Skocz do zawartości

Śledzie w modelarskiej zalewie


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Koledzy zauważyłem, że wśród nas jest kilka osób zainteresowanych legendarnym myśliwcem F-104 Starfighter czego przykładem są prezentowane na forum modele. W związku z tym postanowiłem założyć ten wątek aby każdy zainteresowany mógł zaprezentować inbox zestawu zawierającego zestaw Starfightera, dodatki, literaturę i właściwie wszystko co jest związane z tym niezwykłem samolotem i jego modelami. Chciałbym, żeby wątek ten skupiał fanów samolotu F-104 , którzy pokazywali by również sklejone modele swoich 104. W ten sposób moglibyśmy stworzyć swego rodzaju centrum zajmujące się modelami Zippera.

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

zauważyłem, że wśród nas jest kilka osób zainteresowanych legendarnym myśliwcem F-104 Starfighter............

Powiedzmy ze jest na forum 3 (słownie: trzech) znanych mi  "graczy" którzy się tym samolotem interesują odrobinę szerzej niż  przeciętny "workowy" forumowicz.  Potęga toto nie jest :mrgreen:

13 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

.........czego przykładem są prezentowane na forum modele.

Poza moimi "prezentacjami" to tak, bym powiedział - "nad naszą wsią przeleciał meteoryt" czyli raczej  dość rzadko.

Podobnie z warsztatami, a właściwe z ich brakiem (poza moimi, oklepanymi i powtarzającymi się w kółko jak obietnice rządu :haha:).

 

14 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

aby każdy zainteresowany mógł zaprezentować inbox zestawu zawierającego zestaw Starfightera,

Jeżeli chodzi o jakieś "wiekowe" zestawy to może i tak, ale wszystko nowsze to ma swoje "prezentacje" na stornach sklepów internetowych. Na dokładkę trzeba uwzględnić fakt że jest też trochę przepaków czyli to samo tylko w innym pudełku i z innymi kalkami. Więc cykanie fotek dla samej zasady trochę mija się z celem. Chyba, że w formie porównań tych samych detali u różnych producentów (w 72 aż u trzech :wink:)

14 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Chciałbym, żeby wątek ten skupiał fanów samolotu F-104 , którzy pokazywali by również sklejone modele swoich 104.

Jakimś zagorzałym fanem to nie jestem (jeszcze sobie łóżka w kształcie kadłuba F-104 nie zrobiłem :haha:) ale sklejone modele pokazuję (prawie że jako jedyny :yahoo:)

14 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

W ten sposób moglibyśmy stworzyć swego rodzaju centrum zajmujące się modelami Zippera.

🤔

 

W razie czego to się spieszmy bo robię jeszcze max 3 sztuki i przesiadam się na konkurencję czyli Bałałajkę lub jak kto woli Ołówka (ew. MiG 21 dla mniej obrytych w temacie)

 

:kawa:

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w Poznaniu nie mówili na MiGa-21 "rura"...

 

Jeśli chodzi o tytułowego Starfightera to byłem kiedyś (dawno) w niemieckim muzeum lotnictwa (prywatnym!) w Hannover-Laatzen, i to była trochę taka świątynia Starfightera, chyba z pięć ich tam stało a jako bonus przy kasie można było pojedyncze części na pamiątkę kupić 🙂

 

Jeszcze pewnie dużo wody w rzece upłynie, ale chciałbym zrobić kiedyś starfightera w malowaniu z Wietnamu. Mam zestaw Revella i tylko nie mogę się zdecydować czy ma być srebrny czy też "w łatki".

 

Życzę powodzenia w tym niszowym wątku i pozdrawiam

 

Paweł

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy powiem może tak. W Polsce Starfighter nie jest może tak popularny jak w krajach zachodnich ale to w końcu legenda światowego lotnictwa. Dlatego też myślę, że wśród nas znajdą się jednak tacy, których ten temat interesuje i chętnie będzie rozwijać ten temat. Uważam, że w tym wątku można pokazywać do woli zarówno starocie jak i najnowsze zestawy, najlepsze jak i najsłabsze, książki, artykuły, strony internetowe no dosłownie wszystko co jest związane z tym typem samolotu. Dla porównania wątek jeszcze rzadszego F-111 Aardvark jakoś się rozwinął chociaż dość powoli no ale jest i sobie każdy może zajrzeć do niego i zamieścić w nim coś co jest poświęcone Aardvarków i Ravenom. Tu podobnie ale wszystko co jest poświęcone Starfighterom. Nie musi być to wrzucane kilka razy dziennie ale można tu wrzucić coś chociażby na jakiś czas i też będzie fajnie :). 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Uapa napisał:

którego polecacie?

Jeżeli nie ma znaczenia jaka wersja to zdecydowanie Hasegawę.  Jest najbardziej przyjazna modelarzowi

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abtb napisał:

 

 

W razie czego to się spieszmy bo robię jeszcze max 3 sztuki i przesiadam się na konkurencję czyli Bałałajkę lub jak kto woli Ołówka (ew. MiG 21 dla mniej obrytych w temacie)

 

:kawa:

 

Oo!

 

Od razu proponuję Polskiego z Miecznikiem, Szkolnego 09 z szachownicami low-vis, oraz bardzo nietypowego Ołówka z Ugandy i KRLD (ModelMakerDecals).

 

Mam nadzieję na odkopanie Miga-21 z ZTS Plastyk/Mistercraft :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Uapa napisał:

No dobrze, to ja mam pytanie. Jakbym chciał zabrać się za śledzia w 1/72 to... którego polecacie?

 

3 minuty temu, Uapa napisał:

Model Academy to model będący niezbyt udaną kopią zestawu starej Hasegawy z lat 60 XX wieku. Jest to co prawda najtańszy 104 w 72 ale niestety też najsłabszy. Model ten niestety ale nadaje się jedynie dla bardzo początkujących modelarzy i charakteryzuje się uproszczeniami i brakami (np brak luków podwozia i kabiny pilota), nie trzyma skali 1/72 (to jakieś 1/70 albo 1/67). Nie polecam jeśli oczekujesz czegoś więcej. Natomiast model Italeri to zestaw produkowany z form nieistniejącej firmy ESCI (formy powstały w Japonii). Jest on dostępny w wersjach A/C i G (jako ESCI G/S). Model zdecydowanie lepszy od zestawu Academy. Posiada prawidłowe dla skali 1/72 wymiary, prawidłowy kształt oszklenia, piękaną fakturę zewnętrzną (delikatne linie podziałowe i ładny detal) oraz bardzo dobrze odwzorowany luk podwozia przedniego. Na minus zaliczyć trzeba pozbawione detali luki podwozia głównego oraz dość skromne wyposażenie kabiny  pilota (w podstawowej wersji ESCI jest jeden fotel Lockheed C-2 a w Italeri już dodany został fotel MB GQ-7A). Poza tym to bardzo przyjemny model ale uwagi wymaga łączenie części ogonowej kadłuba w okolicy za skrzydłami. Tu trzeba zwrócić baczną uwagę . Poza tym, model po sklejeniu prezentuje się bardzo przyzwoicie. Acha jeszcze warto zwrócić uwagę na kwestię kół różnych w wersji A/C i G/S oraz pokryw podwozia głównego. Koła podwozia głównego w wersji A/C posiadały inne felgi i inny rozmiar natomiast w wersji G zmieniono felgi i powiększono opony co wymusiło wykonanie na osłonach podwozia

wytłoczeń, które należy wykonać w tym modelu samodzielnie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

 

Oo!

 

Od razu proponuję Polskiego z Miecznikiem, Szkolnego 09 z szachownicami low-vis, oraz bardzo nietypowego Ołówka z Ugandy i KRLD (ModelMakerDecals).

 

Mam nadzieję na odkopanie Miga-21 z ZTS Plastyk/Mistercraft :woot:

A ja myślę, że Fishbedowi należałoby założyć osobny wątek bo  ze Starfighterem łączy się on chyba jedynie poprzez działania wojenne pomiędzy Indiami a Pakistanem. Można co najwyżej pokazać takich przeciwników pakistańskiego F-104A i indyjskiego Miga-21. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, BRAVO112 napisał:

na podstawie tej ksiazki mozna zbudowac samolot w 1:1

 

F-104.jpg

Znakomita monografia techniczna pokazująca niemalże każdą śrubkę 104. Jednak ograniczona jest do wersji G i TF-104G. Do wersji A/C, F-104B, D oraz S należy szukać informacji w innych źródłach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, BRAVO112 napisał:

a co z Revellem?  Formy zrobione w Korei w 1995 ( chyba ) i wedlug mnie - pierwsza klasa

teraz jest wznowienie

Bardzo dobre pytanie. Model faktycznie z połowy lat 90 XX wieku. Bardzo ładnie zaprojektowany. Piękna faktura zewnętrzna zawierająca również notowanie. Wyposażenie kabiny jak na 72 dość bogate (np dwa różne fotele Lockheed C-2 i MB GQ-7A). Model produkowany był jako:  C (trzeba szukać go ma giełdach i portalach aukcyjnych), G

(wznowionej i wypuszczonej również w kompletach na 50 i 60 lecie Luftwaffe). W zależności od zakupionej wersji posiada różne koła z różnymi felgami oraz wybrzuszenia na pokrywach podwozia głównego,  No i najrzadsza wersja dwumiejscowa TF-104G. Model Revella posiada budowę modułową i w zależności od wersji prezentującej zestaw wymieniana jest cześć kabinowa oraz zawierająca ster kierunku i okolicę dyszy silnika J79. Model pod względem jakości jak i merytoryki jest konkurencyjny dla modelu Hasegawy jednak minusem w porównaniu z japońskim konkurentem jest niedzielona osłona kabiny.  Podsumowując to bardzo dobry model i warty polecenia i tylko niewiele ustępujący zestawowi Hasegawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, BRAVO112 napisał:

a co z Revellem?  Formy zrobione w Korei w 1995 ( chyba ) i wedlug mnie - pierwsza klasa

teraz jest wznowienie

Bardzo dobry model zwłaszcza jak ma się je z początku produkcji. Bardzo fajny detal zwłaszcza w kabinie, jest możliwość wypuszczenia hamulcy aerodynamicznych. Trochę niepotrzebnie pocięli tylną część wraz ze statecznikiem pionowym, nie trzeba wklejać działka tak jak w Hasegawie. Na minus brak możliwości zrobienia otwartej kabiny. No i jak się pokopie to można wyszukać wersję A/C której Hasa nie robi. 

To tak na szybko:wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dyskusji padło pytanie o model z Academy. Mam taki sklejony i był on już pokazywany na Modelworku ale dla

przypomnienia zamieszczam zdjęcia jeszcze raz w tym wątku. Model został gruntownie zwaloryzowany samodzielnie wykonanymi dodatkami. Od podstaw powstało wyposażenie kabiny, luki podwozia przedniego i głównego , dysza silnika J79 oraz stożki wlotowe regulujące przepływ powietrza do silnika. Zupełnie na nowo wykonałem osłonę kabiny oraz przerobiłem osłonę radaru i dodałem rurkę Pitota z wykonaną z igieł do zastrzyków. Kalkomanie NASA przygotował dla mnie Bogdan Żołnierowicz. Model dla modelarskich Masochistów. 

874610D0-50BA-4F97-8798-ECCE941DD433.jpeg

E322331E-6A8C-4BCB-8A22-F4280096EEA5.jpeg

D3E1F58C-83D6-4CBD-B54D-8BF92AE4DBD7.jpeg

2FD2E961-251B-438B-8657-3E4147ACE830.jpeg

64E277BB-1D4D-4526-AB0B-34D437A30F4E.jpeg

F52D1B6F-3E29-465D-9BF7-492A39F81E85.jpeg

6D2D1102-9622-4038-ABE8-B74CC54ECDC0.jpeg

160FF75D-66B5-4A39-A7F1-08F222EF80C4.jpeg

999720AF-C462-4DEF-AD13-09E0C4F5FB72.jpeg

66E47945-7F77-4CAC-BEC3-FFE625F42F70.jpeg

13202D88-176F-4DEE-8CDC-59DBC1E90A03.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały ranking na podstawie różnych forum oraz osobistych doświadczeń:

 

1:32

1. Italeri

2. Revell

3. Hasegawa

 

1:48

1. Heller

2. Hasegawa

3. Kinetic

 

1:72

1. Hasegawa

2. Revell

3. Italeri /ESCI/AMT ERTL

4. Heller

6. Matchbox

5. Airfix

7. Academy

 

1:144

Revell

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AnatolPigwa napisał:

Mały ranking na podstawie różnych forum oraz osobistych doświadczeń:

 

1:32

1. Italeri

2. Revell

3. Hasegawa

 

1:48

1. Heller

2. Hasegawa

3. Kinetic

 

1:72

1. Hasegawa

2. Revell

3. Italeri /ESCI/AMT ERTL

4. Heller

6. Matchbox

5. Airfix

7. Academy

 

1:144

Revell

W 32 u mnie jest tak: 

Italeri 

Hasegawa

Revell

 

w 48 

Kinetic (Heller to też Kinetic, podobnie jak AMO MIG)

Hasegawa (przepaki Italeri, Revell i Eduard)

Revell/Monogram

 

72 współczesne 

Hasegawa

Revell

Italeri (ex ESCI/AMT/ERTL)

72 vintage

Heller

Matchbox

Hasegawa

Airfix

Academy

 

1/100

TAMIYA (BEN, Roskopf)

 

1/144

Revell

Platz

Minicraft (ex Crown)

Revell (ex Crown) 

Airfix

 

Robiąc tego typu rankingi można też brać pod uwagę przepaki np Eduarda czy Hellera albo Amo Miga i z nich wybrać najlepsze. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, przemek261 napisał:

W skali 1/72 pamiętajmy o zapowiadanej nowej (oby😀) Academy - wspomnianej niedawno w dziale nowości 1/72. 

Dokładnie tak. Sam jestem ciekaw co Academy oferuje w

swoim pudełku. Mam nadzieję, że Academy wprowadzi na rynek zupełnie nowy zestaw warty zakupu w rozsądnej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem o tym, że aktualnie produkowany model Academy to niezbyt udana kopia modelu Hasegawy. To teraz pora na pierwowzór. Model z roku bodajże 1969 w przepaku brytyjskiego FROGa. Oryginalne brytyjskie kalkomanie zestawowe (doskonałej jakości) i jedyna zmiana to nowa osłona kabiny gdyż zestawowa podczas polerowania uległa popękaniu. Model bardzo przyjemny w budowie, mocno uproszczony ale z poprawną osłoną radaru i poprawnymi stożkami przy wlotach powietrza. To była czysta przyjemność sklejania takiego zabytku starszego ode mnie o jakieś 5 lat :). Może skuszę się na jeszcze jeden taki model ale z przebytymi na wklęsłe liniami podziałowymi ? 

97712E50-5CBB-44E6-B973-AD301340D238.jpeg

A3CC003E-D7DD-4BD4-9112-4EFEBC06105C.jpeg

A2495F1F-F556-456E-95DD-20486122DFD4.jpeg

7EE28B07-CDC9-4899-9DFB-E751A4F85D5E.jpeg

9B1AAAF9-F86A-4521-8128-B0DD7AA3B16D.jpeg

BF9D5046-A7B3-444B-A718-FA790EA80B78.jpeg

9BD9789A-61D8-4453-A080-68338447BC9E.jpeg

FEA64F11-54AF-49CC-B945-FFC83F840960.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówimy o starociach, to warto jeszcze wspomnieć trzy zabytki w skali 1:48: Revell, Esci i Monogram. Dwa pierwsze przypominają F-104 ale do finezji i zdetalowania im daleko. Oba z wypukłymi liniami, Esci można pochwalić za zestaw kalek. Trochę dziwne że większego śledzia Esci potraktowała po macoszemu, bo mniejszy to kawał fajnego modela z którego i dzisiaj da się coś zrobić. Inaczej sprawa wygląda z Monogramem. Do momentu ukazania się Hasegawy był to najlepszy model Starfightera w skali 1:48. Jedyne zastrzeżenie to wypukłe linie podziałowe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, barszczo napisał:

Jak mówimy o starociach, to warto jeszcze wspomnieć trzy zabytki w skali 1:48: Revell, Esci i Monogram. Dwa pierwsze przypominają F-104 ale do finezji i zdetalowania im daleko. Oba z wypukłymi liniami, Esci można pochwalić za zestaw kalek. Trochę dziwne że większego śledzia Esci potraktowała po macoszemu, bo mniejszy to kawał fajnego modela z którego i dzisiaj da się coś zrobić. Inaczej sprawa wygląda z Monogramem. Do momentu ukazania się Hasegawy był to najlepszy model Starfightera w skali 1:48. Jedyne zastrzeżenie to wypukłe linie podziałowe.

W skali 1/48 niestety ale ESCI miało kilka dość średnich modeli a wśród nich niestety Starfightera. Model Revella wyglada moim zdaniem lepiej niż włoski konkurent i ma chyba lepszy detal. Jednak najlepszy z nich to jednak Monogram sprzedawany pod swoim logo przez Revella. Model naprawdę niezły i zdecydowanie bardziej finezyjny od dwóch poprzednich. To co jest na minus to oczywiście linie podziałowe wykonane jako wypukłe (niezwykle subtelne ale i nie wszędzie kompletne i zgodne z planami), rama oszklenia wiatrochronu (trochę za szeroko rozstawione boki tej ramy) i dość uproszczone luki podwozia głównego. Mimo to model nadal trzyma fason i na zdjęciach kilka ujęć mojego 104 z zestawu Monogram (Revell) w malowaniu okolicznościowym.  

 

5C13DB98-D0D3-43AC-8370-D306B1EE09C3.jpeg

01D13B36-823F-4F69-BADA-D5C70364E83E.jpeg

4DD8BDA4-04B6-4316-B5A3-6FE4C0D7A31E.jpeg

047C224D-BD65-4A1D-A656-7263A50A3C62.jpeg

FA5121C9-16A8-4B7E-8501-EA96BE5D4922.jpeg

66D80DD6-02AD-4AFB-9B67-2A058AC156D0.jpeg

B902FF8A-0267-4812-ABE6-F2C4A8A52D70.jpeg

99C853A7-B69D-4E3C-8D93-FF684AF56220.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.