Skocz do zawartości

"Na spocznij" - zdjęcia z "Żołnierza Polskiego"


Szupryt

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, kopernik napisał:

Chyba niedawno czytałeś (jak ja) ... A niedowiarki niech przeczytają 😁 Przyszło mi do głowy, że to może być niezły pomysł na dioramę ...

Ahahaha! A jednak dobrze pamiętałem, choć czytałem x lat temu. Diorama obowiązkowa 😂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co, dwóch wagonów by nie pociągnął? Człowiek radziecki, jakby mu dać chleba tuszonki i trochę wódki, to by to i bez samolotu dał radę zrobić. To jest potęga ludzi, którym szkoła nie odebrała nadmiaru kreatywności tak jak to się u nas dzieje!

 

Z kolei gdyby to byli amerykanie, to w sieci byście bez trudu znaleźli instrukcję z obrazkami, jak zamocować samolot na platformie kolejowej - w przypadku ruskich trudno to będzie zrobić merytorycznie, bo taka instrukcja do dziś jest tajna. Ale znowu nie ma tego złego - bo skoro instrukcja jest tajna to na pewno wielokrotnie taki samolot był przewożony niezgodnie z instrukcją i tu znowu celebrujemy kreatywność 🙂

Edytowane przez pmroczko
Jeszcze jedna myśl
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba ostatni plakat z ŻP, tym razem nie związany z WP lub Układem Warszawskim

 

IMG_2492.JPG

Edytowane przez hamp
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi do fotografii na 2 stronie ,T-54 numer 2328 w moich kwitach figuruje jako wóz 28 Pczś,i nie jest to zdjęcie wykonane w latach 70-tych, datuje je początek 60-tych.Wóz z numerem 1015 to 13Pzmech [5DPanc].BWP-1, 4098  to 33Pzmech, jednostka szkoląca załogi tych wozów na potrzeby ŚOW, podobną funkcję szkoląc na T-55 wykonywał 27Pzmech ,też z 2DZmech.Pozdrawiam

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2022 o 21:38, kopernik napisał:

... Wiesław Fuglewicz był autorem 10 tomików ( lotniczych) tygrysów

Tak dokładniej to tylko 8 tomików ŻT napisał Pan Fuglewicz, dwa były powtórzone w późniejszych latach (Minuta nad twierdzą Zagłada czwartej floty).

Oprócz tego jeszcze był autorem książki wydanej w serii wydawniczej MON "Sensacje 20 wieku" pt. "Siedem złotych gwiazd".

ŻT.Fuglewicz Wiesław.jpg

Siedem złotych gwiazd.W.Fuglewicz.1973 f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, barszczo napisał:

Rakietowym w czołgi - to tam chyba, o ile mnie pamięć nie myli, jest historia jak to uruchomiony na platformie kolejowej Ił-2 ciągnął cały skład 😂.

Dokładnie to nie wiadomo kto z kogo wziął pomysł. Nasi inżynierowie kolejowo-lotniczy wymyślili taki pług do odśnieżania torów w latach 60tych ubiegłego wieku a książka "Rakietowym w czołgi" została wydana w 1979r.

stosowany był przez PKP w latach 60.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

no pomysł z odśnieżaniem  "typowy" dla czasów ale ekonomia używania i problemy jakie generował wynalazek to na szczeście darowano sobie... (wraz ze śniegiem skutecznie usuwał tłuczeń 😉 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomia ekonomią, ale zimy w tamtych latach były bardzo zimowe :mrgreen:.

62/63 i ta słynna 78/79...choć te z lat 80 też niczego sobie, i te  pamiętam doskonale, bo mój ojciec fadromą odśnieżał drogę z wioski do szkoły.

 Z ubitych płyt po przejechaniu spychacza budowaliśmy iglaa i zamki .... to były fajne czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, myszaty napisał:

Ciekawe czy ten silnik wogóle by się dokopał do podkładu lub tłucznia w taką zimę???

Gwarantuję ci że bardzo szybko. Mnie ciekawi raczej jak oni to hamowali. Wyobrażacie sobie co by było, jakby to ustrojstwo dostało poweru na torach? Rekord TGV i innych Japońskich wynalazków byłby zagrożony 😂.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zabudowa do dekontaminacji pojazdów WUS-3.

WUS-3 - wysokowydajne urządzenie do zabiegów specjalnych: dezynfekcji, dezaktywacji i dekontaminacji pojazdów, terenu, urządzeń, budowli, itp. Składa się z zbiorników z cieczami roboczymi oraz urządzenia rozpylającego skonstruowanego na bazie lotniczego silnika odrzutowego SO-3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Szanowni Koledzy, dziś pytanie. Czy ktoś dysponuje poniższą książką? Podobno jest to album ze zdjęciami. A jeśli tak, to czy jest tam coś ciekawego z modelarskiego punktu widzenia, czy tylko jakieś bzdety typu zbliżenia chabrów na poligonie?

20220221_195654.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szupryt napisał:

Czy ktoś dysponuje poniższą książką? Podobno jest to album ze zdjęciami.

Na poprzedniej stronie pokazałem.

Może to to samo?

DSCN1496.thumb.JPG.775c3829abeababd8319c50cb95ad88d.jpg.15d3991b270b9080faf1df1d19498c19.jpg

Ten mój to album z okazji XXV-lecia LWP. Wydany w 1968r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.