Skocz do zawartości

XIX Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 16-17 marca 2024


Erni

Rekomendowane odpowiedzi

Kwestia techniczna. Do opisu modelu wrzucam link zdjęcia z dysku Google. W ustawieniach udostępniania mam opcję: każdy kto ma link.

Czy to wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sjmport napisał:

Kwestia techniczna. Do opisu modelu wrzucam link zdjęcia z dysku Google. W ustawieniach udostępniania mam opcję: każdy kto ma link.

Czy to wystarczy?

Chyba tak ale trzeba dopytać informatyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Sjmport napisał:

Kwestia techniczna. Do opisu modelu wrzucam link zdjęcia z dysku Google. W ustawieniach udostępniania mam opcję: każdy kto ma link.

Czy to wystarczy?

Wystarczy 😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni uczestnicy festiwalu
Pragniemy Wam przedstawić pierwszych członków komisji sędziowskich, które będą oceniały Wasze prace.


Sędzia główny: Artur Bajor 
LOTNICTWO do 1945
Rząsa Filip
Tengli Krzysztof
Złotkowski Maciej
LOTNICTWO po 1945 wszystkie skale
Marcin Witkowski
Kuba Chłodek 
Michał Garbowski
DIORAMY/FIGURY  wszystkie skale
Tymoteusz Wolanin
Dariusz Zwierzyński 
Marcin Łukawski 
PANCERKA 1/72  
Mateusz Mathea
Zbigniew Perski
Adam Miller
Artur Wałachowski 
PANCERKA 1/35  1/48
Adrian Gajda
Sebastian Bembenek 
Daniel Sarnowicz
Sergiusz Pęczek  
HELIKOPTERY/SAMOLOTY CYWILNE
Marcin Witkowski
Kuba Chłodek 
Michał Garbowski

 


Składy kolejnych komisji pojawia się niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa wiedzieć kto sędziuję. Już teraz podziwiam sędziów, za ich ciężką pracę.

Dwa pytania: kiedy ujrzymy kategorie und kiedy rusza rejestracja?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sjmport napisał:

Fajna sprawa wiedzieć kto sędziuję. Już teraz podziwiam sędziów, za ich ciężką pracę.

Dwa pytania: kiedy ujrzymy kategorie und kiedy rusza rejestracja?

Rejestracja rusza około 3-4 tygodnie przed festiwalem. Regulamin i kategorie zamieścimy juz niebawem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłata dla seniora to chyba pierwszy raz?

Oczywiście nie mam nic przeciwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sjmport napisał:

Opłata dla seniora to chyba pierwszy raz?

Oczywiście nie mam nic przeciwko.

Tak, całe lata tego unikaliśmy, jednak i my musieliśmy to wprowadzić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to zrozumiałe. Ponosicie wszak spore koszty.

Co do kategorii specjalnej nie ma w niej podziału na skale? No, bo jak porównać model w 1/72 do 1/35 na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dla ułatwienia same kategorie:

 

 

 

SENIOR

 

CZARNE DIAMENTY 

Czarne diamenty, samoloty bojowe 1:35-1:32
Czarne diamenty, samoloty bojowe 1:48
Czarne diamenty, samoloty bojowe 1:144-1:72 
Czarne diamenty, pojazdy bojowe 1:35
Czarne diamenty, pojazdy bojowe 1:72 

 

KATEGORIE SPECJALNE 

 

Pojazdy cywilne ciężarowe lub techniczne  w skalach 1:72 - 1:87
80-ta rocznica lądowania aliantów w Normandii – pojazdy
80-ta rocznica lądowania aliantów w Normandii – lotnictwo

 

KLASY STARTOWE 


Artyleria 1:35-1:16 z wyjątkiem artylerii samobieżnej
Artyleria 1: 76 - 1: 48 z wyjątkiem artylerii samobieżnej
Dioramy lądowe 1: 35 i większe
Dioramy lądowe 1:48
Dioramy lądowe 1: 72 i mniejsze
Dioramy lotnicze
Popiersia historyczne
Popiersia fantasy
Figura na koniu ( dopuszczalne inne zwierzęta) 
Winiety (dominującym elementem są figury)
Winieta fantasy i SCI-FI 
Figurka piesza do 54mm
Figurka piesza powyżej  54mm
Figurki sci-fi i fantasy do 54 mm
Figurki sci-fi i fantasy powyżej 54 mm
Wszystko inne, co chcecie pokazać
Motocykle
Modele statków i okrętów skala od 1:1-1:400
Modele statków i okrętów skala 1:401 i mniejsze
Pojazdy cywilne ciężarowe lub techniczne 
Pojazdy cywilne osobowe 
Pojazdy cywilne wyścigowe i rajdowe
Pojazdy wojskowe gąsienicowe i kołowe 1:16
Pojazdy wojskowe gąsienicowe 1:35-1:24
Pojazdy wojskowe gąsienicowe 1:35-1:24 MASTER
Pojazdy wojskowe gąsienicowe 1:48
Pojazdy wojskowe gąsienicowe 1:48 MASTER
Pojazdy wojskowe gąsienicowe 1:87-1:72
Pojazdy wojskowe gąsienicowe 1:87-1:72 MASTER
Pojazdy wojskowe kołowe 1:35-1:24
Pojazdy wojskowe kołowe 1:35-1:24 MASTER
Pojazdy wojskowe kołowe 1:48
Pojazdy wojskowe kołowe 1:48 MASTER
Pojazdy wojskowe kołowe 1:87-1:72
Pojazdy wojskowe kołowe 1:87-1:72 MASTER
Modele kolejowe i pojazdy szynowe ( wszystkie skale) 
Samoloty wojskowe 1:144
Samoloty o napędzie odrzutowym 1:35-1:32 MASTER
Samoloty o napędzie tłokowym 1:35-1:32  MASTER
Samoloty o napędzie odrzutowym 1:48-1:50
Samoloty o napędzie odrzutowym 1:48-1:50 MASTER
Samoloty o napędzie tłokowym 1:48-1:50
Samoloty o napędzie tłokowym 1:48-1:50 MASTER
Samoloty do 1921 r. 1:48
Samoloty o napędzie odrzutowym 1:72
Samoloty o napędzie odrzutowym 1:72 MASTER
Samoloty o napędzie tłokowym po 1921r. 1:72
Samoloty o napędzie tłokowym 1:72 po 1921r. MASTER
Samoloty do 1921 r. 1:72
Samoloty cywilne i szybowce ( wszystkie skale) 
Modele sci-fi
Śmigłowce 1: 48 i większe
Śmigłowce 1:72

 

JUNIOR 

 

Figurka wszystkie skale
Wszystko inne, co chcecie pokazać
Modele statków i okrętów wszystkie skale
Pojazdy cywilne osobowe i wyścigowe
Pojazdy wojskowe gąsienicowe 1:35-1:24
Pojazdy wojskowe gąsienicowe 1:87-1:48
Pojazdy wojskowe kołowe 1:35-1:24
Pojazdy wojskowe kołowe 1:144-1:72
Samoloty 1:48-1:32
Samoloty 1:72 – 1:144
Modele sci-fi
Śmigłowce wszystkie skale


MŁODZIK 

Dioramy bez podziału na skalę i tematykę
Wszystko inne, co chcecie pokazać
Pojazdy wojskowe kołowe i gąsienicowe
Samoloty

 

Edytowane przez Erni
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to pytanie laika, ale można prosić o rozwiniecie czym się różni MASTER od HOBBY? Bo nie do końca jest to dla mnie jasno opisane w regulaminie. Czy jeżeli nigdy nie wystawiało się modeli na festiwalu to z automatu należy wybrać HOBBY?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WPR napisał:

Pewnie to pytanie laika, ale można prosić o rozwiniecie czym się różni MASTER od HOBBY? Bo nie do końca jest to dla mnie jasno opisane w regulaminie. Czy jeżeli nigdy nie wystawiało się modeli na festiwalu to z automatu należy wybrać HOBBY?

Można i Master z marszu. To kwestia wyboru w tym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin wyjaśnia to dość dokładnie. Ale zaznaczam że zawodnik nie może być raz master a raz hobby , i nie może dać 3 modeli w hobby i 3 modeli w master w tej samej kat bo to oznacza natychmiastowa dyskwalifikację.zlZreszta to funkcjonuje już kilka lat o nie ma sensu wałkować tematu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste. Jak startuję to albo hobby albo master. Nie pół na pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
8 minut temu, Sjmport napisał:

Proste. Jak startuję to albo hobby albo master. Nie pół na pół.

Oj zdziwił byś się mocno , jakie ludzie kombinacje robią żeby tylko zwiększyć szanse na medalik .

Edytowane przez Erni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mało jest w stanie zdziwić w ludzkich kombinacjach. Ja uczciwie wszystko wystawiam w hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Erni napisał:

Zreszta to funkcjonuje już kilka lat o nie ma sensu wałkować tematu.

 

No ja nie śledzę tego uniwersum od wielu lat więc nie znam tematu, ale ok rozumiem, że nie ma to wielkiego znaczenia co się wybierze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hobby  to kat. dla modelarzy nowicjuszy, niedzielnych sklejaczy oraz osób debiutujących na festiwalach i konkursach.

 

Mastrer to kat. dla doświadczonych modelarzy, tych nagradzanych  na imprezach , prezentujący wysoki kunszt modelarski .

Podział taki jest celowy, aby każda grupa  mogła cos ugrac.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Erni napisał:

Regulamin wyjaśnia to dość dokładnie.

Nie dość. Podobnie jak powyższa wypowiedź, która pozostawia w strefie cienia modelarzy regularnie biorących udział w  festiwalach, ale nie zdobywających nagród. Podobnie modelarzy chcących zadebiutować w takiej imprezie, ale z modelem, który uważają za stojący na wysokim poziomie. Plus wątpliwość czy kwalifikator nagrody dotyczy Bytomia, czy także innych imprez. I czy każda impreza się liczy, np. czy nagroda w konkursie sekcji modelarskiej w Myszykiszkach też decyduje  o tym, do której klasy zgłaszać model. Część modelarzy rozstrzygnie to intuicyjnie, część nie. Szczególnie tych mniej bywałych.

 

Ma to jakieś znaczenie, bo słusznie piszesz, że ludzie potrafią niezwykłe numery wykręcać, by zdobyć puchar. To jest powszechne. Np. w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski na starcie wyścigu klasy amatorskiej pierwsze trzy linie regularnie zajmowali zawodnicy stojący w oczywistej sprzeczności z regulaminem.  W wyższej klasie Rookie było dokładnie tak samo. A on był jednoznaczny ten regulamin. Tyle, że organizatorom nie chciało się go egzekwować. 

Bez zaangażowania organizatora rzecz się sama nie rozwiąże. Klasę Master łatwo ogarnąć stwierdzeniem: otwarta. Przy Hobby przydałyby się chyba czytelne wytyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam w zeszłym roku system rejestracji sprawnie wyłapywał masterów próbujących startować w hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
35 minut temu, greatgonzo napisał:

Nie dość. Podobnie jak powyższa wypowiedź, która pozostawia w strefie cienia modelarzy regularnie biorących udział w  festiwalach, ale nie zdobywających nagród. Podobnie modelarzy chcących zadebiutować w takiej imprezie, ale z modelem, który uważają za stojący na wysokim poziomie. Plus wątpliwość czy kwalifikator nagrody dotyczy Bytomia, czy także innych imprez. I czy każda impreza się liczy, np. czy nagroda w konkursie sekcji modelarskiej w Myszykiszkach też decyduje  o tym, do której klasy zgłaszać model. Część modelarzy rozstrzygnie to intuicyjnie, część nie. Szczególnie tych mniej bywałych.

 

Ma to jakieś znaczenie, bo słusznie piszesz, że ludzie potrafią niezwykłe numery wykręcać, by zdobyć puchar. To jest powszechne. Np. w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski na starcie wyścigu klasy amatorskiej pierwsze trzy linie regularnie zajmowali zawodnicy stojący w oczywistej sprzeczności z regulaminem.  W wyższej klasie Rookie było dokładnie tak samo. A on był jednoznaczny ten regulamin. Tyle, że organizatorom nie chciało się go egzekwować. 

Bez zaangażowania organizatora rzecz się sama nie rozwiąże. Klasę Master łatwo ogarnąć stwierdzeniem: otwarta. Przy Hobby przydałyby się chyba czytelne wytyczne.

Wybacz, ale nie wiem, jak to bardziej jasno napisać, ale spróbuję.

 

Kiedyś wszyscy zawodnicy ci doświadczeni i ci mniej startowali w jednej kategorii. Wyniki były do przewidzenia, czyli wygrywali ci najlepsi, a ci słabsi musieli albo walnąć focha, albo wziąć się do roboty i pracować nad swoim warsztatem.

Ja swoje pierwsze starty w konkursach zaczynałem  w Ostrowie Wielkopolskim, jeździłem , wystawiałem i wracałem z kwitkiem. Dopiero po kilku latach zacząłem coś wygrywać, bo pracowałem, starałem się, aby moje modele były lepsze , a wtedy nie było internetu, tylko podglądało się prace lepszych kolegów i zdjęcia w publikacjach.

Dopiero festiwal modelarski MOSON SHOW wprowadził taki podział na Master i Hobby i my po prostu skopiowaliśmy te kategorie od naszych węgierskich kolegów.

 

Założenie  klasy Hobby jest takie, że jak wspominałem, jest ona dla modelarzy początkujących , lub mniej zaawansowanych, których modele trochę odbiegają poziomem wykonania od klasy Master, ale takie osoby mają chęć współzawodnictwa, chcą sprawdzić się w konfrontacji z innymi , i dla nich powstała ta klasa. Mogą też tutaj startować osoby, które  na naszym festiwalu startują po raz pierwszy i wedle ich odczucia nie będą się czuli pewnie w klasie Master. Tutaj rywalizują z równymi sobie, a komisja sędziowska tez na to inaczej patrzy.  Modele tak samo jak w klasie Master mogą być waloryzowane. Osoby, które zostały w latach poprzednich nagrodzone wyróżnieniem w klasie Hobby , w tym roku startują w kategorii Master . 

Nie jesteśmy tego w stanie weryfikować w systemie dlatego liczymy na Wasza uczciwość.  Osoba wystawiająca przykładowo samolot w klasie Hobby  ,i chcąc zaprezentować np. pojazd wojskowy też zgłasza go do kategorii Hobby. Nie można w jednej kategorii być amatorem a w drugiej  mistrzem.

 

Klasa MASTER jak sama nazwa wskazuje , to klasa dla modelarzy z górnej półki, których modele są bardzo dobre lub wybitne. To kategoria dla osób, którzy zdobywali wcześniej nagrody na różnych konkursach w kraju i zagranicy, po prostu to kategoria dla najlepszych.

 

W obu kategoriach będą przyznawane od tego roku miejsca I,II, III 

 

Może trochę osobiście , ale starałem się Wam to już najprościej opisać jak umiałem. 

Edytowane przez Erni
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prościej się już chyba nie da.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze Erni, że ja też nie wiedziałem ( i w sumie dalej nie wiem) jak mam interpretować te klasy. W poprzednim roku byłem pierwszy raz w Bytomiu i zagwozdka, bo dopiero co zacząłem jeździć po festiwalach to człowiek nieobyty i w sumie jakby bardziej nadaje się do "hobby", jednak np model mojego czołgu zdobył wcześniej wyróżnienia na dwóch innych festiwalach więc pasowałoby dać go do "master". Z kolei model kołowca wcześniej wystawiany na innych festiwalach nie zdobył nic, a że to inna kategoria, to pasowałoby dać raczej do "hobby". W tej sytuacji wystawiłem jedną kategorię do master i jedną do hobby i dalej nie wiem czy było to zgodne z regulaminem. Druga sprawa: w Bytomiu nie zdobyłem nigdy nic, jedną kategorię wystawiałem do master to już mam tą kat. cały czas do master wystawiać? Z resztą przyglądałem się modelom z tej samej kategorii i nie widziałem wielkiej różnicy w jakości wykonania między master i hobby więc wydaje mi się to raczej bez znaczenia... Druga sprawa to uważam, że można na być dobry w czołgach i kompletnie początkujący np w okrętach. Ale rozumiem, że takie są założenia imprezy i akceptuję choć mam inne zdanie. W ogóle to czy ktoś jest pro czy niedzielnym sklejaczem to raczej sprawa bardzo umowna tym bardziej, że sami musimy podjąć taką decyzję przy rejestracji a subiektywna ocena własnych umiejętności jest zawsze mocno zaburzona bo jeden człowiek uważa się za alfę i omegę mimo braku przesłanek a inny ma wrodzoną nadmierną skromność. Inny znowu zrobi wszystko żeby startować w teoretycznie słabszej klasie żeby tylko coś zdobyć i robi się wtedy niezły miszmasz. Za dużo tu pola do własnych interpretacji. Jedni mylą się nieświadomie, inni grają głupa żeby wyjść na swoje.

Edytowane przez TAW
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.