Skocz do zawartości

W Krakowie "wylądował" Phantom


hamp

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, myszaty napisał:

Eee tam.... MiG-i by zaczeli remontować dopóki jest co...

 

Jak mają tak remontować jak zwykle to niech sobie odpuszczą. Druga sprawa ile jest Phantomów w muzeach na terenie Polski ? wink4

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko ,, depozyt".

Tego złomu jest całkiem sporo bo akurat na zachodzie takie rzeczy magazynują ( że o Stanach nie wspomnę), a naszych jest coraz mniej i już nie przybędzie.

Takich 19 w tej wersji P/PM ile ocalało???

Jak zwykle ślinimy się do ,,cudzego", a swojego nie znamy.

Ale niech im będzie...amerykanie poproszą o zwrot i będzie można z połowę terenu oddać po deweloperkę bo z alei MiG - ów zostanie tylko aleja...

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mirage3 napisał:

 

Jak mają tak remontować jak zwykle to niech sobie odpuszczą. Druga sprawa ile jest Phantomów w muzeach na terenie Polski ? wink4

A, ja głupi myślałem, że skrót MLP to Muzeum Lotnictwa Polskiego ... Co ma Phantom do LP ? I podobno ma stać w hangarze ! A taki MD-12, wyremontowany !!!, wyleciał z hangaru i obecnie stoi sobie pod chmurką. W pierwszej kolejności powinni zadbać o naszą historię, jaka by nie była. Za parę lat te Migi i Mi będą nieznane młodszemu pokoleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, myszaty napisał:

To tylko ,, depozyt".

Tego złomu jest całkiem sporo bo akurat na zachodzie takie rzeczy magazynują ( że o Stanach nie wspomnę), a naszych jest coraz mniej i już nie przybędzie.

Takich 19 w tej wersji P/PM ile ocalało???

Jak zwykle ślinimy się do ,,cudzego", a swojego nie znamy.

Ale niech im będzie...amerykanie poproszą o zwrot i będzie można z połowę terenu oddać po deweloperkę bo z alei MiG - ów zostanie tylko aleja...

 

 

 

Kto się ślini ten się ślini. Wydaje mi się, że warto pokazywać co innego niż MiGi bo właśnie fakt pokazywania TYLKO MiGów doprowadził do takiego ich stanu. Po co jechać do muzeum skoro ekspozycja od X lat to to samo tylko bardziej up*erdolone bo nikomu do głowy nie przyjdzie zwyczajnie latem umyć samoloty stojące pod chmurką. Mech też musi gdzieś rosnąć...

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wszelkich znaków na niebie i ziemi w Polsce zachowały się trzy MiGi-19. Czyli całkiem dużo jak na ilość egzemplarzy, które były używane w czasach PRL-u.

Phantom zdecydowanie się przyda,  to raczej dość ważny samolot w historii lotnictwa.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phantomy to jeszcze latają...i jest ich całkiem sporo na świecie - ile tego natłuki? ponad 5tyś sztuk.

3 minuty temu, witox napisał:

Według wszelkich znaków na niebie i ziemi w Polsce zachowały się trzy MiGi-19.

Tylko 3....google  zwraca 2 :

nasz i bułgar...

Nie mam nic przeciwko takim akcjom,  ale może najpierw spróbujmy uratować to co nasze??

mamy chyba wszystkie możliwe wersje od 15 do 29... i to nie jest atrakcyjne????

No jak tak się promuje to nic dziwnego.

Zawsze się znajdzie kolekcjoner w stanach który chętnie się nimi zaopiekuje...

Ale ok.

Jest phantom...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem w zeszłym roku MiG-19PM nie wrócił po odnowieniu ? Więc o co ten płacz, będzie kasa to będą robić. Jak mają to byle jak zrobić to nie robią tego wogóle, bo skończy jak np. Jak-9P niegdyś eksponat muzeum MW w Gdyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak trzeba założyć wątek o muzealnictwie w Polsce. Fajne dyskusje się toczą na ten temat, a i sporo informacji o zbiorach różnych instytucji można by się dowiedzieć w jednym miejscu. Jak nie będzie chętnych, to jutro założę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mirage3 napisał:

A czy przypadkiem w zeszłym roku MiG-19PM nie wrócił po odnowieniu ? Więc o co ten płacz, będzie kasa to będą robić.

I widzisz jakoś nikt z tego nie nagłośnił, a naprawdę jest to samolot już rzadki ( no muszę się wybrać zanim rozgrzebie Bilka 😀) - ale że Phantom! To trąbi się wszem i wobec.

A jak wspominasz aspekt finansowy - ciekawe ile ta akcja kosztowała/kosztuje?

Bo iryda im gnije i nie tylko 😀.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, myszaty napisał:

ale że Phantom! To trąbi się wszem i wobec.

Ano widzisz, taka rzecz. Mnie on na tyle zainteresował, że wraz z dwoma kumplami zamierzamy się wybrać na wiosnę aby go obejrzeć. Sądzę, że MiG-i nie mają takiego wzięcia. Jednak trochę się ich naoglądaliśmy w zeszłych czasach😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, myszaty napisał:

Phantomy to jeszcze latają...i jest ich całkiem sporo na świecie - ile tego natłuki? ponad 5tyś sztuk.

Tylko 3....google  zwraca 2 :

 

Powinien być krakowski, kołobrzeski i ten ze Słupska-Redzikowa.

http://tomaszi.blogspot.com/2017/08/eksponaty-supsk-redzikowo.html

MiGów -21 natłuczono sporo więcej niż Phantomów, też wciąż są używane, a i tak pewnie każde większe muzeum lotnictwa na świecie chciałoby mieć jednego w zbiorach.

 

Pozyskanie Phantoma nie oznacza przecież wywalenia innych eksponatów ( w tym MiG-ów). To nie ma być taka alternatywa.

 

Edytowane przez witox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj sie zrobilo prawie jak na zlocie zgredow ktorzy ciagle narzekaja;)  (ps. oczywiscie sa i tacy co nie narzekaja  - tych popieram)

15 godzin temu, myszaty napisał:

Takich 19 w tej wersji P/PM ile ocalało???

Jak zwykle ślinimy się do ,,cudzego", a swojego nie znamy.

 

Mysle, ze nikt sie nie slini, kto zna 19 ten zna i phantoma i vice-versa.

Nie przesadzajmy.

 

Nie ma co sie zamykac w obrebie swojego ogrodka, lepiej miec szerokie spojrzenie niz waskie i patrzec na rozne kolory niz tylko  kolor blachy (patrz MIGi 😉 )

 

Pzdr.

Jaro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Muzeum Lotnictwa Polskiego wymagam trochę więcej niż tylko akcje pokazowe...i zadowalanie modelarzy.

6 godzin temu, burzatg napisał:

Jednak trochę się ich naoglądaliśmy w zeszłych czasach😉

Ja się naoglądałem np. Auschwitz i Zamku w Warszawie ..... i co zaorać? Czy olać? Mech musi mieć gdzie rosnąć podobno...

Mnie ten Phantom ani ziębi ani grzeje - za to chciałbym by samoloty w MLP które były u nas używane/ projektowane wyglądały jak samoloty,  a nie wraki.

I to dotyczy wszystkich ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phantom jest eksponatem o tyle ważnym i wartym "ślinienia się", że historycznie miał być głównym przeciwnikiem naszych MiGów i "najpolszych" LiMów - więc jak najbardziej powinien on być w obszarze zainteresowań MLP.

Wartością dodaną muzeów techniki jest możliwość porównania różnych konstrukcji, i z tego względu my będziemy ślinić się do Phantoma, Francuzi do T-34 (mimo że Normandia jest zapchana znacznie fajniejszymi Shermanami), a zachodni pasjonaci do naszych MiGów. @mirage3bardzo dobrze zauważył, że muzeum, którego zbiory powielają się z pomnikami stojącymi w każdym powiecie, nie ma wiele do zaoferowania i nie będzie żelaznym punktem wycieczek. Gros turystów idzie do muzeów żeby zobaczyć "gwiazdy" stanowiące kilka-kilkanaście procent zbiorów, i to te "gwiazdy" zarabiają na siebie i budują pozycję muzeum.  Żaden MiG-19 nigdy "gwiazdą" w Polsce nie będzie, bo dla przeciętnego oglądacza to kolejna srebrna ruska rura bez nosa. Muzeum Broni Pancernej też poluje na ciekawy złom po całym świecie, zamiast kolekcjonować wszystkie wersje SKOTów i T-54/55.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, myszaty napisał:

Nie mam nic przeciwko takim akcjom,  ale może najpierw spróbujmy uratować to co nasze??

Dokładnie.

Jakby to, co dotychczas zebrali, mieli zadbane i wycackane to rozumiem, że można ściągać kolejne  (mówię też o tych zagranicznych konstrukcjach, których coraz więcej jest w MLP, a które ciekawie wyeksponowane mogą uatrakcyjnić zbiory. Np. postawienie obok siebie Phantoma i MiGa-21).

A tak, każda kolejna maszyna ściągnięta i postawiona pod chmurką, powoli będzie się zmieniała w spróchniałe siedlisko dla mchu...

No i nazwa muzeum jednak powinna zobowiązywać do priorytetu dla lotnictwa polskiego. 

15 godzin temu, myszaty napisał:

mamy chyba wszystkie możliwe wersje od 15 do 29...

Nigdzie w Polsce nie zachował się MiG-23UB.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@myszatyzdaje się, że nie bardzo zrozumiałeś mą wypowiedź. @filipsgdobrze to ujął

6 minut temu, filipsg napisał:

Wartością dodaną muzeów techniki jest możliwość porównania różnych konstrukcji, i z tego względu my będziemy ślinić się do Phantoma, Francuzi do T-34

I nie pisałem że MiGi mają porosnąć mchem, stwierdziłem tylko, że nie są one dla nas (mnie) tak atrakcyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, filipsg napisał:

Żaden MiG-19 nigdy "gwiazdą" w Polsce nie będzie, bo dla przeciętnego oglądacza to kolejna srebrna ruska rura bez nosa.

Żeby jeszcze była bez mchu porostów i rdzy...jak to cudo z zachodu.

,, patrzcie ludziska takimi zardzewiałymi ruskimi rurami chcieliśmy walczyć z pięknym malowanym zachodem :szczerbol:"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mirage3 napisał:

Po co jechać do muzeum skoro ekspozycja od X lat to to samo tylko bardziej up*erdolone bo nikomu do głowy nie przyjdzie zwyczajnie latem umyć samoloty stojące pod chmurką. Mech też musi gdzieś rosnąć...

odniosłem się do tego akapitu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja się zgadzam, że stan zachowania samolotów "pod chmurką" w MLP jest zły. Tylko żeby go poprawić, potrzeba pieniążków - a pieniążki tym łatwiej pozyskać, im bardziej atrakcyjną placówką staje się muzeum. Jak sam zauważyłeś:

17 godzin temu, myszaty napisał:

To tylko ,, depozyt".

a ten "tylko" depozyt ściągnie do MLP nowych turystów i będzie argumentem w staraniu się o fundusze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.