Skocz do zawartości

Okręty - zadajemy pytania - otrzymujemy odpowiedzi.


Duży Modelarz

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Lipa napisał:

https://www.scalemates.com/pl/kits/trumpeter-05348-fiume--1273860

 

Czy, któryś z tych trzech(Zara, Fiume, Gorizia) nadaje się do sklejania? Coś słyszałem o jakichś poważnych babolach w nadbudówkach ale kompletnie nie znam tematu.

Ja mam Gorizię i nie narzekam. Do włoskich krążowników masz bardzo fajny, duży zestaw blach Shipyarda (oryginalnie do Zary). Jest tam też drewniany pokład, maski na niego (ukośne pasy!) łańcuchy kotwiczne oraz lufy (chyba bez lekkiej artylerii plot).

 

Shipyard S350003 1/350 Upgrade Parts for Hobbyboss Italian Heavy Cruiser Zara | eBay

 

Micromaster robi wieże główne - o tyle ciekawe, że każdy z krążowników miał na jednej z wież swoją indywidualną sentencję po łacinie. Lufy  chyba robi Master. Lekka artyleria p-lot - trzeba poszukać, chyba robi albo Black Cat albo Swordfish models. 

Tutaj masz bardzo fajny warsztat (w ogóle warto gościa pośledzić, fajne rzeczy wyczynia):

Zara by RGL - FINISHED - Trumpeter - 1/350 - PLASTIC - Italian heavy cruiser - - Kit build logs for subjects built from 1901 - Present Day - Model Ship World™

Michał

Edytowane przez socjo1
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ładny warsztacik. Nawet kafelki są. Nie widać by gość coś przerabiał więc można się rzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lipa napisał:

Rzeczywiście ładny warsztacik. Nawet kafelki są. Nie widać by gość coś przerabiał więc można się rzucić.

Popatrz sobie jeszcze po kamuflażach tych okrętów. Gorizia miała całkiem spektakularny, łaciaty, dlatego mi się spodobała. 

 

a-gorizia-a-haboru-utan-la-speziaban.jpg

 

vv0by7f4ewa91.jpg

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, socjo1 napisał:

Popatrz sobie jeszcze po kamuflażach tych okrętów. Gorizia miała całkiem spektakularny, łaciaty, dlatego mi się spodobała. 

 

a-gorizia-a-haboru-utan-la-speziaban.jpg

 

vv0by7f4ewa91.jpg

 

 

Ładna łUtka. Będzie💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem. Mam kolejne, rozumISZ, pytanie.  Znalazłem kilka zdjęć związanych z poszyciem kaiserowskiej łUtki. Może ktoś pomoże mnie rozwiązać zagadkę poszycia. Nim przejdę do właściwego pytania podzielę się tym co znalazłem.

SMS Kronprinz w suchym doku po wejściu na minę.

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205261493

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205261494

https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205261495

Widać tu ładnie charakterystyczne dla kaiserowskich pancerników duże kafle pionowego poszycia.

Zdjęcia siostrzanej łUtki SMS Grosser Kurfurst podczas wodowania(jedno zdjęcie tutaj z forum drugie z internetów)

778917050_Stapellauf-SMS-Groer-Kurfrst.webp.6275373b10bf73f6e03ae7ccefb04c78.webp

 

1391806766_Stapellauf-SMS-Groer-Kurfrst-2.thumb.webp.cef367aa76d00453dec145fb9108d160.webp

 

Jak widać na ujęciu od rufy wygląda na "zwykłe" poszycie. Na tym od dziobu są te "kafle". Poniżej zdjęcie z wikipedii

SMS-Kronprinz-1917-scaled.thumb.webp.c6da6be199e79b6dd241d7a0f299b8ab.webp

 

Pomimo słabej jakości widać to czego szukam do wieży A.

 

Niestety 95% znalezionych przeze mnie zdjęć, tego typu pancerników, w google jest robiona kalkulatorem. Nie pozwala stwierdzić jaki był układ poszycia. Wie ktoś może gdzie kończył się ten charakterystyczny kaflowy układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dwa zdjęcia odpowiadają na Twoje pytanie Marcinie. Tam to co jasne jest normalnym poszyciem = kafle, to ciemne to drewniana podkładka pod płyty pancerza, którego na tych fotkach jeszcze nie ma ( inne kafle :szczerbol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś, rozumISZ, takiego?(jak się kliknie kółkiem myszki lub da otwórz w nowej karcie wyświetla się duże)

 

 

 

 

psBsGhb.jpg

Edytowane przez Lipa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak. Tam są zaznaczone też grubości to zielone było cieńsze.  Z tym że  pancez był niejako włożony do kadłuba, więc nie wystawał na całą swoją gru ość. W teorii powinien być na płasko z burtą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lipa napisał:

Wie ktoś może gdzie kończył się ten charakterystyczny kaflowy układ?

ni mom zielonego pojęcia    :hmmm:

 

ALE .....      

 

MUSZĘ ZDEMENTOWAĆ    :nauka1:    

 

3 godziny temu, Lipa napisał:

Nim przejdę do właściwego pytania podzielę się tym co znalazłem.

SMS Kronprinz w suchym doku po wejściu na minę....

ta dewastacja to nie żadna mina ale torpeda wystrzelona przez brytyjski okręt podwodny  J-1  (typ J )

Stało się to podczas powrotu z ćwiczeń artyleryjskich gdy część okrętów wzięła udział w ratowaniu U-20 osadzonego na mieliźnie koło Harboore. A więc 5 listopada 1916 J-1 wystrzelił salwę 4 torped do okrętów idących w szyku z czego jedna trafiła Grosser Kurfurst i jedna właśnie Kronprinza. Do okrętu wdarło się ok 250t wody ale gródź wewnętrzna została nienaruszona (torpeda trafiła w burtę na wysokości wieży A gdzie były bunkry węglowe stanowiące dodatkowe zabezpieczenie). Remont w doku w Wilhelmshaven trwał niecały miesiąc , od 6 listopada do 4 grudnia.

 

:rozkaz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.