Skocz do zawartości

Co lata/spada nad Ukrainą


giberes

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zebrać informacje jak w temacie, ponieważ to co wiem jest tylko z TV i mało z neta. Może macie szersze źródła. 

Duch Kijowa latał chyba na 29-tym, prawdopodobnie został zestrzelony. Ten znany pilot ukraiński zestrzelony w  su-27? Jakieś śmigłowce ukraińskie latają? 

Że strony rosyjskiej widziałem w TV latające ka50/52 i wrak mi 28. Samoloty to z rodziny Su 27 coś przemknęło nad budynkami. Czy ktoś widział np. Su-34 w akcji, może bombardowania z Tu 22m?  Mam wrażenie, że Rosjanie trochę oszczędzają najnowsze wyposażenie, choć opieram opinię na skromnych źródłach, dlatego pytam. 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego Ducha Kijowa. Mit miejski. Większość (wszystkie?) samolotów rosyjskich zestrzelonych  to ukraińska obrona przeciwlotnicza. Inna sprawa to mała ilość zniszczonych samolotów ukraińskich, trzymają je na później ukryte lub są zniszczone lotniska że nie mozna ich uzywać. Jak na razie zniszczone rosyjskie potwierdzone to Su-25, Su-34,  Su-30SM .Plus śmigłowce Mi-35 i Ka-52.  Ukraińskie Su-25, Su-27.

Edytowane przez Maxy
dodane treść
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, giberes napisał:

Czy ktoś widział np. Su-34 w akcji

Tak

22400573_0.jpg.f83187d9778ef053132f30871b7afca0.jpg

 

22400573_1.png.583e9cb2182ad277e3c120cf4038c222.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Maxy napisał:

Nie ma żadnego Ducha Kijowa. Mit miejski. Większość (wszystkie?) samolotów rosyjskich zestrzelonych  to ukraińska obrona przeciwlotnicza. 

Czyli typowa wojna informacyjna, nie tylko putin kłamie? 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Maxy napisał:

Nie ma żadnego Ducha Kijowa. Mit miejski.

Jak w każdym micie, czy propagandzie, ziarno prawdy jest i tu.

Pułkownik Aleksander Oksanczenko, pilot w stanie spoczynku, znany z wielu pokazów lotniczych w Europie jako "Grey Wolf". Lubiany i szanowany wśród lotniczej braci na całym świecie. Po rosyjskiej agresji wrócił do służby i latając na SU-27 zestrzelił  (podobno) kilka rosyjskich maszyn. Zestrzelony przez Rosjan parę dni temu, zginął. To właśnie jego postać i kilku innych zdeterminowanych ukraińskich myśliwców była pierwowzorem mitu "Ducha Kijowa".

Ci ludzie startowali do walki z eksponowanych lotnisk będacych w zasięgu Rosjan. Ze zniszczoną infrastrukturą, bez systemów wczesnego ostrzegania i rozpoznania celów. Bez systemów zagłuszania i walki elektronicznej. Przy absolutnej przewadze liczebnej i technicznej przeciwnika. Przy dominującej obronie plot. Rosjan.
Chwała Ukrainie, chwała bohaterom.
May be an image of 2 people, aircraft and outdoors

Edytowane przez HKK
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, giberes napisał:

Czyli typowa wojna informacyjna, nie tylko putin kłamie? 

Wyolbrzymianie strat przeciwnika i pomniejszanie własnych to metoda stosowana przez wszystkie strony we wszystkich wojnach. Czasem celowa, czasem wynikająca z niedostatecznych informacji. Porównywanie tego z kłamstwami putinowców, np. że nie dokonali agresji, nie ostrzeliwują cywilnych celów i w ogóle nie prowadzą wojny, jest... nie chcę używać dosadnych słów.

Edytowane przez HKK
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, HKK napisał:

Porównywanie tego z kłamstwami putinowców, np. że nie dokonali agresji, nie ostrzeliwują cywilnych celów i w ogóle nie prowadzą wojny, jest... nie chcę używać dosadnych słów.

Nie porównuję, nie oceniam, stwierdzam fakt. Fakty nie są dobre ani złe. Założyłem ten temat, żeby zebrać w miarę obiektywne informacje, bez emocji. Osąd sytuacji raczej jest oczywisty, więc nie trzeba nim tu epatować. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Machina propagandowa działa na pełnej, więc zniszczonych ukraińskich sprzętów wiele nie zobaczymy.  Były fajne zdjęcia tego Su-27:

1096995315_FMcMAP4XIAohGOj(1).jpg.11ad16a2ef68bab593ce6998167b6c53.jpg

 

Ale znikł zarówno post z facebooka jak i zdjęcie źródłowe na stronie zewnętrznej. Były i inne wraki Su-27 i MiG-29 UA, ale te również znikły i to całkiem szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z dzisiaj są potwierdzone zestrzelenia dwóch ruskich śmigłowców i dwóch samolotów.

Niezły dzień.

Jedno da się zauważyć - jacy ci piloci już na ziemi maluczcy i bezbronni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://militarywatchmagazine.com/article/su-27-flanker-sees-first-ever-losses-in-air-to-air-combat-four-shot-down-in-massive-battle-over-zhytomir

 

Dzisiaj 4 Ukraińskie Su-27 zostały zestrzelone prawdopodobnie przez Su-35/Su-30SM podczas walk powietrznych nad Żytomierzem. Do tego obrona p-lot zestrzeliła też Mi-8, Su-25 i Bayraktara.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno słowo wstawiłeś nie w tym miejscu co w oryginale i całe zdanie zmieniło sens.

U Ciebie:

12 minut temu, Tap-chan napisał:

4 Ukraińskie Su-27 zostały zestrzelone w walkach powietrznych prawdopodobnie przez Su-35/Su-30SM podczas walk powietrznych nad Żytomierzem.

W oryginale:

Cytat

w największej bitwie powietrznej konfliktu, która odbyła się 5 marca, prawdopodobnie zestrzelono cztery ukraińskie myśliwce Su-27 

 

Zatem przekaz jest inny. 

Nie "prawdopodobnie zestrzelone przez Su-35", ale: "prawdopodobnie zestrzelone"...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma znaczenie.Wszystko wyjdzie po kapitulacji Ukrainy lub Rosji.Nikt już nie kupi ruskiego sprzętu latającego.Amerykanie nic nie robiąc zgarniaja wszystko.Taktyka oparta o walki wokół i w samych dużych miastach A także pozostawienie grup z pociskami przeciwlotniczymi na skraju lasu daje efekty. Nie tego nie wymyślili Ukraińcy to pomysł amerykanów.A ruscy mogą tylko płakać bo nie mają awacsow, dronow  a w nocy są slepi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, em napisał:

A jakie to ma znaczenie.

No jakieś chyba jednak ma znaczenie fakt czy 4 samoloty został zestrzelone, czy prawdopodobnie zestrzelone...

Czy jakieś miasto zostało zajęte, czy prawdopodobnie zajęte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, giberes napisał:

  Mam wrażenie, że Rosjanie trochę oszczędzają najnowsze wyposażenie, choć opieram opinię na skromnych źródłach, dlatego pytam. 

Mam wrażenie, że o to chodzi propagandzie rosyjskiej, żeby jeszcze świat zachodni myślał, że tak kiepsko im idzie bo pierwszy rzut, drugi rzut, bo oszczędzają, bo coś tam. 

A mi się wydaje, ze poprostu  tak jest.

Po prostu mentalnie i organizacyjnie to wojsko jest w czasach 1 wojny światowej - po upadku ZSRR nastąpił regres w armii, a wszelkie pieniądze pompowane na naprawę tego stanu rzeczy w 90% były rozkradane, więc ostatecznie te 10% trafiało na modernizacje, nie wspominając o taktyce. Ludzie którzy chcieli coś naprawić zostali w odpowiednim czasie odsunięci od dowodzenia.  (Polecam posłuchać: https://raportostanieswiata.pl/ )

I w sumie całe szczęście dla cywilizowanego świata, że to wojsko przedstawia taki stan rzeczy,  a nieszczęście dla świata, że niektóre umysły tego kraju są mentalnie w epoce wielkich podbojów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzyłem teraz jak wyglądają schwytani ruscy żołnierze,  to mi się przypomniały słowa babci o tym, że jak sowieci wchodzili w czasie 2. wojny to karabiny mieli na sznurkach.

Według mnie nic się nie zmieniło...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, em napisał:

Amerykanie nic nie robiąc zgarniaja wszystko.

Zdecydowanie największym zwycięzcą tej wojny będą Amerykanie. Osiągną jedynowładztwo. Jeszcze przed inwazją miałem wrażenie, że im bardzo zależy, żeby Rosja przekroczyła Rubikon. Putin ośmieszył i upodlił swoje państwo. Chyba po raz pierwszy USA wygrają wojnę nie tracąc ani jednego żołnierza, a straty Ukrainy? , cóż - muszą być. 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w analizie wziąłeś pod uwagę Chiny? Dzięki zachodnim sankcjom Chiny będą miały "ruskich" w kieszeni. Więc z tym Amerykańskim jedynowładztwem tak łatwo nie będzie.

 

Dzisiaj widziałem w sieci filmik z zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca rakietą - robi to wrażenie. Przejście od w pełni sprawnej maszyny bojowej do palącego się na glebie wraku zajmuje góra trzy sekundy... Dla tych, którzy dalej latają to musi być mocno demoralizujące...

Edytowane przez pmroczko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Fakt, może być jak w filmie "Ostatni brzeg". Chin nie uwzględnieniem, bo są odległe, jak dla większości Europejczyków były odległe amerykańskie wojny.

Już mają, jeżeli prawdą są informacje o wpływie na termin inwazji. 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, giberes napisał:

Zdecydowanie największym zwycięzcą tej wojny będą Amerykanie. Osiągną jedynowładztwo. Jeszcze przed inwazją miałem wrażenie, że im bardzo zależy, żeby Rosja przekroczyła Rubikon. Putin ośmieszył i upodlił swoje państwo. Chyba po raz pierwszy USA wygrają wojnę nie tracąc ani jednego żołnierza, a straty Ukrainy? , cóż - muszą być. 

Czemu wylatujesz kolejny raz(na tym forum) z tekstem o Amerykanach w momencie kiedy to rosja pod przywództwem putina napada suwerenny kraj i kiedy to rosyjskie wojsko niszczy Ukraine?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.