Skocz do zawartości

zmywanie farby akrylowej z modelu


Mannet

Rekomendowane odpowiedzi

hej

 mam pytanie - jakiegi środek najlepiej zastosować do zmywania farby akrylowej z powierzchni plastikowego modelu? taki, aby nie uszkadzał samego plastiku (np. wamod powoduje kruszenie tworzywa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mannet napisał:

hej

 mam pytanie - jakiegi środek najlepiej zastosować do zmywania farby akrylowej z powierzchni plastikowego modelu? taki, aby nie uszkadzał samego plastiku (np. wamod powoduje kruszenie tworzywa)

Może się zdarzyć jakaś reakcja plastiku.Ale to jest związane z jakością samego tworzywa.Ogólnie  wamodowski zmywacz sprawdza się świetnie .

Tamiya coś wymyśliła w tej materii PAINT REMOVER ale nie wiem jaka to jakość.Na razie WAMOD  to TOP.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mig napisał:

To, że zmywacz Wamodu uszkadza plastik to jest mit.

Nie do końca, jak za długo jest na plastiku to uszkodzi.

Zmarnowałem tak SE 5a z italerki...

P.s wamodu używam i go lubię, ale nie dał bym palca np.:  czy każda partia ma identyczny skład...więc zalecana ostrożność.

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 31.03.2022 o 15:56, mig napisał:

To, że zmywacz Wamodu uszkadza plastik to jest mit.

To nie mit. Miałem w przeszłości do czynienia z dwoma opakowaniami zmywacza Wamod-u które śmierdziały acetonem i żarły plastik aż miło. Było to dawno, ale sprzedawca w sklepie modelarskim potwierdził, że miał reklamacje a Wamod je przyjął. Przy czym nie była to jednorazowa wpadka. Wygląda na to, że Wamod kilka razy wypuścił partię zmywacza z niewłaściwym składem. I żeby nie było nieporozumień - to był na pewno TEN zmywacz Wamodu do akryli.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywacz Wamodu  do akryli jest ok.  Zmywałem nim ostatnio Langleya  a to jednak dość duży model. Nic mi nie uszkodziło się. Pędzelkiem zwilżałem  powierzchnie i po kilku minutach ładnie farba schodziła. wraz z podkładem Malowałem  akrylową Tamką  a podkład był Green Stuffa

20220206_204000.thumb.jpg.dc78550b99954d28ad5bf0ac93a4dde7.jpg.

 

20220206_225113.thumb.jpg.bee98cacf2a3ac8d08e1799735f54051.jpg

 

20220206_201546.thumb.jpg.60cd60f922703eedc57b2d4ee27e21be.jpg

 

20220206_225146.thumb.jpg.fa57f6f31742d835c87db50e2a377a8e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lesio-69 napisał:

Zmywacz Wamodu  do akryli jest ok.

Pod warunkiem, że partia ma właściwe składniki. Problemy chyba się już nie powtarzają, choc nie wiem, bo od dłuższego czasu nie używam tego specyfiku. Do zmywania stosuję Revell Aqua Color Clean lub rozcieńczalnik Hataka Lacquer Thinner. Oba prawdopodobnie maja taki sam skład jak Wamod, czyli 100% Metoksypropanol. Ostatecznie można też użyć MLT jako zmywacza. Jest równie skuteczny, choć droższy i ma intensywny zapach. Ja mieszam własny MLT i też dobrze zmywa bez uszkadzania i matowienia tworzywa.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slawbo napisał:

 

Przepis? :)

Ja stosuję przepis uproszczony, ponieważ nie mam izobutanolu ani czystego MIBK. Daję 50% IPA, 20% mieszaniny MEK i MIBK (bo taką mam) oraz 30% alkoholu diacetonowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Kasta od Actrosa Italeri zmyta CleanLuxem  - płyn po odfiltrowaniu w filtrach od kawy poszedł do butelki (odzysk, ekologia i takie tam) i czeka na następny raz. Zeszło prawie wszystko - duperele zejdą papierkiem ściernym - łącznie z podkładem Tamiya w spraju, biały finisz 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.