Skocz do zawartości

Śledzie w modelarskiej zalewie


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze.Tyle napisali o tych "śledziach" że chyba sobie kupię jednego.Tylko nie wiem czy poradzę sobie z budową.:hmmm:

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega em (dzięki za wrzucenie materiału) zamieścił artykuł z magazynu ZLINEK na temat F-104 jednak zamieszczony materiał

nie bardzo się nadawał do

używania ze względu na słabą jakość.

Pozwoliłem sobie na obronienie tych zdjęć i ponowne zamieszczenie gdyż materiał jest wartościowy i może się przydać podczas budowy naszych śledzików w miniaturze.

 

 

D14D9F7D-D0AA-43D8-959A-6F4052063993.jpeg

6066C16A-1909-4FE1-9C0E-E8C724EB9AF9.jpeg

618D7190-F42D-40BF-AC95-79279FBBFD01.jpeg

EC1A9532-4DC3-424B-879C-724957C99DBB.jpeg

DB5AC546-BD25-49DC-A33C-818ABF4550FD.jpeg

BD0B8E62-B502-4B83-9DE8-4562BC6EDD87.jpeg

F5ADF227-A383-40D8-917B-156336230B3C.jpeg

F621EE5C-33FF-45C1-8995-6FAC2799246E.jpeg

A0EA919C-599B-47E6-BEAB-442A086D73B3.jpeg

ADFE9D4C-E938-41E0-AA6A-6AF2D4DD2BB3.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2022 o 11:16, AnatolPigwa napisał:

Aspektem który rzadko widuję w modelarstwie jest podstawowa misja Starfightera, szczególnie w pierwszych latach służby, a mainowicie taktyczne uderzenie jądrowe.

  

Warto tu zaznaczyć: Taktyczne uderzenie jądrowe  nie było brane pod uwagę w chwili projektowania tego samolotu. To był w zamyśle myśliwiec przechwytujący, na dodatek wysokościowy, a nie maszyna mająca latać z ogromną prędkością na wysokości parunastu metrów z dodatkowym obciążeniem bronią jądrową. Stąd problemy i przydomek "Witwenmacher" w RFN i podobne problemy w kanadyjskim lotnictwie. Hiszpanie nie stracili żadnego samolotu, bo używali go zgodnie z ideą  projektu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, letalin said:

Warto tu zaznaczyć: Taktyczne uderzenie jądrowe  nie było brane pod uwagę w chwili projektowania tego samolotu. To był w zamyśle myśliwiec przechwytujący, na dodatek wysokościowy, a nie maszyna mająca latać z ogromną prędkością na wysokości parunastu metrów z dodatkowym obciążeniem bronią jądrową. Stąd problemy i przydomek "Witwenmacher" w RFN i podobne problemy w kanadyjskim lotnictwie. Hiszpanie nie stracili żadnego samolotu, bo używali go zgodnie z ideą  projektu. 

Oprócz Hiszpanji także Norwegią (straty 6/44 maszyn) i Japonią  (3/210 !) miały bardzo mało katastrof Starfighterów. Co  ciekawe Dania miała starty rzędu ponad 23% (12/51)! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, AnatolPigwa napisał:

Oprócz Hiszpanji także Norwegią (straty 6/44 maszyn) i Japonią  (3/210 !) miały bardzo mało katastrof Starfighterów. Co  ciekawe Dania miała starty rzędu ponad 23% (12/51)! 

Dziś oglądałem na YT ciekawy materiał poświęcony 104. I co się okazuje ? Ano to, że 104 wcale nie wypadała gorzej w kwestii awaryjności czy strat np od australijskich Mirage IIIE, których na 114 sztuk utracono 40. Jak na 114 sztuk utraconych 40 to dość spora ilość. Sporo strat zanotowały również brytyjskie BAC Lightning. Natomiast jak podają w tym video to najwiecej strat mieli ruscy z samolotami Su-9 i Su-11 ale i Su-7 okazał się bardzo awaryjny i sporo z nich uległo wypadkom. 
Warto obejrzeć ten materiał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, em said:

Zeby powiedzieć czy te straty były poważne, trzeba patrzeć na nalot.

Zakładam że w NATO normy nalotu były podobne. Bardziej chodziło tutaj o porównanie zadania  (myśliwiec vs samolot szturmowy). Nawjasem  mówąc to F-105 byłby chyba ciut lepszym wyborem do tego typu misji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,piloci i samoloty NATO mieli większe naloty.Mozna znaleźć ile nalataly w poszczególnych państwach.U nas Su-7 przez ćwierć wieku nalataly sumarycznie około 50 tysięcy godzin przy ponad 40 egzemplarzach. Co daje około 2000 nalotu rocznie oraz 50 rocznego na egzemplarz.Policzcie ile to miesięcznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, em said:

Nie,piloci i samoloty NATO mieli większe naloty.Mozna znaleźć ile nalataly w poszczególnych państwach.U nas Su-7 przez ćwierć wieku nalataly sumarycznie około 50 tysięcy godzin przy ponad 40 egzemplarzach. Co daje około 2000 nalotu rocznie oraz 50 rocznego na egzemplarz.Policzcie ile to miesięcznie...

To do mnie czy do @Staryfajter1954?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Zestaw dedykowany Hasegawie ale powinien też pasować i do Kinetica.

 

 

Do Kinetica właśnie wypuszczają ....

 

1428862-38473-12-pristine.webp.146e6db385373c09b421042fcc8c32ff.webp

 

Z reszta wypuścili cala linie do Kinetica :

 

Clipboard01.jpg.1e2e871feac32385b07b3fc1b27e922c.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2022 o 21:52, Xmen napisał:

Kurcze.Tyle napisali o tych "śledziach" że chyba sobie kupię jednego.Tylko nie wiem czy poradzę sobie z budową.:hmmm:

Trochę już napisaliśmy i mam nadzieję, że napiszemy jeszcze trochę więcej :). Jak masz kupić jakiś model 104 to kup sobie np Hasegawę w 72 i buduj miniaturę śledzika :). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Trochę już napisaliśmy i mam nadzieję, że napiszemy jeszcze trochę więcej :). Jak masz kupić jakiś model 104 to kup sobie np Hasegawę w 72 i buduj miniaturę śledzika :). 

Raczej na zamierzeniach się skończy bo po ostatnim przeglądzie składziku stwierdziłem że mam za dużo modeli.Tak nawiasem mówiąc myślałem o skali 48 i dlatego napisałem że nie wiem czy sobie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:

Raczej na zamierzeniach się skończy bo po ostatnim przeglądzie składziku stwierdziłem że mam za dużo modeli.Tak nawiasem mówiąc myślałem o skali 48 i dlatego napisałem że nie wiem czy sobie poradzę.

A co miałbyś sobie nie poradzić ? Ja teraz robię w 48 F-104G ze starych monogramowskich form i mam sporo przy tym zabawy. O wiele lepiej się mi pracuje z 48 niż jakąkolwiek 72, w której części są maleńkie i za małe dla moich oczu.  W 48 to polecam Hasegawę (tańsza opcja) lub Kinetica (droższa opcja ale model jednak lepszy od zestawu Hasegawy chociaż ona się nadal znakomicie broni). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:

Raczej na zamierzeniach się skończy bo po ostatnim przeglądzie składziku stwierdziłem że mam za dużo modeli.Tak nawiasem mówiąc myślałem o skali 48 i dlatego napisałem że nie wiem czy sobie poradzę.

Wiesz możesz się śmiać z tego co napisałem ale F-104 z Hasegawy i Kinetica to najlepsze modele tej maszyny w 48 a wzrok niestety ale naprawdę mi siada :(. Nie jest to ani dla mnie śmieszne ani zabawne :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Staryfajter1954 napisał:

Wiesz możesz się śmiać z tego co napisałem ale F-104 z Hasegawy i Kinetica to najlepsze modele tej maszyny w 48 a wzrok niestety ale naprawdę mi siada :(. Nie jest to ani dla mnie śmieszne ani zabawne :).

Się kolega nie obraża.Chodziło mi o pierwsze zdanie.Sam się wybieram do okulisty.:super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Xmen napisał:

Się kolega nie obraża.Chodziło mi o pierwsze zdanie.Sam się wybieram do okulisty.:super:

Dla mnie to zaczyna być problemem. Bez okularów i lupy nagłownej do modelu nie podchodź :(. Niestety ale wzrok już nie ten :(. 144 to już zupełnie odłożyłem i będę chciał się ich pozbyć.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Psar77 napisał:

Panowie konkretne pytanie odnośnie niemieckich 🇩🇪 starfajterów:

- jaki kolor w kabinie
- jaki kolor wnęk podwozia i goleni

W zestawie hasy powinno to być ładnie opisane w numeracji Gunze lub Kinetic a tam to nie wiem, pewnie Ammo Mig:wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Psar77 napisał:

- jaki kolor wnęk podwozia i goleni

Standardowo to srebrny/aluminium

 

3 godziny temu, Psar77 napisał:

jaki kolor w kabinie

Szaro - niebieski. Ja osobiście stosuję C307

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.