Skocz do zawartości

Jak-17 UTI, Amodel 1/72


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

11 minutes ago, Vieh_san said:

Chciałbym sobie zrobić kolekcje wojskowych odrzutowców w polskich barwach, a żadnego innego Jaka 17 nie było dostępnego.
Tak tablica to mój druk 3D.
Heheheh ;D z tymi elementami od tłokowców to prawda, trochę taki Frankenstain 🧟‍♂️

Zgadzam się, że model Jak-17 jest rzadkością i A-model pomaga w tym przypadku.
Deska wyszła super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzes napisał:

Znaczy, że co???? :hmmm:

Kolega ma na myśli pewnie, że tyle jest ładnych modeli, a my tutaj takie kasztany wyciągamy xD

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, JollyMonk napisał:

nazywanie tego modelem nie ma odwagi

W niejednym warsztacie udowodniono, że z Amodelu można zrobić świetne i niepowtarzalne miniatury.

Poza tym, jak kogoś interesuje np. Jak-17 albo Mi-1 czy Mi-6, to nawet jak inni wypuszczą w najnowszej technologii dziesiątki F-18, Tomcatów i innych cudów, to na nie nie zwróci uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzes napisał:

W niejednym warsztacie udowodniono, że z Amodelu można zrobić świetne i niepowtarzalne miniatury.

Poza tym, jak kogoś interesuje np. Jak-17 albo Mi-1 czy Mi-6, to nawet jak inni wypuszczą w najnowszej technologii dziesiątki F-18, Tomcatów i innych cudów, to na nie nie zwróci uwagi.

No ja tak właśnie mam, jakoś mnie tak nie fascynują te zachodnie konstrukcje. No może F/A-18C bym skleił, bo od czasu do czasu latam sobie nim w DCS-ie. Natomiast trochę zainspirowany warsztatem kolegi @myszaty sam zakupiłem Jaka-11, ale wypraskę z MikroMira, bo vacu to jednak za wysokie progi :szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Grzes said:

Poza tym, jak kogoś interesuje np. Jak-17 albo Mi-1 czy Mi-6, to nawet jak inni wypuszczą w najnowszej technologii dziesiątki F-18, Tomcatów i innych cudów, to na nie nie zwróci uwagi.

Zgadza się, wyjaśnił mi @Vieh_san.

2 hours ago, Grzes said:

W niejednym warsztacie udowodniono, że z Amodelu można zrobić świetne i niepowtarzalne miniatury.


Tak, tylko jedno życie. A potem każdy wybiera dla siebie: albo zrobić jeden model na co najmniej rok, albo ktoś chce na przykład mieć kolekcję dla siebie. Na przykład chciałbym robić co najmniej 4 modele rocznie. Ale na razie są tylko dwa. Oczywiste jest, że modele można budować na różne sposoby: dokładniej lub po prostu z pudełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podejście do linii podziałowych. Najpierw narysowałem linie ołówkiem, a potem od linijki przeciągnąłem piłką.

 

IMG20221209213705.thumb.jpg.fcf0dc71529279d3bb5e38c93ea5a863.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2022 o 13:08, Vieh_san napisał:

Kolega ma na myśli pewnie, że tyle jest ładnych modeli, a my tutaj takie kasztany wyciągamy xD

 

Ostatnio na forum tyle starych modeli, że jestem bliski wyciągnięcia mojego skarbu, czyli Hotspura z Froga z 1963, w przepaku Donieckiej Fabryki Zabawek. O takiego:

 

image.png.2a31a54abb6471924a0f003bce45fb55.png

 

 

Ale trochę szkoda zaczynać...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, myszaty napisał:

Zdecydowanie:  za równo, za prosto, za czysto - proszę mnie tu nie  dołować! 😉

A poważnie - wychodzi super.

 

Póki powierzchnia jest płaska to jakoś idzie. Prawdziwy test umiejętności przyjdzie z kadłubem.

 

6 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

 

Ostatnio na forum tyle starych modeli, że jestem bliski wyciągnięcia mojego skarbu, czyli Hotspura z Froga z 1963, w przepaku Donieckiej Fabryki Zabawek. O takiego:

 

image.png.2a31a54abb6471924a0f003bce45fb55.png

 

 

Ale trochę szkoda zaczynać...

 

Ojaa, wygląda trochę jak samolot namalowany przez dziecko ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę będzie zmiana koncepcji. Nie będę nitował całości, a to z tego względu, że nie widzę na zdjęciach, żeby te wszystkie nity było widać. Tak więc zrobię je tam gdzie są widoczne, czyli przy łączeniach skrzydeł z kadłubem, statecznika pionowego.

 

IMG_20221211_155121.thumb.png.449f5ccfbfb73a3b6811580dbd08beb4.png

 

 

Panelowe liniowanie trwa i się dopracowuje:glupek:

IMG20221211105015.thumb.jpg.41b9e05fbedae43c9dd684bc9e730091.jpg

 

IMG20221211105000.thumb.jpg.f812139e650c91eee8072763ebf481f8.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo powolutku do przodu. Dodałem uchwyty do odsuwania limuzyny (?) Przykleiłem skrzydła i uzupełniłem milliputem. Teraz poczekam aż wyschnie i doszlifuje. Teraz sobie zdałem sprawę, że zapomniałem dodać dociążenie na nos. No nic wydłubie otwór w miejscu chowania przedniego koła i spróbuję dopchać coś.

 

IMG20221215173901.thumb.jpg.a57a5465a3ddc641699772c9275acec7.jpg

 

IMG20221215173921.thumb.jpg.e0e6de371410628115e3a69912f129bd.jpg

 

IMG20221215173950.thumb.jpg.2a7361cfe5322ad7651c1051f18fe9dd.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tego miliputa weszło. Aż tyle trzeba było dać by wypełnić szczeliny? Zawsze gdy uzupełniam tą masą wszelkie szpary,po nałożeniu wygładzam na mokro pędzelkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Vieh_san napisał:

Przykleiłem skrzydła i uzupełniłem milliputem.

 

46 minut temu, kapsel napisał:

Sporo tego miliputa weszło.

 

bPebyE8.jpg

 

To mi wygląda na jakąś zorganizowaną akcję 🤔 

Ja miałem takie "braki"

 

6Qkn1VN.jpg

 

xelNDwj.jpg

 

Z porównania wnoszę że - albo formy się "zjeździły " albo może jakieś grzebienie aerodynamiczne z tego zostaną wystrugane :hmmm:

Jednym słowem: model - zagadka (chociaż to dwa słowa :haha:)

 

19 godzin temu, Vieh_san napisał:

Teraz sobie zdałem sprawę, że zapomniałem dodać dociążenie na nos. No nic wydłubie otwór w miejscu chowania przedniego koła i spróbuję dopchać coś.

Miałem podobny problem i rozwiązałem go w sposób następujący:

 

xelNDwj.jpg

 

czyli wywierciłem solidnym wiertłem solidny otwór w górze kadłuba (to ta ciemno szara plama), napchałem ołowiu oblepionego "żywicą"  z Poxipolu (odradzam CA przy  przyklejonej owiewce bo zaparuje) i całość ładnie zaszpachlowałem i wyszlifowałem. Jest też opcja druga:

 

NAoEWzE.jpg

 

czyli wkleić ołów we wlot powietrza i zrobić całkiem gustowny "dekielek"  na wlot :wink:

Edytowane przez abtb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, kapsel napisał:

Sporo tego miliputa weszło. Aż tyle trzeba było dać by wypełnić szczeliny? Zawsze gdy uzupełniam tą masą wszelkie szpary,po nałożeniu wygładzam na mokro pędzelkiem. 

Tego milliputa to tyle głównie dlatego żeby wyeliminować schodek jaki jest pomiędzy kadłubem a skrzydłem, tak żeby delikatnie przechodziło w skrzydło. Od spodu trochę większa szpara była.

 

23 minuty temu, abtb napisał:

 

 

bPebyE8.jpg

 

To mi wygląda na jakąś zorganizowaną akcję 🤔 

Ja miałem takie "braki"

 

6Qkn1VN.jpg

 

xelNDwj.jpg

 

Z porównania wnoszę że - albo formy się "zjeździły " albo może jakieś grzebienie aerodynamiczne z tego zostaną wystrugane :hmmm:

Jednym słowem: model - zagadka (chociaż to dwa słowa :haha:)

 

Miałem podobny problem i rozwiązałem go w sposób następujący:

 

xelNDwj.jpg

 

czyli wywierciłem solidnym wiertłem solidny otwór w górze kadłuba (to ta ciemno szara plama), napchałem ołowiu oblepionego "żywicą"  z Poxipolu (odradzam CA przy  przyklejonej owiewce bo zaparuje) i całość ładnie zaszpachlowałem i wyszlifowałem. Jest też opcja druga:

 

NAoEWzE.jpg

 

czyli wkleić ołów we wlot powietrza i zrobić całkiem gustowny "dekielek"  na wlot :wink:


Może i góra będzie lepszym rozwiązaniem bo od spodu tam pewnie za bardzo miejsca nie będzie przez silnik, no albo opcja nr 2 :super:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem ciężarki górą tyle ile dało radę i zaklajstrowałem :szczerbol: mam nadzieję, że wystarczy tego. Jeszcze zrobiłem reflektor na skrzydle, a także światła pozycyjne na końcówkach z CA i na razie czekam żeby dobrze wyschło do szlifowania. A propos szlifowania to łączenia wyrównałem, po podkładzie się okaże jak dobrze.

 

IMG20221219204344.thumb.jpg.9405d903554a0ad2fce9178df0dbcf3b.jpg

 

IMG20221219204356.thumb.jpg.d763afd4a9a39edaf64c8904174103b7.jpg

 

IMG20221219204412.thumb.jpg.6f707c88ca2a8fc2af97d01f7fad2c09.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/11/2022 at 4:56 PM, Vieh_san said:

Trochę będzie zmiana koncepcji. Nie będę nitował całości, a to z tego względu, że nie widzę na zdjęciach, żeby te wszystkie nity było widać. Tak więc zrobię je tam gdzie są widoczne, czyli przy łączeniach skrzydeł z kadłubem, statecznika pionowego.

 

IMG_20221211_155121.thumb.png.449f5ccfbfb73a3b6811580dbd08beb4.png

 

 

Te „widoczne nity” w rzeczywistości nie są nitami. Nazywamy je „zamkami”. Na jednym z modeli musiałem je odnowić, więc zrobiłem to zużytą igłą insulinową (prawie cienką rurką). Były małe kółka.:roll:
Alternatywnie można nałożyć folię na miejsce (panel), w którym się znajdują. :stolek:Na folii koła wyglądają jeszcze lepiej.
Ogólnie wychodzi fajny samolot. Dobra budowa!:super:

Edytowane przez JollyMonk
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Vieh_san napisał:

Dodałem ciężarki górą tyle ile dało radę i zaklajstrowałem

To miejsce szczególnej troski. Po wyszlifowaniu proponuję jeszcze polać CA i wyszlifować ponownie.

12 godzin temu, Vieh_san napisał:

mam nadzieję, że wystarczy tego.

Zrób z palców literkę V i postaw na nich model tak aby były w miejscu komór podwozia. Delikatnie unieś przód (samolot będzie stał przecież z zdartym nosem) i puść , jak będzie mocno leciał na nos to ok a jak tak sobie to pewne obawy będą. Ale zawsze można dociążyć jeszcze wlot powietrza i dać czerwonego kapselka :mrgreen:

Jeszcze jedno -  klapy proponuję wyciąć z hipsu bo te oryginale to takie klocowate, że ci dodadzą trochę obciążenia na ogon

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dobra, doszedłem z nim w miarę do porządku. Teraz mam pewien plan na zróżnicowanie powierzchni. Mam plan zrobić marmurek czarnym glossem na tym czarnym matowym podkładzie i ciekawy jestem jak to wyjdzie jak położę na to super fine silver.

 

IMG20221229150404.thumb.jpg.7b55bbdee45f9667d9eca0b02c4e19fb.jpg

 

IMG20221229150436.thumb.jpg.d6766c53e89aefdc4ba7bdaa8a4a9f14.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem  ciekaw jak będzie wyglądać po położeniu metalizera. Trzymam kciuki :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie ci ten Jak idzie, też mam dużo sympatii do Amodelu właśnie przez takie niszowe tematy.

 

Z tym patentem na podkład marmurek Matt/połysk to spróbuj na boku żeby sobie na modelu poprawek oszczędzić, zasadniczo metalizer na matowym podkładzie wychodzi jak kasza, więc marmurek może dać efekt błysk poprzecinany kaszą... a to raczej nie jest efekt do jakiego dążysz, ale uczciwie mówię sam jestem ciekaw efektu prób.

Powodzenia 👍

ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.