Skocz do zawartości

Aerograf


Piots

Rekomendowane odpowiedzi

ja bym był ostrożny - poszukaj nawet czegoś uzywanego

 

 

Już szukałem. Odwiedziłem kilka stron (allegro, świstak, ebay, tablica) Byłem też na tzw. pchlim targu gdzie dosłownie wszystko można znaleźć.. oczywiście prócz kompresora.

 

Jakiś czas temu kolega rObson napisał mi tak :

może jak się dorobie, a zapał będziesz miał jeszcze lepszy niż do tej pory to odsprzedam ci swój kompresor, tyle że narazie nie moge bo sam zostałbym na lodzie

 

Więc bedę musiał uśmiechnąć się ładnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

[...]Jakiś taki na pewno chiński za 45 złotówek. Jak na początek sądzę, że wystarczy. [...]
Jeśli to piwata to wielu od takich modeli zaczynało, nie są takie złe jak się o nie zadba
[...]Znalazłem na Allegro takie coś : http://allegro.pl/kompresor-do-aerografu-na-baterie-lub-230v-z-reg-i3075842458.html

 

Jak Szanowni koledzy myślą, nadaję się to?? Czy dać sobie spokój??

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź;)

Pozdrawiam Marcin.

Sam kiedyś się nad czymś takim zastanawiałem ale "toto" na 99% nie ma zbiornika wyrównującego ciśnienie. Regulacja prawdopodobnie polega na upuszczaniu nadmiaru powietrza przez jakiś zaworek z boku. Nie ma też w nim manometru do odczytu jakie ciśnienie jest ustawione co może utrudniać prace malarskie. Po za tym nie znalazłem informacji jak się taki kompresor spisuje więc poszukałem czegoś sprawdzonego i pewniejszego.
ja bym był ostrożny - poszukaj nawet czegoś uzywanego ale spróbuj znaleźć coś ze zbiornikiem wyrównawczym, można dość precyzyjnie regulować ciśnienie a przede wszytkim otrzymać je w stałej wartości

 

tutaj masz przykładowy jak to powinno wyglądać

Ten link to prowadzi jednak do "przykładu" bez zbiornika wyrównawczego

Właściwszy przykład to np. :

http://allegro.pl/kompresor-do-aerografu-z-butla-3l-6bar-aerograf-4-i3085704692.html

lub

http://www.mojehobby.pl/products/Zestaw-do-malowania-S5000.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to piwata to wielu od takich modeli zaczynało, nie są takie złe jak się o nie zadba

 

Nie wiem czy to jest piwata czy nie, ale wiem na pewno, że to jest taki sam jak w tym linku z mojehobby.pl ;)

http://www.mojehobby.pl/products/Zestaw-do-malowania-S5000.html

 

Chyba zrezygnuje z tego kompresora na baterie. Poczekam jeszcze kilka miesięcy, zaoszczędzę więcej kaski, odpuszczę kilka modeli i kupię coś pewniejszego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie! Zapomniałbym! Wyczytałem na forum, że niektórzy Szanowni modelarze korzystają z kompresorów samochodowych. Tak więc zaiwaniłem Tatowi takowy kompresor z auta i jakimś cudem udało mi się podczepić pod aerograf. Rozcieńczyłem sobie farbkę (aqua revell) i wlałem do zbiorniczka. Odpaliłem kompresor, postawiłem SR-71 i chciałem czarnym matem trysnąć.

 

I teraz problem.

tg138b.jpg

Jeżeli trzymam ten "cypek" zaznaczony na czerwono bez przerwy to leci tylko powietrze.

A jeżeli na chwilkę puszczę i po chwili wcisnę to leci farba (tzn.raz plujnie) .

 

Czyżby ciśnienie było zbyt małe czy problem tkwi czyś innym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest piwata (pseudo Iwata) tylko coś prostszego, nie wiem jak się to sprawuje.

Wydaje mi się jednak, że do malowania jednolitych powierzchni powinien wystarczyć.

Ten "cypek" służy do załączania przepływu powietrza przez aerograf.

Regulacja ilości podawanej farby jest chyba ustawiana poprzez odpowiednie wkręcenie/wykręcenie mosiężnej dyszy.

 

Przyczyny takiego zachowania mogą być różne:

1. Za mały przepływ powietrza z kompresora - za mała jego wydajność.

2. Za mocno skręcona dysza uniemożliwia podawanie farby.

3. Za gęsta farbka.

Po za tym kompresor samochodowy daje ciśnienie pulsujące czyli niejednostajne.

Na początku spróbuj wlać do pojemnika samą wodę i zmieniając ustawienia dyszy sprawdź jak się zachowuje i czy potrafi psikać w miarę jednolitym strumieniem.

Jeśli nie to kompresor ma za małą wydajność.

Jeśli daje radę z wodą to spróbuj jeszcze bardziej rozcieńczyć farbkę lub ewentualnie dodać opóźniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamik616, daj sobie spokój z tym szajskim pseudoaerkiem. Nic tym poważnego nie zrobisz. Wiem o tym bo sam pare lat temu kupiłem identyczny. Nie ma sensu. Zapłaciłem za niego wtedy jakieś 30 zł a obecnie można za 100 zł kupić prawdziwą prostą pseudoiwate. Polecam firme Fachowiec mają tanie, wytrzymałe pseudoiwate. A tym co masz tylko stracisz nerwy. Naprawde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamik616, daj sobie spokój z tym szajskim pseudoaerkiem. Nic tym poważnego nie zrobisz. Wiem o tym bo sam pare lat temu kupiłem identyczny. Nie ma sensu. Zapłaciłem za niego wtedy jakieś 30 zł a obecnie można za 100 zł kupić prawdziwą prostą pseudoiwate. Polecam firme Fachowiec mają tanie, wytrzymałe pseudoiwate. A tym co masz tylko stracisz nerwy. Naprawde.

 

ale nie wyrzucaj! ja dostałem go jako dodatek do kompresora i obecnie używam jako 'dmuchawki' do przedmuchiwania modeli po szlifowaniu przydaje się również przy czyszczebiu areografu którym maluję (do przedmuchiwania dyszy) zawsze coś takiego przyda się w warsztacie modelarza, ale musze przyznać że malowałem nim RWD 5. Na więcej modeli nie starczyło mi cierpliwości - tragiczny w dokładnym czyszczeniu wymagającym rozebrania areografu.

 

Faktycznie Sławko dobrze zauważył że przytoczyłem ci zły przykład kompresora ale faktu nie zmienia do że powinieneś poszukać (albo poodkładać kasę) na coś ze zbiornikiem wyrównawczym.

 

Wracając na chwilę do areografu bardzo popularne piwaty z lini Adler są doskonałymi areografami pod warunkiem że nie trafimy na jakiś pechowy egzemplarz (co obawiam się zadzarza się dość często) moja malowała powierzchnie równie dobrze jak H&S do póki nie odmówiła calkowicie posłuszeństwa (a stało się to po 2 lub3 modelach) - próbowałem wszystkiego, wymieniłem komplet uszczelek i nic - cały czas idzie falszywe powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

 

Rozglądam się i przymierzam do zakupu pierwszego aerografu. Jak nie wydarzy się nic niespodziewanego to może na jesieni będę kupował. Tu jest temat rzeka i ciężko mi przebrnąć przez te wszystkie strony. Dlatego kieruję pytanie do doświadczonych kolegów posługujących się ów sprzętem o porady. Jaki aero byłby dobry dla początkującego? Dobrze jakby był łatwy w obsłudze. Dotychczas tylko malowałem pędzelkami. Nie chcę jakiejś najtańszej "chińszczyzny" ale też nie za bardzo mogę sobie pozwolić na full wypas. Górna granica moich funduszy to powiedzmy 500 zł. Oczywiście kompresor też byłby mile widziany. W temcie aero jestem kompletnie zielony więc z góry dziękuję za każdą pomoc i poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Rozglądam się i przymierzam do zakupu pierwszego aerografu. .... Nie chcę jakiejś najtańszej "chińszczyzny" ale też nie za bardzo mogę sobie pozwolić na full wypas. Górna granica moich funduszy to powiedzmy 500 zł. Oczywiście kompresor też byłby mile widziany. ....

W tym układzie proponuję pilnie śledzić portale aukcyjne i szukać okazji na przyzwoity kompresor. Najlepiej z butlą. Chyba, że oszczędzając koszty zdecydujesz się: a) butlę sam dorobić, b) męczyć kompresor bez butli, c) zrobić kompresor samemu.

Inne opcje typu powietrze w sprayu, powietrze z dętki, kompresorek samochodowy - odrzuć na wstępie i nie daj się nabrać.

Jak kupisz kompresor będziesz wiedział ile forsy zostanie Ci na aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zamierzasz wydać na kompresor i areo 500 zł łącznie? - trochę mało ale kompresor zdecydowanie z butlą; myślę że areo z firmy MAR Adler 7770 - do kontynuacja sławnego EW 770 chwalonego przez modelarzy; mam jeszcze takowy w szufladzie - nie można powiedzieć że jego czyszczenie należy do przyjemności, często we znaki dają się uszczelki ale maluje bardzo ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem EW-770 przez jakiś czas i dobrze mi służył. Maluje dobrze ale, tak jak napisał tombie01, czyszczenie do przyjemnych nie należy. Trzeba bardzo uważać na dyszę.

Obecnie używam HARDER & STEENBECK Ultra - najprostrzy model tego producenta. Maluje lepiej niż EW-770 i łatwiej się go czyści ale za to cena jego jest ponad 2x wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górna granica moich funduszy to powiedzmy 500 zł.

 

Witam.

Za ta kwotę na pewno coś znajdziesz.Polecam ci "Generale" sklep www.skleptechniczny.pl tam jest wybór i jest co najważniejsze tanio i co ciekawe w ich sklepie masz o 5% taniej niż na ich aukcjach allegro,sam właśnie się zaopatrzyłem tu w kompresor z butlą i 2x pseudo iwata plus parę drobiazgów za kwotę ok 500zł.Mają też części zapasowe do aerografów (uszczelki,dysze z iglicami) tak że obadaj sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Jak rozcieńczać,farby pactry , i co ile czyścic aero.

Pactr nie używam więc rady nie mam co i jak.

W temacie czyszczenia aero hmm...

W trakcie jednej sesji malarskiej gdy zmieniam farbę to zwykle wystarcza mi solidne przepłukanie zmywaczem bądź innym środkiem do czyszczenia.

Czasem jednak trzeba czegoś więcej niż tylko płukanie.

Natomiast po zakończeniu każdej sesji oprócz przepłukania rozkręcam aero i czyszczę każdy element, który miał styczność z farbką.

Może jestem nadgorliwy ale wolę zadbać o sprzęt by mi służył jak najdłużej i jak najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może kupił ten sprzęt i może zaopiniować:

http://skleptechniczny.pl/aerograf-z-profesjonalna-dysza-03mm-p3877.html

 

osobiście go nie mam i LIVE nie widziałem ale trochę poszperałem w necie i wygląda na to że warto za taką cenę bo ponoć dysza nie jest wkręcana lecz samocentrująca jak w Evo lub Ultrze, też się do niego przymierzam ale jeszcze poczekam może nazbieram na Evo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam evo ale z dyszą 0,2 i zbiornikiem 2ml. Rozglądam się za drugim aero z większym zbiornikiem i dyszą 0,3-0,4. Jakbym dokupił zbiornik 5ml, dyszę, igłę i osłonę dyszy 0,4 do evo to wychodzi mi cenowo za ten apgrejd 190 zł z przesyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam evo ale z dyszą 0,2 i zbiornikiem 2ml. Rozglądam się za drugim aero z większym zbiornikiem i dyszą 0,3-0,4. Jakbym dokupił zbiornik 5ml, dyszę, igłę i osłonę dyszy 0,4 do evo to wychodzi mi cenowo za ten apgrejd 190 zł z przesyłką.

 

tak wiem że to jest temat rzeka ale biorąc pod uwagę jakość myślę że się opłaca ale z drugiej strony również sądzę że jak już malujemy aerografami to wypadało by mieć 2 komplety minimum z dodatkowym osprzętem (igły i dysze w zapasie) ale wiadmomo kasa ja narazie mam 3 sztuki z adlera w tym jedną już przeznaczyłem na części (coś nie tak z komorą mieszania wewnątrz), niestety zbiorniki w nich są niewymienialne :( a szkoda ale łącznie za 300,- pln (2 szt.) było warto. A odnośnie 3 jak pisałem wszystko oprócz korpusu mam w częściach do pozostałych jakby co. A dysze mam w 1 0,2 a w 2 0,3. Miałem przyjemność przez jakiś czas używać ultry i w ogóle nie ma porównania - ale koszta są ciut większe. Teraz odkładam po parę złotych aby 'walnąć" sobie Ultrę i Evo na własność - ale to potrwa bo w naszym kraju się nie da normalnie i uczciwie pracować i zarabiać. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem z aeografem tg130

W kompresorze mam odpowiednie ciśnienie, maluje na 1,5 atm, za to z aero leci tak jak by było 0,25 atm.

Aero jest klejony bo bez przerwy się gdzieś rozszczelnia.

W planach mam zakup jakiegoś nowego np. ultry ale to dopiero po 1 czerwca., a ja właśnie potrzebuje go żeby pomalować modele do 1 czerwca.

Jak mam zwiększyć to ciśnienie malowania?Niby mogę na szybko już kupić 3 tg130 za 50 zł i mieć coś tymczasowego, ale to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś może korzysta z owego aerografu?

http://www.hobbysta.pl/aerograf-adler-ad7790-dysza-03-mm-dysza-02-mm-p-14844.html

albo z doświadczenia mógłby mi powiedzieć czy jest on wart kupienia? żadnego aerografu wcześniej nie posiadałem więc nie znam się na tym zbytnio

wyżej zauważyłem kilka propozycji dość tanich aerografów aczkolwiek zamawiam również model i chciałbym zaoszczędzić na przesyłce

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś może korzysta z owego aerografu?

http://www.hobbysta.pl/aerograf-adler-ad7790-dysza-03-mm-dysza-02-mm-p-14844.html

albo z doświadczenia mógłby mi powiedzieć czy jest on wart kupienia? żadnego aerografu wcześniej nie posiadałem więc nie znam się na tym zbytnio

wyżej zauważyłem kilka propozycji dość tanich aerografów aczkolwiek zamawiam również model i chciałbym zaoszczędzić na przesyłce

z góry dzięki za pomoc

Na początek się nadaje. Nie jest to może markowy sprzęt ale moim zdaniem jest odpowiedni na rozpoczęcie przygody z aerkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś może korzysta z owego aerografu?

http://www.hobbysta.pl/aerograf-adler-ad7790-dysza-03-mm-dysza-02-mm-p-14844.html

albo z doświadczenia mógłby mi powiedzieć czy jest on wart kupienia? żadnego aerografu wcześniej nie posiadałem więc nie znam się na tym zbytnio

wyżej zauważyłem kilka propozycji dość tanich aerografów aczkolwiek zamawiam również model i chciałbym zaoszczędzić na przesyłce

z góry dzięki za pomoc

Mam taki. Maluję dyszą 0,3. Na próbę założyłem 0,2 i nie widziałem specjalnej różnicy. Maluje się całkiem nieźle. Kolega KFS bardzo go chwali (w innym miejscu).

Wady: Mój egzemplarz lubi nie odbijać spustu malowania. Polerowałem to miejsce ale niewiele pomogło.

Zalety: Posiada śrubę regulacji wydajności powietrza (ta pod zbiorniczkiem z farbą). Dzięki temu nie muszę bawić się w naciskanie spustu np. do połowy, tylko śrubą reguluję wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.