Skocz do zawartości

Arma Hobby - zapowiedzi i nowości lotnicze


Roland_Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Wstaw jeszcze raz tutaj tę fotkę kobry z koniczynką. Zobaczysz jak to wyglada. Z jednym mogę się zgodzić, bez przekroju tej sekcji kadłuba jednoznacznie to rozstrzygnąć będzie trudno. Wydaje mi się, że model tego nie oddaje w stopniu wystarczającym. Jeżeli go masz  a wiem, że tak to również wstaw, wtedy będzie łatwiej. Przepraszam, że to sugeruję, ale to ty chcesz obalić tezę Marco, ja tylko skromnie skłonny jestem przyznać, że to on ma rację  😃.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chcę, żeby wszyscy, którzy mają już model, samodzielnie sprawdzili jak to wygląda na wyprasce. Nie mogę dziś zrobić zdjęć. Jutro. 

Podoba mi się, że zaczynasz już używać trybu warunkowego, a nie zdecydowanie oznajmiającego. Czy model pokazuje to w stopniu wystarczającym niech ocenią bezstronni obserwatorzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, BRAVO112 napisał:

wiem, ze to nie na temat, ale: sprobuj dane stp z Creo wpisac czysto  do Catii V5...

Nie piszę o konwertowaniu na inne formaty bo zdarza się , że to się sypie, szczególnie przy modelowaniu powierzchniowym lub dużych ilościach małych elementów. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że do zrobienia modelu jest potrzebna konwersja z innych formatów, no chyba, że ktoś chciałby się posługiwać jakimiś modelami ściągniętym z sieci i przerabiać je na potrzeby zrobienia modelu do sklejania.  W drugą stronę mogę się zgodzić bo zazwyczaj pliki do warsztatu wysyła się w jakiś ogólnych formatach i zdarza się, że trzeba kombinować.

Edytowane przez apsynth
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, letalin said:

Podoba mi się, że zaczynasz już używać trybu warunkowego, a nie zdecydowanie oznajmiającego.

Troszkę protekcjonalnie, ale dobrze, nie będę się dąsał. Doprecyzuję. Zdjęcia, to pole do interpretacji, z tym się chyba zgodzisz. Żeby być absolutnie pewnym, trzeba by było mieć rysunek tego elementu, albo taki stworzyć w oparciu o element samolotu. Sadzę, że nic z tego nie było wykorzystane do projektowania modelu a zatem jest jak  jest. Skoro punktem wyjścia jest zdjęcie samolotu, to żeby to ocenić na tym etapie wystarczy mi zdjęcie modelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem. Chodziło mi o rysunki techniczne choćby takie jakich używa  Rojas Bazan. Bo, że model był projektowany w oparciu o plany to jest jasne. Gdybym jednak się mylił co jest możliwe, to uświadom nas i wstaw przekrój, rysunek tej sekcji kadłuba i będzie po sprawie 😃.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, letalin napisał:

Merytorycznie.

Model po poprawce Marco: 

image.jpeg.e9b553eb0cd4cc5bc06ffd8dda967dbf.jpeg

Patrz na to jak się odbija światło, pokazuje grzbiet tego pagórka, na kolejnym zdjęciu położyłem tam czerwoną kreskę i jak ona się ma do ram oszklenia. 

Zielona jest na tym zdjęciu zrobiona wg szkicu Marco, sam zaznaczył jak się światło na zdjęciu układa i jaki efekt chciał osiągnąć. 

image.jpeg.ced916ab528504aba75a38dd864d225e.jpeg

No dobra, zmusiliscie mnie :)

Odpakowałem mój model, wyciąłem połówki kadłuba i osłonę kabiny.

Przyłożyłem do siebie i z dokładnością do mojego wzroku i ostrza żyletki uzyskałem prosta po zielonej linii narysowanej przez Letalin'a.

Zdjęcia nie zrobię, mam nadzieję że oświadczenie wystarczy.

Dla mnie temat jest zamknięty, chyba że po dokładnym obrobieniu i sklejeniu sytuacj z moim modelem się zmieni.

 

Przy okazji- informuję,  że nie jestem pracownikiem jakiejkolwiek firmy modelarskiej. Nie zostałem też przez nikogo przekupiony, przymuszony ani w inny sposób nakłoniony do prezentowania nie swoich spostrzeżeń.

W szczególności dotyczy to firm IBG, AH :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę i objaśniam. Wg mnie nie ma potrzeby korygowania "podszybia" W modelu Airacobry z AH.

A Marco odwalił kawal dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty :), która na dodatek popsuła wyglad modelu i zakłóciła jego aerodynamiczne linie.

 

Acha, dodam jeszcze że od początku bytności na tym forum używam tylko jednej tożsamości.

Edytowane przez martinello
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jasne, twoje wyznanie wiary było bardzo cenne, dziękuje za nie😂. Odnośnie modelu, twój wybór, spoko luz. Tylko, że  my zastanawiamy się jest,  czy nie ma błędu, a to kto co przerobi lub nie, to jest osobista i prywatna sprawa onego 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, martinello napisał:

z dokładnością do mojego wzroku i ostrza żyletki uzyskałem prosta po zielonej linii narysowanej przez Letalin'a.

:)

Ja tylko nieudolnie  przemalowałem linię naszkicowaną profesjonalnie przez Marco/HobbyKiller, któremu w zasadzie bardziej pasuje tu ksywka  Overkill. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Luljan napisał:

No ale co to ma udowodnić? Bo nie chwytam?

Pokazuje wyższość  empirii nad powtarzaniem cudzych opinii bez weryfikacji. 

Jestem pewien, że doszedłbyś do takiego samego wniosku, gdybyś miał ten zestaw w ręku. Pod warunkiem, że nie jesteś za mocno przywiązany do tych opinii pana Overkilla. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

50 minut temu, apsynth napisał:

A jest szansa na jakieś zdjęcia czy mamy Ci wierzyć na słowo? 

 

Dziś wierzysz na słowo. Jutro zobaczysz zdjęcia, ale jakbym pokazał dzisiaj, to nie byłoby tego rosnącego napięcia, a ja lubię dramę. 😎

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdjęcia nie zrobię, w stanie w jakim jest mój model i bez pomalowania nic nie będzie widać.

Ale poniżej zamieszczam model 3d przygotowany przez Armę z okazji prezentacji modelu -> http://armahobbynews.pl/blog/2022/08/24/zapowiedz-modelu-p-39-airacobra/

cobra.thumb.jpg.d39cf9ffebc2d53d8ebcb1979d7ea386.jpg

To co znajduje się w prawym górnym rogu to moja "domalówka" w paincie :)

Niebieskimi liniami namalowałem krawędzie panelu składającego się z blachy i oszklenia - który wg zdjęć powinien być powierzchnią rozwijalną.

Czerwonymi cieńszymi liniami narysowałem proste odcinki łączące powyższe krawędzie paneli.

Z moich wczorajszych pomiarów wynika, że te czerwowne linie zasadniczo *) są proste, co potwierdza kształt prezentowany na wielu zdjęciach.

*) tłumaczę określenie "zasadniczo" - zauważonym przeze mnie minimalnym odstępstwem modelu od oryginału jest grubość ramki oszklenia i to może sprawiać kłopoty komuś to chce widzieć tam kłopot :)

Już uprzedzam ewentualne riposty - większa grubość (w znaczeniu odstawanie od powierzchni) ramki oszklenia jest chyba dopuszczalnym tzw. "faktem w skali" - jak wklęsłe linie podziału itp.

 

Mam też inną obserwację związaną z tym modelem. Mianowicie jest on bardzo szczegółowy (jeszcze nie wiem czy prawidłowo odtworzony :) ) - miarą niech będą "smigiełka" w bombach wykonane z plastiku.

Pokazuje to jak bardzo technologia poszła do przodu, nie tylko oczywiście w modelach AH.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie "po poprawkach" pokazują (na co zwrócił już uwagę Letalin wrysowując kolorowe linie) wygięcie lini wyraźnie widoczne jako odbłysk światła.

Nie wygląda to jak w oryginale. Ale jak to mówią tu na forum - jego model, jego decyzje 😉

Gorzej, gdy ktoś potraktuje jak referencję - bo wg. mnie nie jest to potrzebne, a nawet doprowadziło do "przegięcia w drugą stronę - fragment poszycia przed kabiną wyraźnie odstaje"

Każdy z budujących ten model musi sam podejść do tematu i rozwiązać po swojemu. A niestety zaprojektowana technologicznie przeźroczysta osłona kabiny nie ułatwia sprawy. Wymagana jest opisywana już na tym forum oraz w materiałach Army bardzo staranna obróbka oszklenia tak, aby ładnie "siadła"

Edytowane przez martinello
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, letalin napisał:

Merytorycznie.

Model po poprawce Marco: 

image.jpeg.e9b553eb0cd4cc5bc06ffd8dda967dbf.jpeg

Patrz na to jak się odbija światło, pokazuje grzbiet tego pagórka, na kolejnym zdjęciu położyłem tam czerwoną kreskę i jak ona się ma do ram oszklenia. 

Zielona jest na tym zdjęciu zrobiona wg szkicu Marco, sam zaznaczył jak się światło na zdjęciu układa i jaki efekt chciał osiągnąć. 

 

 

image.jpeg.ced916ab528504aba75a38dd864d225e.jpeg

 

 

 

image.jpeg.6795a0f628f2ef344c6c2120e896a04b.jpeg

  Przesadził z tą poprawkę i prawdopodobnie nie miał powodu, żeby to poprawiać.  Krzywizna blachy, jest przedłużeniem krzywizny szyby. Nie ma na samolocie jakiegoś schodka, który pojawia się na modelu Marco. I to widać na załączonych przeze mnie wcześniej zdjęciach. 

W/g mnie ,w modelu żle jest zaprojektowany wiatrochron,jego boczne szyby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, astarott napisał:

 

bez poprawek:

DSC_3090.thumb.jpg.c5494f5c10e16a465e4bdfa90ef105f5.jpg

Kolejne  potwierdzenie faktu, że model nie wymaga żadnej poprawki w tym fragmencie. 

Dostałem od Marcina Ciepierskiego kilka renderów pokazujących "podszybie" do celów dyskusji. On sam wie co robił i uważa, że MarCo Pi! Pi! Piiiiiii!😍  Wg projektu jest tam tak:  

 

1.png

2.png

3.png

4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Roland_Sebastian napisał:

 

 

Tak się składa, że mam ten model na warsztacie akurat, więc proszę, oto zdjęcie. Jak dla mnie Marco przesadził z poprawianiem. 

 

Natomiast możesz troszeczkę poprawić swój model: Teraz jak masz zamaskowaną kabinę, to spłaszcz ramy kabiny. Te zaokrąglone krawędzie trochę psują realizm. Chyba wynika to z ograniczeń technologii, bo powtarza się w modelach AH, że te ramki nie maja ostrych krawędzi. Delikatne przejechanie pilnikiem na gąbce, albo drobnym papierem ściernym nada im ostrości. Szczególnie tym na górze osłony kabiny. 

Edytowane przez letalin
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, letalin napisał:

Natomiast możesz troszeczkę poprawić swój model: Teraz jak masz zamaskowaną kabinę, to spłaszcz ramy kabiny. Te zaokrąglone krawędzie trochę psują realizm.


Masz na myśli zeszlifowanie ram oszklenia żeby tak bardzo się nie odznaczały? Pomyślę nad tym, ale trochę obawiam się ingerencji na tym etapie. 

Jeszcze dorzucam film, który kręciłem po położeniu podkładu, warto zwrócić uwagę jak układa się światło na srebrnym podkładzie.


Zwłaszcza na tych dwóch kadrach:
717150881_kadr2.thumb.jpg.82d03ba14d08db8e9d81fa5008da113f.jpg2099992481_kadr1.thumb.jpg.d98cc28095693607842d3bcbd3fc3b41.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.