Jump to content

zmywanie farby akrylowej z modelu

Mannet
 Share

Recommended Posts

hej

mam pytanie - jakiegi środek najlepiej zastosować do zmywania farby akrylowej z powierzchni plastikowego modelu? taki, aby nie uszkadzał samego plastiku (np. wamod powoduje kruszenie tworzywa)

Godzinę temu, Mannet napisał:

hej

mam pytanie - jakiegi środek najlepiej zastosować do zmywania farby akrylowej z powierzchni plastikowego modelu? taki, aby nie uszkadzał samego plastiku (np. wamod powoduje kruszenie tworzywa)

Może się zdarzyć jakaś reakcja plastiku.Ale to jest związane z jakością samego tworzywa.Ogólnie  wamodowski zmywacz sprawdza się świetnie .

Tamiya coś wymyśliła w tej materii PAINT REMOVER ale nie wiem jaka to jakość.Na razie WAMOD  to TOP.

Godzinę temu, mig napisał:

To, że zmywacz Wamodu uszkadza plastik to jest mit.

Nie do końca, jak za długo jest na plastiku to uszkodzi.

Zmarnowałem tak SE 5a z italerki...

P.s wamodu używam i go lubię, ale nie dał bym palca np.:  czy każda partia ma identyczny skład...więc zalecana ostrożność.

Edited by myszaty

• 1 month later...
W dniu 31.03.2022 o 15:56, mig napisał:

To, że zmywacz Wamodu uszkadza plastik to jest mit.

To nie mit. Miałem w przeszłości do czynienia z dwoma opakowaniami zmywacza Wamod-u które śmierdziały acetonem i żarły plastik aż miło. Było to dawno, ale sprzedawca w sklepie modelarskim potwierdził, że miał reklamacje a Wamod je przyjął. Przy czym nie była to jednorazowa wpadka. Wygląda na to, że Wamod kilka razy wypuścił partię zmywacza z niewłaściwym składem. I żeby nie było nieporozumień - to był na pewno TEN zmywacz Wamodu do akryli.

Edited by HKK

Zmywacz Wamodu  do akryli jest ok.  Zmywałem nim ostatnio Langleya  a to jednak dość duży model. Nic mi nie uszkodziło się. Pędzelkiem zwilżałem  powierzchnie i po kilku minutach ładnie farba schodziła. wraz z podkładem Malowałem  akrylową Tamką  a podkład był Green Stuffa

20220206_204000.thumb.jpg.dc78550b99954d28ad5bf0ac93a4dde7.jpg.

20220206_225113.thumb.jpg.bee98cacf2a3ac8d08e1799735f54051.jpg

20220206_201546.thumb.jpg.60cd60f922703eedc57b2d4ee27e21be.jpg

20220206_225146.thumb.jpg.fa57f6f31742d835c87db50e2a377a8e.jpg

1 godzinę temu, lesio-69 napisał:

Zmywacz Wamodu  do akryli jest ok.

Pod warunkiem, że partia ma właściwe składniki. Problemy chyba się już nie powtarzają, choc nie wiem, bo od dłuższego czasu nie używam tego specyfiku. Do zmywania stosuję Revell Aqua Color Clean lub rozcieńczalnik Hataka Lacquer Thinner. Oba prawdopodobnie maja taki sam skład jak Wamod, czyli 100% Metoksypropanol. Ostatecznie można też użyć MLT jako zmywacza. Jest równie skuteczny, choć droższy i ma intensywny zapach. Ja mieszam własny MLT i też dobrze zmywa bez uszkadzania i matowienia tworzywa.

Edited by HKK

Godzinę temu, slawbo napisał:

Przepis? :)

Ja stosuję przepis uproszczony, ponieważ nie mam izobutanolu ani czystego MIBK. Daję 50% IPA, 20% mieszaniny MEK i MIBK (bo taką mam) oraz 30% alkoholu diacetonowego.

• 3 months later...

Kasta od Actrosa Italeri zmyta CleanLuxem  - płyn po odfiltrowaniu w filtrach od kawy poszedł do butelki (odzysk, ekologia i takie tam) i czeka na następny raz. Zeszło prawie wszystko - duperele zejdą papierkiem ściernym - łącznie z podkładem Tamiya w spraju, biały finisz 😉