Skocz do zawartości

Błyszczący lakier i farby MRP


tlb

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Mam pytanie, jaki błyszczący lakier polecacie na farby MRP, żeby nie wyżarł/rozpuścił farby? A potem półmat na wykończenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co prawda nie do mnie, ale najpopularniejszym wyborem jest https://www.mojehobby.pl/products/Acryl-23ml-X-22-Clear-Gloss.html

Tutaj masz dodatkowo w większym słoiczku 23ml.

GX-100 odradzałbym, ma opinię agresywnego, chociaż ja nigdy nie miałem z nim problemów.

 

Półmat to https://www.mojehobby.pl/products/X-35-Semi-Gloss-Clear.html

albo https://www.mojehobby.pl/products/ALC-311-Clear-Cote-Light-Sheen.html

Ten Alclad daje bardzo fajną delikatnie matową powłokę, zwłaszcza na metalikach, ale to wyłącznie jako ostatnia warstwa, bo to nie jest akryl i np washa na nim nie zrobisz.

 

Ogólnie MRP (zakładam, że mówisz o lakierach a nie wodnych) to raczej wytrzymałe farby, jak dobrze wyschną to nie powinny robić problemów. Dużo zależy też od ilości rozcieńczalnika, dlatego ludzie odradzają GX-100 bo sam w sobie jest dość gęsty i trzeba go mocno rozcieńczać. I to właśnie rozcieńczalnik może zareagować z farbą a nie sam lakier bezbarwny.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marek d napisał:

Tak powstają legendy.

Dlatego napisałem, że ja nie miałem z nim nigdy problemów i że to raczej wina dużej ilości rozcieńczalnika. Ale jak ktoś nie ma doświadczenia to może sobie narobić szkód na modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, marek d napisał:

I tak było napisać od razu.

 

Godzinę temu, Fixer napisał:

Dużo zależy też od ilości rozcieńczalnika, dlatego ludzie odradzają GX-100 bo sam w sobie jest dość gęsty i trzeba go mocno rozcieńczać. I to właśnie rozcieńczalnik może zareagować z farbą a nie sam lakier bezbarwny.


 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, giberes napisał:

Myślałem, że to zwierzęta mówią ludzkim głosem na Wigilię, ale nie wiedziałem, że na Sylwestra jest odwrotnie. 🤣🎆

Uznałem że to najlepsza forma uznania swojego błędu i nie zamieniłem się w zwierzaka.

Gratuluję lotności umysłu. Dużo dobrego w Nowym Roku. :toast:

 

Odpowiedzi nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo agresywności GX to mam pewne doświadczenie. Podczas lakierowania GXem przechyliłem za bardzo aerograf i jedna trzecia zbiornika chlupnęła mi na płaską powierzchnię modelu malowanego wcześniej Hatakami Orange. Zostawiłem do całkowitego wyschnięcia (nie wolno niczym dotykać w takich sytuacjach) i nie rozpuściło farby. Po wyschnięciu polakierowałem model jeszcze raz bo to miejsce błyszczało się o wiele bardziej od reszty i jedynie co było widać to wyraźnie grubsza warstwa lakieru. Także z tą agresywnością to legenda, jak się samemu coś nie spapra to niczego nie wyżre, choć zalecałbym delikatne warstwy na farby wodne, a same lakiery Gunze jak dla mnie ścisła czołówka pierwszej ligi jeśli chodzi o samopoziomowanie powierzchni, jej gładkość i przede wszystkim wytrzymałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie ten gx🤔. Bo jako podkład gx jest genialny. 

Kurde, nie wiem, którego użyć... No dobra chodzi o to, że chcę wrócić do budowy Abramsa. podkład już położyłem, na dniach położę może kolor, ale pytam o ten lakier bo chce się pobawić washami, kredkami i takimi bajerami i potrzebuje porządny lakier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, tlb napisał:

Może faktycznie ten gx🤔. Bo jako podkład gx jest genialny. 

Kurde, nie wiem, którego użyć... No dobra chodzi o to, że chcę wrócić do budowy Abramsa. podkład już położyłem, na dniach położę może kolor, ale pytam o ten lakier bo chce się pobawić washami, kredkami i takimi bajerami i potrzebuje porządny lakier.

Wystarczy Tamiya LP półmatowy.Albo połysk jak wolisz.Sam używam jako zabezpieczenie FIGURKI robiąc łosze na kamuflażach.Sprawdzi się i na modelach.Ale ja osobiście  wolę półmat.Używam terpentyny do zmywania łosza.A to agresywny rozpuszczalnik.Tamiya LP.znosi go znakomicie.Akrylowy Model master czy Tamiya akryl zwykły potrafi zareagować z terpentyną.A Tamiya LP Pancerna.Niemniej nie wiem jak zachowa się na MRP.Na akrylach Vallejo czy zwykłej tamiya akryl jest ok.Myślę,że po przeschnięciu wcześniej położonej farby na każdą da się kłaść.Ale z umiarem.Trzeba jednak by coś więcej napisać zrobić samemu doświadczenie.Przymierzam się sam do MRP od jakiegoś czasu.

Edytowane przez push-up78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie tamyia (przynajmniej ta w sprayu) reaguje z farbami MRP, dlatego boję się znowu użyć tamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wywrotnie się zapytam, po co lakier błyszczący na MRP?  jeżeli pod kalki, to po położeniu daje tak gładką powierzchnię że kalkomanie można kłaść bezpośrednio na farbę. Dodatkowo nie reaguje z chemią do kalek.  

Przewrotnie też zasugeruje, aby na farby MRP użyć bezbarwnych farb MRP 😉

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Moses napisał:

Przewrotnie też zasugeruje, aby na farby MRP użyć bezbarwnych farb MRP 😉

I przy tym zostanę. Najbezpieczniej.

 

IMG_20221231_194856.thumb.jpg.12801d86565cb74f9b076ad08414466b.jpg

@_OldMan_ albo ja coś źle interpretuję, albo jest jakiś błąd, albo nie znam japońskiego, bo nie znam. Dlaczego jest pokazane na jednej kombinacji, że można lakiery z akrylami a na drugim, że nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na lewy górny prostokąt. Pionowa tabela to basecoat czyli to co pod spodem. Górna to co na wierzchu.

 

Edit: Lakier jest agresywny i ma duży skurcz, dlatego nie jest zalecane kładzenie go na inne rodzaje farb.

Edytowane przez _OldMan_
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, faktycznie🤦 łajza że mnie, nie dopatrzyłem. 

Dzięki za wskazówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tlb napisał:

I przy tym zostanę. Najbezpieczniej.

 

Dobry wybór, też stosuję ale jak będziesz miał okazję kupić ten satin od Billmodela to zachęcam, spróbowałem i jestem bardzo zadowolony, daje bardzo gładką powierzchnię i jest już rozcieńczony😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.