Skocz do zawartości

Niebieska TS-11 Iskra z Siemirowic - Arma Hobby 1/72


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Stwierdziłem ostatnio, że pora sobie zrobić przerwę od sklejania Poteza, Jastrzębia i Su i wziąść na warsztat coś samosklejalnego. Wybór padł na Iskrę R od Arma Hobby, którą to dostałem w nagrodę na II Colberg Model Show Orężada w Kołobrzegu w 2018.

 

W pudełku mamy zwykłą iskrę, ale jest żywiczny przód kadłuba i ekran radaru, także będzie w wersji R Novax. 

 

Wybieram nietypowe niebieskie malowanie, ach ten szalony początek lat 90, kiedy Wojsko zgodziło się na różne kamuflaże na samolotach...  

 

Będzie to moja czwarta Iskra, po trzech Mistercraftach pakowanych przez ZTS Plastyk. Skok jakościowy, jak to mówią. 

 

 

20230914_221700.thumb.jpg.2c17b2c115de3f4d79a0e9e162576278.jpg

zestaw od 2018 czekał na półce.

 

 

17678.thumb.jpg.7402d2e429e40fd81786d04e3333faa0.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dojdziesz do klejenia kalek to wzoruj się raczej na zdjęciach niż na instrukcji ich rozmieszczenia. Sporo z nich jest umiejscowionych w złych miejscach, a kilku nie ma nawet w instrukcji, a na kartoniku z kalkami są.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, rymulus napisał:

Jak dojdziesz do klejenia kalek to wzoruj się raczej na zdjęciach niż na instrukcji ich rozmieszczenia. Sporo z nich jest umiejscowionych w złych miejscach, a kilku nie ma nawet w instrukcji, a na kartoniku z kalkami są.

 

Spokojnie, zanim dojdę do kalek, to czeka mnie burzliwa dyskusja o poprawny odcień niebieskiego, bo ponoć Arma Hobby podała w instrukcji zły odcień (tak twierdzą na PWM).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

po trzech Mistercraftach pakowanych przez ZTS Plastyk.

Mistercraft przepakowuje ZTS, podobnie jak Aeroplast.

17 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

wziąść na warsztat coś samosklejalnego

To nie jest samosklejalny zestaw ale na pewno dużo lepszy niż Potez czy Su.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mig napisał:

Mistercraft przepakowuje ZTS, podobnie jak Aeroplast.

 

A nie, w dziale wintydzowym były dyskusje - obecna na rynku Iskra to wytwór Mastercraft (jeszcze przez A, nie I), także tu wyjątkowo to ZTS przepakowuje.

 

Pozdrawiam i podglądam 😉

ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BRAVO112 napisał:

zwroc uwage na " rogi " przy fotelach Nigdzie yakich nie widzialem. Ja w swojej obcialem i oczywiscie dodalem kablaki nad glowa

Rogi są tylko, że w przednim fotelu są zagięte do środka, a z tyłu tak sterczą. Oczywiście nie są tak masywne jak te przy zestawowym fotelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2023 o 22:32, Kolekcjoner WP napisał:

ach ten szalony początek lat 90, kiedy Wojsko zgodziło się na różne kamuflaże na samolotach...  


No właśnie niezbyt... MW zawsze była pod tym względem dość konserwatywna  :D 

Autorem chyba jeszcze bardziej ciekawego malowania był dowódca klucza eksploatacji kpt. Grzegorz Skowroński, który wpadł na pomysł, aby przemalować jedną z eksploatowanych tam Iskier na kolor granatowy. Górne i boczne powierzchnie pokryto farbą granatową, dolne zaś - szarą. Według opinii personelu latającego malowanie takie w istotny sposób zmniejszało wykrywalność tego samolotu w locie nad morzem. Niestety z obawy przed wyższymi władzami dowództwa MW Iskrę nr 1919 po niedługim czasie przemalowano z powrotem do pierwotnego stanu.

http://aviateam.pl/historia/title;okolicznosciowe-malowania-czesc-1/


Trzymam kciuki i siadam do oglądania, też się szykuję na 1919.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, filipsg napisał:


No właśnie niezbyt... MW zawsze była pod tym względem dość konserwatywna  :D 

Autorem chyba jeszcze bardziej ciekawego malowania był dowódca klucza eksploatacji kpt. Grzegorz Skowroński, który wpadł na pomysł, aby przemalować jedną z eksploatowanych tam Iskier na kolor granatowy. Górne i boczne powierzchnie pokryto farbą granatową, dolne zaś - szarą. Według opinii personelu latającego malowanie takie w istotny sposób zmniejszało wykrywalność tego samolotu w locie nad morzem. Niestety z obawy przed wyższymi władzami dowództwa MW Iskrę nr 1919 po niedługim czasie przemalowano z powrotem do pierwotnego stanu.

http://aviateam.pl/historia/title;okolicznosciowe-malowania-czesc-1/


Trzymam kciuki i siadam do oglądania, też się szykuję na 1919.

 

Mam w planach jeszcze jedyną iskrę w khaki, zdaje się też z Marynarki Wojennej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2023 o 22:32, Kolekcjoner WP napisał:

Wybieram nietypowe niebieskie malowanie, ach ten szalony początek lat 90, kiedy Wojsko zgodziło się na różne kamuflaże na samolotach...  

 

5 godzin temu, filipsg napisał:

No właśnie niezbyt... MW zawsze była pod tym względem dość konserwatywna  :D 

Nie tylko MW. Na początku lat 90. żadnych fantazyjnych kamuflaży oprócz tej Iskry nie uświadczysz.

 

5 godzin temu, filipsg napisał:

Autorem chyba jeszcze bardziej ciekawego malowania był dowódca klucza eksploatacji kpt. Grzegorz Skowroński, który wpadł na pomysł, aby przemalować jedną z eksploatowanych tam Iskier na kolor granatowy. Górne i boczne powierzchnie pokryto farbą granatową, dolne zaś - szarą. Według opinii personelu latającego malowanie takie w istotny sposób zmniejszało wykrywalność tego samolotu w locie nad morzem. Niestety z obawy przed wyższymi władzami dowództwa MW Iskrę nr 1919 po niedługim czasie przemalowano z powrotem do pierwotnego stanu.

Aviateam myli się, co do tego, że 1919 szybko przemalowano.

 

Polecam artykuł z Mini Repliki na temat tej Iskry samego G. Skowrońskiego. Ładnie opisana jego historia i detale malowania.

762864175_dowdca.jpg.32fedd0f3343abf1931c7101a903c28a.jpg

 

W dniu 14.09.2023 o 23:48, Kolekcjoner WP napisał:

Spokojnie, zanim dojdę do kalek, to czeka mnie burzliwa dyskusja o poprawny odcień niebieskiego, bo ponoć Arma Hobby podała w instrukcji zły odcień (tak twierdzą na PWM).

Jeśli chodzi o kolory to autor podaje numery rzeczywistych farb i ich odpowiedniki: niebieski FS15065, szary FS26293.

Schematy malowania Army mają pomylone układy szachownic. Na rysunku z prawej strony są w tradycyjnej postaci (i takie powinny być), a z lewej wz. 93 (źle). Na spodzie skrzydeł są w nowym układzie i takie faktycznie powinny być.

6 godzin temu, rymulus napisał:

Rogi są tylko, że w przednim fotelu są zagięte do środka, a z tyłu tak sterczą. Oczywiście nie są tak masywne jak te przy zestawowym fotelu.

Sam fotel rogów chyba nie ma. To prowadnice fotela w kadłubie tak sterczą (różne z przodu i z tyłu).

4 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Mam w planach jeszcze jedyną iskrę w khaki, zdaje się też z Marynarki Wojennej.

Khaki? Masz może na myśli tę:

0312200010.jpg.c5093775d7c0560acd1af4ded87035eb.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wymysl napisał:

Khaki? Masz może na myśli tę:

0312200010.jpg.c5093775d7c0560acd1af4ded87035eb.jpg

 

Tej z numerem 82 nie znałem. Jaka jest jej historia?

 

 

Będę kiedyś budować egzemplarz z numerem 1716, o taki:

 

Screenshot_20230920_104829_Chrome.thumb.jpg.af6dd659b75aa317f1949116d2036fed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Tej z numerem 82 nie znałem. Jaka jest jej historia?

"821". To był nielotny egzemplarz szkoleniowy z CSIL w Oleśnicy.

 

2 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Będę kiedyś budować egzemplarz z numerem 1716, o taki:

 

Screenshot_20230920_104829_Chrome.thumb.jpg.af6dd659b75aa317f1949116d2036fed.jpg

A to nie khaki. To było pierwsze podejście do kamuflażu morskich Iskier w kolorze "gun metal".

 

Tu dobrze pokazane są fotele:

http://www.fotelkatapultowy.pl/index.php/2021/11/10/ts-11-iskra/

http://www.fotelkatapultowy.pl/index.php/2021/11/09/ts-11-iskra-1209/

Edytowane przez Wymysl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rymulus napisał:

Ta 1716 jest w kolorze stalowo-szarym lub jak kto woli ciemnoszary metalik.

Na zdjęciach wygląda nieco jaśniej niż gum metal.

Tak wygląda. Jako "gun metal" określił to sam autor malowania (znów G. Skowroński) w artykule w "Lotnictwie z szachownicą".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dzieciak skleiłem TS-11 chyba plastyka. Zastanawiałem się czy nie odświeżyć sobie takim zestawem z Army. Tylko do mnie gada wersja obwieszona uzbrojeniem, tak samo jak kiedyś zagadała w papierniczym...:szczerbol: Ten kolorowy kamuflaż też był kozacki tylko nie pamiętam okresu ani jednostki. Będę zaglądał. Może skusze się na zakup.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rymulus napisał:

Ta 1716 jest w kolorze stalowo-szarym lub jak kto woli ciemnoszary metalik.

Na zdjęciach wygląda nieco jaśniej niż gum metal.

 

7 godzin temu, Wymysl napisał:

Tak wygląda. Jako "gun metal" określił to sam autor malowania (znów G. Skowroński) w artykule w "Lotnictwie z szachownicą".

Przepraszam, zmyśliłem. Autor nazwał ten kolor grafitowym, a powstał on ze zmieszania srebrzanki z czarnym.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, rymulus napisał:

Mało, samej 1716 trzeba zrobić 4 wersje kolorystyczne, do tego R, BR200, Indyjską, jakąś wersję wcześniejszą i jeszcze ze dwie dodatkowe.😄

 

To w takim razie jak jeszcze trochę uszczuplę zapasy w składziku, to na warsztat wezmę R, Indyjską i czarno-metalową 1716. BR200 już popełniłem z Mastercrafta/ZTS, wstawię zdjęcia do portfolio. Myślę, że na taki potrójny warsztat trafią Iskry od Army w wersji junior bez dodatków, bo jakoś średnio chce mi się po raz czwarty rzeźbić Iskrę Mastercrafta :szczerbol:

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2023 o 15:37, BRAVO112 napisał:

iskier trzeba zrobic 5

5, 9, ewentualnie 18.

Nie żartuję, coś koło tego mam na liście :)

W dniu 20.09.2023 o 20:44, Kolekcjoner WP napisał:

średnio chce mi się po raz czwarty rzeźbić Iskrę Mastercrafta

Słusznie. Czas spróbować miodu z Army

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzes napisał:

5, 9, ewentualnie 18.

Nie żartuję, coś koło tego mam na liście :)

Łoj tam, oj.

Co to 18?

Zróbmy zbiorówkę, niech każdy sobie wybierze swój numer burtowy i zrobimy ponad czterysta modeli Iskier. Niezła by była kolekcja.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jmx62 napisał:

Łoj tam, oj.

Co to 18?

Zróbmy zbiorówkę, niech każdy sobie wybierze swój numer burtowy i zrobimy ponad czterysta modeli Iskier. Niezła by była kolekcja.

 

@jawkers

Może udałoby się założyć kolejny projekt grupowy? Sklejamy TS-11? Można by się podzielić numerami taktycznymi i każdy zbudowałby inny egzemplarz. Jeżeli taki projekt powstanie, to ten warsztat, jeśli można to proszę przenieść. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.