Skocz do zawartości

Jak stosować maskol.


quake

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Zaczynam swoją przygodę z modelarstwem i natknąłem się na taki oto problem.Przed pomalowaniem kamo na samolot naniosłem maskol.Pomalowałem samolocik i wszytko było ok.Podczas usuwania maskolu dobry humor się skończył.W miejscach styku pozostały strzępki farby.Odkleiły się od maskolu a zostały z resztą pomalowanych plam.Przy oklejaniu tasmą ten problem nie występuje ale oklejać krzywe linie w 1/72 to troche kłopotliwe.Maskol byłby idealny ale............Może ktoś poradzi jak stosować maskol, ew. jakieś inne sposoby?pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem że za gruba warstwa farby .A czym nakładacie maskol?Nakładałem perdzlem ale tak szybko zasycha że, nie starcza na jedno nakładanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Po dłuższym czasie leżenia mogą być przebarwienia. Lepiej niech 24h na farbie nie leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli maskol jest jeszcze żelowaty, spokojnie możesz rozcieńczyć go wodą. Parę postów wcześniej o tym pisałem! Jeśli jest jednak już twardym kamykiem - nic nie zrobisz. Aha, maskol Wamodu jest identyczny jak Humbrolowy! Może trochę wcześniej zmienia się w substancję nie do ściągnięcia z modelu (około tydzień). Wydaje mi się, ze jedynym lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o jakość jest maskol Gunze. Zamienia się on w gumę, ale o zupełnie innych właściwościach, dla mnie lepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam

ja niedawno zamowilem maskol humbrola ze sklepu internetowego. i mialem chyba pecha i dostalem taki ktory zalegal na polce. otoz po otwarciu okazalo sie ze jest troszke przyschniety, nie byl twardy tylko taki jak miekka guma. wiec wziolem ostre narzedzie i przedziurawilem ta gume . ze srodka wyplynal swiezy maskol. teraz mam dylemat co z ta zschnieta skorupa czy to moze sie jakos rozpusci czy poprostu jest do wywalenia?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Odkopuję, żeby nie "mnożyć bytów". Niby człowiek trochę w tym interesie siedzi, ale zawsze coś nowego trafi. Po raz pierwszy zachciało mi się użyć Maskolu (Humbrola). I teraz pytania:

1. Czy ostry zapach (a'la "koci mocz") jest naturalny czy to znak że "coś się dzieje"?

2. W miarę zasychania robi się coraz bardziej przeźroczysty, tak ma być?

3. Ile to potrzebuje czasu do zaschnięcia przed pomalowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
3 minuty temu, Baas ArK napisał:

1. Czy ostry zapach (a'la "koci mocz") jest naturalny czy to znak że "coś się dzieje"?

Bardziej chyba jak amoniak?

Mam stary maskol oraz nowy i obydwa tak śmierdzą. Tak że jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że proces schnięcia można przyspieszyć suszarką. Kiedy zmieni się z mlecznego fioletu na przezroczysty fiolet, można działać. 

Nakładaj wykałaczką, grubą warstwę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo przyjaźniej niż z Humbrolowym pracuje się wg mnie z Liquid Mask od Vallejo. Dwa razy miałem Humbrola i po mniej niż roku używania robił się w butelce glut. 

Butelka vallejowskiego ma dzióbek (taki jak farby Hataki) więc nie paruje amoniakiem po całym pomieszczeniu, czyli nie śmierdzi tak mocno. No i nie zasycha dzięki temu.

Z technicznych tricków mogę polecić nakładanie pędzlem moczonym i co jakiś czas przepłukiwanym w wodzie z detergentem. Nie rujnuje tak szybko włosia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Humbrolowskiego maskola trzeba zakroplić wodą raz na jakiś czas tak parę kropelek aby nie był za rzadki.Wtedy jak z farbami nie gęstnieje i nie zasycha.Ogólnie dobry maskol.Ale dobre bardzo też są Talensa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.