć z robotą...

Docelowo ma być taki fragment zabudowań z niszczycielem

M36 mój.jpg

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zastanawiam się nad zrobieniem go jednak w zimowym kamuflażu i w błocie, bo trochę zmieniła się koncepcja, więc chyba  jest ok...

Może zrobić go w fazie mazania wapnem ... ?Taki pod ścianą to trochę monotonny obrazek.

 

Część modelu jest już po lakierze bezbarwnym i może dlatego ściemniał....

 

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem taki egzemplarz, chodzi oczywiście o polowe kamo, nie o typ podwozia:

Nie byłem w stanie obrócić tego zdjęcia, ale kolega pomógł

 

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Coś tam do przodu: lepię materace z Miliputa, dokleiłem też 26 klamer do mocowania ekwipunku na wieży.

 

IMG_7855.JPG

IMG_7856.JPG

IMG_7857.JPG

IMG_7859.JPG

IMG_7860.JPG

IMG_7861.JPG

Edytowane przez Lipstein
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Chcę postawić obok na dioramie półciężarówkę Chevrolet z beczkami z paliwem (Miniart Chevrolet G7107), że niby mamy "tankowanie w locie" i mam rozkminę: ten pojazd był napędzany silnikiem benzynowym Ford GAA, a jako rodzaj paliwa znalazłem oznaczenie  "60° vee gasoline", "Benzyna 60° V" - co to znaczy to "vee" i 60°? Chcę dopasować kalki na beczkach, coby SF nie robić z oznaczeniami oktanów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.