Skocz do zawartości

BM-21 GRAD Wojsko Polskie (1:35 Trumpeter)


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Evildead napisał:

Na tym drugim zdjęciu to szwy troszkę widać po boku

To akurat element konstrukcyjny tej rury i jak najbardziej pożądany detal - coś jakby gwintowanie lufy. Szwy są widoczne jedynie w wewnętrznej części lufy - tam będzie musiała być naprawdę głęboka matowa czerń żeby się to nie rzucało w oczy.

22 minuty temu, Evildead napisał:

fajne kabelki wyszły 

Bo i fajnie się je robiło ale taki skręcony drut ma swoje ograniczenia w wyginaniu i nie udało się tych kształtów odwzorować w 100% jednak lepiej, że są niż by ich miało nie być. Znacie może jakiś inny materiał niekoniecznie modelarski o takim ryflowaniu, którym można by zastapić takie elementy i żeby był bardziej giętki. Jakieś osłony gumowe na cini-mini kabelki albo coś w podobie?

 

9 minut temu, patrykd napisał:

A nie lepiej było kupić rurki plastikowe bądź mosiężne 

To też ciekawy pomysł - też byłoby sporo roboty żeby je dobrze wkomponować ale mogłoby się udać i od frontu mogłyby wyglądać lepiej. Jednak trzeba by dorobić te poskręcane "szwy" o których pisał Evildead.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, TAW napisał:

Znacie może jakiś inny materiał niekoniecznie modelarski o takim ryflowaniu, którym można by zastapić takie elementy i żeby był bardziej giętki. Jakieś osłony gumowe na cini-mini kabelki albo coś w podobie?

 

 

Oczywiście że tak :D .Struny do gitary/gitary basowej ale elektrycznej , wiem bo stosowałem do peszli z instalacją w ciężarówkach ,a że moja córka gra na basie a struny się czasem wymienia  i jest  materiał jak znalazł:mrgreen:. Pozdr. A.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struny gitarowe, tylko drut ze środka trzeba konieczne wyjąć, bo inaczej nie nadasz kształtu.

Na przewodach hydraulicznych do jakiejś ciężarówki gdzieś ten patent wypróbowałem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnim rzutem oka na walkaround postanowiłem dorobić kabelki z przodu przy kołach. Jeśli widać na prawdziwym pojeździe to powinno być widać i na modelu. Ale jak się potem okazało będzie naprawdę trzeba chcieć to zobaczyć.

c61e728a37d62e864f0a8add04837a4d.jpg

 

A tak w ogóle to budowa już zakończona w stanie pod aerograf. Z przyczyn praktycznych nie ma wszystkich elementów na tych zdjęciach - ich czas przyjdzie na dalszych etapach, żeby nie przeszkadzały i ogólnie było łatwiej z dostępem. Model raczej z tych trudniejszych. Choć nie jest to hardkor Mistercrafta to jednak trzeba się trochę nakombinować żeby to jakoś w miarę równo ze sobą szło i do siebie pasowało. Na początek raczej nie... No ale wyszło tak:

6ad13939c58524ce7f6fe1c69b18433b.jpg

 

0c0aa24fc84ecee8c82b38af1b32c545.jpg

 

b17f1c4fce74fec2779625a1f894ed78.jpg

 

aca60b6c8ea2be58a6c27d1c79cb6611.jpg

 

51259bd70c648e5dd164f1af2b17ad41.jpg

 

Tak nieśmiało przyznam się, że marzy mi się taka scenka ze startująca lub wystrzeloną rakietą.

72cc264a284bfaccb7865a33657f7838.jpg

Oczywiście tu już zrobiłbym podstawkę dedykowaną pod ten konkretny model, a nie uniwersalną "kafelkę". Ale tu się nie napalam ani nie obiecuję, bo to wszystko zależy od tego czy uda się z patyczka do szaszłyków zrobić rakietę (może macie inne w miarę tanie alternatywy?)  i czy uda się ukręcić z waty i wymalować:

646e1de8a317159a96e1a49f869af5bf.jpg

 

Czy znacie może wymiary rakiety gradowej? Przede wszystkim chodzi mi o długość ☺️

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowym typem pocisku wystrzeliwanego z BM-21 jest M-21OF z głowicą odłamkowo-burzącą. Ma on masę 66 kg i długość 2870 mm.  Kaliber 122,4 mm.

122_mm_missiles_NTW_10_93.jpg?1653060226491

image.jpeg.11507be740e406858ba1a934d229a888.jpeg

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznanie bojem w przygotowaniu do gradobicia. Poszperałem trochę w temacie i znalazłem, że oprócz wymiarów rakiety podanej przez Roberta robi się jeszcze skrócone wersje o długości około 1930mm. Zrobiłem sobie właśnie taki prototyp rakiety o tej długości bo załadowane duże rakiety powinny być widoczne z przodu wyrzutni a nie chce mi się robić ich czterdziestu :benc:

Tak więc bardzo uproszczony pocisk powstał z bierki podprowadzonej od córki (na szczęście się już nimi nie bawi więc nie zauważy), dociętej na 55 mm i trochę naostrzonej. Średnicę ma 3mm więc prawie prawie to czego potrzeba.

d76f6495fbfcdf392ee8bf36fa90596f.jpg

Bierka była czerwona wiec ogień z doopy bez malowania :) W finalnej wersji do delikatnego przefiltrowania olejami żeby złamać sterylność i niedoskonałości malowania.

A teraz szczerze Panowie - czy siądzie taka samoróbka czy raczej będzie psuć efekt na pojeździe i sobie darować?

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TAW napisał:

 

A teraz szczerze Panowie - czy siądzie taka samoróbka czy raczej będzie psuć efekt na pojeździe i sobie darować?

Samoróbka, sampopał czy samogwałt- jak to różnica. Jak zacząłeś z rakietami to dawaj ognia!!!!! 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, robertmodelarz napisał:

Jak zacząłeś z rakietami to dawaj ognia!!!!! 

Jak na modelu nie wyjdzie to dam czadu na Nowy Rok. Wystrzelę z rurki do napojów ładunkiem CO2 z płuca :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TAW napisał:

Jak na modelu nie wyjdzie to dam czadu na Nowy Rok. Wystrzelę z rurki do napojów ładunkiem CO2 z płuca :D

Jest zgoda!!!! Masz nawet rakietę: Sowietskoje Igristoje

Sowietskoje Igristoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, TAW napisał:

Rozpoznanie bojem w przygotowaniu do gradobicia. Poszperałem trochę w temacie i znalazłem, że oprócz wymiarów rakiety podanej przez Roberta robi się jeszcze skrócone wersje o długości około 1930mm. Zrobiłem sobie właśnie taki prototyp rakiety o tej długości bo załadowane duże rakiety powinny być widoczne z przodu wyrzutni a nie chce mi się robić ich czterdziestu :benc:

Tak więc bardzo uproszczony pocisk powstał z bierki podprowadzonej od córki (na szczęście się już nimi nie bawi więc nie zauważy), dociętej na 55 mm i trochę naostrzonej. Średnicę ma 3mm więc prawie prawie to czego potrzeba.

d76f6495fbfcdf392ee8bf36fa90596f.jpg

Bierka była czerwona wiec ogień z doopy bez malowania :) W finalnej wersji do delikatnego przefiltrowania olejami żeby złamać sterylność i niedoskonałości malowania.

A teraz szczerze Panowie - czy siądzie taka samoróbka czy raczej będzie psuć efekt na pojeździe i sobie darować?

A ta rakieta do Grada wcale tak nie wygląda:bleh:. Brzechwy są półokrągłe i przy załadowaniu do wyrzutni ściśle przylegają do korpusu a  rozkładają się  dopiero po starcie kiedy rakieta opuści już rurę wyrzutni  to wygląda tak:

http://characterisationexplosiveweapons.org/studies/annex-a-122-mm-mbrl/

A z tyłu  zamiast dyszy ma kilka takich małych dziur. Pozdr. A.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem wcześniej jak wygląda taka rakieta. Brzechw nie udało mi się ładnie wygiąć, a ta niby dysza to i tak jest miejsce do przyklejenia przezroczystej rurki. Tak jak pisałem rakieta bardzo uproszczona. I tak wszystko zależy jak wyjdą gazy wylotowe i dopiero wtedy będzie wiadomo czy rakieta będzie miała swoje miejsce w tej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, TAW napisał:

 Brzechw nie udało mi się ładnie wygiąć,

Brzechwy zrób sobie z blachy z puszki po piwie, wystarczy ją ciasno nawinąć chociażby na tą bierkę powycinać w odpowiednim wymiarze i gotowe:mrgreen: . Pozdr. A.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
1 godzinę temu, copycat napisał:

Bardzo charakterystyczny pre shading

Tzn.? Przeszukałem masę warsztatów z gradami i z ciężarówkami w ogóle bo nie wiedziałem jak się zabrać za malowanie takiego pojazdu, ale nie znalazłem przygotowania powierzchni w czerni i bieli. Żadnego stylu tez się nie trzymałem, raczej wszystko takie widzi mi się na czuja :szczerbol:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zdjęcia już pokolorowane. Przyjęli go do NATO. Ze wschodniej duszy pozostała mu jedynie zielona Protective K z AK RC, która nie siadła mi na T-54, ale tutaj wg mnie strzał w 10 bo jest bardziej soczysta niż NATO Green.

900e01542f1c8bacdbc23f6c9a87d80c.jpg

801f06ef3683d1ff7d6dca03ed2499d4.jpg

a113456836fd9ff7b66555108b92e3c0.jpg

d7022d59813d2106fbd144b43b464f5d.jpg

281d81a8c73879e2c847ecde24c32459.jpg

21956edeff3704bdfb78c6b469e7e73c.jpg

 

19 godzin temu, Adams M1A1 napisał:

Jak chcesz to potrafisz:super:

A, dziękuję bardzo. Czasem trzeba mi tylko wskazać drogę 😉

19 godzin temu, Adams M1A1 napisał:

Płetwy to ma ryba:mrgreen:. To są brzechwy.

To przymknięte oczko nie bez powodu było 😉  A Brzechwy to wiersze dla dzieci pisali 😜

 

12 godzin temu, copycat napisał:

Bardzo mocny, łatwo rozpoznać twoje modele. 

Właśnie wolę wyjść trochę odważniej na tym etapie bo przy kamuflażu łatwo mi się pogubić żeby tych efektów nie zatracić. Szczególnie dlatego, żeby zbliżyć się do odpowiedniego nasycenia koloru wyjściowego na modelu to trzeba trochę więcej tej farby nałożyć niż tylko brudny rozpuszczalnik. Jak za rzadka farba to lepsze efekty, ale kolor niestety mocno przekłamany. Tutaj jak widać dużo się zatraciło, ale płaski nie jest i powinien być dobrym punktem wyjściowym do dalszego działania. Ogólnie jestem zadowolony z tego co tu wyszło już po kolorach.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

No i co z tą Katuszą ??? Bo ja walczę twardo z tym co małe chińskie ludki dały do tego pudełka z Uralem , i muszę przyznać że ten model ma baaardzo dużo rzeczy do poprawy począwszy od kształtu przetłoczenia na masce , rodzaju chłodnicy i jej atrapy, o wnętrzu nawet nie wspominam  bo o tym wiedziałem ale idę powoli do przodu zużywając duże ilości hippsu i profili Evergreen :D , jak skończę  kabinę z podwoziem to wrzucę to do galerii bo dalej nie jestem zdecydowany czy ma to  być dźwig czy może jednak  radiolinia:mrgreen: , bo na radar pogodowy to nie mam anteny ( jeszcze:cool: ). Owocnych postępów , pozdrawiam A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo widzisz @Adams M1A1, czasem lepiej chyba jednak za dużo nie wiedzieć i cieszyć się z prostego składania... Ale jak tu się cieszyć kiedy wiesz, że coś nie gra... Dobrze, że jestem już na tym etapie na którym jestem i właśnie ten etap powstrzymuje mnie już na dobre z grzebaniem w konstrukcji przy nowo wykrytych babolach. Ale jestem bardzo ciekaw jak ta walka wygląda u Ciebie wiec może jakiś warsztacik? Ja już nie zdążę skorzystać ale dla innych chętnych to może być kopalnia wiedzy.

Co do postępów u mnie to narazie niewiele, ale jak już wywołałeś to pokażę. Kalki na miejscu i zabezpieczone glossem - model gotowy do maziania olejami.

a3140e640b495b836465186f1de08e60.jpg

 

c77cdca4fd3f679e00dec49fced4ec73.jpg

 

Jeszcze tłumik. Nie wiem czy te nasze Urale miały tłumik malowany białą farbą czy srebrzanką ale ze względów czysto wizualnych mój egzemplarz będzie malowany srebrzanką z lekkim nalotem rudej. Chyba nawet w naszym wojsku najwięksi pedanci nie malowali całości po paru małych wypryskach 😉

edeb03124f85992bbdfc89e5a8ae700f.jpg

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.