Skocz do zawartości

P 47M UN_Z 63rd SQN 56th FG / 1:48 Tamiya


HK1885

Rekomendowane odpowiedzi

No i Gonzo namówił... A powtarzałem sobie w duchu "Apage, Satanas!"

Szczerze mówiąc nie wzdragałem się aż tak bardzo bo Thunderbolt to także jedna z moich ulubionych maszyn. :cool:

 

Tym razem żaden historyczny wykopek - nigdy nie ruszony dziewiczy model w pięknym pudełku. Mimo upływu osiemnastu lat od kiedy pojawił się na rynku wciąż robi wrażenie i wręcz zachwyca (a pierwszy P 47 to 2002 rok - 21 lat temu...).

 

Ładne kartonowe pudełko z boxartem.

 

1525425433_P47M_1024_1.thumb.jpg.76600ef51c44e0a7ce65a3220d0ee004.jpg

 

 

W środku - jak na tamijowski jednosilnikowy myśliwiec z WWII - dużo plastiku, ale sam P 47 był wyjątkowo dużym samolotem.

 

1559497594_P47M_1024_4.thumb.jpg.f65a4d4d45c72e00e85363c5dcf8bf1e.jpg

 

 

I to bardzo wysokiej jakości plastiku, nawet jak na 2023 rok. Kokpit właściwie nie wymaga wzbogacania, a fototrawione elementy mogłyby go co najwyżej popsuć. Trzeba dobrze wymalować przestronną szoferkę, dodać jakieś przewody i w zupełności wystarczy imho.

 

334963083_P47M_1024_5.thumb.jpg.2a603945ef17cbe64d41c9da7bdd623b.jpg

 

 

Nalepki jak nie tamijowskie, na cienkim filmie. Wyglądają dobrze, a nawet lepiej, jeszcze nie wiem jak się kładą..

 

89817256_P47M_1024_3.thumb.jpg.f8bfc2cd3dca18e0ff9a7fd091752085.jpg

 

 

Na początku myślałem o którymś z "polskich" samolotów - Łanowskiego albo  Gładycha - ale okazało się, że już nie są ciemnoniebieskie / granatowe, a czarne. Ten kolor zostawię sobie na inną maszynę, a urzekły mnie samoloty z 63 sqn 56 FG w uroczym niebieskim malowaniu. Które w wydaniu Techmodu jest z czapki... :lol:

 

Jedno malowanie jest w zestawie.

 

1682506402_P47M_1024_2.thumb.jpg.5fae2ef0afd242e73375de642c4e7e66.jpg

 

 

Właściwie jedyna rzecz do kupienia to LööK Edwarda + ewentualnie 500-funtowe bomby. I to wszystko (Yahu nie robi tablicy do M-ki).

 

644026_01_z1.thumb.jpg.1d663115a69540c12f7b5b7325edc93c.jpg

 

644026_z2.png.9daf9d6db1206664bcad2bcb4986f29d.png

 

 

A wracając do malowania - Dottie Dee II jest po prostu epicki.

 

1156105649_P47MUZoM_5.jpg.de13b494a9c4cb3c98249568840508ba.jpg

 

Czego - jak stwierdził @caughtinthemiddle - nie da się powiedzieć o Techmodzie.
Ale szykuje się druga część zdjęciowej monografii 56 Grupy, z kalkomaniami. Więc zapewne tam znajdę to, czego potrzebuję do UNoM.

 

Rytualne pierwsze cięcie. :cool:

 

601085712_P47M_1024_6.thumb.jpg.c4b32f05dfeda159cb0aa6fb5e5b1e8e.jpg

 

 

Nie spodziewam się szybkiej budowy. Wszystko będzie zależało od mocy przerobowych w warstacie na Okopowej. Przynajmniej na początku. 

Zapowiada się dobra zabawa.

 

:cool:

Edytowane przez HK1885
  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, HK1885 napisał:

Thunderbolt to także jedna z moich ulubionych maszyn

I Ty Brutusie...... najbrzydsza maszyna, okropne no.... zero finezji .placze:

Mnie tu nie ma, no może przez szparkę w drzwiach podejrzę. :stolek:

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marek d napisał:

I Ty Brutusie...... najbrzydsza maszyna, okropne no.... zero finezji .placze:

Ej ej, ale Dzbanki proszę szanować! Ładniejsze od tych wszystkich spitfajerów i fokewulfów!🥰

 

Panie Kwinto, pokazuj i nauczaj pan. M-ki zawsze mi się cholernie podobały w tych malowaniach 😍

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, barszczo napisał:

Patrzę z pierwszego rzędu, to nadal jest naprawdę bardzo dobry model

 

To wciąż jest doskonały model. :cool:

 

 

3 godziny temu, marek d napisał:

Ty Brutusie...... najbrzydsza maszyna, okropne no.... zero finezji

 

Dzbanek to jedna z moich ulubionych maszyn, zaraz po... Spitfajerze, Mustangu i długonosej Foce.

 

 

2 godziny temu, marek d napisał:

Nic nie przebije brzydoty P-47

 

F 104 Starfajter. 

 

 

2 godziny temu, jachud3 napisał:

Panie Kwinto, pokazuj i nauczaj pan.

 

image.png.a577fe2f04321c6f55589dff6cc8d8ea.png

Edytowane przez HK1885
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały risercz w temacie Thunderboltów ogólnie i w temacie P 47M w 56 FG.

 

Na początek wygrzebałem dwa stare AJ Pressy z 1996 roku. Jak jest z jakością wiedzy nie będę wyrokował, ale pozycje były przygotowywane pewnie rok, dwa lata wcześniej czyli to jest stan wiedzy sprzed 30 lat (sic!). W każdym razie sporo dobrej jakości fotografii, rysunek kokpitu i przekrój (P 47D-25), plansze barwne. Wartość bardziej kolekcjonerska i sentymentalna, ale zawsze może się przydać. :cool:

 

DSC_0517.thumb.JPG.c162642913c6e14b833f127da11f8208.JPG

 

image.thumb.jpeg.6b478b50346ddb8ca91c425914b8aa3d.jpeg

 

image.thumb.jpeg.1a20411c64c3e2fbbbd6b67e04033521.jpeg

 

 

Dużo wiecej jest w internetach.

Począwszy od strony, którą podrzucił @caughtinthemiddleMała kopalnia podstawowej wiedzy + trochę fotografii z epoki.

Oprócz tego baza danych o innych FG USAAF w WWII. Przydatne. :cool:

 

http://www.littlefriends.co.uk/56th-fighter-group/

 

image.png.da6b1763d3ffc25bc48fc3ab0501a46a.png

 

image.png.33a2181feaab148aedf05aa25b70c75c.png

 

 

Znalazłem tam dwa zdjęcia UNoM

 

un-mbar2.jpg.08d4dd6e87a9b318456b1637a3340844.jpg

 

un-mbar.jpg.c196bf7a1c12580fa01275a75a6ff7dc.jpg

 

I jedno UNoN

 

image.jpeg.66cc10fbaef047f69e12f6f457b947ab.jpeg

 

Przy czym rodzi się pytanie czy samoloty miały NMF na spodzie czy jednak były pomalowane (pierwsze zdjęcie)?

Zdjęcia są B&W, ale dają ogólne pojęcie jak ten kamuflaż wyglądał, kolory to osobna sprawa.

 

 

W necie można też znaleźć sporo różnych rysunków samolotów z 63 sqn, poczynając od instrukcji do kalkomanii Techmodu. Wśród oznaczeń są też dwie wersje zestawowej maszyny UNoZ Bostwicka. Poknuję jeszcze nad tymi kalkami i samolotem Bostwicka. Może coś da się wykorzystać?

 

image.jpeg.50266721efe97eb9f5a8bf3038600a2c.jpeg

 

 

 

 

 

Na pewno poczekam na drugą część tej pozycji, ciekawe jakie kalkomanie będą do M-ek z 63 dywizjonu.

 

image.jpeg.43030d229ad507652fd8a6e7b7c39ee1.jpeg

 

 

Autor poniższego bloga zastrzega na wstępie, że "Blue camouflage on WWII aircraft is a minefield when it comes to references", ale sugeruje, że maszyny 63 sqn były malowane najprawdopodobniej US Insignia Blue "as used for the stars and bars on nation insignia" (FS 35044?)  i rozjaśnionym RAF PRU Blue "which would have been readily available in England at that time". Nie wiem, nie znam się, tutaj muszą wypowiedzieć się Ci, którzy głębiej siedzą w temacie.

 

https://thescalemodelhangar.com/2020/05/22/the-original-american-hotrod-republic-p-47m-thunderbolt/

Swoją drogą koresponduje to z informacją z monografii AJ-Press, że "61 FS malował swoje Thunderbolty całkowicie na kolor granatowy - kolor amerykańskich znaków rozpoznawczych" (czyli maszyny Gładycha i Łanowskiego). @greatgonzo w wątku na 1:1 napisał, że samoloty były czarne (RAFowski Night). Ciężko jest mi się odnieść, ale widać, że teoria użycia US Insignia Blue na samolotach 56 FG żyje i jest racjonalna.

 

:cool:

 

Edytowane przez HK1885
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem? Biorąc pod uwag błędy, jakie zasadził autor bloga w swoim modelu nie traktowałbym go jako szczególnego autorytetu. Ale to bez znaczenia. Zachowały się resztki M-ek z 61st i gość, który je trzymał w garści mógł je przyłożyć do resztek  Lanca, bez wątpliwości malowanego Night. Są z tego zdjęcia. Są dokumenty potwierdzające użycie brytyjskich farb w 56th. Dla mnie to bardziej racjonalna teoria.

63rd to inna historia i nie spotkałem się jak dotąd z udokumentowaną definicją niebieskich kolorów. Także z  żadną alternatywą dla NMF na spodzie. Może Nige i Peter  Randall coś wniosą w książce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, greatgonzo napisał:

Biorąc pod uwag błędy, jakie zasadził autor bloga w swoim modelu nie traktowałbym go jako szczególnego autorytetu.

 

Nie traktuję go jako autorytetu. Zauważam fakt, za jego teorią stoi jakaś logika.

 

2 godziny temu, greatgonzo napisał:

Zachowały się resztki M-ek z 61st i gość, który je trzymał w garści mógł je przyłożyć do resztek  Lanca, bez wątpliwości malowanego Night.

 

Pytanie skąd pochodzą te resztki (jakie warunki znosiły, i P47M i Lancaster), w jaki sposób został zniszczony samolot, czy farba w ciągu tego okresu czasu mogła zmienić odcień, czy są znane jakieś resztki P 47M z 63 dywizjonu?

 

Bardziej ciekawi mnie Twoja opinia na temat poprawności (lub jej braku) oznaczeń w kalkomaniach Techmodu.

Sam proponowany kamuflaż (jego podział) w jakiś sposób podąża za zdjęciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..., to inaczej.

Wiemy:

1. 56th FG używała brytyjskich farb do kamuflażu.

2. Zachowane resztki P-47M i Lancastera przyłożone do siebie wyglądają identycznie

3. Opisy świadków  zgadzają się z farbą Night.

 

W żadnym razie nie twierdzę, że powyższe całkowicie wyklucza więcej niż jedną wersję. Natomiast to jakie wnioski zostaną z tego wyciągnięte i 'jaka logika' będzie temu procesowi towarzyszyć, to już rzecz wyciągających.

 

Jak pisałem, w temacie kolorów używanych przez 63rd nie spotkałem się z żadną dokumentacją historyczną, kawałki wraków włączając. Night tu się raczej nie pojawia jako propozycja do rozważania. W świetle nadchodzącej książki trudno spekulować. Wolę poczekać, bo panom NJ i PR zdarzało się już odkryć ciekawe rzeczy.

 

Nie mam żadnych dodatkowych materiałów o UN-M. Ani kalkomanii Techmodu. Na zdjęcia i rysunki popatrzę tak samo jak Ty i nie bardzo wiem co moja opinia może tu wnieść. Cauthinthemiddle pisał, że błędy są rażące, więc na starcie ta opinia jest negatywna :). Ja tylko wiem, że oznaczenia samolotu Gabresky'ego  tej firmy były merytotycznie kiepskie, zatem nie jestem szczególnie zdziwiony.

 

A, zapomniałem. Są jeszcze resztki Heinkla 111 przemalowanego w kolory dywizjonu i też pasują do tego Lanca.

Edytowane przez greatgonzo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką chęcią popatrzę, bo wątek zapowiada się być prowadzonym na świetnym poziomie. Tak poza tym, chyba się skuszę na kupno Dzbanka, bo nigdy nie miałem przyjemności.

Edytowane przez kapsel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, greatgonzo napisał:

W świetle nadchodzącej książki trudno spekulować.

OK, możemy spekulować. Nowości w temacie nie będzie.  Ale książka zapowiada się jako uczta. Sam 61st FS to sto stron! Zmiana grafika to, przynajmniej dla mnie. też bonus.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, greatgonzo napisał:

Zachowały się resztki M-ek z 61st i gość, który je trzymał w garści mógł je przyłożyć do resztek  Lanca, bez wątpliwości malowanego Night. Są z tego zdjęcia. Są dokumenty potwierdzające użycie brytyjskich farb w 56th. Dla mnie to bardziej racjonalna teoria.

 

Też się trzyma kupy. Jedno i drugie to próba odtworzenia wyglądu na podstawie poszlak i ocena prawdopodobieństwa tychże  (subiektywna).

 

 

10 godzin temu, greatgonzo napisał:

Nie mam żadnych dodatkowych materiałów o UN-M. Ani kalkomanii Techmodu. Na zdjęcia i rysunki popatrzę tak samo jak Ty i nie bardzo wiem co moja opinia może tu wnieść.

 

Ciekawi mnie. Tylko tyle.

 

 

10 godzin temu, greatgonzo napisał:

Cauthinthemiddle pisał, że błędy są rażące, więc na starcie ta opinia jest negatywna :)

 

Akceptuję to co pisał. Siedzi w temacie i wie dużo więcej. Po to pytam.

 

 

6 godzin temu, greatgonzo napisał:

Nowości w temacie nie będzie.  Ale książka zapowiada się jako uczta. Sam 61st FS to sto stron! Zmiana grafika to, przynajmniej dla mnie. też bonus.

 

Czekam na nią, ona powinna rozstrzygnąć. Model raczej nie będzie gotowy do malowania przed ukazaniem się książki w sprzedaży, kalkomanie też będą pomocne. Gdyby jednak był gotowy to poczekam. Mam jeszcze dwa P 47 w 1:48, tam wątpliwości z malowaniem nie ma (chyba?).

 

Kiedy książka o 56 FG ukaże się i będę miał jakieś otwarte punkty będę pytał, żeby dowiedzieć się co i dlaczego tak. Po to jest forum.

Podobnie zresztą w trakcie budowy.

 

"Musisz wiedzieć". Ja dodatkowo lubię.

 

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rozstrzygnięcia dotyczące 61st FS, to nie znajdziesz tam nic poza potwierdzeniem, że używano brytyjskiej farby Night. Nige i Peter ogarnęli to już jakiś czas temu.  A jeśli o 63rd, to rozstrzygnięć nie będzie.

 

No, jeśli to kwestia ciekawości, to jasne, zerknę na te kalki. Instrukcja Techmodu to ten rysunek Dottie Dee tu  w wątku?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, greatgonzo napisał:

Jeśli chodzi o rozstrzygnięcia dotyczące 61st FS, to nie znajdziesz tam nic poza potwierdzeniem, że używano brytyjskiej farby Night. Nige i Peter ogarnęli to już jakiś czas temu.  A jeśli o 63rd, to rozstrzygnięć nie będzie.

 

Rozstrzygną moje wątpliwości, dadzą odpowiedź na pytania jakie sobie sam zadałem i jakich sobie jeszcze nie zadałem. :cool:

 

 

13 minut temu, greatgonzo napisał:

No, jeśli to kwestia ciekawości, to jasne, zerknę na te kalki.

 

Dziękuję.

 

 

13 minut temu, greatgonzo napisał:

Instrukcja Techmodu to ten rysunek Dottie Dee tu  w wątku?

 

Tak właśnie.

 

:cool:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • HK1885 changed the title to P 47M UN_Z 63rd SQN 56th FG / 1:48 Tamiya

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.