Skocz do zawartości

XIX Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 16-17 marca 2024


Erni

Rekomendowane odpowiedzi

Ale oczywiście , że opłaty tak dla  wystawiających jak i odwiedzających . Wtedy by się domknęło finansowo . Niby dlaczego mam płacić za wystawienie swojego modelu , a ktoś to będzie za darmo oglądał w imię popularyzacji modelarstwa. Nie zapłacą będzie większy luz przy modelach . I tak się na modelarstwie najczęściej nie znają 😀

 

 Idąc dalej kompleksowo moim zdaniem należy  zlikwidować wystawę modeli . Ona jest zbędna generuje  jedynie koszty  i nerwy . Jest ryzyko uszkodzenia modelu przy transporcie i w trakcie oglądania . Sędziowie też najczęściej z łapanki   Miejsce się zwolni na  stoiska  handlowe . Więcej jedzenia  zdecydowanie  .  Wtedy przy braku wystawy  nikt modelu nie zabrudzi.  Zgoda na sprzedaż piwa najlepiej z patronem tytularnym .  Dodać sprzedaż biżuterii, co zachęci kobiety do odwiedzin . Jakaś Pani z aerografem do paznokci na prelekcje o malowaniu. Niech maluje akrylami to nie nasmrodzi .  Naprawdę wystawa nie jest potrzebna , bo modele , które pretendują do nagród  i tak są znane  wcześniej z internetu , bo i tak ten kto chce zdobyć  krasnala  to w internecie pokazuje to co zrobił , a potem zakrył. 😀

 

Komentarz oczywiście satyryczny , ale poparty wielokrotnymi wizytami na wystawach / konkursach , gdzie strona handlowa zaczyna mieć charakter dominujący nad resztą , co też do udziału po zdobyciu paru krasnali  skutecznie mnie zniechęciło. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, merlin_70 napisał:

Komentarz oczywiście satyryczny , ale poparty wielokrotnymi wizytami na wystawach / konkursach , gdzie strona handlowa zaczyna mieć charakter dominujący nad resztą , co też do udziału po zdobyciu paru krasnali  skutecznie mnie zniechęciło. 

 

Pytanie dlaczego tak właśnie się dzieje że giełda zaczyna dominować nad wystawą? Myślę że gdyby zgłaszało się więcej modelarzy i więcej prac to organizator przeznaczył by większą powierzchnię na samą wystawę via giełda.

Ideałem dla mnie jest wystawa na Węgrzech gdzie część handlowa nie koliduje z wystawą jak również Babaryba gdzie zostało to bardzo przemyślnie rozwiązane.  

Edytowane przez wiec4-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wiec4-13 napisał:

Pytanie dlaczego tak właśnie się dzieje że giełda zaczyna dominować nad wystawą? Myślę że gdyby zgłaszało się więcej modelarzy i więcej prac to organizator przeznaczył by większą powierzchnię na samą wystawę via giełda.

Ideałem dla mnie jest wystawa na Węgrzech gdzie część handlowa nie koliduje z wystawą jak również Babaryba gdzie zostało to bardzo przemyślnie rozwiązane.  

 Kolego albo poczytaj posty wyżej , albo zasponsoruj festiwal ,wtedy nie będzie giełdy tak dużej, a co za tym idzie nie będzie tylu ludzi. Podczas festiwalu przewija się kilka tysięcy osób, modelarzy wystawiających jest około 300 osób. Myślisz, że jadą na festiwal nie startując tylko pogadać z kolegami ? Nie ludzie jada na zakupy , licząc na okazje . Poza tym sala jest podzielona po połowie, na giełdę i modele, a i tak jeszcze  modeli by sporo weszło gdyby były zgłoszenia. 1400 modeli to nie jest tak mało jak na krajowe realia. A giełdę planuję w tym roku zrobić jeszcze większą, bo wiem, że zadowolonych z tego będzie ogrom ludzi. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej o organizacji konkursu mają do powiedzenia Ci, którzy żadnego nigdy nie organizowali.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2023 o 19:39, Erni napisał:

  Nie ludzie jada na zakupy , licząc na okazje . A giełdę planuję w tym roku zrobić jeszcze większą, bo wiem, że zadowolonych z tego będzie ogrom ludzi. 

 

Dlatego zaproponowałem kompleksowe rozwiązanie . Nie półśrodki.

Największą  okazją na takich wystawach jesteś TY modelarzu. Wyłącznie TY. 

O aspekcie ekonomicznym zysku u modelarza nie wspominam , bo zdrowa logika podpowiada , że  paliwo na przejazd + nocleg + żarcie  zwykle zabiera rzekomy zysk wynikający z bycia Okazją na wystawie.

I tu pytanie. Za ile byś musiał kupić towaru i o ile taniej ( mimo że wiadomo , że będzie drożej ) , żeby pokryć koszt wydatków opisanych poniżej  i jeszcze być Okazją ?

I faktycznie większość kupujących jest z bycia Tą Okazją niezmiernie zadowolonych, co pokazują ich zwykle uśmiechnięte lekko czerwone twarze gdy owe nabytki niosą. 

Ale fakt stojąc w kolejce do rejestracji modeli na różnych wystawach dane mi było słyszeć opowiadane w stanie minimalnego upojenia opowieści o modelarskich dealach przy których przyniesienie przez albatrosa łapach z Japonii  nowego aerografu Iwaty  bez cła i wat  było małym pikusiem. Aczkolwiek często też te deale w istocie sprowadzały się do zrobienia innego modelarza w przysłowiową trąbę

Więc jest chyba  trochę inaczej . Jedziesz na wystawę z modelem  i następuje u niektórych " zerwanie się z domowej smyczy"                      ( napijmy się , pogadajmy do woli z podobnymi do siebie , zakupy wtedy po kokardę ) . Plus sprzedawcy sprzedadzą sporo odwiedzającym , bo pacholę krzyczy " Tato kup " i sprzedawcom jakoś wyjazd się domyka . Organizatorom organizacja też . Stąd nikt nie zrobi odpłatnego wejścia dla odwiedzających , bo oni część kasy przy okazji oglądania też zostawiają. Jak Gmina wesprze imprezę to też odpłatnego wstępu nie możesz zrobić . I fakt ktoś musi później tą halę do porządku doprowadzić.

 

Pozdrawiam

 

A parę wystaw pomagałem organizować . Stoły nosiłem , modele ustawiałem , to się odzywam. 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bulik58 napisał:

Może następnym problemem będzie brak TOI TOI-ów  

Ale wewnątrz czy na parkingu?

Bo jakoś kolejek do WC nie zauważyłem w tym roku.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bulik58 napisał:

Witam czy możecie podać jakie stoiska handlowe będą obecne na festiwalu.

Ps. Macie już ponad 600 zarejestrowanych model to bardzo przemyślnie rozwiązane.  

Cisza, żadnych uwag można by sądzić iż potencjalny klient , nabywca modelarz itp. był bardzo zadowolony zarówno z wystawy jak i tylu stoisk handlowych , aż do ... 04.12.2023

Nie wiem co chcesz mi udowodnić gdyż ja nigdzie nie napisałem że jestem niezadowolony z giełdy.

Ba nawet bardzo z niej jestem zadowolony i dla mnie osobiście mogła by być jeszcze większa. Nie przeszkadza mi nawet jeśli na giełdzie nie są sprzedawane modele ot. decyzja organizatorów i mi nic do tego. Poprostu staram się zrozumieć osoby którym może to przeszkadzać to że giełda zaczyna dominować nad konkursem.

Doskonale przy tym rozumiem, że na organizację festiwalu potrzebne są fundusze które w ten sposób można a nawet trzeba pozyskać.

Dziwię się tylko tej agresji ze strony niektórych kolegów do każdego kto ma jakiekolwiek inne zdanie w tym temacie. No chyba że niektórzy wyznają zasadę albo mówić dobrze albo wcale.....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pytanie w kwestii kategorii.

Jak potraktować wariant szkoleniowy maszyny, który jest całkowicie napędu i uzbrojenia?

Mam na myśli wariant S He-162.

Skoro nie ma napędu i startował jako holowany to był szybowcem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2023 o 15:38, wiec4-13 napisał:

Pytanie dlaczego tak właśnie się dzieje że giełda zaczyna dominować nad wystawą? Myślę że gdyby zgłaszało się więcej modelarzy i więcej prac to organizator przeznaczył by większą powierzchnię na samą wystawę via giełda.

Ideałem dla mnie jest wystawa na Węgrzech gdzie część handlowa nie koliduje z wystawą jak również Babaryba gdzie zostało to bardzo przemyślnie rozwiązane.  

Ja bym obstawiał pieniądze. Z wynajmowania powierzchni targowej są znacznie większe pieniądze niż z prezentowania cudzych modeli 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2023 o 14:09, Erni napisał:


Kategoria specjalna:
Pojazdy cywilne ciężarowe w skali 1/72 

 

 

Czy w grę wchodzi tylko skala 1/72 czy dopuścicie start ciężarówek w skali 1/76 i 1/87?

Czy zazwyczaj uogólniana kategoria "pojazdy cywilne i techniczne" do której łapał się sprzęt ciężki (koparki, spychacze, sztaplarki itp.) będzie brana pod uwagę i załapie się do ww. kat. specjalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FAZZY_bez_humoru napisał:

 

Czy w grę wchodzi tylko skala 1/72 czy dopuścicie start ciężarówek w skali 1/76 i 1/87?

Czy zazwyczaj uogólniana kategoria "pojazdy cywilne i techniczne" do której łapał się sprzęt ciężki (koparki, spychacze, sztaplarki itp.) będzie brana pod uwagę i załapie się do ww. kat. specjalnej?

Dałem skale 1/72, bo tego jest sporo, 1/87 obawiamy się podkładania modeli gotowych typu roco , herpa itp. Wszystko do ogarnięcia jak coś pisz do mnie na FB .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Erni napisał:

Dałem skale 1/72, bo tego jest sporo,

Nie wiem co masz na myśli pisząc "sporo"

Osobiście kojarzę pojedyncze modele takich firm jak zvezda, MAC, Armory czy Aoshima , oraz żywice i wydruki 3d, zazwyczaj pojazdów epoki PRL.

Skala 1/87 czyli kolejkowe H0 to również wydruki 3d (zazwyczaj tych samych pojazdów co w 1/72 z PRLu).

Ale również wiele mniej lub bardziej współczesnych konstrukcji. Rozumiem Twoje obawy, zazwyczaj załatwiał to zapis w regulaminie o nie korzystaniu z modeli "gotowych" oraz liczeniu na uczciwość startujących.

Dodam również, że wymieniona przez Ciebie Herpa produkuje swoje pojazdy w wersji "mini kit" - do złożenia z części - jako pełnoprawne modele redukcyjne. Podobnie jak Kibri czy SDV ( i wszystko w skali 1/87).

I pozwoliłem sobie kontynuować ten wątek tutaj, a nie na FB licząc, że te informacje dotrą i do innych organizatorów konkursów. Zdarzyło się, że i moje modele nie były brane pod uwagę przy sędziowaniu bo ktoś stwierdził, że to właśnie "gotowce".

 

Ale jeżeli chcecie zwiększyć frekwencję modeli w tej kategorii to myślę, że niejedno forum kolejkowe wystawi swoją reprezentację jeżeli dopuścicie start pojazdów również w skali 1/87.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, FAZZY_bez_humoru napisał:

Nie wiem co masz na myśli pisząc "sporo"

Osobiście kojarzę pojedyncze modele takich firm jak zvezda, MAC, Armory czy Aoshima , oraz żywice i wydruki 3d, zazwyczaj pojazdów epoki PRL.

Skala 1/87 czyli kolejkowe H0 to również wydruki 3d (zazwyczaj tych samych pojazdów co w 1/72 z PRLu).

Ale również wiele mniej lub bardziej współczesnych konstrukcji. Rozumiem Twoje obawy, zazwyczaj załatwiał to zapis w regulaminie o nie korzystaniu z modeli "gotowych" oraz liczeniu na uczciwość startujących.

Dodam również, że wymieniona przez Ciebie Herpa produkuje swoje pojazdy w wersji "mini kit" - do złożenia z części - jako pełnoprawne modele redukcyjne. Podobnie jak Kibri czy SDV ( i wszystko w skali 1/87).

I pozwoliłem sobie kontynuować ten wątek tutaj, a nie na FB licząc, że te informacje dotrą i do innych organizatorów konkursów. Zdarzyło się, że i moje modele nie były brane pod uwagę przy sędziowaniu bo ktoś stwierdził, że to właśnie "gotowce".

 

Ale jeżeli chcecie zwiększyć frekwencję modeli w tej kategorii to myślę, że niejedno forum kolejkowe wystawi swoją reprezentację jeżeli dopuścicie start pojazdów również w skali 1/87.

To nie lepiej pod taki złożony model podłożyć instrukcję składania, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości? To chyba najprostsze rozwiązanie sytuacji. Przynajmniej z mojego punktu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sjmport napisał:

To nie lepiej pod taki złożony model podłożyć instrukcję składania, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości? To chyba najprostsze rozwiązanie sytuacji. Przynajmniej z mojego punktu widzenia.

Oczywiście, że lepiej. A jeszcze lepiej wydrukować zdjęcia z montażu i waloryzacji wzięte z forum. I położyć jako dokumentację obok modelu. Do której nie zajrzał żaden sędzia. Przynajmniej z mojego punktu widzenia :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sjmport napisał:

To nie lepiej pod taki złożony model podłożyć instrukcję składania, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości? To chyba najprostsze rozwiązanie sytuacji. Przynajmniej z mojego punktu widzenia.

Ok  doprecyzujemy ten zapis , będą koledzy zadowoleni. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie koledzy :) . Ale w zamian proszę o zapraszanie innych modelarzy do prezentacji modeli w tej kategorii. Na razie będzie to kategoria specjalna , jak frekwencja dopisze wprowadzimy ja może na stałe.

 

Zmieniony zapis prezentuje sie tak :

 

 

Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 2024

Kategoria specjalna:
Pojazdy cywilne ciężarowe lub techniczne  w skalach 1/87 , 1/76, 1/72 

Walec, koparka czy betoniarka tez mogą brać udział w konkursie.
Dioramy  nie będą oceniane w tej kategorii 
Nagrodzone zostaną trzy najlepsze modele.
W przypadku małej frekwencji modeli nagrodzony zostanie tylko jeden najlepszy model.

W KATEGORII NIE MOGĄ STAROWAĆ MODELE KOLEKCJONERSKIE ,takie modele będą pomijane w ocenie.

 

W tej kategorii każdy może wystawić maksymalnie trzy modele. Tylko jeden model zawodnika jest ewentualnie nagradzany.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ja chciałem tylko coś podpowiedzieć innemu uczestnikowi jakieś rozwiązanie,żeby jego prace mogły być klasyfikowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sjmport napisał:

W sumie to ja chciałem tylko coś podpowiedzieć innemu uczestnikowi jakieś rozwiązanie,żeby jego prace mogły być klasyfikowane

Wiesz ja jako organizator staram się, żeby nowe kategorie jak ta z pojazdami  cywilnymi w małych skalach  tez miała swój byt. Niejednokrotnie sa to rewelacyjnie zbudowane modele , notorycznie pomijane na konkursach jako małe coś pętające się przy większych modelach ciężarówek. Tak jak pisałem, jak zobaczymy dobra frekwencje w tej kategorii to pomyślimy, aby zagościła w Bytomiu na stałe. Wolę takie coś niż robić kolejne podziały w innych juz obleganych kategoriach.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak kategorii kolekcji nie chcecie wprowadzić.

Ja to rozumiem i przyjmuje do wiadomości bo trochę miejsca by zajęły a hala z gumy nie jest choć pewien niedosyt pozostaje.

Niestety nie można mieć wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erni napisał:

notorycznie pomijane na konkursach jako małe coś pętające się przy większych modelach ciężarówek

Erni, a to przypadkiem nie świadczy o notorycznym braku kompetencji u sędziów? Bo piękny regulamin tego problemu nie załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, KFS-miniatures napisał:

Erni, a to przypadkiem nie świadczy o notorycznym braku kompetencji u sędziów? Bo piękny regulamin tego problemu nie załatwi.

Kamil a co dokładnie masz na myśli? Ta kat specjalna z małymi cywilami? A z tą opinią o sędziach na Bytomskim festiwalu to lekko chyba przesadzasz. 

Edytowane przez Erni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Erni napisał:

Kamil a co dokładnie masz na myśli?

Mam na mysli to, że skoro piszesz, iż dobre prace były pomijane w klasyfikacji, ze względu na swój gabaryt, to coś mi mówi, że to niespecjalnie była wina regulaminu

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KFS-miniatures napisał:

Mam na mysli to, że skoro piszesz, iż dobre prace były pomijane w klasyfikacji, ze względu na swój gabaryt, to coś mi mówi, że to niespecjalnie była wina regulaminu

Ale ja nie pisałem tego o Bytomiu tylko o innych konkursach gdzie takie opinie słyszałem. W opinii tamtejszych sędziów duży model więcej pracy i trzeba nagrodzić ,A że nie szło to w parze z jakością wykonania to już mniej ważne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Xmen napisał:

Jednak kategorii kolekcji nie chcecie wprowadzić.

Ja to rozumiem i przyjmuje do wiadomości bo trochę miejsca by zajęły a hala z gumy nie jest choć pewien niedosyt pozostaje.

Niestety nie można mieć wszystkiego.

Brak miejsca jest jednym z głównych przyczyn niewprowadzenia tej kategorii na naszym festiwalu . Zawsze właściciel kolekcji może swoje modele zaprezentować  pojedynczo w wybranej kategorii , a w druga stronę jest czasami trudniej. Ewentualnym rozwiązaniem tego problemu może być wystawienie takiej kolekcji poza konkursem jako wystawa klubowa , zgadać sie w kilku i pokazać 2-3 fajne kolekcje.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że kolekcja kolekcji nierówna.

Bywa, że w regulaminie konkursu jest podana minimalna liczba modeli spełniająca to kryterium, ale brak maksymalnej liczby. Wtedy uczestnik A przywiezie liczbę minimalna, B 30 , C 40 i dla D zabraknie miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.