Skocz do zawartości

Co lata/spada nad Ukrainą


giberes

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, pepociufakers napisał:

Wiec dalej podtrzymuje moje pytanie do wszelkiego rodzaju watpliwych jeszcze co do intencji rosji - czy wolabys aby Polska graniczyla z Ukraina pro-zachodnia, z Ukraina pro-rosyjska(ala Bialorus) czy z rosja. 

A może pro-Polską, czyli traktującą nas jak partnera a nie dawcę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekomo kawałek wyciągnięty z rumowiska w Kijowie. Wygląda na to, że myśliwce próbują strącać pociski balistyczne. No albo to NASAMS.

IMG_20221123_202518_845.thumb.jpg.9126a2e179f69cdca711b27e1cc65ea3.jpg

Edytowane przez Tap-chan
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, wprzybylak napisał:

A może pro-Polską, czyli traktującą nas jak partnera a nie dawcę?

puki co, ku rozczarowaniu części tutejszych dyskutantów, Polska pozostaje częścią szeroko pojętego zachodu. Więc opcja prozachodnia jest tożsama z propolską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bulik58 napisał:

wszyscy uczestnicy

Gdzie tak napisałem?

 

I trochę humoru na rozluźnienie dyskusji

9 godzin temu, bulik58 napisał:

nie jestem adresatem tej wypowiedzi

ale...

9 godzin temu, bulik58 napisał:

nie zna mnie osobiscie a pomimo tego uzywa slow , stwierdzen ktore mozna uznac za obrazliwe

ale się porobiło... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 23.11.2022 o 17:22, em napisał:

W/g amerykanow , lotnictwo  rosyjskie prawie nie lata 

Po raz pierwszy zgodzę się z tobą z zastrzeżeniem że  jak już  lata to spada😉. Taki tam post z Telegrama ze  zdjęciami spadnietęgo pod Bachmutem  kacapskiego  Su 34 który zestrzeliła Ukraińska Straż Graniczna za pomocą naramiennego zestawu ziemia-powietrze           ( nasz Piorun:mrgreen:????) :

https://t.me/horevica/8013

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Adams M1A1 napisał:

... że  jak już  lata to spada😉

 

A co ma robić? Pewnie że spada. Zawsze!!!

Lotnictwo jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Jeszcze nie słyszałem żeby jakiś samolot nie wrócił na ziemię(no może poza Trójkątem Bermudzkim🙃).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mig-29 został zestrzelony 2 grudnia koło miejscowości Ukrajinka 60 km na zachód od Doniecka.

Wygląda jak samolot zespołu akrobacyjnego Ukrainian Falcons.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Adams M1A1 said:

Taki tam post z Telegrama ze  zdjęciami spadnietęgo pod Bachmutem  kacapskiego  Su 34 który zestrzeliła Ukraińska Straż Graniczna

Okazuje sie ze to zdjecia nowego wraku Su-34 znalezionego pod Chersoniem, wiec jezeli ten spod Bachmutu sie potwierdzi to dojda dwie nowe straty Su-34.

Dzisiaj spadl tez (znowu) Ka-52, niecoddziennie trafiony od gory:

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2022 o 19:31, dante napisał:

Okazuje sie ze to zdjecia nowego wraku Su-34 znalezionego pod Chersoniem, wiec jezeli ten spod Bachmutu sie potwierdzi to dojda dwie nowe straty Su-34.

Dzisiaj spadl tez (znowu) Ka-52, niecoddziennie trafiony od gory:

 

Ten Ka52 co to  spadł wczoraj to nie był jakiś tam zwykły Ka52 to był śmigłowiec pilotowany przez jakichś ichnych gierojów odznaczonych  wieloma medalami męstwa :

https://wiadomosci.wp.pl/wielka-strata-rosyjskiego-lotnictwa-polegli-najlepsi-z-najlepszych-6841342732352032a

W tym artykule napisali że załoga otrzyma kolejne medale. Pośmiertnie. Jak mi nie przykro😉. Pozdr. A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z najlepszych zalog Ka52... Kto mieczem wojuje itd...

Rosjan bardziej zaboli ich strata niz samego helikoptera.

Nie zdziwilbym sie gdyby sie okazalo ze Ukraincy urzadzili zasadzke specjalnie na nich, spekuluje sie ze to byla rakieta S300 na samej granicy zasiegu.

 

I Ukraincy nie przestaja zaskakiwac, zaatakowali dwa lotniska w glebi Rosji. 👍

Edytowane przez dante
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dante napisał:

Jedna z najlepszych zalog Ka52... Kto mieczem wojuje itd...

Rosjan bardziej zaboli ich strata niz samego helikoptera.

Nie zdziwilbym sie gdyby sie okazalo ze Ukraincy urzadzili zasadzke specjalnie na nich, spekuluje sie ze to byla rakieta S300 na samej granicy zasiegu.

 

I Ukraincy nie przestaja zaskakiwac, zaatakowali dwa lotniska w glebi Rosji. 👍

Mogli po prostu zostać w domu. Wszyscy byliby szczęśliwsi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tap-chan napisał:

Ukraińska obrona plot...

 

Widać że skarpetosceptyk ruszył do kontrnatarcia:mrgreen: . Ciekawe co go bardziej zabolało te zestrzelone Su34 czy te Ka52 czy może te ubite dwa ruskie gieroje czy może te dronowe bombardowanie lotnisk bombowców w Engels i koło Kurska:hmmm:  . Tak obiektywnie patrząc to raczej ilustracja działań kacapskiej obrony p.lot. która nie potrafi obronić lotnisk na których stacjonują bombowce strategiczne:szczerbol:, aż strach pomyśleć co by zostało z tego paździerzowego lotnictwa  po ataku rakiet typu Cruise czy innych Tomahawków:mrgreen:.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tap-chan napisał:

Ukraińska obrona plot...

 

 

Dziwne parę miechów temu widziałem ten filmik ale  to kacapy strzelały...plagiat ? 🤔

 

 

Z rzeczy ciekawych a nie bajek z mchu i paproci. Okazało się, że na Ukrainie walczą systemy OPL pochodzenia polskiego ! Chodzi o zestawy NEWA SC bardzo mnie  ciekawe jaką to ma/będzie miało skuteczność. Swoją drogą NAREW na razie raczkuje więc wysyłając te zestawy (NEWA) pozbywamy się możliwości walki na krótkich dystansach :hmmm:

 

Do poczytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2022 o 20:37, mirage3 napisał:

 

Z rzeczy ciekawych a nie bajek z mchu i paproci. Okazało się, że na Ukrainie walczą systemy OPL pochodzenia polskiego ! Chodzi o zestawy NEWA SC bardzo mnie  ciekawe jaką to ma/będzie miało skuteczność. Swoją drogą NAREW na razie raczkuje więc wysyłając te zestawy (NEWA) pozbywamy się możliwości walki na krótkich dystansach :hmmm:

 

Do poczytania

Wiesz ten zestaw został przez nas gruntownie zmodernizowany ( kabina bojowa i wykrywanie) literki SC ( samobieżny ,cyfrowy)  a tak poza tym zestaw S125 Newa odpowiada za jedyne jak dotąd zestrzelenie trudnowykrywalnego F117 nad byłą Jugosławią. Myślę że na tą kacapską technikę wystarczy aż nadto, zwłaszcza że przy tak dużych stratach mogą mieć problemy z wyszkolonymi załogami samolotów/śmigłowców. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki oto krótki filmik jak spada Mi 24 tym razem "prywatny" :haha:bo należący do wojsk zaciężnych Putina czyli do Grupy Wagnera :

https://wiadomosci.wp.pl/mi-24-runal-na-ziemie-zolnierze-z-grupy-wagnera-sploneli-zywcem-6844130596784257v

 Jak widać co innego jest dziesiątkować słabo uzbrojonych partyzantów w Afryce lub innych Syryjczyków a zupełnie co innego walczyć z dobrze wyszkoloną , zmotywowana i wyekwipowaną regularną armią . Tak z czystej ciekawości zapytam  jak oznakowane są ich samoloty ( MiG 29)  i śmigłowce ,może  któryś ze zwolenników specjalnej operacji wojskowej się wypowie. Szanowni Koledzy Tap-chan, Em i inni cała brać modelarska na Was liczy. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Adams M1A1 napisał:

Znalazłem taki oto krótki filmik jak spada Mi 24

Błysnąłeś :super:

Film, z fachowego portalu, wstawiony przez fachowca od lotnictwa.

Do Twojej wiadomości - na filmie jest Mi-8 lub -17.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzes napisał:

Błysnąłeś :super:

Film, z fachowego portalu, wstawiony przez fachowca od lotnictwa.

Do Twojej wiadomości - na filmie jest Mi-8 lub -17.

OK. Ja ogarniam raczej  różnicę między BWP1 a BWP1P:mrgreen:  . Ale liczy się chyba  fakt że jednak :szczerbol: spada jak w tytule tematu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adams M1A1 napisał:

Ale liczy się chyba  fakt że jednak :szczerbol: spada

Fakt faktem, ale liczyć się też powinna rzetelność dziennikarska (cecha coraz rzadziej spotykana, a w niektórych redakcjach wręcz nieznana), a nie dziadostwo. 

W tym wątku nie szukamy sensacji, tylko zbieramy wiedzę, jaką uda się zdobyć o lotniczej stronie tego konfliktu. 

 

Komentarze na tak niskim poziomie mógłbyś sobie darować, bo niczemu nie służą.

Wystawiasz jeno marne świadectwo o sobie.

46 minut temu, Adams M1A1 napisał:

może  któryś ze zwolenników specjalnej operacji wojskowej się wypowie. Szanowni Koledzy Tap-chan, Em i inni cała brać modelarska na Was liczy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Grzes napisał:

Fakt faktem, ale liczyć się też powinna rzetelność dziennikarska (cecha coraz rzadziej spotykana, a w niektórych redakcjach wręcz nieznana), a nie dziadostwo. 

W tym wątku nie szukamy sensacji, tylko zbieramy wiedzę, jaką uda się zdobyć o lotniczej stronie tego konfliktu. 

To nie ja pisałem ten artykuł i nie do mnie powinny być kierowane te uwagi . Ja też to widzę że np. nagminnie różnej maści BWP są opisywane jako czołgi. Zamieściłem link do filmiku o tym jak pali się i spada śmigłowiec , jak rozumiem lepiej by było aby był to upaiński ( kolega Em) śmigłowiec, czy to była sensacja, nie wiem, raczej chyba rzeczywistość  patrząc na wyszkolenie bojowe i morale siły żywej tej "drugiej armii świata" czy wojsk najemnych jak w tym przypadku. 

Godzinę temu, Grzes napisał:

 

Komentarze na tak niskim poziomie mógłbyś sobie darować, bo niczemu nie służą.

Wystawiasz jeno marne świadectwo o sobie.

Czy ja wiem? Starałem się napisać to z szacunkiem( nie pisałem o nich per "ruskie onuce" itp.)  a po ich postach widać komu kibicują ,myślę że to nie jest żadna obraza raczej chyba stwierdzenie faktu. A tak na koniec jakoś nie przeszkadzało Ci że Kolega Em , pogardliwie pisał o Ukrainie i Ukraińcach per upaina czy upaincow , widzisz różnicę?? Jak widać są różne standardy. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Adams M1A1 napisał:

jak rozumiem lepiej by było aby był to upaiński

Skoro tak piszesz, to znaczy, że jednak nie rozumiesz o czym jest ten temat.

Jeśli szukasz pola do pisemnych potyczek to może nie tu.

14 minut temu, Adams M1A1 napisał:

Starałem się napisać to z szacunkiem( nie pisałem o nich per "ruskie onuce" itp.)

Z szacunkiem to zdanie brzmiałoby mniej więcej tak: "Tak z czystej ciekawości zapytam:  jak oznakowane są ich samoloty (MiG-29)  i śmigłowce? Może  któryś z Forumowiczów wie?"

 

A gdyby Cię to oznakowanie naprawdę interesowało, to przejrzałbyś temat od początku, bo w nim mamy całkiem sporo fotek i informacji z obu stron konfliktu i jak jest oznakowywany ruski sprzęt sam byś zobaczył.

 

Więc powtórzę - jeśli Cię nie interesuje lotniczy aspekt tej wojny, to nie szukaj w tym temacie pola do pisemnych potyczek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.