Skocz do zawartości

P-51C / Mustang III / FB161 / Arma Hobby 1:72


Woit

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do galerii mojego najnowszego modelu. Z zestawu Arma Hobby starałem się odtworzyć coś choć trochę przypominającego Mustanga III (P-51C) służącego w Polskich Siłach Powietrznych, w 315 Dywizjonie Myśliwskim „Dęblińskim”. Egzemplarz o nr seryjnym FB161 wyróżniał się naturalną barwą metalu oraz tym, że 23 lipca 1945 roku porucznik Jerzy Lenartowicz zatrzymał go w krzakach Coltishall co zakończyło się kasacją płatowca.

Zestaw złożyłem wspomagając się żywicznymi kołami Eduarda, lufami działek Mastera z zestawu dedykowanego do wersji P-51D oraz kalkomaniami Techmodu (Techmod 72009 North American P-51 Mustang III). Największą pomoc historyczno-merytoryczną otrzymałem jednak od kolegów z forów modelarskich: @greatgonzo@kornik_69 Puskal (wsparcie fabryczne Arma Hobby). Nie mogę zapomnieć również o innych uczestnikach konkursu na bratnim forum (w ramach którego ten model powstał) składających również Mustangi od AH.

Zależało mi na (szybkim) ukończeniu tego projektu dlatego poza w/w dodatkami od siebie dodałem jedynie coś co ma przypominać celownik stosowany w PSP (Mk.II). Nie zdecydowałem się również na szpachlowanie linii podziału na skrzydłach.

Szpachlówka przy tym modelu przydaje się symbolicznie. . Do malowania użyłem produktów firm Mr. Hobby, Hataka (Orange) i AK Interactive (Xtreme Metal). Oprócz tego korzystałem z panel linera Tamiya i farb olejnych do delikatnych zabrudzeń.

Tak, wiem, brudzenie na spodzie wymaga jeszcze sporego wkładu pracy. Jak coś wymyślę to zaprezentuję efekty.

 

Miłego oglądania!

 

P.S. Wszelkie komentarze mile widziane, te niemiłe również 😎

 

AH01.jpg

AH02.jpg

AH03.jpg

AH04.jpg

AH05.jpg

AH06.jpg

AH07.jpg

AH08.jpg

AH09.JPG

AH10.JPG

AH12.JPG

008.JPG

016.JPG

020.JPG

022.JPG

052b.JPG

053b.JPG

  • Like 19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! 

@barszczo - to zdrapka na lakier do włosów, tak się samo "odprysło" , teraz już wiem, że w tej skali to takie rzeczy to raczej gąbeczką trzeba robić.  Jak na kołpaku - większa kontrola na efektem jest. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zamieszczonym archiwalnym  zdjęciu wyraźnie widać że antenka jest po lewej stronie linii symetrii na górze kadłuba a nie po środku. I nie wetknięta w kadłub tylko osłonieta osłoną w kształcie podkowy. AH zaoszczędziła na blaszczce fototrawionej.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie cecha szczególna egzemplarza. To standardowy sposób mocowania anteny biczowej w Mustangach z Malcolmem. Nie był to jedyny sposób podejścia do tematu, ale najbardziej popularny. Szczególnie Amerykanom zdarzało się przesuwać standardowy maszt bliżej usterzenia, ale i tu to było rozwiązanie mniejszościowe. Nieosiowe montowanie masztu antenowego też nie było czymś wyjątkowym. To np. standardowa konfiguracja dla P-47, zarówno Razorbacków, jak i Bubbletopów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Mustangach III nie spotyka sie anteny pretowej pośrodku góry kadłuba. Sa albo po lewej albo po prawej stronie. Chyba coś musiało być pod spodem blachy przeszkadzajacego w symetrycznym jej mocowaniu. No ale w obecnej nowej książeczce o P-51  pojawiła sie na rysunku taka antena prętowa.  Ach ta technika komputerowa rysunku łatwiej,szybciej... A każdy modelarz wie że plany należy konfrontować ze zdjęciami. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny, urzekający :super:

Widać dbałość o szczegóły. Podoba mi się szczególnie cieniowanie na klapach. No i dodatkowy plus za polskie malowanie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maxy ta antena to dla mnie kolejna zagadka. Co to za typ, kiedy, z jakim osprzętem ją stosowano? Sporo pytań a odpowiedź pewnie prosta tylko tu się poruszam jeszcze po omacku.

O jakiej książce wspominasz? 

Interesuje mnie to gdyż pomału przymierzam się do maszyny Dziubka. Na razie nie trafiłem na zdjęcie rozwiewające wątpliwości w tym temacie. 

@burzatg- dziękuję, w przypadku klap to Arma zaszalała z fakturą, ja tu z "bajerów" to tylko wash dałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena prętowa, mieczowa i biczowa, do wybory współpracowała z tym samym radiem UKF. To znaczy w RAFowskich montowano radio brytyjskie, ale identyczne konstrukcyjnie z SCR-522, a zupełnie prawdopodobne, że w ogóle robione w stanach na potrzeby RAF. Taka wojskowa inercja. Pisałem o tym w numerze specjalnym AeroPlana o P-51.

Antenę montowano z boku ze względu na przebiegającą w osi grzbietu podłużnicę.

 

3NM J brown.JPG

 

 

Podłużnica ta kończyła się przed sekcją ogonową.  Na pojedynczych egzemplarzach Mustangów z Malcolmem montowano antenę w osi grzbietu tylko bardziej z tyłu, gdzie tej podłużnicy już nie było.

 

Jeśli pragniesz dogłębnie poznać temat wyposażenia radiowego P-51, to czeka Cię nie lada zadanie. Mnie dotąd się jeszcze nie udało :).

 

Edyta:

 

Przyjrzałem się zdjęciom i ta przesunięta antena jednak montowana jest  w miejscu, gdzie występuje jeszcze ta podłużnica grzbietowa. Na zdjęciach wydaje się być centralnie, ale zdjęcia nie są na tyle jednoznaczne by mieć pewność.

Edytowane przez greatgonzo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogłębnie zdecydowanie nie. Raczej tak bardziej jednostkowo w odniesieniu do konkretnego egzemplarza. Dzięki za naprowadzenie na odpowiednią ścieżkę.

Planuję zrobić PKoG FB382 (z pasami). Nie ma zdjęcia, które by potwierdzało w 100%, że biczyk znajduje się na prawym boku ale te dostępne + wydawnictwo W.Matusiaka i Z.Kolachy pt. POLISH MUSTANG UNITS pozwala przyjąć ten wariant za wielce prawdopodobny.

Poniżej zamieszczam zdjęcie PKoG FB387 ukazujące umiejscowienie anteny.

315-dywizjon-mysliwski,6585.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Woit napisał:

Nie ma zdjęcia, które by potwierdzało w 100%, że biczyk znajduje się na prawym boku

W tej kłopotliwej sytuacji nie pozostaje do zrobienia nic innego, jak sięgnąć po film:

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.